Web sitesi trafiği oluşturmak zordur. Ve sizde sitenize gelen bir ton trafik görmek istiyorsunuz.

Yaygın bir yanılgı şudur; birçok işletme sahibi, web sitesi trafiğinin çevrimiçi web sitesi pazarlamasının en önemli metriği olduğuna inanır. Ne kadar fazla trafik alırlarsa sitenin o kadar iyi olduğunu ve o kadar çok iş alacaklarını düşünüyorlar. Ancak şunu düşünün: Hiç kimse müşteriye dönüşmüyorsa, bu bir ton trafik ne kadar önemlidir? Niteliksiz trafikte değer nerededir?

Burada açık konuşacağım; dönüşüm sağlamayan yüksek trafik hacminde pek de fazla değer yoktur .

İnsanların sitenize girdiklerinde form doldurma, telefon görüşmeleri, satın alma işlemleri yoluyla dönüşüm sağlayıp sağlamadığını bilmelisiniz. Elbette, ne kadar çok trafik alırsanız, o kadar çok müşteriye sahip olacağınızı düşünürsünüz. Ancak ziyaretçiler web sitenizi doğru nedenlerle bulamıyorlarsa, trafiğin fazla olması işletmeniz veya web sitenizin başarısı için pek bir şey ifade etmez.

Ve işte zorluk burada başlar.

Bir teklif, istisnai blog gönderileri, güvenilir bir kaynaktan gelen yönlendirmeler, başarılı e-posta kampanyaları veya diğer nitelikli nedenlerden kaynaklanan yüksek trafik ile, alakasız ancak yüksek sıralamalı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri veya başka bir şekilde manipülatif web sitesi pazarlaması nedeniyle yüksek trafik arasında ince bir çizgi vardır.

Web Sitesi Trafiğiniz Nitelikli Trafik mi?

Bunu belirlemenin birkaç yolu olsa da, kendinize sormanız gereken birkaç asıl soru var:

Web Sitemin Amacı Nedir? (Mikro ve Makro Hedefler)

 • Ürünleri satmak
 • Bilgi sağlamak
 • Hizmet(ler) sağlamak
 • İnsanları mağazaya çekmek
 • Potansiyel müşterilerin bilgilerini yakalamak
 • E-posta listesini büyütmek

Web Sitem Ziyaretçilerin İstediğim Hedefleri Tamamlamasına İzin Veriyor/Çekiyor mu?

 • Net dönüşüm yolları var mı?
 • Ziyaretçilerimden ne istediğim açık ve net mi?

İnsanlar Sitemden Hemen Çıkıyor mu?

 • Sitemin hemen çıkma oranı nedir?
 • Ziyaretçiler sitede ne kadar kalıyor?
 • Ziyaretçilerim kaç sayfayı ve hangi sayfaları ziyaret ediyor?

Web Site Trafiğimde Ne Zaman Durgunluk/Ani Artışlar Yaşanıyor? Sebepleri Ne?

 • Bir makale yayınladım mı?
 • Bir e-posta kampanyası gönderdim mi?
 • Sosyal medyada içerik paylaştım mı?

Yerel İşletmeler İçin: Trafiğim Yerel Trafik mi?

 • Trafiğim nereden geliyor?
 • Hangi şehirleri ve bölgeleri hedefliyorum?

Bu Bölgelerden Gelenler Var mı?

Tüm bu verileri nasıl toplayacağınızı merak ediyorsanız size iki kelimem var: GOOGLE ANALYTİCS. Web sitesi verilerini toplayan ücretsiz bir araç, web sitenizde yüklü değilse, hemen kurmanızı öneririm..

Google Analytics’i yeni yüklediyseniz, veri toplaması biraz zaman alacaktır, bu yüzden sabırlı olun.

Araçla ilgili küçük bir kelime sözlüğü:

 • Oturum: Bir kullanıcının web siteniz, uygulamanız vb. ile aktif olarak etkileşimde bulunduğu sayı.
 • Kullanıcı: Belirlenen tarih aralığında birden fazla oturumu olan web sitesi ziyaretçileri.
 • Hemen Çıkma Oranı : Bir sayfayı görüntüleyen ve daha fazla ilerlemeden siteden ayrılan kullanıcıların yüzdesi.
 • Sayfa Görüntüleme Sayısı : Görüntülenen toplam sayfa sayısı.
 • Sayfa/Oturum : bir oturum sırasında ziyaret edilen ortalama sayfa sayısı.
 • Ort. Oturum Süresi : Bir oturum sırasında sitede geçirilen ortalama süre.

Daha çok bilgi için sözlüğümüzü inceleyin!

Web siteniz yüksek miktarda trafik alıyorsa ancak dönüşüm görmüyorsanız, trafiğinizin nereden geldiğine bir göz atmalısınız. İnsanların sizi nasıl bulduğunu bildiğinizde, sizin için en iyi pazarlama türlerinin hangileri olduğuna dair daha iyi bir fikre sahip olacaksınız.

Sadece ziyaretçilerinizin hangi sayfaları ziyaret ettiğini görmekten ziyade, sayfada ne kadar kaldıklarını, hemen çıkma oranlarını ve insanların sitenizden hangi sayfalardan çıktığını değerlendirin. İçeriği, harekete geçirici mesajları ve hatta görüntüleri ayarlamanız gerekirse, bu metrikler size daha sağlam bir fikir verecektir.

Örneğin, web sitenizin ana sayfasının hemen çıkma oranının %89 olduğunu varsayalım. Bu size ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğunun web sitenizin geri kalanını hiç incelemeden ayrıldığını söylüyor. Siteniz tek bir sayfadan oluşmadığı sürece, bu iyi değil. İnsanların birden fazla sayfayı ziyaret etmesini, bir form doldurmasını, sizi aramasını vb. istiyorsunuz. Hiçbir şey yapmadan ayrılıyorlarsa, ne kadar trafik alırsanız alın, ne işe yarar? İyi haber şu ki, Google Analytics’in sağladığı metrikler, web sitenizde değişiklik yapmak için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Web Sitenizin Trafiğinin Değerli Olmadığını Belirlediğinizde Ne Yapmalısınız?

Buna en basit yanıt değişiklik yapmaktır!

“Paha biçilmez” trafiğin ortak suçlularından biri, ilgisiz ya da yalnızca ziyaretçileri web sitenize yönlendiren alakasız anahtar kelimelerdir. Şöyle düşünün; Kahve kupaları arıyorsanız, SERP’de harika bir sonuç gibi görünen şey, aslında farklı kahve çekirdekleriyle dolu bir site olduğu ortaya çıkarsa, oldukça hüsrana uğrayacaksınız. İkisi birbiriyle ilişkili olsa da, potansiyel bir müşteri, web sitesine gelmelerinin asıl nedenini hemen ele almayan bir web sitesine girdiğinde, tabiki hemen ayrılacaktır. Ve bu doğru ya da değerli bir trafik olmayacaktır.

Suçlu anahtar kelimeler olduğunda, insanların aradığı kelimeleri ve kelime öbeklerini ürünleriniz/hizmetleriniz açısından araştırmanızı öneririm. Niteliksiz trafiği getiren anahtar kelimeleri ortadan kaldırarak, web sitenize giren kişilerin daha nitelikli olduğunu ve ürünlerinizi/hizmetlerinizi satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu göreceksiniz.

Kahve kupaları ve kahve çekirdekleri söz konusu olduğunda alternatif bir seçenek, kahve kupaları büyük bir trafik kaynağıysa, bunları bir ürün olarak eklemeyi düşünebilirsiniz. Doğal olarak, bu sizin daha fazla iş yaratmanıza yardımcı olacaktır ve bu trafik artık niteliksiz değil, nitelikli ve değerli trafik olacaktır.

Categorized in: