Hem SEO hem de SEM, herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin temel unsurlarıdır, ancak aynı zamanda oldukça kafa karıştırıcı olabilen iki kısaltmadır: markam için en iyisi hangisi ve bunları birlikte nasıl kullanabilirim?

Bugün size SEO’nun ve SEM’in ne olduğunu ve ikisi arasındaki farkı ve bunları en etkili şekilde birleştirmek için kendi sırlarımızı anlatarak bu konuyla ilgili sorularınızı veya şüphelerinizi çözmek istiyorum.

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Wikipedia‘ya göre, “bir web arama motorunun ücretsiz sonuçlarında bir web sitesinin veya web sayfasının görünürlüğünü etkileme süreci – genellikle “doğal”, organik veya “kazanılan sonuçlar” olarak adlandırılır”. Avrupa ve Kuzey Amerika’da SEO stratejileri, bu alanlarda açık ara en popüler arama motoru olduğu için Google’a odaklanmıştır.

Bu tanımla, SEO’nun organik sonuçlara atıfta bulunduğunu, diğer bir deyişle, sayfamızın konumunu iyileştirmek için bu arama motorlarına ödeme yapmayacağımızı belirtmek çok önemlidir.

Arama Motorları yıllar içinde etkileyici bir şekilde gelişti ve SEO stratejileri onlarla birlikte giderek daha karmaşık hale geldi. Basitçe söylemek gerekirse, bir sayfanın konumunu etkileyen iki temel faktör vardır:

– Alaka. Google, belirli bir aramayla güçlü bir şekilde ilgili olduğunda, başka bir deyişle, kullanıcının sorusuna veya şüphesine yanıt verdiğinde bir web sitesini alakalı olarak kabul eder. Web sayfamızın alaka düzeyini artırmak için yerinde SEO teknikleri kullanıyoruz: anahtar kelime ve URL optimizasyonu, daha hızlı yükleme süreleri, iyileştirilmiş kullanıcı deneyimleri vb.

– Yetki. Bir web sitesi popüler olduğunda otoriteye sahiptir ve bu popülerlik, ona yönlendirilen bağlantıların sayısı ile ölçülür. Bir web sayfasının otoritesini geliştirmek için site dışı SEO tekniklerini, özellikle de bağlantı kurma dediğimiz şeyi kullanırız.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, bu makalede çok daha fazla ayrıntıya giriyoruz: SEO nedir, arama motorları nasıl çalışır ve neden bu kadar önemlidir?

SEM Nedir?

SEM ise Arama Motoru Pazarlaması anlamına gelir. Temel olarak, SEM’in bir sayfanın konumunu iyileştirmek için kullanılan tüm teknikleri (SEO dahil) kapsadığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte, çoğu pazarlamacı, SEM terimini arama motoru reklamcılığının eş anlamlısı olarak kullanır. Karışıklığı önlemek için, bu makalede de aynısını yapacağım.

O halde SEM, belirli anahtar kelimeler için arama motorlarında gösterilen ücretli reklamlar aracılığıyla web sitemizin konumunu iyileştiren teknikleri ifade eder. Avrupa ve Kuzey Amerika’da en popüler arama motoru reklamcılığı çözümü Google AdWords’ (Google Ads)tür

SEO ve SEM Arasındaki Farklar

Gördüğümüz gibi, hem SEO hem de SEM, bir web sitesinin Google gibi arama motorundaki konumunu iyileştirmeye çalışır. Ama aralarında birkaç fark var:

– Hepsinden en belirgin olanı, ihtiyaç duydukları yatırım türüdür. “SEO ücretsizdir” gibi bir klişe vardır, ancak bu tam olarak doğru değildir: Bir web sayfasını bir arama motorunun en iyi sonuçlarında görmek zaman, çaba ve son olarak bir bütçe gerektirir. Her ne kadar bazı bakım maliyetleri dışında, özünde gelecekte temettü ödeyecek bir ilk yatırımdır. Öte yandan SEM ile, reklamlarınızdan birine yapılan her tıklama için ödeme yapmanız gerekir.

– Reklamlarınızın kaplayacağı tam alan da farklıdır. AdWords Reklamları sayfanın üst kısmında veya sağ tarafında bir sütunda görünürken, organik sonuçlar sayfanın ortasında bulunabilir.

– Çalıştığımız içerik türü de her stratejide farklıdır. SEO, daha uzun olma eğiliminde olan yüksek kaliteli içerik oluşturmaya dayanırken, SEM reklamları kısadır, sınırlı sayıda karakter ve minimum öğede maksimum etkiyi sağlayacak şekilde tasarlanmış açılış sayfaları.

– Son olarak, zamanlama da farklıdır: SEM kısa ve orta vadeli sonuçlar için çalışır, SEO ise daha uzun vadeli bir yatırımdır.

Pazarlama stratejinizde SEO ve SEM nasıl birleştirilir?

Bir sonraki soru, hangisi daha iyi? SEO veya SEM? Cevap ikisi de aynı anda. Bunları akıllıca birleştirirseniz, her iki stratejide de daha iyi sonuçlar elde etmek için karşılıklı potansiyellerinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

– İlk adım, sektör, ürün veya hizmet bazında en çok aranan ve en çok tıklanan anahtar kelimeleri incelemektir. Bunu yapmak için, özellikle SEM için tasarlanmış AdWord’ün Anahtar Kelime Planlayıcısı veya SEMrush gibi araçları kullanabiliriz. İdeal olarak, yüksek arama hacmine sahip, ancak rekabetin hala nispeten düşük olduğu anahtar kelimeyi bulmak istersiniz.

– İlk adımdaki bilgileri kullanarak, ziyaretçileri çekmeye başlamak için SEM kampanyalarımızı başlatıyoruz. Bu şekilde, organik sonuçlarla gelen uzun beklemeden, kelimenin tam anlamıyla somut sonuçlar elde edebilirsiniz.

– Halihazırda yaptığımız tüm bu çalışmalar SEO’muza da hizmet ediyor. Artık hangi anahtar kelimelerin bizim için en ilginç olduğunu ve kaç kullanıcının onları aradığını biliyoruz. Bir sonraki adım, web sitemizi, blogumuzu ve sosyal medyamızı bu anahtar kelimelere uyarlayarak içerik stratejimizi planlamak için bu bilgileri kullanmaktır. Amaç, bu kelimelere saçma sapan bir şekilde metin eklemek değil, kullanıcıların ne aradığını ve bu ihtiyaçlara yüksek kaliteli içerikle nasıl cevap verebileceğimizi anlamak ve aynı zamanda bağlantı kurma stratejimizi güçlendirmektir. Bu sayede Google’da konumlanma çabalarımızın sonuçlarını hem kısa hem de uzun vadede görebiliyoruz.

Categorized in: