2022, web tasarımında kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ve kişiselleştirmeyi geliştirmeye yardımcı olacak ilginç yenilikler getirecek.

Şu anda dünyada iki milyara yakın web sayfası var. Yalnızca teknolojiyi yeni tasarım trendleriyle birleştirirseniz, kalabalığın arasından sıyrılabilir ve ürünlerinizin veya hizmetlerinizin parladığı harika bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Başlamak için, bu görsel ve kullanıcı deneyimi trendlerini not alın, böylece bunları pazarlama çalışmalarınıza dahil edebilirsiniz.

2022’de 12 Web Tasarım ve UX Trendi

1. Cesur Renkler ve Rengin Psikolojik Kullanımı

2022’de unutulmaz bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak bir web tasarım trendi renktir. Cesur, parlak, doygun tonlar, birçok markanın son yıllarda kullandığı pastellerin yerini alacak.

Ancak bu sadece koyu renkler kullanmakla ilgili değil, aynı zamanda tüketici üzerinde belirli bir etki yaratmak için renkleri nasıl kullandığınızı düşünmekle de ilgili. Renk psikolojisi (renklerin duygularımız ve düşüncelerimiz üzerindeki etkisinin analizi) 2022’de geri dönüyor.

İnsanların renkleri yorumlama biçimlerinin kişisel algılarıyla çok ilgisi olmasına rağmen, aynı kültürün üyelerinin paylaştığı bir dizi genel yorum da vardır. Örneğin, yeşil genellikle doğa ve çevre dostu ürünlerle ilişkilendirilirken, kırmızı enerji ve tutkuyu simgeleme eğilimindedir.

2022 için web tasarım tahminleri, web sitenizdeki renklerle ne söylemek istediğinizi düşünmenin ve daha güçlü gölgeler kullanmayı düşünmenin zamanının geldiğini gösteriyor.

2. Özelleştirilmiş İçerik

2022’de web siteleri artık statik değil. Daha önce ziyaret ettiğiniz bir web sayfasına geri dönme ve tasarımın değiştiğini görme deneyiminiz olmuş olabilir, ancak farklı bir tarayıcı ile bakarsanız, önceki tasarımı tekrar görürsünüz. Bunun nedeni, bazı sitelerin göz atma geçmişinizi dikkate alması ve her kullanıcıya özel içerik sunmasıdır.

Kişiselleştirilmiş içerik, belirli bir kullanıcının ilgisini çekmesi en muhtemel ürünleri göstermek ve böylece dönüşüm oranlarını artırmak için kullanabileceğiniz için, e-ticaret sitelerinde özellikle önemlidir.

3. Yapay Zeka

Yapay zeka, web sitenizin içeriğini özelleştirmede bir adım daha ileri gitmenizi sağlar. Veriye dayalı yapay zekanın kullanılması, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve dönüşüm sürecini kişiselleştirmek için makine öğrenimini kullanmayı mümkün kılar. Örneğin, Amazon’un ürün tavsiyesi algoritmalarını veya Spotify’ın kişiselleştirilmiş çalma listelerini düşünün.

Web sitenizin kullanıcı deneyimini tasarlarken, deneyimi mümkün olduğunca ziyaretçinin ilgi alanlarına göre özelleştirmek için yapay zekanın nasıl kullanılacağını düşünün. Bu şekilde, her zamankinden daha fazla değer sunacaksınız.

4. Chatbotlar Daha İnsan Olacak

Web tasarımında yapay zekanın bir başka büyüleyici kullanımı da sohbet robotlarıdır. Bu teknolojinin yıllardır sosyal ağlarda ve web sitelerinde kullanıldığı doğru olsa da, 2022’de bunların çok daha insansı hale geldiğini göreceğiz.

Yapay zeka ve makine öğrenimi daha karmaşık hale geldikçe, sohbet robotları kişiselleştirilmiş öneriler sunmanın, müşterilere satın alma sürecinde yardımcı olmanın ve müşteri hizmetleri taleplerini çözmenin daha yaygın bir yolu haline geliyor.

Önümüzdeki yıllarda, sohbet robotları, kullanıcı davranışlarını yorumlama, proaktif olma ve benzersiz kişiliklerini gösterme konusunda giderek daha yetenekli hale gelecek.

5. Mikro Etkileşimler

Mikro etkileşimler, web sitenize kişisel bir dokunuş katmanın ve kullanıcı deneyiminizi geliştirmenin harika bir yoludur. Özünde, kullanıcıyı farklı eylemlerde yönlendiren küçük animasyonlardır.

Bazı mikro etkileşim türleri, örneğin, imleç üzerlerinden geçtiğinde renk değiştiren bağlantılar veya imlecin bulunduğu yere bağlı olarak değişen bağlantılar gibi, uzun yıllardır var olmuştur. Şimdi, bu ayrıntılar diğer birçok simgeye ve web sitesi öğesine genişletiliyor.

6. Akıllı Video

Video zaten internetin yıldız formatlarından biri ve mobil cihazlarda popülaritesi patladı. Ancak 2022’de YouTube videolarını web sitenize yerleştirmek artık yeterli olmayacak.

Bunun yerine, akıllı video çağı geldi ve bu, videoları web sitelerine yerleştirmek için daha bilinçli yollar bulmak anlamına geliyor. Artık kendinizi gömülü oynatıcı biçimiyle sınırlamanıza gerek yok ve arka plan resmini bir videoyla değiştirmek gibi yaratıcı kaynakları kullanabilirsiniz.

7. Metinli Büyük Resimler

“Kahraman resimleri” (bir web sayfasının ana resmi) önem kazanıyor. Bazı durumlarda, maksimum etkiyi elde etmek için tüm ana sayfayı kaplayan “kahraman resimleri” görebiliriz. İyi düşünüldüğünde, bu kaynak kullanıcının dikkatini hemen çekmenin anahtarı olabilir.

Bir başka ilginç web tasarım trendi, neredeyse bir poster gibi, metne dayalı “kahraman resimleri” oluşturmaktır. Bunlar, 2022’de trend olan parlak renkleri içerebilir. Bu sayede web sitenize farklı bir görünüm kazandırabilir, ziyaretçinin dikkatini hızla çekebilir ve mesajınızı iletebilirsiniz.

8. Renk Gradyanları ve “Sisli Cam” Etkisi

Bu iki görsel trend, 2022’de daha da çekici bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak.

Degradeler, ince efektlerden tam renkli görüntü arka planlarına dönüşmüştür. Özellikle büyük yazı tipleriyle birleştirildiğinde, web sitenize derinlik ve doku eklemek veya bir kişilik dokunuşu vermek için kullanılabilirler.

Öte yandan, web teknolojisindeki son gelişmeler, web sitelerinde “sisli cam” etkisinin uygulanmasını çok daha kolay hale getirdi. Bu, üzerlerine yerleştirilen metin ve resimlerin okunabilirliğini etkilemeden sayfanın farklı alanlarına renk eklemenize olanak tanır.

9. 3D Görüntüler

3D öğeler, teknoloji onları daha erişilebilir hale getirdiğinden ve etkileşimli de olabildiğinden, web tasarımında giderek daha popüler hale geliyor. Ana sorunları her zaman web sitesinin kullanılabilirliğini olumsuz yönde etkileyebilecek yavaş yükleme süresi olmuştur, ancak teknolojik gelişmeler bu engeli azaltmıştır.

3D, hem web sitenize modern bir görünüm kazandırmak hem de 360 derece fotoğraflar sayesinde ürünlerinizi detaylı bir şekilde göstermek için kullanılabilir.

10. Eller Serbest Kontrol (Hands Free Control)

Dokunmatik ekranların evrimindeki bir sonraki adım, bir cihazı dokunmadan kontrol etmektir. Örneğin, sadece kameraya dokunarak bir selfie çekebilir veya elinizi sallayarak ekranı değiştirebilirsiniz.

Son yıllarda, giderek daha fazla cep telefonu bu işlevi içeriyor, bu nedenle web sitenizin kullanılabilirliğini buna nasıl uyarlayacağınızı düşünmek için iyi bir zaman.

11. Minimalizm ve Basitleştirilmiş Gezinme

Müdahaleci reklamlar, uyarılar ve açılır pencereler? Tarama deneyimi uyaranlarla doludur, bu nedenle kullanıcılar basit ve minimalist sitelerin sunduğu molayı takdir eder.

Özenle seçilmiş birkaç öğeyle temiz web tasarımı, web sitenizin ziyaretçilerinin aradığınız eylemleri gerçekleştirebilmeleri için gerçekten önemli olan şeylere odaklanmasına yardımcı olur.

Bir başka yakından ilişkili web tasarımı trendi, basitleştirilmiş gezinmedir. Aradıklarına ulaşmak ne kadar kolaysa, kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirme olasılığı da o kadar yüksek olur. Gezinme menülerini azaltmak, kullanıcı deneyimini basitleştirmeye yardımcı olacak ve sitenizin hızını artırmaya da yardımcı olabilir.

12. Erişilebilirlik

Erişilebilirlik artık sadece bir web tasarımı trendi değil, pratikte bir zorunluluktur. Markalar, sitelerini tasarlarken farklı yeteneklere sahip insanları dikkate alma ihtiyacının giderek daha fazla farkına varıyor. Bu sadece bir müşteri hizmetleri ve kullanıcı deneyimi meselesi değil, aynı zamanda değerler meselesidir.

Web erişilebilirliği, bir sitenin birçok yönünü kapsar ve baştan itibaren tasarım sürecinin bir parçası olmalıdır, ancak web sitenize dahil etmeye başlamak için bazı temel fikirleri burada bulabilirsiniz.

  • Metin ve arka planlar arasında net kontrastlar oluşturun.
  • Formlara etiketler ve talimatlar ekleyin.
  • Bilgilendirici açıklamalar eklemek ve metin okuyucu kullanan kullanıcıların işini kolaylaştırmak için resimlerin alternatif metnini kullanın.

Categorized in: