Sesli arama son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde büyüyor. İnsanlar, daha hızlı olduğu ve daha az çaba gerektirdiği için, başka bir işle uğraşırken arama yapmak daha kolay olduğu için kullanımı gittikçe artıyor. Google’a göre artık her 5 aramadan 1’i sesli olarak yapılıyor. Sesli aramanın bu kadar popüler hale gelmesi şüphesiz ki Google, SEO ve SEM stratejilerinizi etkileyecektir.

Bu yazıda, sesli arama SEO’sunu, neden bir öncelik haline getirmeniz gerektiğini tartışacağız ve sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Sesli Arama SEO’su Nasıl Çalışır?

Sesli arama, insanların bir şeyleri arama şeklini değiştirir. Aramalar, geleneksel yazılı sorgulardan daha fazla konuşma içerir ve daha uzundur. İnsanların konuşma şekli, yazdıklarından çok farklıdır ve bu, Google’ın arama sonuçlarını sunma şeklini değiştirebilir. Örneğin, cihazınıza “en iyi Tayland yemeği” yazabilirsiniz, ancak sesli aramayı kullanırken “Yakınımdaki en iyi Tayland yemeği nerede?” diyebilirsiniz.

Sesli arama doğal dili kullanır, bu nedenle Google’ın kullanılan anahtar kelimelerin tüm bağlamını işlemesi ve anlaması gerekir. Sadece kısa kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak yerine, daha fazla konuşma aramaları nedeniyle uzun kuyruklu anahtar kelimelere öncelik vermek artık her zamankinden daha önemli.

Genel olarak, sesli arama SEO’sunun daha çok konuşmaya dayalı, bağlam tabanlı sonuçlara odaklanması gerekir. Bu nedenle, arama verilerini analiz ederek hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız ve sorgularını anlamanız çok önemlidir.

Neden Önemli?

Sesli arama SEO’su daha fazla öncelik kazanıyor çünkü belirtildiği gibi, özellikle Gen-Z kullanıcıları arasında sesli aramalar artıyor. Sadece şu anda değil, aynı zamanda sesli aramalar daha yaygınlaştıkça yakın gelecekte büyümeye devam edecek. İşte sesli arama SEO’sunun önemli olmasının birkaç nedeni.

Google Sesli Arama için Optimize Edilecek

Google’ın SEO için önce mobil cihazlara öncelik vermesi gibi, sesli aramaya da büyük önem verildiğini göreceğiz. Google , insanların sorularına en alakalı sonuçları sunmak istiyor. Sesli arama teknolojileri ilerledikçe ve SERP’ler buna göre tepki verirken, içeriğinizi ses tabanlı sorguları yanıtlayacak şekilde optimize etmek isteyeceksiniz.

İnsanlar Mobil Cihazlarını Daha Fazla Kullanıyor

Pandemi ve çalışma hayatımızı değiştirmesi nedeniyle artık cihazlarımızda daha da fazla zaman harcıyoruz. Evden çalıştığımız ve her zamankinden daha fazla kısıtlı olduğumuz için sesli arama, zaman kazandırıyor ve çoklu görev seçeneği olarak da mantıklı; sorularımıza cevap almak için yaptığımız şeyi durdurmak zorunda değiliz.

Konum Önemlidir

Daha fazla insan “yakınımdaki kuru temizleyici” gibi arama ifadelerini kullandığından ve arama motorları, arama yaptıkları sırada kişilerin bulunduğu yere göre sonuçlar sunduğundan, konum da artık çok daha önemli bir faktördür.

Google bir “Cevap Motoru” Oluyor

Google, giderek daha fazla soruyu doğrudan sesli asistanlar aracılığıyla veya yanıtı öne çıkan bir snippet olarak arama sonuçlarının en üstünde görüntüleyerek yanıtlıyor. Bu, Google’ı bir arama motoru olmaktan bir yanıt motoru olmaya kaydırıyor . Bu, kullanıcıların aradıkları yanıtı bulmak için sonuçları gözden geçirmeleri gerekmediği anlamına gelir. Aynı zamanda, en üst noktada değilseniz, temelde var olmadığınız anlamına gelir.

Sesli Arama SEO için Nasıl Optimize Edilir

Artık sesli arama SEO’sunun neden daha öncelikli hale geldiğini bildiğinize göre, sesli aramalardaki artış için içeriğinizi optimize etmek için hangi adımları atabilirsiniz?

Konuşma İçeriği Oluşturun

Google’ın konuşma sorgularını, doğası gereği daha fazla sohbet içeren arama sonuçlarıyla yansıttığı açıktır. Sesli aramalar, yazılan kısa aramaların aksine uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve tam cümleler içerir. Blog başlıklarınız, video başlıklarınız ve diğer içerik başlıklarınız bu daha doğal dil yaklaşımını izlemelidir. “LA’deki en iyi bisiklet mağazaları hangileridir?” gibi başlıklar, insanların nasıl konuştuklarını ve dolayısıyla nasıl sesli arama yaptıklarını yansıttıkları için size “Los Angeles’taki en iyi bisiklet mağazaları”ndan daha iyi sonuçlar verecektir.

Her sorunun ‘Kim’, ‘Nerede’, ‘Ne’, ‘Neden’, ‘Ne zaman’ veya ‘Nasıl’ ile başladığı bir SSS sayfası oluşturmayı düşünün, çünkü bunlar genellikle sesli aramaların başladığı kelimelerdir. İçeriğinizi gerçek hayattaki bir sohbet gibi yapmaya çalışın. Bu sesli arama SEO’nuz üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Yerel Aramaya Öncelik Verin

Yerel trafiğe dayanan bir işletmeniz varsa, yerel arama SEO‘nuza öncelik vermelisiniz. Kullanıcıların %58’i yerel bir işletme bulmak için sesli aramayı kullanıyor ve bu sayı giderek artıyor. İnsanlar seyahat ederken ve hareket halindeyken restoranları ve hizmetleri bulmak için sesli aramayı kullanmak mantıklıdır. “Yakınımdaki” aramalara ve tabii ki mobil cihazlara öncelik verin, çünkü hareket halindeki insanlar bu şekilde arama yapar.

Müşterilerinizi ve Kullandıkları Cihazları Tanıyın

Müşterilerinizin yüzde kaçı sesli arama kullanıyor? Y kuşağı mı yoksa Z kuşağı mı? Onlar nerede yaşıyorlar? Sitenizi ve sektör verilerinizi analiz etmek , sesli arama SEO çabalarınızın nereye odaklanması gerektiği konusunda size fikir verebilir. Bu, hangi demografinin hangi cihazları kullandığını içerir; enerjinizi nereye yönlendirmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olan başka bir içgörüdür.

Şema İşaretlemesini Kullan

İşaretlemeler, arama motorlarının içeriğinizi anlamasına yardımcı olmak için izleyebileceğiniz önceden tanımlanmış yönergeler veya değerlerdir. Schema Markup , içeriğinizi Google’ın anlayabileceği bir bağlama yerleştiren bir HTML eklentisidir . Google, kullanıcıların sorularına yanıt arıyor ve bir Şema İşaretlemesi eklemek, bu yanıtları sağlamanıza yardımcı oluyor. Bunun da, özellikle sesli aramalarla ilgili olarak SEO’nuz üzerinde ciddi bir etkisi vardır.

Alexa ve Siri gibi asistanlar, sesli aramaları daha ulaşılabilir ve sıradan hale getirdi. Daha doğal bir soru/cevap tabanlı arama deneyimine doğru bu geçişle birlikte, markaların SEO’larını değişen trendleri karşılayacak şekilde ayarlamaları gerekiyor. Sesin daha da popüler hale gelmesi muhtemeldir ve bu nedenle mobil ve sesli aramalara öncelik vermek, devam etmesi muhtemel bir SEO stratejisidir. Sonunda, hedef kitlenizin sorduğu sorulara mümkün olan en iyi cevapları vermek ve bunu sohbet tarzında yapmak istemelisiniz.

Categorized in: