Yepyeni bir pazara açılmak istiyorsanız Uluslararası SEO tam size göre. Komşu bir ülke ya da dünyanın diğer tarafında bir ülke olması fark etmeksizin hazırlanmanız gerekir. İşletmenizi genişlemeye hazırlamak, uluslararası SEO stratejisi oluşturmak ve etkilerini ölçmek için uluslararası SEO konusunda sizin için geniş bir rehber oluşturduk. Keyfine bakın!

Uluslararası SEO’ya Giriş

Günümüzde birçok işletme genişlemeyi ve dış pazarlara girmeyi düşünme eğilimindedir. Hiç şüphe yok ki artık çok fazla çaba harcamadan temel olarak her yere hizmet sunabilir veya ürünlerimizi teslim edebiliriz.

Bir ülkede halihazırda bulunan ve oradaki konumları için savaşmak zorunda olmayan birçok çevrimiçi mağaza var. Yine de daha fazlasına açlar ve yurtdışına açılırken satışlarını artırmak istiyorlar . O zaman uluslararası SEO’ya daha yakından bakmanın zamanı geldi .

Çoğu zaman dış pazarlardaki hizmetler veya ürünler daha düşük rekabete sahip olabilir, hedef kitleye daha iyi uyarlanabilir veya basitçe söylemek gerekirse daha karlı olabilir.

E-ticaret dünyasında satışlar online olarak gerçekleştiğinden ve lojistik şirketleri kısa sürede ülkelerin çoğuna ürün teslim edebildiğinden, soru yeni pazarlara girip girmemeniz değil, ne zaman, nerede ve nasıl olacağıdır. İşte uluslararası SEO rehberi!

Uluslararası SEO – KARAR

Çevrimiçi mağazamla uluslararası pazara girmeli miyim?

Yurtdışına açılma konusunda doğru kararı verebilmek için fethetmek istediğiniz pazarı tanımanız gerekir . Genellikle komşu pazarlara girmek iyi bir karardır. Belirli bir ülkenin bölgesel yakınlığı veya benzer gelişme aşaması, potansiyel müşterilerinizi orada bulmanızı kolaylaştırır.

Ayrıca, AB içindeki uluslararası lojistik , başka bir pazara girme, teklifiniz ve ürünlerinizle potansiyel müşterilere ulaşma kolaylığını belirleyen önemli bir faktördür. Bu nedenle komşu ülkeleri seçmek başlangıçta iyi bir karar olabilir.

Uluslararası SEO benim için mi?

Herkes uluslararası bir SEO stratejisine yatırım yapmalı mı?

Bu, yerel bir işletme işletiyorsanız işe yaramaz: örneğin, küçük bir şehirde bir güzellik salonu (ancak istisnalar her yerde olabilir). Sonuçta uluslararası SEO, başka bir pazara girmek , başka bir ülkede bulunmak ve orada bir SEO planı hazırlayıp uygulamak demektir.

Belirli bir ülkede popüler olmayan ve hatta yasal olarak yasaklanmış bir ürün satarsanız, böyle bir pazara girmeyi düşünmemelisiniz, çünkü kendinize yarardan çok zarar verebilirsiniz.

Benzersiz, yenilikçi bir ürün sunuyorsanız ve bunun yurtdışındaki müşteriler için ilginç olabileceğini biliyorsanız, bu tamamen farklı bir hikayedir. Bununla birlikte, uluslararası SEO faaliyetleri planlıyorsanız, birkaç kriteri karşıladığınızdan emin olmanız gerekir: dünyanın her yerinde siparişleri ve talepleri yönetmek için gerçek olanaklara sahip olup olmadığınızı, her yere teslimat sağlayıp sağlayamadığınızı ve diğer para birimlerinde güvenli ödemeleri yönetip yönetemeyeceğinizi.

Uluslararası SEO stratejilerinin daha çok büyük şirketler veya start-up şirketler tarafından uygulanmasının nedeni budur. Öte yandan küçük işletmeler de yurtdışında SEO faaliyetleri gerçekleştirme kararı alabilirler.– özellikle yurtdışındaki izleyiciler için faydalı olabilecek veya viral olma şansı olan yenilikçi veya niş bir iş yürütüyorlarsa. Uluslararası SEO için nihai kılavuzumuz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uluslararası SEO – ARAŞTIRMA

Yurtdışında hangi pazarda satış yapmaya başlamalıyım?

Küresel olmak istiyorsanız, her yerde olmayı hedefleyemezsiniz, çünkü sonunda hiç kimseye ulaşamazsınız – ve bir kez başlarsanız çok fazla para kaynağınızı yakarsınız. Uluslararası SEO’yu etkili ve faydalı kılmak için, onu seçilen pazarlara ve belirli bir hedef kitleye göre ayarlamanız gerekir ve bunu uygun, ayrıntılı araştırma olmadan yapamazsınız .

Araştırma nasıl yapılır?

Her şeyden önce, web sitenizdeki trafik hakkında bazı temel verileri almanız gerekir . Örneğin Google Analytics sayesinde bazı bilgiler edinebilirsiniz. Mevcut ziyaretçilerinizin nereden geldiğini ve hangi dilleri konuştuklarını kontrol edin. Doğru yöne gitmeniz için ilk sinyaller olabilirler. Örneğin İngilizce yada Türkçe bir dil sürümünüz varsa ve web sitenizde başka bir dil sürümünü çalıştırmayı düşünüyorsanız, özellikle bu veriler çok önemlidir.

Ürünlerinizin diğer pazarda bir miktar potansiyele sahip olabileceğine dair sinyaller

Uluslararası trafik analizi

Ziyaretçilerinizin hangi ülkelerden geldiğini nasıl öğrenebilirsiniz? Bu kolay!

 • Google Analytics’e girin
 • Sol tarafta, Kitle -> Coğrafi veriler -> Konum’u seçin.

Bu menüden, web sitenizi ziyaret eden diğer ülkelerden kullanıcıları bu şekilde görebilirsiniz.

Bu ülkeler için özelleştirilmiş bir dil sürümünüz yoksa, tarayıcılarında yerleşik otomatik çeviri sistemlerini kullanma olasılıkları yüksektir.

Ülkeler hakkında verilere sahip olduğunuzda, hizmetlerinizi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) veya Büyük Britanya (İngiltere) gibi İngilizce konuşulan pazarlar ve hatta farklı pazarlar için genişletmeye değer olabileceğini (aşağıdaki gibi) fark edebilirsiniz: Almanya (DE), Çin (ZH), Hollanda (NL) ve Ukrayna.

Hedef kitlenizin geldiği ülkeleri zaten biliyorsunuz, bu nedenle web sitenizi hangi dillere çevirmeniz gerektiğini öğrenmenin tam zamanı. Google Analytics -> Kitleler -> Coğrafi veriler -> Dil’i kontrol ederek bunu anlayabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin ülkeleri ve dilleri hakkında bazı temel bilgilere sahipsiniz, ancak bu da yeterli değil – yalnızca yurtdışından ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen ziyaretçilerinizin olması muhtemel olduğuna dair sinyaller var. O zaman devam edelim!

Rakip analizi

Rakiplerinizin aktivitelerini ve stratejilerini analiz edin. Müşterileriyle iletişim kurmak için hangi dili kullandıklarını ve hangi ülkelere hizmet veya ürün sunduklarını öğrenin. Bu tür bilgileri web sitelerinde bulabilir, ziyaretçilerine halihazırda hangi dil sürümlerini sağladıklarını, teslimat maliyetlerine hangi ülkeleri dahil ettiklerini vb. kontrol edebilirsiniz.

O zaman karar size kalmış: Faaliyetlerinizi aynı alana odaklayabilir veya tam tersini yapabilir ve ziyaretçilerinizin aktif olmadığı (henüz) ve halihazırda bazı ziyaretçilerinizin olduğu yerlerde hazır bulunabilirsiniz.

Rakiplerinizin faaliyetleri, göründükleri pazarlar ve arama motorlarındaki konumlarını artırmak için kullandıkları anahtar kelimeler hakkında bilgi, bir karar vermenize ve belirli bir pazarda sizin için herhangi bir talep veya alan olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Ayrıntılı bir rakip analizi size başka hangi konularda yardımcı olabilir?

Belirli bir pazardaki en görünür markaların ürün veya hizmetlerinin ayrıntılarını öğrendiğinizde, teklifinizin gördüklerinizden farklı olup olmadığını, güçlü yönlerinizin neler olabileceğini, rekabet avantajının nasıl oluşturulacağını, ve başarıya ulaşma şansını artırmak için hangi yöne gidileceği anlaşılmaya başlanır.

Rakiplerinizin web sitelerindeki içeriği analiz ederek, belirli bir ülke veya bölgedeki ne tür içeriğin ve hangi medyanın kullanıcılar için en ilginç ve çekici olduğunu öğrenebilirsiniz. Ne aradıklarını, ne istediklerini, nasıl ve neyle etkileşime girdiklerini, ne hakkında okumak istediklerini anlayabilirsiniz. Bu, kendi web sitenizdeki içeriği bulmanıza ve ayarlamanıza yardımcı olabilir . Tabii ki, bu faaliyetleri kopyalamakla ilgili değil, daha çok rakiplerinizi ele geçirmek için en iyi yerel uygulamaları kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirin.

Rakiplerinizin web sitelerine giden geri bağlantıların nereden geldiğini de kontrol etmeye değer . Kendi geri bağlantı stratejinizi oluşturmak için değerli bir kaynak listesi belirleyebilirsiniz. Uluslararası pazarlara uygun, karmaşık ve etkili bir bağlantı kurma stratejisi oluşturmaya başlamış olursunuz.

En önemlisi, rakiplerinizin SEO süreci için hangi anahtar kelimeleri seçtikleri hakkında biraz bilgi edinebilmeniz ve arama motorlarında daha fazla anahtarda görünür olmak için aynı anahtar kelimeleri kullanabilir veya değiştirebilirsiniz (örneğin sonraki uzun kuyruklarla).

Rekabet analizi için araçlar:

 1. Ahrefs ve Majestic gibi araçlarla rakiplerinizin veya sektörünüzdeki şirketlerin bağlantı kurma stratejilerini inceleyebilirsiniz .
 2. SEMrush , rakiplerinizin analizi için size birçok olanak sağlayan bir araçtır. Gelişmiş özellikleri, sektörünüzdeki rakipleri belirlemenize, hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını, hangi ifadelerin trafiğini oluşturduğunu, potansiyellerinin ne olduğunu ve ihtiyaç duyabileceğiniz daha önemli verileri kontrol etmenize yardımcı olur.

Elbette rekabet analizi için kullanabileceğiniz başka araçlar da var – sadece birkaçını adlandırdık. En önemli gerçek, bunları düzenli olarak kullanmak ve kendi web sitenizde çözümleri ve değişiklikleri uygulamanıza yardımcı olacak sonuçlar çıkarmaktır. Gerçek rakiplerinizi kontrol etmeyi unutmayın: sizinkine en çok benzer teklifleri olan markalar.

Belirli bir pazardaki rekabetinizin ne olduğunu zaten biliyorsanız, gelecekteki pazar rakiplerinizin anahtar kelimelerinin analizinden başka hiçbir şey size uluslararası potansiyeliniz hakkında daha fazla bilgi veremez!

Uluslararası SEO için anahtar kelime araştırması – nasıl doğru yapılır?

Web siteniz için SEO süreci için bir anahtar kelime listesi oluşturmak zor olabilir. Bu durumda, Google yeni kitleniz için tek arama motoru olmak zorunda olmadığı için SEO stratejinizi yepyeni bir dile, kültürel ve teknik gerçeklere göre ayarlamanız gerekir.

En önemli şey, ürününüzün potansiyelini mümkün olduğunca erken kontrol etmektir ve bu anahtar kelime analizi sayesinde bu mümkün veya basittir. Ayrıca, karar verildikten ve pazar seçildikten sonra da böyle bir analiz gereklidir. Uluslararası SEO kılavuzunda başka neler bulabilirsiniz ?

Analizi birkaç düzeyde yapmalısınız:

 • Genel anahtar kelimeler – genel olan ve işletmenizi iyi tanımlayan anahtar kelimeleri yazmalı ve tanımlamalısınız, örneğin: “ile alışveriş…” – bunlar, özellikle ana sayfaya genel trafik çeken bilgilendirici ifadeler olacaktır.
 • Bir kategoriyle eşleşen anahtar kelimeler – bu anahtar kelimeler erişimin genişletilmesini destekleyebileceğinden, kullanıcıların belirli bir kategorideki ürünleri nasıl aradıklarını kontrol etmeye değer. Bu, kategorilere göre web sitenizin yapısını oluşturmaya da yardımcı olabilir.
 • Ürünlerle eşleşen anahtar kelimeler – potansiyel müşterilerinizin ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne kullandığını belirlemek çok önemlidir! Türler, modeller, adlar, boyutlar veya markalar – topladığınız verilere göre bunları doğru yapıya ayırırsanız, bunların tümü dönüşümü artırabilir.

Her bir anahtar kelime türü için, bir yapı oluşturmaya ve anahtar kelimeleri içerik parçalarıyla ilişkilendirmeye yardımcı olabilecek bu kelimelerle ayrı bir model oluşturmalısınız. Anahtar kelime araştırması, ana menü için bir yapı oluşturmaya yardımcı olur, çünkü potansiyel kullanıcılar tarafından bulunabilecek en iyi kategorilerin ve alt kategorilerin nasıl adlandırılacağına dair tüm ayrıntılı bilgilere sahip olursunuz.

Uluslararası anahtar kelime araştırması için araçlar

Bir kullanıcı olarak belirli bir ürün veya kategoriyi nasıl ararsınız? Anahtar kelimelerin doğru bir analizini yapmak için bu soruyu cevaplamanız gerekir.

Böyle bir bakış açısı değişikliği, sitenizde yayınlayacağınız içeriğin şeklini ve türünü gözle görülür şekilde etkileyebilir. Web sitenizin belirli anahtar kelimelerde görüntülenmesini istiyorsanız, onun web sitesinde kullanılması gerektiğini unutmamalısınız.

Bu anahtar kelimelerde sıralamanın başka bir yolu yoktur. Google, soruları en iyi şekilde cevaplayan bu tür içerikleri göstermek istiyor, bu nedenle içerik planlamanıza ve stratejinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Anahtar kelime araştırması hazırlamanıza yardımcı olabilecek birkaç araç vardır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Arama Konsolunu kullanmaktan açıkça çok faydalanabilirsiniz (eğer bazı veri örnekleriniz varsa). Google Trendler genellikle etkinlikleri desteklemek ve dünya çapında hangi anahtar kelimelerin popülerlik kazandığını ve nişinizde ne tür ifadelerin popüler olduğunu belirlemek için kullanılır.

Diğer ülkelerdeki işletmeniz için anahtar kelime analizini, konumları, belirli bir anahtar kelimenin zorluğunu, arama hacmini veya TBM’yi gösteren SEMrush’a dayandırabilirsiniz .

Günün sonunda, hangi aracı kullanırsanız kullanın, anahtar kelimelerin web sitenizdeki ürün ve hizmetlerinize uyması gerektiğini unutmayın. Belirli bir ülkedeki organik arama sonuçlarıyla uyumluluk, web sitenizde bunlarla ilgili hiçbir şey yoksa size hiçbir şey veremez.

Dikkatinizi şu sorulara çekin:

 • Uluslararası ziyaretçileriniz işletmenizle ilgili anahtar kelimeleri nasıl buluyor? (İngilizce konuşanlar, ancak anadili ingilizce olmayanlar)
 • Anahtar kelimeleriniz için her ülkede organik arama hacmi nedir?
 • Seçilen her ülkede bu anahtar kelimeler ne kadar rekabetçi?
 • Bu anahtar kelimeler size halihazırda ne veriyor – bu ülkelerde halihazırda hangi pozisyonlarda bulunuyorsunuz?

Ve en yüksek potansiyele sahip en karlı ifadeleri sıraladıktan sonra, SEO aktivitelerinizi hazırlamak istediğiniz kelimeleri seçin.

Anahtar kelimeleri planlarken ne yapmak önemlidir?

 • Google’ın dünyadaki tek arama motoru olmadığını unutmayın.
 • Anahtar kelimelerin dilini belirli bir pazara göre ayarlayın.
 • Web sitenizin İngilizce sürümünün her pazar için harika bir fikir olacağını varsaymayın (ancak, arama isteklerinin iki dilde gönderildiği ülkeler vardır: ulusal dil ve İngilizce)
 • Anadili İngilizce olan biriyle işbirliği yapın.
 • Yalnızca tek anahtar kelimeler kullanmayın – tüm formları ve eş anlamlıları da hesaba katın.
 • Uzun kuyrukları dönüştürme konusunda uzun vadeli düşünün – içerik pazarlaması ve SEO için kesinlikle akılda tutulması gereken başka bir faktördür.

Kaçınılması gerekenler?

 • Ana dili İngilizce olan kişiler tarafından anlaşılmayacak olan gerçek çeviriler (örn. Little little into the middle)
 • Kullanıcılara doğal gelmeyecek bir çeviri programı yardımıyla yapılan çeviriler, ayrıca arama motorları bunları kopya içerik olarak görebilir.
 • Paradoksal olarak, sonuçların bir çevirmenin verilerine dayandığı Google Global Market Finder adlı araç.
 • Web sitesinde görünmeyen anahtar kelimeleri seçmek

Anahtar kelimelerin analizi şu soruya önemli bir cevap olacaktır: küreselleşmeye değer mi? Yeterli talep var mı? Ancak, hizmetlerinizi genişletmeye karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken başka bir faktör daha var.

Lojistik ve iş olanakları

İlk başta fethetmek istediğiniz pazarları seçtiyseniz, kendinize bazı sorular sorun.

 • Ürünlerim veya hizmetlerim, içinde bulunmak istediğim ülkenin kültürel yaşamına ve gerçekliğine uygun mu?
  Örneğin Gerber, Afrika pazarına girdiğinde tatmin edici bir satış görmedi. Peki ya? Bu kıtadaki yaygın cehalet nedeniyle, ürünlerin çoğunda içeriği göstermek için resimler bulunur. Gerbers’in etiketlerindeki resim bir bebeğin yüzünü gösteriyordu – çoğu kişi için ürün bebek püresi olarak görülüyordu.
 • Ürünlerim/hizmetlerim belirli bir pazarda biliniyor ve ihtiyaç duyuluyor mu?
  Örneğin Japonya’da yabancı firmalardan biri, soğuk suda da çamaşır yıkamak için “yenilikçi” çamaşır tozu ile pazarda öne çıkmak istedi. Ancak Japonya’da soğuk suda çamaşır yıkamak zaten yaygındı, bu yüzden ürün hiç de özel değildi.

Yukarıdaki sorulara “evet” yanıtı verdiyseniz, seçtiğiniz pazarların yasal düzenlemelerini ve özelliklerini öğrenin. Bu şekilde, yasal düzenlemelerin üstesinden gelmenin imkansız olduğu pazarları ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu, örneğin Dünya Ticaret Örgütü – Küresel Ticaret web sitesi: https://www.wto.org/ veya Uluslararası Ticaret İdaresi https://www.trade.gov/ veya hatta her iki ülkedeki hükümetlerin resmi web sitelerinden yardım alarak tanımlayabilirsiniz.

Ayrıca, bazı bloglar faydalı olabilir – popülarite oluşturma ve bir SEO stratejisi oluşturma gibi konuları kapsayan ajansların veya yerel serbest çalışanların bloglarını arayın. Seçtiğiniz ülkelerde yasal düzenlemeler, kültür veya altyapı konusunda herhangi bir sınır yoksa ve ayrıca bu ülkelerden zaten bazı web sitesi ziyaretçileriniz varsa – bu pazarlara girmek gerçekten harika bir fikir olabilir ve oradaki SEO süreci etkili olabilir.

Teklifinizle yurtdışında nerede bulunmanız gerektiğini düşündüyseniz, marka bilinirliğinizi ve güveninizi etkileyebilecek bazı unsurları da düşünün ve bunları potansiyel müşterilerinize nasıl ulaştırabileceğinizi öğrenin.

Dükkanım yurtdışında gerçekten güvenilir olacak mı?

SSL

Öncelikli şeyler: SSL sertifikası olarak adlandırılan bir alana genişlemek için hangi pazarı seçerseniz seçin gerekli olan bir şeyden bahsedelim .

İnternet ile bağlantının güvenliğini sağlayan bir protokoldür ve tarayıcınızda kolayca tanımlayabilirsiniz: küçük, yeşil bir asma kilit göreceksiniz. SSL yüksek düzeyde güvenlik ve veri gizliliği sağlar; bu, çevrimiçi mağazalar söz konusu olduğunda son derece önemlidir.

Ödeme – kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayın

Müşteriler ödeme yöntemlerine bakarlar ve bu faktör alışveriş yaparken onlar için karar etmenidir. Ödemenin güvenliğine ve rahatlığına odaklanmanız gerekir. Mevcut tek yöntem popüler bir banka havalesi ise, bazı kültürler için sadece şüpheli olabilir. Yaklaşım aslında ürünlerinizi satacağınız ülkeye bağlıdır.

Yaygın olarak bilinen ve kullanılan yöntemlerden biri de kartla, özellikle Visa ve Mastercard ile ödeme yapmaktır . PayPal da gerçekten popülerdir. Ayrıca çeşitli bölge ve ülkelerde uygulanabilecek pek çok yerel çözüm bulunmaktadır: Avrupa Birliği’nde SEPA Otomatik Ödeme , İsveç’te Klarna ile hızlı ödemeler , Almanya’da Sofort , Hollanda’da iDeal veya Polonya’da BLIK .

Kullanım kolaylığı, bankacılık hizmetleriyle entegre olma olanakları ve işlemin güvenliği nedeniyle genellikle müşteriler ve yerel satıcılar tarafından tercih edilmektedir. E-ticaret endüstrisinde, Google Pay ve Apple Pay de , mobil ödemeler için giderek daha popüler hale gelmektedir.

Para birimleri

Müşteri için ideal çözüm, kendi ülkelerinde sahip oldukları para biriminde ödeme yapmalarını sağlamaktır . Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bir veya daha fazla ülkede satmak istiyorsanız bu yaklaşımı uygulamaya değer.

Aktif olmayı planladığınız piyasa sayısı arttıkça, döviz kurlarında istikrarsızlık riski de artıyor. Örnekler? Rus Rublesi veya Venezüella Bolivarının son yıllardaki dalgalanmaları.

Küresel bir yaklaşım benimsemeye karar verirseniz, mağazadaki para birimlerini minimumla sınırlamak mantıklı olandır: ABD Doları ve Euro veya İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı gibi diğer popüler, istikrarlı para birimleri veya işletmenizin sahip olduğu ülkelerin para birimleri daha az risklidir.

Uzun lafın kısası: Kullanıcıyı bulundukları yere göre (örn. yaşadıkları yer) başka bir dilde bir arayüze yönlendiremezsiniz; birinin konumu nedeniyle ürünlerinizin veya hizmetlerinizin erişilebilirliğini engelleyemezsiniz, müşterinin ürünü daha cazip bir fiyata satın almasını sağlamanız gerekir. Avrupa Birliği’ndeki (AB) 2018/302 Yönetmeliğinin amacı, e-ticaret dünyasında ayrımcı uygulamaları ortadan kaldırmaktır.

Avrupa pazarlarını seçmenin bu yönetmeliğe uyumla bağlantılı olması gerektiğini unutmamalısınız, bu nedenle coğrafi konum için komut dosyaları kullanmak ve web sitenizin IP’ye göre başka bir dil sürümünü zorlamak yasaklanmış olacaktır.

SEO açısından, coğrafi konum komut dosyaları çok fazla soruna neden olabilir: Google botları ABD’dendir, bu nedenle her zaman web sitelerinin İngilizce sürümüne yönlendirilirler, ve bu nedenle bu web sitelerinin diğer dil sürümleri dizine eklemezler. CMS’niz konum belirleme özelliğine sahipse, kapatmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Teslimat yöntemleri

Ödeme yöntemleri önemlidir, ancak teslimat da önemlidir. Müşteriler , teslimatın maliyeti ve süresi ile paketi takip etme olasılığı hakkında net bilgiye ihtiyaç duyarlar. Oradaki en uluslararası mağaza bile çeşitli mevcut yöntemler sunmak zorunda değildir. En uygun çözüm, kurye hizmetlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yönetebilecek küresel ortaklar bulmaktır.

E-ticaret işletmeleri için teslimat, lojistik ve yerine getirmeden sorumlu birçok şirket bulmak nispeten kolaydır. Elbette her ülke için belirli şartlar, düzenlemeler, maliyetler ve süreçler hazırlanabilir. Başarılı işbirliği sayesinde müşterilere siparişleri hakkında net bilgi verilir.

Faaliyetlerinizi yasal ve güvenilir hale getirin: sertifikaları önemseyin

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi genişletmek için hangi ülkeyi seçerseniz seçin, güven başarınızın temel taşlarından biridir. Müşterilerin verilerini toplama ve yönetme prosedürü ile ödeme yöntemleri şeffaf ve anlaşılması kolay olmalıdır. Bu nedenle mağazanızın hüküm ve koşullarının yanı sıra gizlilik politikasının net olması ve belirli bir ülkedeki siyasi düzenlemelere uygun olarak hazırlanması gerekir.

En iyi örneklerden biri, Avrupa Birliği’nde uygulanan GDPR’dir.

İşletmenizi daha güvenilir hale getirebilecek bir diğer faktör de web sitenize koyabileceğiniz sertifikalardır. Örneğin, çevrimiçi mağazalar için mutlak sahip olunması gereken şey Trusted Shops sertifikasıdır.

İşinizle hangi pazarı fethetmek istediğinizi biliyorsanız, hangi arama motorunda veya Google’ın dil sürümünde yer almak istediğinizi iki kez düşünün. Ancak, seçimin göründüğü kadar açık olmadığı hemen ortaya çıkabilir.

Google yeterli olmadığında: hangi arama motorunda üst sıralarda yer almalısınız?

Arama motorlarının dünya pazarı tek bir dev tarafından yönetiliyor – Google. gs.statcounter.com’a göre, yalnızca Google’daki arama sonuçları, aşağıdaki web sitelerindeki trafiğin %90’ından fazlasını oluşturur:

Ancak, kullanıcıların tercihlerini her yerde bu şekilde değil.

Google nerede bir numara değil?

Google’ın siyasi sorunlar nedeniyle piyasada pratikte bulunmadığı Çin’de ilginç bir durum görülebilir . Yerel oyuncuların bölümü kolayca fark edilebilir: Baidu , mobil arama motoru Shenma ve Sogou. Ayrıca ilginç olan, Bing’in Çin’de başarılı olması. İşinizi Çin’e genişletmeyi ve burada bazı iş bağlantıları kurmayı düşünüyorsanız, yukarıda bahsedilen arama motorlarının tümüne aşina olduğunuzdan emin olun.

İçerik de burada önemlidir, ancak SEO uzmanlarının yüzleşmesi gereken daha fazla yerel sorun vardır: .cn alanı, yerel barındırma ve Çin’de engellenen web siteleriyle bağlantı eksikliği.

Rusya’da satışa başlamak istiyorsanız kesinlikle Yandex.ru’ya dalmalısınız . Hala Google’dan biraz daha popüler.

Genel olarak konuşursak, içerik arama motorları için en önemli faktördür. Bağlama, doğal olmayan bir şekilde yapılırsa, yarardan çok zarar verebilir. Ülkenin büyüklüğü nedeniyle yerel SEO özellikle önemlidir. Vladivostok’tan bir kullanıcı muhtemelen Saint Petersburg’dan bir şirketin inanılmaz teklifinden en iyi şekilde yararlanamayacak. Ayrıca Yandex, Belarus ve Ukrayna’da da popülerdir .

Arama motoru platformlarının bölünmesi

Birçok ülkede, pazarın segmentasyonu şu şekildedir: Google , ikinci ve üçüncü bing ve Yahoo!’yu döndürmeye göre büyük bir avantajla ilk sırada yer almaktadır. Daha küçük, yerel arama motorlarının çoğu artık önemli değil. Hâlâ popüler olan birkaç çözümden bahsetmek gerekirse, Çek ürünü Seznam’dan (Mart 2019’daki trafiğin %10’undan fazlası) veya Güney Koreli Naver’den (trafiğin %14’ünden fazlası) bahsetmeye değer.

SEO departmanı için kolaylaştırma

Google arama motorunun popülaritesinin özel bir avantajı vardır: uluslararası SEO’ya yol açan faaliyetler her ülke için birbirine çok benzer olabilir.

İçeriğin kalitesi ve dış bağlantıların yapısıyla ilgili birçok kural Yahoo! ve bing. Yerel çözümler, dünyanın belirli bölgelerinden gelen izleyiciler için web sitesi erişilebilirliğine odaklanır. Bu nedenle, hem dünya devlerinin hem de yerel arama motorlarının botları tarafından doğru yorumlanmasına yardımcı olacak web sitesi konumunu tanımlamak için yerel alan adlarını, hreflang’ları ve diğer etkili yöntemleri kullanmaya değer.

Bu nasıl mümkün olabilir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Uluslararası SEO – HAZIRLIK

Roma bir günde inşa edilmedi. Haydi hazırlıklara başlayalım!

Uluslararası SEO ve Yurtdışı Satış Stratejiniz: Ultimate Guide , ürün veya hizmetlerinizle yeni bir pazara girmek ve sitenin yeni bir dil sürümünü oluşturmak istediğinizi biliyorsanız – buna şimdiden hazırlanmalısınız.

İnternette başka bir pazarda görünürlüğü artırmak kolay bir iş değildir, bu nedenle işinizi yurtdışında nasıl tanıtmak istediğinizi doğrudan düşünmelisiniz. Uluslararası SEO faaliyetleri rehberi, iyi yürütüldüklerinde çok yardımcı olabilir. Bu şekilde, belirli bir ülkedeki kullanıcılar için web sitenizin görünürlüğünü artırabilirler.

Bununla birlikte, diğer ülkeler için SEO’nun kendine has özellikleri vardır, elbette, teknik optimizasyon, bağlantı, içerik, analitiği içeren ayrı bir SEO süreci mevcuttur – tıpkı ABD’de olduğu gibi, ancak Almanya veya İspanya’daki kurallar genellikle tamamen farklı olacaktır.

İşletmenizle birlikte başka bir pazara girmek istediğinize karar verdiyseniz, SEO’nuzdan sorumlu olacak kişileri işe almanın tam zamanı. Peki neden? Basit bir nedenden dolayı: Bazı şeyleri planlayıp strateji oluşturabildiğiniz zaman hazırlık aşamasında yapmak daha kolaydır ve bu aşamada daha fazla seçeneğiniz olduğu için istişareler de daha etkili olacaktır.

Şirketler genellikle site yayınlandıktan sonra bir SEO uzmanı çalıştırmaya karar verir. Bazen mümkün olan en iyi etkiyi elde etmek için çok geç olabilir. SEO burada doğal bir karar olmalıdır çünkü o zaman sitenin uygulanmasından sonra değiştirilemeyen bazı hataları ortadan kaldırabiliriz veya bunların değiştirilmesi çok zor olacaktır.

Yeni dil sürümünün uygulanması için hazırlık iki yönü içermelidir – teknik ve içerik . Her ikisine de pazarlama departmanına ve SEO’dan sorumlu kişilere danışılmalıdır.

Uluslararası SEO’ya TEKNİK HAZIRLIK

Dil veya ülke hedefleme?

Bir web sitesini belirli bir ülke için hedeflemek çok daha kesin sonuç verir. Dillere bakmanız yeterlidir, yani İspanyolca, Fransızca veya Almanca. Farklı para birimlerini kullanan ve farklı hukuk sistemlerinde faaliyet gösteren dünyanın çeşitli yerlerindeki birçok ülkeden insanlar tarafından kullanılmaktadır. Amacınız İspanya’da satış yapmaksa, tek başına İspanyolca dilini hedeflemek beklenen sonuçları getirmeyebilir.

Aksine, site örneğin Kolombiya’dan, teklif hazırlamadığınız kullanıcılara sunulabileceğinden, hemen çıkma oranını artıracaktır. Benzer şekilde – Almanlara yönelik teklif, Avusturyalıları veya İsviçrelileri muhtelemen ilgilendirmez.

Peki, dile dayalı hedeflemeye ne zaman karar vermek daha iyidir? Ülkeden bağımsız olarak değerli makaleler ve multimedya yayınladığınızda buna iyi bir örnek verilebilir. Dolayısıyla, programcılar için profesyonel bir web sitesi oluşturursanız, sektörle ilgili bir blog yazarsınız veya satışların değil mesajın önemli olduğu başka bir web sitesini yönetirsiniz – dil hedefleme, web sitesine yapılan değerli ziyaretlerin sayısını artırabilir.

Çok dilli ülkeler

Dile dayalı hedefleme, etnik grupların yanı sıra birçok resmi dili olan ülkelerin sakinlerine de bir övgü olabilir. Örneğin, İsviçre’de Fransızca , İtalyanca ve Almanca gibi dillerin yanı sıra Romanca dili ( Romanşça ) yaygın olarak kullanılır ve Kanada’nın eyaletlerinden biri olan Quebec’te resmi dil İngilizce değil, Fransızcadır .

Bu durumda, kullanılan tarayıcının (veya sistemin) dil sürümünü kontrol etmek, bir kullanıcıyı, en yaygın olarak kullandığı dilde hazırlanacak web sitesine taşımanıza olanak tanır. Bu sayede ilginç ve anlaşılır içerikleri hızlı bir şekilde bulabilecektir. Sitenin bu açıdan doğru yapılandırılması, arama sonuçlarında görünürlüğü artıracaktır.

Hedeflemeyi nasıl yapabilirsiniz?

Kullanıcıları web sitesinin doğru sürümüne yönlendirmenin birçok yolu vardır. Teorik olarak, uygun bağlantı yapısı, hreflang’lar ve uluslararası ayarlar, arama motorunun onlara ilgili içeriği sağlamasına neden olmalıdır. Bununla birlikte, birkaç faktörü kontrol ederek, ihtiyaç duyduğunuz yere yönlendirildiklerinden de emin olabilirsiniz:

 • IP adresi – genellikle kullanıcının ülkesini doğru bir şekilde belirlemenizi sağlar, ancak bu durumda, Google’ın robotunun kökeni (ABD) nedeniyle dil sürümlerini doğru bir şekilde ayırt edememe riski vardır,
 • tarayıcının dil sürümünü kontrol etmek (Chrome, Safari, Firefox) – dile göre hedefleme yapmak için iyi bir yoldur, ancak birçok kullanıcının varsayılan olarak İngilizce (EN) olduğunu unutmamak gerekir,
 • çerezler – kullanıcı tarafından seçilen dil versiyonu kaydedilir, ancak çerezlerin silinmesi ayarları silecektir ve seçim tekrarlanmalıdır.

Tabii ki, her seferinde dil versiyonu seçimini de zorlayabilirsiniz, ancak sitede bunlardan çok olacaksa, muhtemelen zamanla bir kullanıcı için can sıkıcı hale gelecektir. Her zaman tarayıcı sürümüne ve web sitesi ziyaretçilerinin IP adresine dayalı bir dil sürümü önermeye çalışın, ancak son seçimi onlara bırakın. Hangi dilin kendilerine en uygun olduğuna özgürce karar vermelerine izin verin.

Domain, subdomain veya katalog. Sitenin dil versiyonu için ne seçmelisiniz?

Dış pazarları fethetmeyi planladığınızda, sitenin muhtemelen birden fazla dil sürümünün doğru bir şekilde hazırlanması ihtiyacını içermesi doğaldır. Ayrı bir etki alanında mı, alt etki alanında mı yayınlayacağınıza veya dil sürümünüz mevcut etki alanı içinde ayrı alt sayfalar mı olacağına karar vermelisiniz.

Karar, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörleri içermelidir:

 • Web sitesi türü – uluslararası pazara bir çevrimiçi mağaza veya hizmet web sitesi ile mi giriyorsunuz ?
 • Kullanmayı planladığınız CMS (tersini de yapabilirsiniz ve – bir web sitesi oluşturma aşamasındaysanız – içerik yönetim sistemi seçimi, bir dil sürümünü nasıl oluşturmak istediğinize ve bu sistemin size izin verip vermediğine bağlıdır. )
 • Hareket etmek istediğiniz bir dizi pazar ve bu nedenle gerekli dil sürümleri .
 • Planlanan iş hedefleri ve stratejisi.

Dış pazar için bir web sitesi hazırlarken üç seçeneğiniz vardır:

 • ccTLD (ülke kodu üst düzey alan adı), belirli bir ülkeye ayrılmış ayrı bir alan adıdır, örneğin Fransa için .fr, Almanya için .de, Polonya için .pl. Bu tür alan adlarını GoDaddy gibi uluslararası bir operatörden satın alabilirsiniz.
 • Dil alt etki alanı : Güçlü bir gTLD ana etki alanınız (genel üst düzey etki alanı) varsa ve bunu örneğin .com uzantısıyla bir marka etki alanı olarak görüyorsanız, içinde kolayca dil alt etki alanları oluşturabilir ve kullanıcıları bunlara yönlendirebilirsiniz.
 • Katalog : Ana marka gTLD alan adına sahipken, üzerinde uygun dil sürümleri bulunan kataloglar oluşturabilirsiniz.

Bir web sitesini dış pazarlarda tanıtmak için kullanabileceğiniz çözüm örnekleri:

Ne zaman her dil için ayrı bir domain seçmeliyim?

Birkaç belirli ülkede uluslararası bir SEO çalıştırmak istediğinizde ayrı bir alan seçin. Alt etki alanından veya katalogdan daha iyi sonuçlar getirmesini bekleyebilirsiniz.

Üst düzey alan adı seçiminin avantajları ve dezavantajları vardır, ancak SEO açısından en iyi çözümdür . Bir yandan, ülkenizdeki, Ukrayna için .ua, Almanya için .de, Singapur’da .sg vb. uzantıları olan web sitelerini ziyaret etme olasılığı daha yüksek olan kullanıcıların güvenini kazanmanıza yardımcı olur. Belirli bir ülke için doğru olan alan adları, bu yerelleştirmede arama sonuçlarında en üst sıralara çıkma şansına sahiptir.

Öte yandan, böyle bir etki alanı çoğunlukla belirli bir dile ve ülkeye atanır; bu, aynı içeriği bir dilde, onu kullanan birkaç bölgeye yönlendirdiğinizde daha az yardımcı olabilir. Ek olarak, her ülkede bir iş kurmak, uygun bir alan satın almayı ve ayrı SEO süreçleri yürütmeyi içerir – bu da maliyetleri önemli ölçüde artırır. Özellikle, bu alanların her biri için belirli bir ülkeden uygun bağlantıları oluşturmanız gerekecek.

Bir alt alan adı ne zaman seçilir?

Ana sayfanızın uzun bir geçmişi olduğunda ve Google’ın çok güvendiği durumlarda alt alan adlarına karar vermelisiniz.

Her dil sürümü için ayrı bir alt alan adına karar vermek ek maliyet gerektirmez – bir alan satın aldığınızda, içinde istediğiniz sayıda alt alan oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, Google’ın alt alanları ayrı alanlar olarak ele alacağını bilmelisiniz. Yine de ayrı bir SEO sürecine ihtiyaç duyacaklar (farklı anahtar kelimeler nedeniyle). Bir alt etki alanına sahip bir çözüm seçmek ayrıca şu tehdidi oluşturur: herhangi bir alt etki alanına bir şey olursa, tüm etki alanını etkiler – örneğin, bir Google filtresinin uygulanması veya bir virüs bulaştığında.

Dil sürümü için katalog oluşturmaya değer mi?

Kataloglar, domaininizin tüm gücünü devralır ve bir dil sürümü oluşturmanın en kolay yoludur. Ancak, belirli bir ülkeye bir dil sürümü atama imkanı vermezler. Google robotları için tek bir etki alanı içinde katalog görevi gören dil sürümleri bir bütündür, bu nedenle böyle bir web sitesinin SEO’su daha az etkili olacaktır. Özetlemek gerekirse, kataloglar bir web sitesini çevirmenin en kolay yoludur, ancak aynı zamanda en az uzun vadeli etkilere neden olurlar.

Size yeni bir pazara girme fırsatı veren CMS’ler

Çok dilli bir sitenin bakımı, siteyi verimli bir şekilde yönetmenize olanak sağlayacak uygun bir CMS gerektirir. Buna çok şey bağlı olacaktır – diğer şeylerin yanı sıra, arama motoru optimizasyonu olanakları.

Çok dilli bir web sitesi için CMS hangi seçeneklere sahip olmalıdır?

 1. İyi bir çok dilli sistem, her ülke için ayrı alternatif siteler oluşturmanıza ve yönetmenize ve diller arasında geçiş yapmanıza ve bunları kolayca yönetmenize olanak tanıyan bir sistemdir.
 2. Yayınlamayı seçtiğiniz her dil için tüm karakterleri görüntülemek için tüm Unicode’u destekler (zorlayıcı özellikleri ile Japonca, Arapça, yeni İbranice, Lehçe, Çekçe, Fince veya diğer İskandinav dilleridir, yani standart olmayan aksanlı tüm diller). Ayrıca aksanlarla ve farklı okuma yönleriyle de ilgilenmesi gerekiyor.
 3. hreflangs’ın doğru uygulanmasına izin verir.
 4. Arayüzünün dil sürümleri vardır , bu sayede çok dilli işbirlikçilerinizin onu kullanabileceği, örneğin belirli bir dilde ürün açıklamalarını tamamlayan Metin Yazarları gibi.
 5. Metinlerin yapısını XML’e dayandırır , bu da içeriği sayfanın diğer öğelerinden ve herhangi bir değişikliği (çeviri dahil), örneğin biçimlendirme üzerindeki etkisi hakkında endişelenmeden ayırmanıza olanak tanır.
 6. Domain kontrolünü sağlar , yani etki alanlarının, alt etki alanlarının konumuna uygun alt sayfaların oluşturulmasını yönetir veya ayrı etki alanlarındaki sayfa sürümlerini yönetmenize olanak tanır.
 7. API’yi TMS (çeviri yönetim sistemi) ile entegre etmenizi sağlar .
 8. Her dil sürümü için ayrı bir site haritası oluşturmanıza olanak tanır .

URL’lerin ve hreflang’ların yapısı ve uluslararası yönetim: Google’ın dil sürümünü yorumlamasına nasıl yardımcı olunur?

URL’ler

Çevrimiçi mağaza optimizasyonunun temel yönlerinden biri , kullanıcı dostu bir URL yapısına dikkat etmektir. Bu durumda, Google kullanılabilirliğe odaklanır. URL’nin yapısı, onu hatırlamanıza ve tarayıcıya adresi girmenize izin veriyorsa, doğru bir şekilde dizine eklenecektir ve arama sonuçlarında bazı CMS tarafından varsayılan olarak oluşturulan uzun ve karmaşık adreslerden daha yüksek bir konum elde etme şansına sahip olacaktır.

SEO dostu bir URL şuna benzer:
https://www.myshop.com/womens-shoes/
Böyle komplike bir yapıdan kesinlikle kaçınmalısınız:
https://www.myshop.com/c/fkę1_298j@#jk/!

Bağlantı yapısında aşağıdaki semboller bulunmamalıdır :

 • belirli bir dil için karakteristik aksanlı karakterler, örneğin: ö, ä, ę, ž, ď, vb.,
 • !, #, ? gibi özel karakterler,
 • alt çizgi “_” – sözcükleri ayırmak için “-” tireleri kullanılmalıdır.

URL’nin 100-115 karakterden fazlasını içermemesi gerektiğini hatırlamak da önemlidir , çünkü adres ne kadar uzun olursa, arama motoru tarayıcılarının onu dizine eklemesi o kadar zor olacaktır. Ayrıca, adres yapısı ne kadar basitse (ara kataloglar ne kadar azsa), URL arama motorları tarafından o kadar iyi işlenir.

Bahsetmeye değer bir diğer husus, Latin alfabesi dışındaki alfabelerin kullanıldığı alan adlarıdır. Bunların arasında en önemlileri .рф alanında (Rusya Federasyonu) Kiril alfabesiyle yazılmış adreslerdir, Arapça karakterli adresler daha az popülerdir, ancak bu özel karakterlerin göründüğü her dil için geçerlidir: İspanyolca, Almanca, Lehçe.

Temel, farklı alfabelerin karıştırılmasını önlemektir – Rusça sayfalar söz konusu olduğunda, örneğin Latin alfabesi için fonetik transkripsiyonları kullanabilirsiniz. Bu, Google’ın bunları özel karakterler içermeyen bir biçimde dizine ekleyebilmesi ve okuyabilmesi nedeniyle önemlidir. Özel karakterler kullanırsak, adresi kopyaladıktan sonra % # $ ^ içeren adresi alırız.

Örneğin, kopyalanan pageaddress.pl/piłka-nożna, pageaddress.pl/pi%C5%82ka-no%C5%BCna/ gibi bir adres
oluşturacaktır.

Ve bu aynı zamanda Google tarayıcısının alacağı şeydir.

TOP10’daki Rus Yandex’in sonuçlarına bile Latin karakterleriyle yazılmış adresler hakimdir.

Hreflanglar

Çok dilli bir web sitesine karar verirken, arama motoru robotlarını mevcut dil sürümleri hakkında etkili bir şekilde bilgilendirmeyi unutmayın. Bunun için “ hreflang ” etiketini kullanın.

hreflangs’ın doğru uygulanması üç adımdan oluşur:

 • HTML kodunu örneğin şu şekilde yerleştirmek:<link rel=”alternate” hreflang=”de-DE” href=”https://pratikpazarlama.com/de”>
 • örneğin HTML başlığını değiştirmek:link: <https://pratikpazarlama.com/file.pdf>; rel=”alternate”; hreflang=”en-US”, <http://de.servicesneo.com/file.pdf>; rel=”alternate”; hreflang=”de-DE”;
 • site haritasına dil sürümlerine bağlantılar ekleme (bununla ilgili daha fazla bilgi makalenin sonraki bölümünde).

Hreflang özniteliğinin anahtar ve zorunlu unsuru dildir – verilen örnekte Almanca “de”dir. İkinci kısım isteğe bağlıdır ve bu durumda “DE” (Almanya) hedeflenen ülkeyi belirler.

Ek olarak, yukarıda sunulan gereksinimleri karşılamayan tüm kullanıcıların varsayılan dil sürümüne, örneğin https://siteniz.com/ adresine yönlendirilmeleri gerektiğini arama motoruna bildiren bir etiket uygulayabilirsiniz. Her dil sürümü diğerini belirtmelidir. Bunlardan biri atlanırsa, hreflang’lar tamamen yok sayılabilir.

Web sitesinin tüm alt sayfalarında hreflang özniteliğinin doğru uygulanması, arama motoru robotlarını belirli bir ülkede yaşarken belirli bir dili kullanan müşterilere ayrılmış alt sayfalara yönlendirmeyi kolaylaştıracaktır. Bu sayede web sitesi arama motoru açısından daha faydalı olacaktır.

Google Arama Konsolunda uluslararası hedefleme

Google Search’ün amacı, kullanıcılara kendileri için en faydalı olacak sonuçları sağlamaktır. Bu nedenle kullanıcı diline ve ülkeye göre içerik seçerler. .es, .de, .us, .tr gibi ulusal alan adlarına sahip web siteleri için potansiyel kullanıcıları belirlemek zor değildir ve Google bunu kendi başına yapar. .com veya .eu gibi uluslararası alan adları için Google Search Console’un uluslararası hedefleme bölümünde hedef kullanıcıların yaşadığı ülkeyi ayarlamalısınız.

Uzman Yorumu:

Karlı bir uluslararası SEO stratejisinin anahtarlarından biri hreflang bildirimleridir. Hreflang bildirimleri, arama motorlarının doğru içeriği doğru hedef kitleye sunmasına, benzer coğrafi yerelleştirilmiş içeriğin yinelenen içerik olarak etiketlenmesini önlemesine ve hatta yeni çevirilerin orijinal sürümlerinin bazı popülerliklerinden ve sıralamasından yararlanmasına yardımcı olabilir.

HTTP üstbilgilerinde, <head> sayfasında veya bir xml site haritasında hreflangs uygulamayı seçseniz de, yapabileceğiniz en önemli şey hreflang uygulamanızı doğrulamaktır . OnCrawl’ı kullanarak, uluslararası sayfalarınız birkaç farklı ccTLD’ye yayıldığında bile, yaygın hreflang hatalarını tek bir tıklamayla tespit edebilirsiniz:

 • Bir sayfayı uygun bölge ve dil için kendi hreflang çevirisi olarak ilan etmemek,
 • Çevrilmiş bir dizi içeriğin her URL’sinde bir çeviri beyan etmeyi unutmak,
 • Yanlış ülke ve dil kodlarının kullanılması,
 • Çevirisi olmayan sayfaları çevrilmiş ana sayfaya yönlendirmek,
 • Dizine alınamayan sayfaların ve kurallı sayfaların dizine eklenebilir sayfaların çevirisi olarak bildirilmesi,
 • HTTP başlığındaki HTML meta dil bildirimleri veya içerik dili bildirimleri ile hreflang bildirimlerinizi ikiye katlamamak. Bu, özellikle, hreflang’ları desteklemeyen Bing veya Baidu’dan gelen önemli miktarda trafiğiniz varsa önemlidir.

Uluslararası bir site haritası oluşturun

Şüphesiz e-ticaret siteleri olan çok karmaşık web sitelerinde, doğru site haritasının hazırlanması, içeriklerinin indekslenmesini iyileştirecektir. Robotlar bunu kendi başlarına bulabilirler, ancak bu işlem Google Arama Konsolu’nda Dizin> Site Haritaları> Yeni bir site haritası ekle seçeneğini kullanarak yeni bir harita göndererek daha kolay olabilir. Harita adresini robots.txt dosyasına da koyabilirsiniz.

Bu konuya iki yaklaşım vardır.

Klasik olan, tüm sayfa için bir site haritası oluşturmaktır. <loc> özniteliğini kullanarak, kök URL’yi belirtilmeli ve dil sürümünü belirten alt girişler <xhtml:link>, etiketine dahil edilmelidir, örneğin:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/ schemas/sitemap/0.9″
xmlns:xhtml=”http://www.w3.org/1999/ xhtml”>
<url>
<loc>https://yoursite.com/</loc>
<xhtml:link
rel=”alternate”
hreflang=”en-gb”
href=”https://yoursite.com/gb” />
<xhtml:link
rel=”alternate”
hreflang=”en-us”
href=”https://yoursite.com/us” />
<xhtml:link
rel=”alternate”
hreflang=”de”
href=”https://yoursite.com/de” />
</url>
</urlset>

Sayfa çok sayıda alt sayfa içeriyorsa, bir Site Haritası dizin dosyası hazırlamaktan ve site haritasını birkaç parçaya bölmekten kurtulamazsınız.

Uluslararası bir site haritası oluşturmanın alternatif bir yolu

Ancak, her dil sürümü için ayrı bir site haritası oluşturarak bu göreve farklı yaklaşabilirsiniz . Tek bir ortak dizinle birleştirilmelidirler. Bununla birlikte, <xhtml:link … /> bir harita içinde bir dilde oluşturulan alt sayfalar olacağından, özellikler artık içinde görünmeyecektir.

Bu durumda, her bir alt sayfada “hreflang” niteliklerinin doğru uygulanmasına dikkat etmelisiniz. Bu çok önemlidir çünkü dil sürümlerinin indekslenmesi onların doğruluğuna dayalı olacaktır.

Coğrafi hedefleme

Site coğrafi hedefleme, birbirini tamamlayan birçok faktörden oluşur. Tüm unsurların tutarlı ve doğru uygulanması, bir yandan web sitesinin arama motorları tarafından doğru bir şekilde yorumlanması, diğer yandan içeriğinin kullanıcı için değerli olması şansını verir.

Yanlış adres yapılandırması ve yanlış dil tanımlaması, arama motoru tarayıcıları tarafından uygun olmayan site konumuna neden olabilir. Web sitesi o zaman arama sonuçlarında üst sıralara çıkamayacak ve sonuç olarak yüksek kaliteli içerik barındırsa bile kullanıcılar tarafından görünmez kalacaktır. Birinci sınıf optimizasyonun arkasında otomatik olarak çevrilmiş veya kalitesiz içerik varsa ve dış bağlantıların kapsamlı yapısı varsa SEO’nun etkileri kesinlikle iyi olmayacaktır.

Uluslararası SEO’da İÇERİK OLUŞTURMA

Web sitesindeki içerik: nasıl doğru bir şekilde tercüme edilir

Uluslararası SEO kılavuzunda başka neler bulabilirsiniz ? Web sitesindeki içerik, doğru yazıldığında ve optimize edildiğinde web sitenizin arama motoru sayfa sonuçlarında daha görünür olmasına neden olabilecek bir faktördür. Ne kadar çok içeriğiniz olursa o kadar iyi.

Bununla birlikte, içerik yeterli değildir. Araştırmanızı yapmalı ve ardından yönergeler ve yayınlayacağınız içeriklerin optimize edilmiş ve linkler içeren içerik stratejinizi planlamalısınız. Bu unsurlar olmadan içerik oluşturmaya büyük bir bütçe ayırmak fayda sağlamayacaktır. Başlangıçta bir plan ve içerik stratejisi hazırlamakta ve blog yayınlamak gibi şirketin bir uzman olarak imajını oluşturmaya yardımcı olacak ve değerli içeriklerin düzenli olarak yayınlanmasını sağlayacak unsurlara yer vermekte fayda var.

Çevrimiçi mağazadaki içerik söz konusu olduğunda , ana sayfa, kategoriler, alt kategoriler ve ürünler için buna ihtiyacınız olacak . Her içerik türünün diğer kullanıcıların sorularına yanıt vermesi gerektiğini unutmayın – birisi muhtemelen ürünlere göz atarken alışveriş yapmaya karar verir, ziyaretçiler kategori sayfalarıyla ilgilenir ve ana sayfadaki kullanıcılar marka hakkında genel bilgiler bulmalıdır.

Bu yazımızda, içerik oluşturmayı dil versiyonunun uygulanması için hazırlık aşamasına yerleştirdik. Önemli olan sitede içerik eksikliğinin siteyi kullanıcılar için yayınlamamıza engel olmamasıdır . Sayfa açıldıktan sonra içerik oluşturulabilir ve art arda geliştirilebilir ancak hazırlık aşamasında bir içerik stratejisi planlanmalıdır.

Yazmaya başlamadan önce, kullanıcıların belirli kategorileri ve ürünleri nasıl aradıklarını araştırmak iyi bir fikirdir. Araçları kullanarak, rakiplerin web sitelerini analiz ederek, Google Search Console’daki verileri kontrol ederek, her bir alt sayfa türü için bir kelime veritabanı oluşturabiliyoruz.

Her içerik türü için, kullanıcıların arayabileceği anahtar kelimeleri seçmeli, bunları belirli eş anlamlılarla eşleştirmeli (çünkü birisinin sitemizi farklı bir şekilde bulma şansını artırıyoruz, ancak aynı şeyi arıyoruz) ve bu sıfatları kullanmalıyız. Sonuçta kullanıcılar belirli bir ürünü veya kategoriyi arayabilir.

Farklı bir dil sürümünde içerik oluştururken önemli olan nedir?

Farklı ülkelerden insanların aynı ürünleri farklı şekillerde arayacağını söyleyen ana kuralı unutmamalıyız. Kilit nokta, bu farklılıkları tespit etmek ve ardından açıklamaları ve optimizasyonu bunlara göre ayarlamaktır.

İkinci önemli husus, verilen web sitesinde ana dil olan dildir . İngilizce veya Almanca dil versiyonunda sorun olmayacakken, İsviçre veya Belçika gibi ülkelerde hangi dilde içerik oluşturacağımızı düşünmeliyiz.

Normalde dikkat etmediğimiz bazı unsurları önemsemekte fayda var. Sitemizin diğer pazarlarda gösterilmesini ve bu sektörlerde popüler olmasını istiyorsak bunlar önemli olabilir.

Sayfanın farklı dil sürümleri arasında doğru geçiş

Web sitenizde kaç dil sürümü mevcut olursa olsun, bunlar arasında sorunsuz geçiş yaptığınızdan emin olun. Dil sürümünün değişikliğinin tüm kullanıcılar için açık ve anlaşılır olması önemlidir. EN, ES, SG, EA, vb. gibi dillere karşılık gelen (evrensel olacak) ülkelerin bayrakları veya kısayolları ile düğme ve simgeleri kullanabilirsiniz.

Sitenizin birkaç düzine sürümü varsa, bunları net bir şekilde oluşturmaya değer. bir düğme yerine panelde olabilir, örneğin sayfanın alt kısmında. Dil sürümünün değiştirilmesi, para biriminin değiştirilmesini ve fiyatların dönüştürülmesini içermelidir.

Esnek web sitesi düzeni

Birden fazla okuma sistemi olduğunu unutmayın . Batı kültüründe soldan sağa, Orta Doğu’da İbranice ve Arapça sağdan sola, geleneksel Çince yazı yukarıdan aşağıya, modern versiyonda da dikey olarak soldan sağa doğru okunur. Bunların tümü, belirli bir dilin kullanıcılarının alışkanlıklarını ve web sitesindeki belirli bir yönelimi etkiler. Bu nedenle, Batı’da sezgisel olacak olan, Doğu’da çalışmayacaktır. Web sitenizin düzeni, belirli öğelerdeki büyük değişikliklerin tutarlılığını etkilemeyecek şekilde tasarlanmalıdır.

Tüm dil sürümlerinde benzer bir sayfa güven oluşturmaya yardımcı olur.

Çoklu betik yazı tipleri

Web sitesinin görünümünün en önemli unsurlarından biri üzerinde kullanılan yazılardır. Latin alfabesi kültürleri alanında uluslararası iş yürütürken tutarlı kalmak zor değil. Ancak Kiril, Yunanca, İbranice, Arapça, Çince veya Devanagari yazarak pazarlara girdiğinizde işiniz çok daha zor.

Bu sorunun çözülmesi gereklidir, çünkü web sitesinde iki alfabe kullanmanız gerekebilir ve estetiklerindeki farklılıklar kullanıcılara bir hata izlenimi verebilir. Bu sorundan kurtulmanın iyi bir yolu, farklı karakter sistemlerinde bile ortak özelliklere sahip olacak ve tutarlı görünecek şekilde tasarlanmış yazı biçimleri olan çok betikli yazı tiplerini kullanmaktır.

Çoklu betik yazı tipi örneği

Sayılarda ve noktalama işaretlerinde tipografik farklılıklar

Noktalama işaretlerinin konuşmanın anlamını değiştirdiği gerçeği, virgülün yerinin anlamı belirlediği “Oku baban gibi eşek olma” örneğinde açıkça görülmektedir. Dilsel şakalar dışında, e-ticarette tipografik işaretlerin kullanımı, birinin ürününüzü satın alıp almayacağını veya ondan vazgeçip vazgeçmeyeceğini belirleyebilir. Bu, özellikle fiyatları sunduğunuzda ve fiyatlardaki veya ölçü birimlerindeki sayılar nokta veya virgülle bölündüğünde çok önemlidir.

Örneğin, Lehçe dilinde virgül, ondalık kısımların onu takip ettiği anlamına gelir (nokta daha az kullanılır), İngilizce’de sondan itibaren her üç sayıdan bir virgül konur ve sayıların okunmasını kolaylaştırır ve ondalık kısımlar onu nokta ile takip eder. Almanca ve Fransızca’da ise durum tam tersidir.

Sonuçta mesele şu ki, yerel noktalama kurallarına uymazsanız, niyet farklı olsa da fiyatı gülünç derecede yüksek veya çok düşük verebilirsiniz. Bu durum büyük olasılıkla potansiyel bir müşterinin sizden satın alma konusunda cesaretini kırmasına neden olacaktır.

Birimlerin, para birimlerinin ve ölçütlerin dönüştürülmesi

Dil versiyonunun değişimini, birimlerin belirli bir kültürel çevrede kullanılanlara dönüştürülmesi takip etmelidir (örneğin, Avrupa için santimetre, Amerika Birleşik Devletleri için inç). Ürünlerinizin fiyatlarının her para birimine göre çevrildiğinden ve bedenlerinin (örneğin giysi veya ayakkabı) belirli bir ülkeye özel sistemde verildiğinden emin olun.

Yerel alfabe veya Latin harfleri içeren URL’ler?

Latin alfabesinden farklı bir alfabe kullanan alanlar için sayfalar oluştururken, URL’lerin yapısını karakter sistemlerine mi dayandırıyorsunuz? Belki harf çevirisini kullanırsınız?

Bir çözüm, ana sayfa adresini harf çevirisi olmadan bırakmaktır, bu da markanın küresel olarak tanınmasına yardımcı olacaktır. Yerel dillerin SEO sürecini desteklemesiyle birlikte, kategori ve ürün adlarını çevirmek mantıklı olabilir. Ancak nihayetinde, belirli bir ülkedeki potansiyel müşterilerinizin arama yapma olasılığının daha yüksek olduğu dile bağlı olacaktır.

Ürün ve kategori URL’lerinin arama motoru tarafından doğru bir şekilde okunabilmesi için özel karakterler kullanılmadan yazılmalıdır, aksi takdirde Google bunları aşağıdaki gibi arka arkaya birkaç özel karakter olarak gösterecektir.

İçeriği farklı bir dile çevirirsek ne olur?

Web sitenizi farklı bir pazara aktardığınızda daha öncede bahsettiğimiz gibi; gezinmeyi, ürünleri, sembolleri ve grafikleri de özelleştirmeniz gerekir. Bu bölümde, metni çevirmeye odaklanacağız. Nelerin çevrilmesi gerekiyor ve hangileri hiçbir değişiklik yapılmadan bırakılabilir? Her çevirinin, ana dili site dili ana dili olan biri tarafından mı yapılması gerekiyor? Ve online bir çevirmen kullanmak her zaman riskli midir?

Çoğu zaman neyi unutuyoruz?

Halihazırda başka bir dil sürümü varsa, örneğin İspanyolca sürümü varsa ve İngilizce olarak başka bir sürüm oluşturmak istiyorsanız, mağazanızı kopyalamanız ve düzenlemeniz gerekir. Bu bir çözüm olabilir, ancak bu süreçte muhtemelen bazı hatalar yapacaksınız. Tüm mağazanızı çevirmek istiyorsanız, URL adresleri, ürün adları, kategoriler, mesajlar/hatalar, içerik dahil her şeyi çevirin. Aksi takdirde müşterileriniz yanlış dilde yazılmış bir mesajı okurken sorun yaşayabilir.

Başka bir dile çevirirken neyi özelleştirmeniz gerekiyor?

İçeriği belirli bir dilde kullanarak anahtar kelimelere optimize etmeden çeviri yapamazsınız. Uluslararası SEO anahtar kelime araştırması yapmak hakkında zaten konuşmuştuk. İyi bir çeviri, o dili konuşan kişilerin ihtiyaç duyabileceği ve arayabileceği tüm bilgileri içermelidir. Bağlamı çevirmek ve değiştirmek kesinlikle iyi bir uygulamadır. Kültürel gerçekliği anlamada hiç kimse anadili site ana dili olan birinden daha fazla yardımcı olamaz.

İçerik çevirisi – anadili site ana dili olan mı yoksa profesyonel çevirmen mi?

Profesyonel bir tercümanla işbirliği şart olsa da zorlayıcıdır, ancak her zaman tercümanın anadili site anadili olmak zorunda değildir. Marka bilinci oluşturmak adına içeriğinizi bir yerliye vermek daha mantıklıdır – sizi, iz bırakmak istediğiniz ülkede yaşayan insanlarla tanıştıracaklardır. Doğru dili, deyimsel fiilleri ve argoyu göz önünde tutarak marka imajı olarak “tanıdık” biri olmanıza yardımcı olacaktır.

Bir kategori veya ürün açıklamaları söz konusu olduğunda, bunu metrik sistemlerdeki veya para birimindeki farklılıkları dikkate alacak profesyonel bir çevirmene vermenizde bir sakınca yoktur.

Son olarak, şartlar ve koşulları tercüme etmeniz gerekiyorsa, her zaman diğer ülkelerin mevzuatında veya uluslararası hukukta uzmanlaşmış avukatlarla işbirliği yapmalısınız. Yabancı hukukun tutarlılığı çok önemlidir.

Ne asla tercüme edilmemelidir?

Ürünleriniz kayıtlıysa ve dünya çapında tanınır hale gelmelerini istiyorsanız, ürünlerinizin adlarını tercüme etmenize gerek yoktur. Ancak, ürünlerinizin adları bazı anahtar kelimelerden oluşuyorsa, diğer dillerdeki karşılıklarını düşünmelisiniz.

Başlık öğelerini ve meta etiketleri kelimenin tam anlamıyla çevirmeyin – her dil için bireysel ve uyarlanmış olanları oluşturun.

Blog içeriği ne olacak?

Belirli bir ülkenin vatandaşlarının ilgisini çekecek konular hakkında yazmak, web sitenizin her dil sürümü için küresel makaleler oluşturmaktan çok daha etkilidir. Bu yüzden bölgenin arama motorlarının sonuçlarında en üstte olana göre makaleler yazmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, onu anadili yerel dil olan kişilere devretmektir.

Çeviri süreci nasıl otomatikleştirilir?

İçeriği çevirmeyi ve yönetmeyi otomatikleştirmek için, çeviri platformuyla entegre olmanızı sağlayacak en iyi CMS’yi seçmelisiniz. Size çok zaman kazandıracaktır. Peki Google Translate gibi çeviri araçlarını kullanarak işinizi hızlandırmak mümkün mü? Genel olarak hayır, makaleler daha sonra çevirmenler tarafından kontrol edilmedikçe, düzeltilmedikçe ve belirli bir dile göre uyarlanmadıkça mümkün değildir. İçeriğinizi yalnızca Google Çeviri’yi kullanarak çevirirseniz, Google bunu içerik kopyası olarak kabul edecektir.

Uluslararası SEO – BAĞLANTILAR, İÇERİK, OPTİMİZASYON

Diğer pazarlarda etkili bir SEO süreci nasıl yapılır ve nasıl sürdürülür?

Uluslararası SEO kılavuzunda başka neler bulabilirsiniz ? Dış pazarda açılmak istediğinize karar verdiyseniz, kendinizi doğru bir şekilde hazırlamanız gerekir. O zaman doğru zaman.

Web sitenizi oluşturdunuz ve görünürlük kazanmaya başladınız – bu mükemmel, ancak ününüze güvenemezsiniz. Görünür olmak istiyorsunuz ve bunun için çok çalışmanız gerekiyor. Uluslararası SEO zor olabilir, ancak yapılması imkansız değildir. Düzgün bir şekilde oluşturulmuş bir stratejiye, operasyona, düzenliliğe, sabitliğe ihtiyacınız var. Bunların hepsi işinizin sonuçlarını görmenizi sağlayacak.

Her dil sürümü için ayrı bir SEO sürecine ve bir bütçeye ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız . Web sitenize teknik optimizasyonu, site dışı süreci dahil edin; bu, web sitenize uygun URL’ler oluşturmak, içerik oluşturmak ve veri analitiği anlamına gelir.

Teknik ve içerikle ilgili konuları tartıştık, şimdi sıra bağlantı oluşturma sürecine geldi.

Uzman yorumu:

Uluslararası SEO, aşağıdakiler gibi çok çeşitli faktörü dikkate alarak en iyi SEO uygulamalarını web sitesi globalleştirme planlarına uygulamakla ilgilidir:

 • genel iş hırsı ve planları,
 • pazar araştırması, (niceliksel araştırma),
 • tüketici davranışı ve ürün testi (nitel araştırma),
 • planda hedeflenen pazar için dil araştırması (anahtar kelime araştırması dahil),
 • markanızın halihazırda faaliyet gösterdiği ülkelerdeki mevcut başarı düzeyi,
 • Tüm iş birimlerinde SWOT Analizi,
 • penetrasyon planının kapsamı: her iki bölge bazında + çok dilli,
 • Marka stratejisi ve spesifik parametreler,
 • içerik strateji planları,
 • içerik yerelleştirme planları,
 • teknoloji ve web altyapısı: sınırlamalar ve esneklik,
 • kuruluş genelindeki tüm iş birimlerinde doğacak gereksinimler,
 • uluslararası planların uygulanması için son tarihler.

Doğru bir şekilde yapılan uluslararası SEO, bu optimizasyonları uluslararası düzeyde genel organik görünürlüğü etkileyecek her iş sürecine son derece stratejik ve metodik olarak uygulamakla ilgilidir. En iyi plan, yalnızca coğrafi hedefleme değil, yukarıdaki tüm faktörleri hesaba katan plandır.

Site dışı – uluslararası pazarlarda bağlantı oluşturma

Her ülkenin kendine özgü bağlantı kurma süreci vardır – bazı uygulamalar Fransız pazarı için işe yarar, ancak İngilizce veya Almanca olanlar için geçerli değildir. Ana kural, bağlantıların mümkün olduğunca doğal görünmesi, benzersiz içerik içermesi ve yüksek görünürlük puanına sahip olmak istediğiniz ülkelere göre uyarlanmış doğru alanlardan/ülkelerden alınmış olmasıdır.

Özgün olun – nereli olduğunuzu gösterin!

Peki işletmenizi nasıl daha özgün hale getirebilirsiniz? İletişim verilerinizi açıkça gösterin! NAP verileri (ad, adres, telefon numarası) web sitenizde kolayca bulunabilmelidir. Teklifinizi gönderdiğiniz ülkede bir ofisiniz veya başka bir hizmet noktanız varsa, en önemli verilerin tümünü içeren NAP kartvizitlerini kullanmak oldukça önemlidir.

NAP verilerini içeren ve yaygın olarak bilinen kartvizitler

En popüler, yaygın ve işlevsel kartvizit Google My Business’tır. Doğru kurulduğunda, temel iletişim verileriyle birlikte arama sonuçlarında yer alır ve işletmeyi haritada bulmayı kolaylaştırır. Bir akıllı telefonla, tek bir tıklamayla arama yapabilirsiniz. Google hizmetinin popüler karşılığı Apple Maps’tir ve birçok ülkede Bing Places (Microsoft) olarak bilinir.

Kendinizi yerel olarak görünür yapın!

Birçok ülkede, müşteri ihtiyaçlarına yönelik yerel işletme katalogları bulunmaktadır:

 • Almanya’da 11880.com,
 • ABD’de ezlocal.com,
 • Singapur’da insing.com,
 • İngiltere’de scoot.co.uk,
 • Polonya’da pkt.pl.

Temel tekliflerinden ve ayrıca ücretli bir ticari tekliften bahsetmek iyi olacaktır. Bu tür yönetilen ve profilleri doğrulayan web sitelerini kullanmanın iki ana avantajı vardır. Öncelikle arama motorları tarafından değerli olarak algılanırlar. Bu bağlantılar genellikle “nofollow” niteliklerini alır, ancak böyle bir web sitesinde, pazarlama varlıkları sayesinde onlardan referans almak iyi sonuçlar verebilir.

Ayrıca harici link yapısı oluştururken sadece “dofollow” öznitelikleri kullanarak link oluşturmaktan kaçınmalısınız. Yapay olarak görülebilir ve web sitesi derecelendirmesi üzerinde kötü bir etki yaratabilir. Doğrulanmış iletişim verileri, bir kullanıcının işletmenizin güvenilir olduğunu düşünmesinin başka bir nedenidir.

Nerelerden backlink alınır?

Yönlendirmelerin , aynı dil sürümüne sahip ve sektörünüzle bağlantılı web sitelerine link vermesi son derece önemlidir. Bu nedenle, web sitenizin profesyonel bir İngilizce versiyonunu hazırladıysanız, yerelleştirme olarak Singapur’u seçtiyseniz ve bir .sg TLD alanı satın aldıysanız – .sg alan adına sahip değerli web sitelerinden bağlantılar almalısınız.

Hedefiniz Avusturyalı bir müşteriyse, .at alan adına sahip Alman web sitelerinden yönlendirmeler bulmaya çalışın (.de’ye de bakın). Site dışı SEO, web sitenizi coğrafi olarak hedeflemenin en önemli bölümlerinden biridir.

Uluslararası SEO’da değerli bağlantılar

Çok sayıda potansiyel harici bağlantı kaynağı vardır. İlk olarak, domain verilerine, web sitesi bağlantı türüne, trafiğine ve bağlantı içeriğine bakmak önemlidir. Hemen hemen her nişte, sponsorlu makaleler yazarak veya değerli bir şey olan konuk gönderileri yazarak, işbirliği yapabileceğiniz bazı değerli web siteleri ve bloglar bulabilirsiniz.

Ayrıca, ürün/hizmetinizin kullanımıyla ilgili ipuçlarınızı ve püf noktalarınızı paylaşabileceğiniz yerel forumlarda bir uzman olarak daha aktif olmanızda bir sakınca yoktur.

Değerli içerik oluşturmanın anahtarı, parçası olmak istediğiniz pazarın özgünlüğünü anlamaktır. Önem verdiğiniz en önemli anahtar kelimeyle bağlantılı bir makale hazırlamanız yeterlidir. Dil yapısını değiştirebilecek sosyal bağlamı ve argoyu bilmeniz gerekir.

Yerlilerinize gösterin!

NAP verileriniz söz konusu olduğunda şeffaflığın ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Sadece web sitenizi, SEO çalışmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterileriniz için daha değerli hale getirir. Peki müşterilerinize nasıl daha yakın olabilirsiniz?

Uygun şekilde yerleştirilmiş sosyal medya – aradığınız cevap bu. Facebook , Twitter ve LinkedIn. Anlayacağınız müşterilerinin dilinde yayın yapmak bir zorunluluk olabilir. Etkileşime yardımcı olur, diğer yandan bağlantı kaynağı değerliyse, onu bir çok kez kullanabilirsiniz. Elbette tüm olası sosyal medya hesaplarını çalıştırmak imkansız.

Araştırma yapmalısınız. Belki Instagram’ı denemelisiniz, belki Pinterest’i. Belki de ürün resimlerinizi bu platformlarda paylaşmanın zamanı gelmiştir. Belirli bir ülkedeki insanlara nasıl ulaşabileceğinize bakın. Doğu Avrupa’dan insanlara ulaşmak istiyorsanız (örneğin Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya), vKontakte’nin olanaklarını düşünün.

Argo ve yerel lehçeleri bilmek kesinlikle paha biçilemez. Doğal olun – en iyi çevirmen aracı bile sosyal medya uzmanının yerini dilbilimsel becerilerle değiştiremez.

ULUSLARARASI SEO’NUN ÖLÇÜM ETKİSİ

Her şey çalışıyor, ama düzgün çalışıyor mu?

Siteniz görünürlük kazanmaya başladıysa ve çalışmanızın etkilerini nasıl ölçebileceğinizi merak ediyorsanız, muhtemelen kullanışlı araçlar olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Çok fazla var ve bazıları size sayfa görünürlüğünüzün nasıl olduğu, farklı zaman dilimlerinde kaç görüntüleme veya giriş elde ettiğiniz konusunda kesin veriler sağlayabilir.

Ayrıca önemli olan ölçüm sürecinin tek seferlik bir etki olmaması gerektiğidir. Elde edilen sonuçlar, potansiyel trafik eğilimleri ve kullanıcı davranışıyla birlikte anahtar ifadelerin yeniden analizi için başlangıç ​​noktası olmalıdır. Bu tür veriler, yeni anahtar kelimeler için alt sayfaları optimize etmenize olanak tanır.

Optimizasyondan sonra, sayfayı düzgün bir şekilde bağlamalı ve etiketleri kontrol etmelisiniz. Ardından analiz edin, optimize edin ve tekrar bağlanın. Etkiler, daha fazla optimizasyon için her zaman başlangıç ​​noktanız olmalıdır. Bu süreç sayesinde web sitenizin görünürlüğünü sürekli olarak artırabilir ve en uygun sonuçları alabilirsiniz.

Uluslararası SEO’nun etkilerini analiz etmede ve ölçmede size ne yardımcı olacak?

Google Analytics

Sitenizin hedef kullanıcılarınız tarafından ziyaret edilip edilmediğini kontrol etmenin iyi bir yolu, ücretsiz Google Analytics aracında bulunan coğrafi konum istatistiklerini kullanmaktır. Bu bilgiler çok değerli olabileceğinden, izleme kodlarını doğru bir şekilde uygulamak için zaman ayırmak gerekir. İstatistikler alıcı > coğrafi veri bölümünde bulunabilir ve bunlar dil ve konum olmak üzere iki gruba ayrılır.

Dil

Raporun bu bölümünü açtığınızda, sitenizin konukları tarafından kullanılan dillerle ilgili istatistikler görüntülenir – tarayıcıyı belirli bir dilde kullanan kullanıcı sayısı, oturum sayısı, bunların davranışları ve dönüşüm. Buradaki dil işaretleri, makalenin önceki bölümlerinde belirtilenlerle uyumludur. Kodun ilk kısmı tarayıcıda ayarlanan dil hakkında bilgi verir (pl – Lehçe, de – Almanca, en – İngilizce).

İkincisi, tarayıcı ayarlarının (kullanıcının gerçek konumu ile mutlaka örtüşmesi gerekmeyen) konumuna ilişkin bilgilerdir, yani en-us – ABD için İngilizce, en-gb – Büyük Britanya için İngilizce.

Konum

Kullanıcıların sitenizi hangi ülkelerden ziyaret ettiğini belirlemek için konum sekmesini kontrol edin. Adına tıkladıktan sonra bir dünya haritası belirir ve onun altında da aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkar:

Dil istatistiklerinin yanı sıra kullanıcı, oturum, davranış ve dönüşüm sayısını içerir, ancak bunlar kullanıcıların coğrafi konumlarına göre bölünür. IP adresine göre belirlenir . Servisleri, yani VPN sunucularını kullanma olasılığı nedeniyle, veriler %100 gerçeği yansıtmaz. Ancak, belirli bir ülkedeki bir sitenin popülerliğini yüksek doğrulukla belirlemenize izin verir.

Varsayılan kanal gruplaması gibi ek boyutları kullanarak, belirli bir pazarda gerçekleştirilen eylemlerin etkinliğini hızla doğrulayabilirsiniz. Uluslararası SEO sonuçları öncelikle bireysel ülkeler için organik arama kanallarında görülmelidir, ancak değerli bağlantıların edinilmesi sosyal, direkt veya referral gibi kaynaklar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Hızlı pazar araştırması

Coğrafi veri bölümünden elde edilen istatistikler, belirli bir pazarda gerçekleştirilen eylemlerin etkinliğini kontrol etmekten başka amaçlar için kullanılabilir. Birleşik Krallık’taki müşteriler için yüksek kaliteli bir İngilizce sitesi hazırladıysanız, Singapur, ABD ve Kanada’dan kullanıcıların aynı dili kullanmaya başlama şansı vardır. Onlar için bir teklif hazırlamadığınız için hemen çıkma oranları daha yüksek olabilir – para biriminizde ödeme yapamazlar veya ülkelerine mal göndermiyorsunuzdur.

Bu, dış pazarlara daha fazla genişleme olanaklarını analiz etmek için harika bir ipucudur.

Uluslararası SEO’nun etkinliği nasıl ölçülür?

Şüphesiz uluslararası SEO olan yatırıma karar verirken, ilerlemesini düzenli olarak analiz etmeyi unutmamalısınız . Tabii ki – istenilen sonuçlar hemen gelmez ve bilgi ile birlikte sabır gerekir. Geniş kapsamlı bir kampanyanın ilk etkileri, genellikle birkaç ay sonra görünür olacaktır – bunların tümü, faaliyet gösterdiğiniz pazarın ve sektörün özgünlüğüne bağlıdır. İşletmeniz niş ise, daha hızlı görünebilirler. Rekabetin büyük olduğu durumlarda, mantıklı sonuçlar için 6-9 aydan fazla beklemek gerekecektir.

SEO için tipik KPI

Değerli, optimize edilmiş içeriğin oluşturulmasını ve zaman içinde harici bağlantıların doğru, kapsamlı yapısını içeren tutarlı uluslararası SEO süreci, anahtar kelime öbeklerinin arama sonuçlarındaki konumunu iyileştirecektir . Kilit nokta anahtar kelimeleri söz konusu olduğunda, hedeflerden biri belirli yerlere ulaşmak olabilir. Yüksek mevduatları, zaman içinde arama sonuçlarında daha fazla görüntülemeye dönüşecektir . Bir sonraki adım, tıklama sayısında bir artış , yani organik trafikte kademeli bir artış. Açıkçası en uyumlu olanı bu olacaktır.

Tıklamaların sayfa görüntülemelerine oranı, tıklama oranı (TO) olarak adlandırılır.

Yurtdışı SEO sürecinde ölçüm faaliyetleri ve gerekli araçlar:

 • Google Search Console: tıklamalar ve görünürlük
 • Google Analytics: trafik kanalları, organik trafik artışı
 • SemRush: sayfa görünürlüğü
 • Ahrefs: sayfa görünürlüğü

Ssitenin girişi ve gösterimi yüksek düzeyde ise, dönüşüm için analiz etmeye başlayabiliriz. Ardından, web sitesinin kalitesini kontrol ederken hemen çıkma oranına dikkat etmek gerekmekte. Web sitesine yapılan yüksek sayıda ziyarete rağmen dönüşüm olmazsa, içerik kullanışlılığı ve gezinme kolaylığı (UX, UI) yönünü analiz etmelisiniz. Kullanıcıların ayrıldığı trafik ve alt sayfa verilerinin de yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Hedef dönüşüm

İyi bir düzeyde artan bir trafik ve görünürlük trendi oluşturmayı başardığımızda, SEO sürecinin verimliliğinin ölçüsü, belirli hedeflere ulaşmış olacaktır. E-ticaret söz konusu olduğunda, testler çok basit görünüyor – sonuçta, her şey satışla ilgili . Bununla birlikte, bir ürün veya hizmet satın alabilecek bir müşteriyle olası satışlar veya herhangi bir iletişim şekli de çok önemli olabilir.

Web sitesinde bulunan etkileşim yöntemlerine bağlı olarak, dönüşüm şu şekilde olabilir:

 • iletişim formunun doldurulması,
 • bülten aboneliği,
 • web sitesine kayıt,
 • web sitesinde verilen numara ile telefon görüşmesi.

Google Analytics ve Google Tag Manager kesinlikle hedeflerinizi ölçmenize yardımcı olacaktır. Hedef yapılandırma araçları, hedefin tamamlanmış olarak kabul edilebilmesi için hangi eylemin gerçekleşmesi gerektiğini kesin olarak belirlemenize olanak tanır.

En basit örnek: Başarılı bir satın alma işlemi için bir teşekkür sayfasının görüntülenmesi, bir dönüşüm – satış olarak sayılacaktır. Hedef aynı zamanda bir etkinlik olabilir – sayfadaki bir düğmeyi tıklamak (örneğin, haber bültenini arayın veya kaydedin) veya medya oynatın. Kesin ölçümde, kullanıcıyı hedefe ulaşmak için yönlendirmesi gereken yolun belirlenmesine de yardımcı olacaktır.

Categorized in: