Site haritası, herhangi bir web sitesini optimize etmenin önemli bir parçasıdır. İşte size arama motorları ve ziyaretçiler için site haritanızı oluşturmak ve optimize etmek için 13 ipucu.

XML site haritanızı oluşturmak ve güncellemek, önemli ancak gözden kaçan bir SEO uygulamasıdır.

Sitemap, siteleriniz ve arama motorlarınız için önemlidir.

Arama motorları için site haritaları, web sitenizin yapısı ve sayfaları hakkında bilgi almanın kolay ve anlaşılır bir yoludur.

XML site haritaları, aşağıdakiler gibi bazı önemli meta verileri de sağlar:

  • – Her sayfanın ne sıklıkla güncellendiği.
  • – En son ne zaman değiştiler.
  • – Sayfaların birbirleriyle ilişkili olarak ne kadar önemli olduğu.

Bununla birlikte, bir site haritasını maksimum avantaj adına kullanmak için bazı önemli uygulamalar vardır.

XML site haritalarını nasıl optimize edeceğinizi öğrenmeye hazır mısınız?

Aşağıdakiler, maksimum SEO başarısını elde etmek için en iyi 13 uygulamadır.

Site Haritanızı Otomatik Olarak Oluşturmak için Araçlar ve Eklentileri Kullanın

Yerleşik bir XML Site Haritası oluşturucu içeren denetleme yazılımı veya Google XML Site Haritaları gibi popüler eklentiler gibi doğru araçlara sahip olduğunuzda bir site haritası oluşturmak kolaydır.

Aslında, zaten Yoast SEO ya da Rank Math kullanan WordPress web siteleri, XML Site Haritalarını doğrudan eklentide etkinleştirebilir.

Alternatif olarak, XML site haritası kod yapısını izleyerek manuel olarak bir site haritası oluşturabilirsiniz.

Teknik olarak, site haritanızın XML biçiminde olması bile gerekmez – her URL’yi ayıran yeni bir satıra sahip bir metin dosyası yeterli olacaktır.

Ancak, hreflang özniteliğini uygulamak istiyorsanız eksiksiz bir XML site haritası oluşturmanız gerekecek, bu nedenle işi sizin için bir aracın yapmasına izin vermek çok daha kolay.

Site haritanızı manuel olarak nasıl kuracağınız hakkında daha fazla bilgi için resmi Google ve Bing sayfalarını ziyaret edin.

Site Haritanızı Google’a Gönderin

Site haritanızı Google Arama Konsolunuzdan Google’a gönderebilirsiniz.

Kontrol panelinizden Tara > Site Haritaları > Test Site Haritası Ekle’yi tıklayın.

Önemli açılış sayfalarının dizine eklenmesini engelleyebilecek hataları kontrol etmek için Site Haritasını Gönder’i tıklamadan önce site haritanızı test edin ve sonuçları görüntüleyin.

İdeal olarak, dizine eklenen sayfa sayısının gönderilen sayfa sayısıyla aynı olmasını istersiniz.

Site haritanızı göndermenin, Google’a hangi sayfaların yüksek kaliteli ve dizine eklenmeye değer olduğunu düşündüğünüzü söylediğini, ancak bunların dizine ekleneceğini garanti etmediğini unutmayın.

Bunun yerine, site haritanızı göndermenin yararı şudur:

Google’ın web sitenizin nasıl düzenlendiğini anlamasına yardımcı olun.

Sayfalarınızın doğru şekilde dizine eklenmesini sağlamak için düzeltebileceğiniz hataları keşfedin.

Site Haritanızda Yüksek Kaliteli Sayfalara Öncelik Verin

Sıralama söz konusu olduğunda, genel site kalitesi önemli bir faktördür.

Site haritanız botları binlerce düşük kaliteli sayfaya yönlendiriyorsa, arama motorları bu sayfaları, giriş sayfaları gibi sayfalar siteniz için gerekli olsa bile, web sitenizin muhtemelen ziyaret etmek isteyeceği bir kişi olmadığının bir işareti olarak yorumlar.

Bunun yerine botları sitenizdeki en önemli sayfalara yönlendirmeyi deneyin.

İdeal olarak, bu sayfalar:

  • Son derece optimize edilmiştir.
  • Resim ve video ekleyin.
  • Çok sayıda benzersiz içeriğe sahip olun.
  • Yorumlar ve incelemeler yoluyla hızlı kullanıcı etkileşimi.

İzole Endeksleme Sorunları

Benzer bir işlemi Amazon ile de gerçekleştirebiliriz. Ve Google’ın aksine, Amazon bilgilendirici anahtar kelime önerileri içermeyecektir. Amazon, tıpkı mağazanız gibi ürünlerle ilgilidir. Anahtar kelimeleri ve kategori önerilerini görmek için sektörünüzle alakalı bir anahtar kelime yazmanız yeterlidir.

Google Arama Konsolu, hangi sayfaların sorunlu olduğunu size söylemediği için tüm sayfalarınızı dizine eklemezse biraz sinir bozucu olabilir.

Örneğin, 20.000 sayfa gönderirseniz ve bunlardan yalnızca 15.000’i dizine eklenirse, size 5.000 “sorunlu sayfanın” ne olduğu söylenmez.

Bu, özellikle çok benzer ürünler için birden fazla sayfası olan büyük e-ticaret web siteleri için geçerlidir.

SEO Danışmanı Michael Cottam, sorunlu sayfaları izole etmek için faydalı bir rehber yazdı.

Ürün sayfalarını farklı XML site haritalarına bölmeyi ve her birini test etmeyi önerir.

“Ürün resimleri olmayan sayfalar dizine eklenmiyor” veya “benzersiz kopyası olmayan sayfalar dizine eklenmiyor” gibi hipotezleri doğrulayacak site haritaları oluşturun.

Ana sorunları izole ettiğinizde, sorunları gidermek için çalışabilir veya bu sayfaları genel site kalitenizi düşürmemek için “noindex” olarak ayarlayabilirsiniz.

2018 yılında Google Search Console, İndeks Kapsamı açısından güncellendi.

Özellikle, sorunlu sayfalar artık listeleniyor ve Google’ın bazı URL’leri dizine eklememesinin nedenleri sağlanıyor.

Site Haritanıza URL’lerin Yalnızca Standart Sürümlerini Dahil Edin

Aynı ürünün farklı renkleri için ürün sayfaları gibi birbirine çok benzeyen birden fazla sayfanız olduğunda, Google’a hangi sayfanın taranması ve dizine eklenmesi gerektiğini söylemek için “link rel=canonical” etiketini kullanmalısınız.

Standart URL’leri diğer sayfaları işaret eden sayfaları eklemezseniz, botların önemli sayfaları keşfetmesi daha kolay olur.

Mümkün Olduğunda Robots.txt Üzerinde Robots Meta Etiketi Kullanın

Bir sayfanın dizine eklenmesini istemiyorsanız, genellikle meta robots “noindex, follow” etiketini kullanmak istersiniz.

Bu, Google’ın sayfayı dizine eklemesini engeller ancak bağlantı eşitliğinizi korur ve özellikle siteniz için önemli olan ancak arama sonuçlarında görünmemesi gereken yardımcı program sayfaları için kullanışlıdır.

Sayfaları engellemek için robots.txt’i kullanmak istediğiniz tek zaman, tarama bütçenizi tükettiğiniz zamandır.

Google’ın nispeten önemsiz sayfaları (ör. tek tek ürün sayfaları) yeniden tarayıp dizine eklediğini fark ederseniz, ana sayfalar pahasına robots.txt dosyasını kullanmak isteyebilirsiniz.

Büyük Siteler için Dinamik XML Site Haritaları Oluşturun

Büyük web sitelerinde tüm meta robotlarınıza ayak uydurmak neredeyse imkansız.

Bunun yerine, bir sayfanın XML site haritanıza ne zaman ekleneceğini ve/veya noindex yerine “index, Follow” olarak değiştirileceğini belirlemek için kurallar oluşturmalısınız.

Tam olarak dinamik bir XML site haritasının nasıl oluşturulacağına dair ayrıntılı talimatlar bulabilirsiniz, ancak yine bu adım, sizin için dinamik site haritaları oluşturan bir araç yardımıyla çok daha kolay hale getirilmiştir.

XML Site Haritalarını ve RSS/Atom Beslemelerini Kullanın

RSS/Atom beslemeleri, bir sayfayı güncellediğinizde veya web sitenize yeni içerik eklediğinizde arama motorlarını bilgilendirir.

Google, arama motorlarının hangi sayfaların dizine eklenmesi ve güncellenmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olmak için hem site haritalarının hem de RSS/Atom beslemelerinin kullanılmasını önerir.

RSS/Atom beslemelerinize yalnızca yakın zamanda güncellenen içeriği ekleyerek, hem arama motorları hem de ziyaretçiler için yeni içerik bulmayı kolaylaştıracaksınız.

Değişiklik Sürelerini Yalnızca Önemli Değişiklikler Yaptığınızda Güncelleyin

Sayfanızda önemli bir değişiklik yapmadan değişiklik zamanınızı güncelleyerek arama motorlarını sayfaları yeniden indekslemeleri için kandırmaya çalışmayın.

Geçmişte, riskli SEO’nun potansiyel tehlikelerinden uzun uzun bahsetmiştim.

Burada tüm görüşlerimi tekrar etmeyeceğim, ancak Google’ın, yeni bir değer sağlamadan sürekli olarak güncellenirse tarih damgalarınızı kaldırmaya başlayabileceğini söylemek yeterli.

Site Haritanıza “noindex” URL’lerini Eklemeyin

Boşa harcanan tarama bütçesinden bahsetmişken, arama motoru robotlarının belirli sayfaları dizine eklemesine izin verilmiyorsa, site haritanızda hiçbir işleri yoktur.

Engellenen ve “noindex” sayfaları içeren bir site haritası gönderdiğinizde, aynı anda Google’a “bu sayfayı dizine eklemenizin gerçekten önemli olduğunu” ve “bu sayfayı dizine eklemenize izin verilmediğini” söylüyorsunuz.

Tutarlılık eksikliği yaygın bir hatadır.

Öncelik Ayarları İçin Çok Fazla Endişelenmeyin

Bazı Site Haritalarında, görünüşte arama motorlarına hangi sayfaların en önemli olduğunu söyleyen bir “Öncelik” sütunu bulunur.

Ancak bu özelliğin gerçekten işe yarayıp yaramadığı uzun süredir tartışılıyor.

2017’de Google’dan Gary Illyes, Googlebot’un tarama sırasında öncelik ayarlarını yok saydığını tweetledi.

Site Haritanızın Çok Büyük Olmasına İzin Vermeyin

Site haritanız ne kadar küçük olursa, sunucunuza o kadar az yük bindirirsiniz.

Google ve Bing, kabul edilen site haritası dosyalarının boyutunu 10 MB’den 50 MB’a ve site haritası başına 50.000 URL’ye çıkardı.

Bu, çoğu site için fazlasıyla yeterli olsa da, bazı web yöneticilerinin sayfalarını iki veya daha fazla site haritasına bölmeleri gerekecektir.

Örneğin, 200.000 sayfalık bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız, tüm bunları halletmek için beş ayrı site haritası oluşturmanız gerekir.

Google’dan John Mueller’den 50.000’den fazla URL için site haritalarının nasıl ekleneceğine dair tavsiyeleri burada bulabilirsiniz. TLDR: Site haritaları için bir site haritası dosyası oluşturun.

Zorunda Değilseniz Site Haritası Oluşturmayın

Her web sitesinin bir site haritasına ihtiyacı olmadığını unutmayın.

Google, sayfalarınızı oldukça doğru bir şekilde bulabilir ve dizine ekleyebilir.

Mueller’e göre, site haritasının kendisi herkes için eşit olarak SEO değeri getirmiyor.

Temel olarak, web siteniz bir portföy/tek çağrı cihazıysa veya nadiren güncellediğiniz bir kuruluş web sitesiyse, site haritasına gerçekten gerek yoktur.

Ancak, çok sayıda yeni içerik yayınlıyor ve mümkün olan en kısa sürede dizine eklenmesini istiyorsanız veya yüz binlerce sayfanız varsa (örneğin bir e-ticaret web sitesi çalıştırıyorsa), site haritası yine de doğrudan bilgi vermenin harika bir yoludur.

Categorized in: