Size rakiplerinize karşı üstünlük sağlayacak TikTok ADS reklamcılık temellerini, en iyi uygulamaları ve uzman tavsiyelerini öğrenin.

2022’de 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan TikTok fenomeni, pazarlamacıların ve markaların dikkatini çekti.

2016’daki başlangıcından bu yana, sosyal medya video paylaşım platformu dijital dünyayı kasıp kavurdu ve 150’den fazla pazara yayıldı.

Bu yıldız büyümesine ve geniş kitle tabanına rağmen, TikTok ADS reklam fırsatları hala birçokları için bir gizem.

TikTok ADS reklamlarına yatırım yapmanız gerekip gerekmediğini merak edenlerden biriyseniz, yalnız değilsiniz.

Yeni başlayanlar için bu TikTok reklam kılavuzu, bu reklam platformunun nasıl çalıştığını, TikTok Business Manager‘a nasıl başlayacağınızı ve yeni bir kampanya oluşturma adımlarını öğrenmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, bazı en iyi uygulamaları ve önerileri de dahil ettik. Hadi bakalım!

TikTok’a Mı? Başka Platforma Mı?

TikTok’ta reklam yayınlamayı düşünmeden önce kendinize sorun; markam TikTok ADS için uygun mu?

Hedef kitlem TikTok kullanıyor mu?

Çok genç bir kitleye sahip olan TikTok, Facebook ve Instagram beğenilerinden oldukça farklı.

Aslında, çoğu kullanıcının 30 yaşın altında olduğu ve Z Kuşağı ile Y kuşağının uygulamayı kullanan en büyük yaş gruplarını temsil ettiği bildirildi.

Ayrıca, küresel verileri düşündüğümüzde, TikTok, özellikle ABD, Orta Doğu ve Asya’da dünya çapında yaygın olarak benimsenmiş bir uygulama.

Dolayısıyla, ürünleriniz veya hizmetleriniz daha genç kitlelerde yankı buluyorsa ve uluslararası hedefleriniz varsa, TikTok markanız için en büyük fırsat olabilir.

Bununla birlikte, daha küçük, yerel bir işletme işletiyor olsanız bile, TikTok ADS reklamlarının sizin için çalışmasını sağlamak mümkündür (bununla ilgili daha fazlası daha sonra), ancak şimdilik, reklamcılık platformunu nasıl kullanmaya başlayacağınıza ve kendi platformunuzu oluşturmak için nelerin gerektiğine bakalım.

1. Adım: Bir TikTok Business Manager Hesabı Oluşturun

İlk önce bir TikTok ADS reklam hesabı oluşturun.

Halihazırda bir kullanıcı hesabınız olsa bile, reklam oluşturmak için ayrı bir giriş gereklidir.

Kaydolduğunuzda, kendiniz ve işiniz hakkında bazı temel bilgileri sağlamanız gerekecektir.

Bu tamamlandıktan ve hesabınız onaylandıktan sonra self servis platformunu kullanmaya hazır olacaksınız.

2. Adım: İlk Kampanyanızı Oluşturun

Yukarıdaki formaliteler ortadan kalktığında eğlence başlayabilir!

Açıklayıcı bir ad vererek ilk kampanyanızı oluşturun ve size sunulan objektif seçenekler arasından seçim yapın.

TikTok’taki kampanya hedefleri Tanıma, Düşünce ve Dönüşümlerdir.

Markanıza bütçenizin izin verdiği ölçüde erişim ve görünürlük sağlamak veya hedeflemenizi daraltmak istiyorsanız Tanıma’yı seçin .

Beğeni almak ve web sitesi trafiği, uygulama yükleme veya video görüntüleme yoluyla daha yüksek bir etkileşim için takipçilerinizi büyütmek istiyorsanız Düşünce’yi seçin .

Ancak pazarlama hedefiniz çoğunlukla dönüşüm sağlamaksa, karşılık gelen kampanya hedefini seçin.

İkincisi ile, reklamlarınızın başarısını doğru bir şekilde izlemek ve ölçmek için TikTok pikselinin kurulu olduğundan ve yapılandırıldığından emin olmanız gerekir.

Bu gerekli bir adımdır ve web sitenize Facebook pikselini veya başka bir izleme kodunu yüklemekle hemen hemen aynıdır.

TikTok algoritması, kampanyanızı optimize etmek ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için pikseli de kullanır.

Kampanya için bütçe seçenekleri, günlük bütçe veya toplam bütçedir.

Bu iki seçenekten hangisini seçerseniz seçin, TikTok ADS’de reklam vermek için gereken minimum yatırımın 50$ olduğunu unutmayın.

3. Adım: TikTok ADS Reklam Gruplarınızı Oluşturun ve Reklam Yerleşimlerinizi Seçin

Bu aşamada, reklamlarınızı BuzzVideo ve Pangle gibi TikTok ağının parçası olan uygulama paketi de dahil olmak üzere bir veya daha fazla mülkte yayınlamayı seçebilirsiniz.

Başlangıç ​​için en kolay seçenek otomatik yerleştirmedir.

Daha ileri düzey kullanıcılar da tamamen manuel olarak seçebilir ve reklamları yayınlamayı tercih ettikleri yerleşimleri seçebilir.

İlk kez kullananlar ve az deneyimli kullanıcılar, otomatik yerleştirme ile başlayabilir ve algoritma hangi seçeneklerin en iyi sonucu verdiğini öğrenirken, TikTok’un hedeflere göre farklı kombinasyonları optimize etmesine ve test etmesine izin verebilir.

Otomasyona daha fazla sırt yaslayarak, otomatikleştirilmiş reklam öğesi optimizasyonunu seçmek mümkündür.

Yine diğer platformlara benzer şekilde (örneğin Google veya Facebook’u düşünün), TikTok, kullanıcıların çeşitli varlıkları yüklemesine ve ardından en iyi performans gösteren kombinasyonları bulmayı test etmek için reklam varyasyonları oluşturmasına olanak tanır.

Bu, reklam oluşturma ve test etme kaynaklarına sahip olmayan işletmeler için harika bir seçenektir, ancak muhtemelen daha fazla kontrol sahibi olmayı ve/veya uyması gereken katı marka yönergelerine sahip olmayı tercih edenler için değildir.

Kitleler

Facebook reklamlarına aşina olanlar için, reklam grubu (Facebook reklam setlerinin eşdeğeri) ayarları hedef kitleyi/kitleleri tanımlar ve seçenekler hemen hemen aynıdır: Demografi (yaş ve cinsiyet), konum, cihaz, davranış ve ilgi alanı hedefleme.

Bazıları, ilgi alanlarının oldukça gevşek ve geniş olabileceğini ve bu nedenle Facebook’taki kadar kesin (veya rafine) olmadığını veya aralarından seçim yapabileceğiniz ilgi alanı kategorileri listesinin kısa ve sınırlı olduğunu iddia edebilir.

Ancak TikTok’un reklamcılığının gelişmeye devam edeceğinden eminiz; seçenekler artacak ve daha fazla değer sağlayacaktır.

Müşteri Listeleri

Müşteri listelerini kullanarak, özel hedef kitleler oluşturmak için web sitesi trafiğinden ve etkileşimden yararlanırken, potansiyel müşteri kampanyaları için benzer hedef kitleler oluşturmak mümkündür (ve genellikle tavsiye edilir). TikTok pikselinin kurulu ve çalışıyor olması gereklidir.

Diğer tüm push reklam biçimleri gibi, lazer hedefli kitleleri ve etkili reklamları dikkatli bir şekilde oluşturmak için harcadığınız zaman ve çaba, daha iyi ve daha ödüllendirici sonuçlarla karşılığını verecektir.

Öyleyse, reklam öğesi söz konusu olduğunda seçeneklerin neler olduğuna bakalım.

4. Adım: Doğru Reklam Türünü Seçme ve Etkili Reklamlar Oluşturma

TikTok ADS bir dizi reklam seçeneği sunar, ancak tümü tüm reklam verenler için uygun değildir; bazıları oldukça pahalıdır ve daha büyük markalar için daha uygundur.

Yayın İçi Reklamlar (in-feeds Ads)

Bunlar, kullanıcının “Sizin İçin” Sayfasındaki özet akışı içinde gösterilecek ve bununla yerel olarak bütünleşerek, diğer biçimlere kıyasla daha organik ve daha az müdahaleci görünmelerini sağlayacak reklamlardır.

Ek olarak, kullanıcılar bu reklamlarla istedikleri gibi etkileşim kurabilir, paylaşabilir ve yorum bırakabilir.

Marka Devralma (Brand Takeover) Reklamları

Etki yaratmak isteyen markalar için uygun olan ve buna izin veren bir bütçeye sahip olan bu reklam, görsel olarak etkili ve akılda kalıcıdır.

Kullanıcı uygulamayı açıp üç ila beş saniye arasında kısa bir tam ekran video içeren bir kategoriyi ziyaret eder etmez bir Marka Devralma reklamı gösterilir.

TikTok, etkiyi en üst düzeye çıkarmak için kullanıcı başına günde yalnızca bir devralmaya izin verir.

Tabiki bunun bir bedeli var. Bunun için en az 50.000 $ bütçe ayırmanız gerekecek.

Üstten Görünüm (Top View) Reklamları

Bir Marka Devralma reklamına benzer şekilde, TopView reklamları da kullanıcı akışının en üstünde gösterilecek ve kullanıcıların uygulamayı açtıklarında gördükleri ilk video olacak.

Ayrıca tam ekranda gösterilirler ve maksimum 60 saniye uzunluğunda olabilirler.

TikTok’a göre, TopView reklamları marka bilinirliğini artırıyor ve etkileşimleri tetikliyor , kullanıcıların %72’si TopView’ı tercih ettiğini söylüyor.

Markalı Etiket (Hashtag) Challenge

Markalı hashtag zorlukları, farkındalığı ve katılımı teşvik eden ve kullanıcıları markanın ürünleri, hizmetleri ve değerleriyle uyumlu içerik oluşturmaya teşvik eden reklam biçimleridir.

Hashtag reklamları, keşif sayfasının en üstünde gösterilir ve TikTok’ta meydan okumadan diğer videoların bir koleksiyonunu gösteren bir açılış sayfasına yönlendirir.

Markalı Efektler

Diğer platformlara benzer şekilde, TikTok Markalı Efektler, markaların kendi çıkartmalarını, lenslerini ve kullanıcıların TikTok’un AR’sini kullanarak paylaşabilecekleri ve işle meşgul olabilecekleri genel efektleri oluşturmalarına olanak tanır.

Markalı Efektler 10 güne kadar sürebilir.

Kıvılcım (Spark) Reklamları

Spark reklamları, mevcut gönderilerden yararlanan ve bunları reklamlara dönüştüren yerel bir biçimdir.

Markalar kendi organik gönderilerini veya içerik oluşturucular tarafından yapılan gönderileri kullanabilir ve tüm görüşler, yorumlar, paylaşımlar, beğeniler ve takipler organik gönderiye atfedilir.

Arama Reklamları

Yakın bir zaman itibariyle, TikTok, kullanıcıların arama sonuçlarında görüntülenen ‘sponsorlu’ etiketli video reklamlar olan arama ağı reklamlarını test etmeye başladı.

Arama sonuçlarında reklam yayınlamaya başladığınızda, video reklamlarınıza değer katmak için dönüştüren ve bu terimleri yüksek tıklama oranlarına sahip en iyi performans gösteren TikTok’larınız için başlık olarak kullanan reklamlar için arama terimlerini alabilirsiniz.

Arama ağı reklamlarının yalnızca yönetilen hesaplar için olup olmadığı belirsiz olsa da, bunun yüksek satın alma niyetiyle hedef kitlenizin karşısına çıkmak için mükemmel bir fırsat olduğunu biliyoruz.

Genel Yorum

Artık TikTok’ta reklam verenlerin hangi reklam biçimlerinin kullanılabildiğini hızlı bir şekilde gördüğümüze göre, iyi ve etkili bir reklam oluşturmak için neler gerektiğini tartışalım.

TikTok’un diğer sosyal medya ağlarından oldukça farklı bir platform olduğunu ve bu nedenle içerik oluşturma ve dağıtımının bu farklılıkları hesaba katması gerektiğini gördük.

İlk olarak, TikTok içinde güçlü bir topluluk duygusu var.

Bunun nedeni, kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun özgün içerikle güçlü bir şekilde yankı uyandıran genç bir neslin parçası olmasıdır.

Bu kullanıcılar, aynı zamanda özgün ve ortak değerleri paylaşan markalarla etkileşim kurmak istiyor.

Bunu akılda tutarak, reklamı yapılan içeriğin doğal olması ve TikTok kullanıcılarına değer katması çok önemlidir.

Yükseltilmiş organik gönderiler, UGC veya sponsorlu içerik oluşturucuların içeriği, platformu uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendiren ve TikTok ADS reklamlarına başlamak isteyen işletmeler için iyi seçeneklerdir.

Bu TikTok reklamla ilgili temel bilgiler, en iyi uygulamalar ve önerilerle, TikTok reklamcılığındaki rekabette iyi bir adım atacaksınız.