Görsel optimizasyonu SEO’yu etkiler mi? Diğer birçok şeyde olduğu gibi, elbette öyle! SEO optimizasyonu için resimleri adlandırmanın en iyi yollarını anlamak, web sitesi yönetiminin mevcut manzarası için çok önemlidir. Sitenizin performansını gerçekten başlatmak istiyorsanız, bu makaleyi okuyarak görsel verilerinizi nasıl artıracağınızı öğrenebilirsiniz! Görsel dosyası adının seçimi, sitenizin genel performansı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle bunu anlamak, önceden planlamak ve web siteniz için gerçek değişikliği yapmak, daha fazla etkileşim elde etmenin en iyi yollarından biridir.

Görsel Optimizasyon SEO İçin Kritik Bir İşlemdir

Sayfa yükleme hızı, siteniz için kullandığınız görselleri düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Çoğu zaman, insanlar çok büyük, yanlış boyutlandırılmış veya site performansını büyük ölçüde azaltan resimler kullanır. Bunun etkileri, yaşadıkları genel deneyim nedeniyle sitenizi daha az kişinin ziyaret etmesidir – ki bu elbette Google’ın algoritmaları onlarla aynı fikirde olduğunda daha da artar. Yavaş yüklenen web sitelerine sahip olmak, arama motorları tarafından çok büyük bir olumsuzluk olarak belirlenir ve web siteniz çok yavaş yüklenirse sıralama kaybetmenize sebep olur! Bu yazıda görüntü optimizasyonu konusunu inceleyeceğiz ve şu soruyu cevaplayacağız – görüntü adı SEO’yu etkiler mi?

Görsel Optimizasyonunuzu Nasıl İyileştirirsiniz?– Arttırılmış Görünürlük için 6 İpucu

Görüntüleri optimize etmek söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz bazı acil düzeltmeler var ve bunların herhangi biri siteniz için çok faydalı değişikliklere sebep olabilir! Orijinal görseller üzerinde uygun görsel optimizasyonu ile, işletmeniz için yüksek sıralama sağlayan, tıklamalar alacak, göze çarpan sayfalar elde edebilirsiniz.

Resimlerinizi mükemmel bir şekilde planlamak için zaman ayırmanız, her zaman hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olacak ve sitelerinizi arama motorları tarafından en iyi nasıl dizine ekleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

1. Yapılandırılmış Verileri Kullanma

Schema Markup‘ın semantik kelime dağarcığını kullanarak, web sitenizin ilettiği mikro verilerin verimliliğini büyük ölçüde artırabilirsiniz. Bunu yaparak, sitenizin SEO sıralamasını iyileştirme yolunda ilerlemiş olacaksınız. Arama motorları, içeriğiniz ve web siteniz hakkında bilgi sağlamak için daha fazla yol sağlamak ister ve bu, bu bilgileri sağlamanın harika bir yoludur!

2. Alt Etiketlere Anahtar Kelime Ekleme

Arama motoru “örümcekleri”, içeriğinizle alakalı anahtar kelimeler içeren açıklayıcı bir alt etiket gördüğünde, gerçek içeriğinden gizli içeriğine kadar görselinizin ne olduğunu anlayacaktır. Arama motorları, sitenizi daha iyi sıralamak için bu verilere bakar ve burada yaptığınız çalışmanın iyi bir şekilde kullanılmasını sağlar. Web sitelerini indeksleme, birçok adım içerir ve resim alt etiketlerindeki anahtar kelimeler, bunların çoğundan biridir!

3. Site Haritanıza Görseller Eklemek

Arama motorunun web sitenizi düzgün bir şekilde kategorize edebilme işine yardımcı olmanın bir başka yolu da site haritalarının kullanılmasıdır. Resimleriniz bir site haritasında indekslendiğinde, algoritmalara içeriğinizi analiz etmeye çalışırken zamandan tasarruf etme ve daha verimli olma yeteneği sunar. Web sitelerinde zaten site haritaları bulunur, bu nedenle bu sürecin en iyi yanı, onlara yalnızca daha fazla içerik eklemenin basit olmasıdır! Bunu yaparak, kendiniz içinde işi çok daha kolay bir hale getiriyorsunuz.

4. Yüksek Kaliteli Görseller Seçme

Benzersiz içerik her biçimde gelebilir ve benzersiz görseller bunlardan biridir: Web sitenize ne kadar benzersiz görsel girerseniz, arama yapanların içeriğinizi aradıklarında görmeleri için o kadar ilgi çekici malzemeniz olur. Gelen kullanıcılarda güzel içerik gördükleri için web sitenize tekrar gelme olasılıklarının artacağı anlamına gelir! Son kullanıcı deneyiminin SEO analizi kadar önemli olduğunu asla unutmayın.

5.Zengin Anahtar Kelime ve Dosya İsimlerine Sahip Olmak

Diğer her şeyin yanı sıra, arama motorları web sitenize gönderilen tüm içeriğin dosya adlarını görebilir ve tabi ki bunlara bakacaktır. Bu nedenle, yalnızca sitenizdeki resimlere anahtar kelimeler eklemek, sıralamalara uzun vadede yardımcı olur, ama yeterli değildir. Dosya adları da, “bir”, “şu”, “veya” vb. gibi alakasız sözcükleri kullanmadan, görsel aramalarda sıralanabilecek anahtar kelimelere sahip olmalıdır. Harika bir dosya adına örnek olarak, örneğin ‘Erkek_Terlikleri’, görsel adı olarak ise ‘Bilinmeyen.jpg’ yerine ‘Deri_Erkek_Terliği.jpg’ verilebilir.

6. Görüntü Formatlarına ve Boyutlarına Dikkat Edilmesi

İçeriğinizin nasıl düzenlendiği genellikle içeriğin kendisi kadar önemlidir ve resimler de farklı değildir. Hiç kimse alışveriş yapmaya çalışırken bir web sitesine gelip 100 MB’lık dev bir resim görmek istemez, bu nedenle sitenizi optimize etmeye çalışırken bunu akılda tutarak uygun boyutlar ve biçimler kullanmak çok önemli hale gelir. İçeriğiniz ne kadar yavaş yüklenirse, o kadar az trafik alırsınız ve insanlar sayfanızı o kadar hızlı terk eder.

  • Görüntüleri 100 KB’ın altında tutmayı deneyin. Görüntü sıkıştırma yazılımı bu konuda yardımcı olur.
  • Mümkünse her zaman .jpg olarak kaydedin.
  • Tüm görüntüleri her iki eksende de 2.560 pikselin altında tutun.
  • Her zaman mobil taramayı aklınızda bulundurun! Mobil işlevsellik açısından sitenizi düzenli olarak test edin.

Görsel Adı SEO’yu Etkiler mi?

Bir arama motoru web sitenizi bulduğunda ve onunla ne yapılması gerektiğine karar verdiğinde, içeriğinizin dosya adları da dahil olmak üzere onunla ilgili her şeyi dizine ekler. Görüntü dosyası adları, arama motorunun bir siteyi dizine ekleme sürecinde önemli bir rol oynar, çünkü algoritmaya, söz konusu görüntünün, görüntü ne olursa olsun arayan kişiler için alakalı olduğunu söyler. Diğer bir deyişle, tüm pasta resimleriniz IMG1234.jpg olarak listeleniyorsa, Google web sitenizin pasta resimlerini nasıl gösterebilir? Meta açıklamalara ve anahtar kelime açısından zengin bir dosya adına sahip bir resim, sitenizin arama motorlarının sıralamasında çok daha iyi yer almasına izin vererek her seferinde trafik kazanacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, evet, görsel adı SEO’yu etkiler.

Daha İyi SEO İçin Doğru Görsel Dosyası Adı Nasıl Seçilir?

Bu gibi durumlarda, bu konuda ne söylediklerini görmek için hemen uzmanlara gitmek genellikle en iyisidir. Google’ın başlangıç kılavuzu, resimler için dosya adları hakkında şunları söylüyor: Sayfanın optimizasyon için hedeflenen diğer bölümlerinin çoğu gibi, dosya adları da kısa ancak açıklayıcı olduklarında en iyisidir. Bundan, uygun dosya adı oluşturma için bazı stratejileri bir araya getirebiliriz. Bu yapıldığında, Google ve diğer arama motorları sitenizi verimli ve etkili bir şekilde kategorize edebilecek ve dizine ekleyebileceğinden SEO’nuzu önemli ölçüde artıracaktır!

Görüntü Dosyası Adları için En İyi 4 Uygulama

Peki tam olarak ne yapmanız gerekiyor? İşte size resim dosyalarınızın SEO optimizasyonunu artırmak için denenmiş ve doğrulanmış dört yöntemin bir listesi!

1. Dosya Adlarınızın Alakalı Olduğundan Emin Olun

Bildiğiniz gibi, görsel dosya adı SEO açısından önemlidir. Bu nedenle, görselin kendisi istediğinizi göstermiyorsa, anahtar kelime açısından zengin bir görsele sahip olmanın bir anlamı yoktur. Mavi spor ayakkabı satmak için, kırmızı spor ayakkabı resmine “mavi_spor_ayakkabı” adını vermek istiyorsanız, etkili bir adlandırma yapmıyorsunuz demektir.

Doğru dosya adlarının, diğer insanların görmek isteyeceğini umduğunuz şeyi değil, tam olarak görüntünün gösterdiğini yansıtması gerekir.

2. Öz Olmak İnce Zekanın Ruhudur

Shakespeare yanılmadı! Sattığınız ayakkabıların resmine “konforlu_mavi_kanvaz_spor_ayakkabı_büyük_erkek_moda” adını vermek istemezsiniz çünkü bu çok hantal olur. Kısa olun, açıklayıcı olun ve adınızı minimum anahtar kelimede tutmaya çalışın.

3. Spam’e Dikkat Edin

Yukarıda değinilen noktadan sonra, adınızı asla çok fazla anahtar kelimeyle doldurmak istemezsiniz. “en_iyi_ayakkabı_mavi_ayakkabı_kanvaz_ayakkabı” çeşitli nedenlerle korkunç bir isimdir, ancak aynı anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanması, arama motoru algoritmasına bunun muhtemelen spam olduğunu söyleyecektir.

4. Kelimeleri Her Zaman Tire ile Ayırın

Daha iyi okunabilirlik ve anlayış için anahtar kelimeleri kısa çizgilerle ayırmak her zaman iyi bir uygulamadır. Bunungibidosyaadlarıyazmak, hemen bırakmanız gereken korkunç bir uygulamadır. En_iyi_okunabilirlik_için_dosya_adlarını_her_zaman_tirelediğinizden_emin_olun.

Görsel Dosyası Adları İçin En Kötü Uygulamalar

Kaçınılmaz olarak iyi ile kötü birlikte gelir. Harika dosya adları oluştururken akılda tutulması gereken pek çok şey olsa da, kötü uygulamaların ortaya çıkmasını önlemek için aynı şekilde akılda tutmanız gereken birçok şey vardır.

1. Karmaşık Dizeler Kullanmak

“mavi_ayakkabı” ne kadar öz ve açıklayıcı bir isim ise, “0128132078.jpg” de o kadar berbat bir isimdir. Sizin için anlamlı olabilecek bir kod kullanmak yerine her zaman açıklayıcı olmaya yönelin. Bir organizasyon kodunuz olması arama motoru algoritmalarının umurunda değil, sadece içeriğinizi anlayabilmeyi umursuyorlar!

2. Yeterince Açıklayıcı Olmamak

En iyi sonuçlar için görselinizin adının tam olarak resimde gösterileni yansıtması gerekir. Alakalıysa ayrıntıyı atlamayın! Zarif masa örtüleri satıyorsanız, görsel adınıza muhtemelen “zarif” veya “narin” gibi kelimeler eklemek isteyeceksiniz.

Anahtar kelime listenizi aklınızda tutun ve bunları görselin içeriğiyle birleştirin.

3. Alakasız Olmak

İsminizin görselle alakası yoksa konu optimizasyon olduğunda sorunlar olacaktır. “Kaanın_Ayakkabıları.jpg”, görüntü Kaan’ın ayakkabılarına ait olsa bile, gerçekte önemli bir bilgi yok! Görsel adı SEO’yu etkilediğinden her zaman içeriğiniz ve amacınızla alakalı olduğundan emin olun.

4. Kopya Görsel Adları Kullanmak

Arama motorlarının asla spam gönderdiğinizi veya içerik kopyaladığınızı düşünmesini istemezsiniz, bu nedenle kopyalanan resim adlarına izin vermemek için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir. Bu son derece zor olsa da, rakiplerinizde ne tür görüntülerin bulunduğunu ve hangi dosya adlarını kullandıklarını araştırmak yardımcı olabilir.

Görsel Adı SEO’yu Etkiler mi?

Web sitenizi optimize etmenin birçok yolundan biri, SEO’yu etkilediği için uygun meta veriler, meta etiketler ve resim dosyası adını içerir. Uygun resim etiketleri ve bilgilerle, arama motorları web sitenizi düzgün bir şekilde dizine ekleyebilir ve sitenizi normalde olduğundan daha üst sıralarda yer almalarına olanak tanır.

Categorized in: