Google algoritmaları yılda birkaç bin kez güncellenir. Bazı değişiklikler göze çarpmazken, bazıları arama sonuçlarında sıralama değişikliklerine neden olur. Bu makalemizde, son 3 yıldaki en önemli Google algoritma değişikliklerinden bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Google, dünya çapında popüler olan arama motorları arasında pazarının gerçek lideridir. 1998’de kurulan ve en başından beri bu dağın tepesinde yaşayan dev, sunduğu sıralamayı, kullanıcılara aradıkları içeriği sağlamaya yardımcı olan özel algoritmalara dayalı olarak  belirler. Şimdi son 3 yıldaki Google algoritmaları güncelleme geçmişine bir bakalım .

Google Algoritmaları Nedir?

Önce bu kısmı açıklayalım. Basit bir ifadeyle algoritma, bir bilgisayarın bir soruyu yanıtlamak veya bir sorunu çözmek için kullandığı matematiksel bir süreçtir. Arama motoru algoritmaları, kullanıcıların aradıklarını saniyeler içinde bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Google, bir dizi algoritmadan yararlanır. Önce PageRank geliştirildi. Bu algortima web sitesine giden bağlantıların sayısını ve kalitesini belirlemek için tüm web sitelerinin parametrelerini ölçtü. Bu, sayfa otoritesinin tahmin edilmesine ve web sitesinin diğer çevrimiçi içerikle yan yana getirilmesine yardımcı oldu. PageRank’i tartışırken geçmiş zamanı kullandık çünkü PageRank artık güncellenmiyor ve çok az SEO uzmanı bunu hesaba katıyor. O zamandan beri çok şey değişti ve Google algoritmalarını günlük olarak güncellemeye devam ediyor.

En popüler Google algoritmaları

Google algoritmalarının ne olduğunu öğrendiğimize göre, artık en popüler olanları tartışmanın zamanı geldi:

Panda Algoritması

Ana görevi, aranan içeriğin kalitesini artırmak, ayrıca kısa ve kopya metinlerden kurtulmaktır.

Penguen Algortiması

İnternet’teki Link Exchange Systems veya düşük kaliteli geri bağlantıların neden olduğu spam miktarını azaltması için tasarlandı.

Hummingbird Algortiması

Hızlı ve kesindir, sorguyu girerken kullanıcının ihtiyaçlarını ve niyetlerini anlamaya yardımcı olur .

Pigeon Algortiması

Yerel SEO ve harita optimizasyonuna odaklanan bir algortimadır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Google, algoritmalarını yılda yüzlerce hatta binlerce kez günceller. Web sitenizi beyaz şapka SEO ilkelerine göre optimize etmek , değişikliklerden gerçekten faydalanacağınızın garantisidir.

 2019’dan 2021’e Google Algoritmaları Güncelleme Geçmişi

2019

2019’da, arama sonuçlarını gerçekten sarsan birkaç değişiklik yapıldı. Bazı temel güncellemeler şunlardı:

 • Mart 2019 temel güncellemesi – ilginç bir şekilde, bu değişiklikten hangi unsurların etkilendiği net değil. Dolayısıyla bu güncellemede çok fazla kafa karışıklığı var . Google, bu değişikliği duyururken, web sitesi sahiplerine tek tavsiyesi; iyi SEO uygulamalarına odaklanmaları.
 • Haziran 2019 temel güncellemesi – bu, Google tarafından önceden duyurulan ilk güncellemeydi. Bu değişikliğin bir sonucu olarak Google, çeşitli içerik türlerine (örneğin video carousels) sahip web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda görüntülemeye başladı . Ayrıca Google, haber sitelerini daha yakından incelemeye ve değerli bir bilgi kaynağı olan sitelere daha üst sıralarda yer vermeye karar verdi.
 • Eylül 2019 temel güncellemesi – bu güncelleme 24 Eylül’de duyuruldu ve esas olarak YMYL (Your Money Your Life) web sitelerini etkiledi. Medikal ve finans sektörlerinden siteler tarafından sağlanan bilgilerin güvenilirliğini artırmayı amaçladı .
 • BERT – Dağın tepesindeki dev bu güncellemeyi 25 Ekim’de tanıttı. BERT, Google’ın hem sözlü hem de yazılı sorgular, özellikle karmaşık olanlar dahil olmak üzere doğal dili daha iyi anlamasına yardımcı olan açık kaynaklı bir tekniktir . BERT’in, RankBrain’in 2015’te piyasaya sürülmesinden bu yana en büyük değişiklik olduğuna inanılıyor ve muhtemelen her ilk on sorguyu etkilemiştir.

2020

2020’de Google algoritmalarını 4.500 kez değiştirdi. En önemli Google algoritma değişiklikleri şunları içeriyordu:

 • Ocak 2020 temel güncellemesi – bu güncelleme belirli bir şeyi hedeflemedi, sadece arama sonuçlarını hassaslaştırması ve bunları kullanıcıların ihtiyaçlarına göre uyarlaması gerekiyordu. Google, yeni web sitelerini analiz etti ve kullanıcılara değer katan içeriğe sahip olanları daha üst sıralarda yer verdi. Google uzmanları güncellemeyi açıklamak için bir benzetme kullandı ve arama sonuçlarını 5 yıl önce yaptığınız en iyi filmlerin listesiyle karşılaştırdı. Tahmin edebileceğiniz gibi, o dönemde birçok harika film yapıldı ve tüm önemli başlıkları içerdiğinden emin olmak için listenizi hassaslaştırmanız gerekiyor.
 • Mayıs 2020 temel güncellemesi – bu güncelleme 4 Mayıs’ta yayınlanmaya başladı. Bu değişikliğin, EAT ilkesine odaklandığı pek söylenemez ve değişikliklerden kimin yararlandığını açıkça belirlemek oldukça zor.
 • Haziran 2020 Şüpheli Federal Güncellemesi – Google bu konuda yorum yapmasa da, SEO izleyicileri o sırada SERP’lerde yoğun oynaklık gözlemledi. Bu değişiklikten .gov, sağlık ve haber web siteleri yararlandı. Google, yüksek otoriteye sahip siteleri daha yüksek yukarıda sıraladı . Google , Kalite Derecelendirme Yönergelerinde EAT metriğine ve bunun PA (sayfa otoritesi) üzerindeki etkisine atıfta bulunur.
 • Aralık 2020 Geniş Temel Güncellemesi – Google, 3 Aralık’ta Aralık 2020 Broad Core Güncellemesini başlattı. Pek çok uzman, bu güncellemenin Noel’e bu kadar yakın bir zamanda sunulmasına şaşırdı çünkü e-ticaret endüstrisinde hasara yol açması muhtemeldi. İlginç bir şekilde, Mayıs temel güncellemesinden sonra sıralamada düşen birçok web sitesinin konumu bu güncelleme ile düzeldi. Güncelleme herhangi bir belirli öğeyi hedeflemiyordu, yalnızca kullanıcıların sorgularına kaliteli yanıtlar almasını sağlamak için arama sonuçlarını hassaslaştırması gerekiyordu .

2021

2021 bitti, bu yüzden son birkaç ayda gerçekleşen önemli Google algoritması güncellemelerini tartışmanın zamanı geldi :

 • Geçiş sıralaması güncellemesi – Şubat 2021’de gerçekleşti ve bu sayede Google artık bireysel cümleleri ve paragrafları dizine eklemek için yapay zekadan faydalanabiliyor. Bu cümleler, arama sonuçlarında öne çıkan snippet’ler olarak görüntülenebilir (sıfırıncı sıra olarak da bilinir). Sonuç olarak, kullanıcılar sorgularının yanıtlarını hızla bulabilir ve ihtiyaç duydukları paragrafı bulmak için tüm makaleleri kaydırmak zorunda kalmazlar . Bu güncelleme, uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanan, değerli içerik sağlayan ve içeriği Google’ın dizine eklemesini kolaylaştırmak için doğru şekilde yapılandıran web sitelerini ödüllendirir.
 • “Bu sonuç hakkında” – Yine şubat 2021’de gerçekleşen başka bir güncelleme. Bu sayede kullanıcılar içeriğin kaynağı hakkında ek bilgilere erişebilir ve hangi web sitesinin ihtiyaçlarını karşılama olasılığı olduğunu kolayca belirleyebilir. “Bu sonuç hakkında” kutusu, web sitesi güvenliğiyle ilgili bilgileri veya sayfanın Google tarafından ilk dizine eklendiği tarihi içerir.
 • Ürün incelemeleri güncellemesi Nisan 2021 – bu güncelleme, derinlemesine analiz sağlayan ve benzersiz içerik parçaları olan ürün incelemelerini teşvik etti. Ürün incelemeleri oluştururken, uzmanlık bilgilerini ifade etmeli, benzersiz içerik paylaşmalı, ürünü diğer modellerle yan yana getirmeli ve tüketicilerin doğru satın alma kararını vermelerine yardımcı olmalısınız.
 • MUM güncellemesi Mayıs 2021 – Multitask Unified Model (Çoklu Sorgu Birleşik Modeli), 2019’da tanıtılan BERT’den bile daha güçlü bir doğal dildir . Çeşitli kaynaklardan alınan bağlamsal bilgilere dayanarak kullanıcıların ihtiyaç duydukları yanıtları almalarına yardımcı olur. Bu sayede kullanıcılar uzun bir sorgu yazabilir ve ihtiyaç duydukları tüm bilgileri hemen alabilirler.
 • Bağlantı spam güncellemesi Haziran 2021 – bu güncelleme, spam bağlantılarının sayısını azaltmak için uygulandı . Google, hangi geri bağlantıların kalitesiz olduğunu belirlemek için çok çalışır. Bu tür geri bağlantılara sahip web sitelerini cezalandırmak yerine, arama motoru onları görmezden gelir.
 • Sayfa deneyimi güncellemesi Haziran 2021 – bu güncelleme, kullanıcı deneyimini (UX) etkileyen faktörlerin önceliklendirilmesiyle ilgilidir. Google, bu sefer En Büyük İçerikli Boyamaya (ana sayfa öğesinin yüklenme süresi), İlk Giriş Gecikmesine (sayfanın kullanıcıların eylemlerine ne kadar hızlı tepki verdiği) ve Kümülatif Düzen Kayması’na ( sayfa düzeninin kararlılığı) özellikle dikkat etti.
 • Sayfa başlığı güncellemesi Ağustos 2021 – Geçmişte Google, sayfa başlıklarını sorgulara göre uyarlardı. Ancak, Ağustos 2021’de gerçekleşen güncelleme, Google’ın web sitesi başlıklarını oluşturma şeklini büyük ölçüde değiştirdi . Artık arama motoru, web sitesini bir bütün olarak özetlemesi gereken başlıklar oluşturuyor . Başlıklar, H1 başlıklarına, bağlantı metinlerine ve görüntü etiketlerine dayalı olarak oluşturulur. Bu güncelleme, daha önce en üst sıralarda yer alan çok sayıda sayfayı olumsuz etkilemiştir.

Ve bu, 2021’de sunulan güncellemelerin sonu. Google bu yıl bizi daha çok şaşırtacak mı? Göreceğiz.

Google Algoritmalarındaki Değişiklikleri  Takip Etmeyi Bize Bırakın

Görüldüğü gibi Google algoritma değişiklikleri sadece son üç yılı hesaba katsak bile son derece kapsamlı ve karmaşık bir süreçtir. Google tarafından yapılan değişiklikleri tahmin etmek imkansız olsa da , arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın en iyi yolu resmi tavsiyeleri takip etmek olduğundan güncellemeleri takip etmek kesinlikle çok önemlidir. Google’ın asla uyumadığını unutmayın. Her gün, kullanıcıları memnun etmek için teknolojilerinde ve algoritmalarında ince ayar yapmaya çalışır.

Beyaz şapka SEO tekniklerini takip etmek, şirketinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza ve karınızı artırmanıza yardımcı olabilecek, sürekli ancak ödüllendirici bir süreçtir. Bu Google algoritması değişiklik geçmişinin gösterdiği gibi, herhangi bir değişikliğe dikkat etmek ve buna göre hareket etmek önemlidir.

Profesyonel SEO hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin!

Categorized in: