SEM sonuçlarınızı iyileştirmek mi istiyorsunuz? Hesabınızı optimize etmek için önemli tek bir faktör varsa o da kalite puanınızdır. Bu puan, sitenizi Google’ın 2. sayfasının kimsenin ilgilenmediği alanlarında yok olmaktan kurtarabilecek tek unsurdur.

Kalite puanınız, en basit açıklamasıyla, Google ADS reklamlarınızın kalitesinin bir ölçüsüdür. Anahtar kelime teklif fiyatınızla birlikte kalite puanınız, reklamlarınızın müşterilerinizin arama sonuçlarındaki konumunu belirler. Daha yüksek kalite, daha yüksek konumlandırmaya yol açar. Bu sistem, Google’ın mükemmel reklamları ödüllendirmesinin ve “en uygun olanın hayatta kalması” için bir ortam yaratmasının yoludur.

Kalite Puanları, beklenen TO’nuz , anahtar kelimelerin alaka düzeyi ve açılış sayfalarınızın kalitesinden etkilenerek belirlenir.

Başarılı Bir Kalite Puanı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur

1. TO’nuzu Yükseltin

TO (tıklama oranı), SEM‘de temel bir ölçümdür. Belirtildiği gibi, reklamınızın aldığı tıklama sayısının gösterim sayısına bölümüdür. Aslında bu, kullanıcının reklamınıza gösterdiği ilginin önemli bir göstergesidir; bu nedenle, AdWords bunu kalite değerlendirmesinin temeli olarak kullanır.

Hızlı bir gerileme döngüsüne girebilirsiniz . Düşük “kaliteli” bir reklam sonraki sayfalarda kalır, TO’su düşer ve sonuç olarak kalite puanını düşüren olumsuz bir gerileme döngüsüne girer.

Olumlu döngü ise , reklamınızın ‘kalitesini’ artırarak, onu arama motoru sıralamasında yukarı ittiğiniz yerdir . Yükselen bir TO ile reklamınız arama motoru sıralamasını yükseltir ve bu da kalite puanınızı yine olumlu yönde etkiler .

Olumlu geri bildirim döngüsüne girdiğinizden nasıl emin olacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Stratejik vurgu: Büyük harfler, kelimeleri vurgulamanın harika bir yoludur, ancak stratejik davranmak önemlidir. TAMAMI BÜYÜK HARFLERDEN OLUŞAN METİNLER yerine Anahtar Kelimeleri VURGULAMAK İçin büyük harfleri stratejik olarak yerleştirin.
Uzantılar gerçekten isteğe bağlı araçlar değildir: Reklam uzantıları, ek bilgiler görüntüleyen bir reklam biçimi türüdür. Ne kadar fazla bilgi içerirse, reklamınız o kadar inandırıcı olur.
Harekete geçirici mesaj: Düğmeye basmak için gereken o küçük ekstra itici gücü sağlayabilirler. “Hadi okumaya devam et
A/B testi: Sürekli test, sürekli iyileştirmenin ve uzun vadeli başarının tek gerçek yoludur.

2. Anahtar Kelimelerinizi İzleyin

Anahtar kelimeler, AdWords hesabınızın temelidir. İlk kelime seçiminiz önemli olsa da, sürekli ayarlamalar hayati önem taşımaktadır.

Analiz: Hangi arama terimlerinin başarılı bir şekilde reklamlarınıza müşteri çektiğini öğrenin. Bu şekilde, negatif anahtar kelimeler ekleyebilir, uyumda ince ayar yapabilir veya yeni kelimeler dahil edebilirsiniz.
Reklam grupları: Reklamınızı gruplara bölün. AdWords hesaplarının yapısı basittir ve başarılı uygulamanın temel unsurlarından biri budur. Her bir reklam grubu tamamen birbiriyle alakalı olana kadar alt bölümlere ayırın.

3. Sürekli Optimizasyon

Burada, reklam gruplarının önemini yeniden vurgulamak önemlidir. Reklamlar ve anahtar kelimeler arasında maksimum tutarlılık elde edene kadar reklam gruplarınızı hassaslaştırın . Her zaman olduğu gibi, A/B testi , ideal kompozisyona ulaşana kadar farklı kombinasyonları denemenize yardımcı olacaktır .

Reklam alaka düzeyi de doğrudan kalite puanlarını besler. Metinler, anahtar kelimeler arasında bir denge sağlamalı , kullanıcının karşılaşacaklarını doğru bir şekilde yansıtmalı ve kullanıcılarınıza estetik görünmelidir .

En iyi reklamınız sonunda ‘mükemmel çalışıyor’ olduğunda iş bitmez. Verimliliğin devam etmesi için periyodik bakım ve ayar yapılması gereklidir.

4. Açılış Sayfalarınızda Tutarlılık

Reklamlarda oldukça iddialı konuştunuz – o zaman şimdi söylediklerinizi yapabileceğinizi kanıtlayın. Kalite puanı, siteye varıldığında kullanıcı deneyiminin kalitesinden ciddi anlamda etkilenir. Sayfa yükleme hızınızı artırın, kullanıcı dostu bir düzen ile onları etkileyin ve hepsinden önemlisi, kullanıcının tüm beklentilerinin karşılandığından emin olun. İstediğiniz belirli sayfalara yönlendiren anahtar kelimeleri bulun ve sayfa ve reklamlarla tutarlılık sağlayın .

Açılış sayfalarınızda kaliteli deneyimler sağlamak , yalnızca kalite puanınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda dönüşüm elde etmenizi de sağlar. Müşteri kazanmak zordur. Ve sizde yüksek bir hemen çıkma oranı değil, yüksek bir yatırım getirisi istersiniz.

5. İyileştirmeler İle Mükemmelliğe Doğru 

Google, reklamlarınız ve siteniz için ‘itibar’ oluşturan bir veri kaydına sahiptir. Anahtar kelimeleri ve reklam gruplarını yeniden yapılandırma veya silme gibi diğer tüm değişkenleri değiştirseniz de, itibarınız kalır ve kalite puanınızı etkilemeye devam eder.

Tüm iyi şeyler gibi güçlü bir itibar inşa etmek de zaman alır. Sürekli daha iyi iyileştirmeler yaparak hesabınızı düzenli olarak koruyun. Unutulmaması gereken; bir şeyin bozulmaması, düzeltilemeyeceği anlamına gelmez. Yalnızca tutarlı ayarlamalar yaparak optimum kalite puanına ulaşabilir ve bunu sürdürebilirsiniz.

Categorized in: