Anahtar kelime araştırması ve optimizasyonu, internette bulunan içeriğinizin doğru anahtar kelimelere odaklanarak arama motorları tarafından daha iyi tanınmasını sağlamak için yapılan önemli bir adımdır. Bu süreç, doğru anahtar kelime seçimi, içeriğinizdeki anahtar kelime yoğunluğunun doğru seviyede tutulması ve diğer optimizasyon tekniklerinin uygulanması gibi faktörlere dayanır.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır

Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi, bir web sitesinin SERP’lerde (Search Engine Result Page) yükselebilmesi için önemli bir faktördür. İçeriğinizin hangi sorgu ve kelimeler sonucunda SERP’lerde belireceğini iyi seçemezseniz ya beklediğiniz trafiği alamaz ya da web sitenizin hedef kitlesinden alakasız bir trafik alır ve memnun olmadan çıkan ziyaretçiler çekersiniz. Peki doğru bir keyword araştırması nasıl yapılır, gelin adım adım inceleyelim.

Anahtar Kelime Araçları Kullanın

Bu konunun ne kadar önemli olduğunu, internette sayısız anahtar kelime aracı bulunmasından anlayabilirsiniz. Neredeyse tüm web sitesi yöneticileri bu araçları kullanarak web sitelerini optimize ediyor ve rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. Ancak unutmayın; herkesin çeşitli araçlar kullanması, gördüğünüz her web aracının sonuçlarına güvenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Pratik Pazarlama ekibi olarak anahtar kelime araçları arasında verilerine en fazla güvendiğimiz araçları sizler için aşağıda sıraladık:

Google Keyword Planner

Birçok web yöneticisi için nihai araç olarak kabul edilen Keyword Planner, Google Ads’in içinde entegre bir biçimde çalışıyor. Keyword Planner ile ister yeni anahtar kelimeler keşfedebilir, isterseniz de var olan anahtar kelimeleriniz hakkında birçok veriyi inceleyebilirsiniz.

UberSuggest

Ubersuggest, dijital pazarlamacılar ve SEO uzmanları için harika bir araçtır. Anahtar kelime araştırması, analizi ve diğer süreçleri kolay bir şekilde yönetmenizi sağlar. Keyword Planner’dan farklı olarak ücretli bir hizmet veren Ubersuggest, pazarlamacıların ve SEO profesyonellerinin günlük iş akışına uygun hızlı ve kolay bir şekilde çalışmasına olanak tanır.

Ahrefs

Ahrefs, her ne kadar backlink profillerine yoğunlaşmış bir araç olsa da anahtar kelime konusunda da web sitesi yöneticilerine oldukça faydalı bir araç olabilir. Dilediğiniz web sitesinin hangi anahtar kelimelerde tahmini olarak kaçıncı sırada olduklarını belirtebilen Ahrefs, rakip analizi gibi süreçlerde de oldukça faydalı olabiliyor.

Google Trends

Diğer araçlardan farklı olarak Google Trends, kullanımı inanılmaz derecede kolay ve pratiktir. Google Trendler, herhangi bir bölgede belirli zaman aralıklarında yapılan arama sorgularınızı görmenize olanak sağlar.

Anahtar Kelimeleri Hedef Kitlenize Göre Seçin

Hedef kitlenizi tanımak, ihtiyaçlarını anlamak ve karşılarına nasıl çıkacağınızı belirlemek, yalnızca anahtar kelime belirlerken ya da içerik oluştururken değil, işletmeniz ile ilgili olan her şeyin içinde olması gereken bir adımdır. Kitle hedeflemesi konusunda başarılı olmak alakalı ziyaretçiler ile birlikte birçok pozitif etki sağlar. Arama motoru reklamlarınızın daha optimize bir hale gelmesi ve dolayısıyla tıklama başına verdiğiniz ücretin (PPC) azalması bu etkilere bir örnek olarak verilebilir.

Peki hedef kitle nasıl belirlenir? Bu süreçte ürün veya hizmetin özellikleri, potansiyel müşteri profilleri, hedef kitlenin ihtiyaçları ve beklentileri, demografik veriler ve davranışlar gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Böylece hedef kitlenin ihtiyaçlarını ve beklentilerini en iyi şekilde anlar ve ürün ya da hizmetlerinizi en doğru şekilde karşılarına çıkartırsınız.

Negatif Anahtar Kelimelere Dikkat Ediyor musunuz?

Eğer arama ağı reklamları ile biraz tecrübeniz varsa negatif anahtar kelime terimini mutlaka duymuşsunuzdur. Duymayanlar için kısaca açıklayalım:

Negatif anahtar kelime, belirli bir web sitesinin belirli konularla ilgisi olmayan veya ilgili olmayan arama sonuçlarından dışarıda kalmasını sağlar. Örneğin, bir moda mağazasının “çamaşır makinesi” gibi terimleri negatif anahtar kelime olarak belirlemesi, bu terimle ilgili olarak arama sonuçlarında görünmemesini sağlar.

Negatif anahtar kelimeler, özellikle PPC için optimize edilmiş bir strateji istiyorsanız önemli bir role sahiptir. Arama ağı reklamlarınızın doğru kitlenin karşısına çıkması negatif anahtar kelimelere bağlı olabilir.

Anahtar kelime araştırması ve optimizasyonu, kimileri için zorlu ve karmaşık süreçler olsalar da doğru yapıldığında bir web sitesinin organik ve ücretli trafiğine önemli katkılar sağlayacaktır.

Bu süreci doğru yönetememek, mevcut başarınızı baltalayabileceği gibi geri alınamaz hatalar yapmanıza da sebep olabilir. Bu nedenle, anahtar kelime araştırması ve optimizasyonu gibi işlemler mutlaka profesyonel bir şekilde yapılmalı ve web sitesi yöneticileri tarafından sürekli olarak takip edilmelidir.

Categorized in: