Teknik SEO olmadan bir web sitesi oluşturmak mümkün değildir. Ne de olsa teknik unsurları düşünmeden bir sayfa geliştirmek, temelsiz bir ev inşa etmeye benzer. Bugünün yazısında keşfedeceğiniz teknik SEO ilkeleri, arama sonuçlarındaki web sitesi konumlarını etkiler. Bu nedenle, doğru optimizasyon, görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olacaktır.

Değerli sayfa içeriğiyle birleştirilen ve birinci sınıf bağlantı oluşturma ile desteklenen teknik SEO, arama sonuçlarında sürekli olarak daha üst sıralarda yer alan bir web sitesi oluşturmaya dönüşür. Bu yazımızda, size teknik SEO’nun ne olduğunu , hangi yönlerin dikkatinize değer olduğunu ve bunları ayrıntılı olarak tartışan değerli makaleleri nerede bulabileceğinizi anlatacağız. Her şeyden önce, teknik SEO’nun bir tanımıyla başlayalım.

Teknik SEO Nedir? Tanım

Teknik SEO , site mimarisine müdahale eden ve Google robotlarının onu görme şeklini etkileyen olası herhangi bir etkinliği ifade eder. Hatırlatmakta fayda var ki; sayfayı oluşturmaya, yorumlamaya, dizine eklemeye ve son olarak sayfayı kullanıcıya göstermeye yardımcı oluyorsa, etkilidir.

Teknik SEO’nun Avantajları

Web sitenizin kaynaklarının kolaylaştırılmış analizi, madalyonun yalnızca bir yüzüdür. Teknik SEO‘nun diğer faydaları nelerdir?

  • Doğru indeksleme (teknik SEO prensiplerinden biri), belirli aktivitelerin sayfanızı nasıl etkilediğini izlemenize yardımcı olacaktır. Onsuz, siteniz görünmeyecektir.
  • Google, teknik olarak iyileştirilmiş sayfaları daha üst sıralarda sıralar (örnek: Mobil Öncelikli Dizine Ekleme);
  • Yalnızca teknik olarak optimize edilmiş bir sitenin kullanımı kolaydır. Sayfa mobil cihazlara uyarlanmamışsa, hızlı yüklenmiyorsa veya sezgisel olmayan bir menüye sahipse, en çekici tasarım bile harikalar yaratamaz.
  • Güvenli olmayan bir web sitesi (SSL sertifikası teknik SEO’nun unsurlarından biridir) kullanıcıları verilerini vermekten caydırır ve sonuç olarak işlemleri sonuçlandırmaz.
  • Kullanıcılar yavaş yüklenen bir web sitesinin yüklenmesi için uzun süre beklemezler ve bu da hemen çıkma oranının daha yüksek olduğu anlamına gelir.
  • Sorunsuz çalışan bir sayfa, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve insanların sitenize geri gelme şansının artması anlamına gelir .

Teknik SEO’nun yalnızca robotlara yardımcı olmakla kalmaz esas olarak kullanıcı deneyimini de etkiler.

Teknik SEO, web geliştiricileri ile bir ekip çalışması ve yakın işbirliğidir.

Size teknik optimizasyonların bir listesini vermek için doğru an mı? Henüz değil. Kaliteli teknik SEO’nun ekip çalışması gerektirdiğini belirtmekte fayda var. Bir SEO uzmanının – web geliştirme uzmanlığının – becerilerinin ötesine geçen bilgiler gerektirebilir. Bu nedenle, yardımcı bulmak gerekecektir. Biz bunun tamamen farkındayız. Ve SEO’nun her alt başlığında ayrı ayrı uzmanlaşmış ekibimizle çalışmaktayız.

Web geliştiricileri ile işbirliğinin yanı sıra, sitede büyük değişiklikler yapmanıza izin veren veya iyi teknik destek sunan bir CMS’ye de sahip olmanız önerilir.

Dikkate Değer Olan 15 Teknik SEO Öğesi

Hangi web sitesi optimizasyonu öğeleri teknik SEO olarak kabul edilebilir ? Aşağıda, sayfanız üzerinde çalışırken odaklanmanız gereken 15 noktanın bir listesini görebilirsiniz.

1. SSL sertifikası

Güvenlik en büyük önceliğiniz olmalıdır. SSL sertifikası ve HTTPS protokolü olmayan bir web sitesi, kullanıcılar (hassas kişisel veriler paylaşmazlar, ödeme yapmazlar vb.) ve Google (veri şifrelemeyi standart olarak kabul eden) için güvenilir değildir.

2. Yönlendirmeler

Yönlendirme, tarayıcıya ve robotlara, aradıkları içeriğin bir süre veya sonsuza kadar taşınmış olması nedeniyle başka bir adrese gitmeleri gerektiğini bildirir. Teknik olarak konuşursak, çok fazla yönlendirme olmamalıdır. Çok uzun bir yönlendirme zinciri sitenizi yavaşlatabilir veya bir yönlendirme döngüsü oluşturabilir.

3. Robots.txt dosyasını düzeltin

Robots.txt, web sitesi sunucusuna yerleştirilen bir dosyadır. Kesinlikle arama motoru robotlarına adanmıştır. Onlara web sitesi trafiğinin yönünü gösterir ve seçilen kaynaklara erişimlerini engelleme seçeneği sunar. Bu dosya ayrıca belirli bir kaynaktan gelen sorgu sayısını sınırlayabilir veya analitik araçların tarayıcılarını engelleyebilir. Robots.txt dosyasını doğru bir şekilde yapılandırmak ve belirli alt sayfalara botların erişmelerini engellemek neden önemlidir? Çünkü bazı sayfaların varlığı (ör. alışveriş sepeti, kayıt paneli) arama sonuçları üzerinde olumlu bir etkiye sahip değildir . Ayrıca, örneğin yinelenen içeriğin miktarını artırarak sayfa konumunuzu bile düşürebilir.

4. Doğru site haritası

Site haritası veya sitemap.xml dosyası ayrıca arama motoru robotlarının gezinmesi için kullanılır. Sayfadaki tüm URL’ler hakkında bilgi içerir. Doğru olan ve 404 hatası oluşturmayan mevcut sayfa adreslerini içermelidir . Doğru yapılandırılmış bir site haritası 50 MB veya daha azdır. 50 000’den fazla URL içeriyorsa, birkaç küçük site haritasına ve yalnızca görseller için bir başka site haritasına bölünmelidir.

5. Kısa sayfa yükleme süresi

Ziyaretçileri beklemeye zorlayan bir web sitesinin çok fazla ziyaretçisi yoktur. Sırf boyutu büyük diye insanların içeriğinizi görmeden sayfadan ayrılmasına izin vermeyin. Bu, hemen çıkma oranınızı artıracak ve web sitenizin arama sonuçlarındaki konumlarını azaltacaktır.

6. Mobil uyumluluk

Son birkaç yıldır mobil öncelikli dizinden bahsediyoruz. Şüphesiz, internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu mobil cihazlar yardımıyla internette gezinmekte. Ek olarak, Mart 2018’de Google nihayet resmi olarak Mobile First Index’i tanıttı. Peki bu teknik SEO üzerine çalışmak isteyen bir kişi için ne anlama gelir? Tabii ki Google sıralamalarını etkileyen temel taşlardan biri olduğu için sayfanın mobil sürümünü hassaslaştırmanın en önemli şeylerden biri olduğu.

7. Doğru URL’ler, doğru dahili bağlantılar

Düzgün yapılandırılmış URL’ler, sayfanın görüntülendiği anahtar kelime sayısını etkiler. Ama “doğru şekilde” ne anlama geliyor? Doğru URL yapısı nedir? Alt çizgi içermemelidir. Bunun yerine sözcükler  “-“ ile ayrılmalıdır. Özel karakter, sayı ve parametre içermeyen kelimelere odaklanılmalıdır. Ayrıca sayfada bulunabilecek her şeyi tek sözcükte anlatmalıdır.

Öte yandan, dahili bağlantı , kullanıcının sayfada gezinmesine ve ihtiyaç duyulan bir içerik parçasından diğerine geçmesine yardımcı olan, sitedeki sayfalar arasındaki bir bağlantı ağıdır. Burada ne yanlış gidebilir? Sayfası adresleri, sayfa oluşturulduktan sonra değişirse, dahili bağlantılar bozulur ve güncellenmesi gerekir.

8. 404, 500 ve diğer hatalar

Veya gerçekçi olalım: sınırlı sayıda hata. 404 (sayfa yok) ve 500 (sunucu hatası) hataları hakkında bilgi Google Arama Konsolunda bulunabilir. Bunlar sayfanıza nasıl zarar verebilir? Google’a sitenize bakmadığınızı ve teknik hatalarla dolu olduğunu bildirir . Sonuç olarak, robotlar böyle bir sayfayı kullanıcılara göstermez.

9. Yinelenen içerik olmamalı

Yinelenen içerik (yani aynı içeriğin çeşitli alt sayfalarda bulunduğu veya başka web sitelerinden kopyalandığı anlamına gelir) birçok şeyden kaynaklanabilir. Bazen alt sayfa kopyalarının yanlışlıkla indekslenmesinden kaynaklanabilir.

10. Kullanıcı deneyimi (breadcrumblar dahil)

Google, kullanıcıların siteleri nasıl kullandığına büyük önem verir. Sezgisel olmayan gezinme veya kafa karıştırıcı bir sayfa yapısı, ziyaretçilerin siteden ayrılmasına neden olursa, Google sıralamalarınızı etkiler. Bu yüzden kaliteli bir menüye ve anlaşılır bir navigasyona ihtiyacınız var.

11. Uygulanan yapılandırılmış veriler (Schema)

Yapılandırılmış veri anlamına gelen Schema, Google robotlarına “neye baktıklarını” söylemenin başka bir yoludur. Bu tür işaretler, sitenizin on_SERP ve sesli arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, “0” olarak adlandırılan konumu bile elde edebilirsiniz.

Google, analizini kolaylaştırmak için içeriğin nasıl işaretleneceği konusunda tavsiyelerde bulunur:

https://developers.google.com/search/docs/guides/mark-up-content

12. Kanonik URL’ler

Kanonik bağlantılar, Google robotlarına aynı içeriğe sahip URL’lerden hangisinin birincil olduğunu söyler. Head bölümünde rel=canonical özelliğinin tanıtılması, yinelenen içeriği azaltır .

13. Hreflanglar

Hreflang özelliği, arama motoru robotlarına mevcut dil sürümleri hakkında bilgi verir. Hem robotları hem de kullanıcıları kendi dillerinde ve örneğin bulundukları yere göre uyarlanmış para birimleriyle hazırlanmış sürüme yönlendirir. hreflangs’ın doğru uygulanması sitenin kullanılabilirliğini iyileştirir , bu da daha iyi Google konumlarına dönüşür.

14. AMP

Accelerated Mobile Pages , eklemiş olduğunuz içeriği mobil cihazlara duyarlı olacak şekilde yayınlamanıza olanak tanıyan bir kodlama standardıdır . Google’ın önbelleğinde bir alt sayfa tutarak, yükleme hızını artırmak mümkündür. AMP’nin kendisi SEO’yu etkilemese de, daha kısa yükleme süresi daha iyi konumlara ulaşmanızı sağlar.

15. Doğru indeksleme

Son olarak, sayfa Google’da dizine eklenmemişse, yukarıdaki etkinliklerin hiçbirinin istenen sonuçları getirmeyeceği, yani arama motoru robotları tarafından tanınmadığı ve onlar için uygun olmadığı belirtilmelidir. Dizin oluşturma, yanlışlıkla birkaç şekilde devre dışı bırakılabilir: robots.txt dosyasındaki kaynağa erişimin hatalı şekilde engellenmesi veya sayfanın kaynak kodundaki rel=”noindex” özniteliği ile.

Başlık ve meta açıklama öğeleri bazen teknik SEO’nun başka bir öğesi olarak kabul edilir. Geliştiriciler, bunları değişkenlere ve şablonlara dayalı olarak tüm web sitesi alt sayfaları için global olarak ayarlayabilir. Bu durumda, aşağıdaki şekilde bakarlar:

<ürün adı> <kategori> | <mağaza adı>.

Başlık içeriği H1 başlığından veya farklı bir alt sayfadan alınmadıysa bu çözüm mantıklıdır. Aksi takdirde, yinelenen içerikle uğraşmak zorunda kalırsınız.

Categorized in: