Konu SEO olduğunda, insanların büyük bir kısmı, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için web sitelerinde çeşitli değişiklikler yapmaları gerektiğini biliyorlar. Ancak internetin devamlı büyüyen ve yanlış bilgi ile doğru bilgiyi ayırt etmesi zor bir mecra olmasından dolayı arama motoru optimizasyonu konusundaki gerçekler de gitgide daha bulanık bir hal alıyor. Bu karmaşıklığı önlemek için ise bilgiyi ve stratejileri güvenilir kaynaklardan edinmek eskisinden daha da önemli. Yanlış bilgiler ile oluşturulan bir arama motoru optimizasyonu stratejisi, web sitenizin arama motorlarından tamamen silinmesine neden olabilir.

İşte size SEO Hakkında 10 Şehir Efsanesi:

1-“Çok Fazla Backlink Almadığınız Sürece Sıralamanızı Yükseltmek İmkansızdır”

Geri bağlantılar olarak Türkçeleştirilebilecek ‘Backlink’ sayısının, Google’ın PageRank Algoritmasını piyasaya sürmesi ile çok fazla önem kazandığı bir gerçek. Öyle ki Google bu konudaki kararından geri çekilene dek web sitesi yöneticileri kendi aralarında backlink almak için bin bir türlü yöntem oluşturdular. Backlink satan web siteleri, otomatik bağlantı alan uygulamalar,  sadece geri bağlantı almak için çalışan insanlar… Ancak neyse ki Google, Siyah Şapka SEO ile başa çıkmak adına 2014 yılında geri bağlantı konusundaki politikasını değiştirdi ve eskisi kadar önemli bir faktör olmaması için sıralamaları etkileyen yeni faktörler ortaya çıkardı.

Günümüzde backlinkler 2014 öncesinde olduğu kadar önemli bir faktör olmaktan çıkmış durumda. Artık backlinklerin ne kadar fazla olduğu değil, ne kadar kaliteli web sitelerinden alındıkları ve alınan bağlantının verilen bağlantı ile ne kadar ilgili olduğu dikkate alınıyor.

2-“Web Sitenizi Mükemmel Hale Getirmeden Yayınlamayın”

Bir web sitesinin ‘yayına hazır olduğu’ nasıl anlaşılır? ‘Şu konularda içerik girildi mi?’ ‘Metinleri  kullanıcının isteyeceği biçimde düzenlediniz mi?’ Gerçek şu ki bu soruların cevabını web sitenizi yayına almadan öğrenmek imkansızdır. Her firmanın, her web sitesinin hedef kitlesi, istekleri, ihtiyaçları ve alışkanlıkları birbirinden farklıdır. Kendi kitlenizi tanımanın en iyi yolu ise başka kitlelerden değil kendi kitlenizden yola çıkarak ilerlemektir. Kısacası bir web sitesini geliştirmenin en iyi yolu, web sitesini gerçek kullanıcıların karşısına çıkarmak ve neyin ‘değişmesi/gelişmesi’ gerektiğine onların eylemlerine göre karar vermek olacaktır.

Kullanıcının karşısına çıkacağınız web sitenizin teknik olarak tamamlandığından emin olun! Hiçbir kullanıcı yavaş bir web sitesi ya da devamlı hata veren bir sayfa ile uğraşmak istemez.

3-“Google, Ciddiye Almanız Gereken Tek Arama Motorudur”

Web sitenizi Google dışındaki arama motorları için optimize etmek, insanların sizi çevrimiçi ortamda bulabilmesini sağlamanın önemli bir parçasıdır. Ayrıca trafiğinizi çeşitlendirmenin ve daha geniş bir kitleye ulaştığınızdan emin olmanın harika bir yoludur.

Google hala kral olsa da, web sitenizi Bing ve Yandex gibi diğer arama motorları için de optimize etmeniz önemlidir. Kimi firmalar, bazı değişkenlere bağlı olarak bu diğer arama motorlarından Google’dan aldığı trafiğin çok daha fazlasını alabilir.

4-“SEO Tek Seferlik Bir Süreçtir”

Arama motoru optimizasyonu tek seferlik bir süreç değildir.

SEO, sürekli bakım ve optimizasyon gerektiren uzun vadeli bir stratejidir. Evinizi temiz tuttuğunuz gibi, web sitenizin içeriğini de arama motorları için optimize edilebilecek şekilde güncel tutmanız gerekir.

Ayrıca SEO için sihirli bir “çözüm” olmadığını da bilmelisiniz. Sitenize birkaç anahtar kelime ekleyip işinizi bitiremezsiniz. İşletmeniz için iyi çalışan bir SEO stratejisi oluşturmak zaman ve çaba gerektirir, ancak bunu bir kez yaptıktan sonra gelecekte tekrar yapmak daha kolay olacaktır.

5-“SEO Küçük İşletmeler İçin Pahalı Bir Stratejidir”

SEO’nun karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabileceği doğrudur, ancak aynı zamanda mevcut en uygun fiyatlı dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Bütçenize uygun bir SEO paketi bulmak, özellikle de dijital pazarlamanın böyle yükseldiği bir çağda, hiç zor değildir.

SEO’nun en iyi yanı uzun vadeli bir yatırım olmasıdır. Web siteniz için şimdi yaptığınız çalışmalar, aylar sonra daha fazla trafik ve dönüşüm olarak geri dönecektir.

Web sitenize/ işletmenize uygun ölçeklendirilmiş arama motoru optimizasyonu paketlerimizi görmek ve size en uygun paketi seçmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6-“SEO Yavaş Yavaş Önemini Yitiriyor”

Hayır, SEO hiçbir yere gitmiyor.

SEO hala internetin işleyişinin önemli bir parçası. Giderek daha fazla insan ihtiyaç duyduklarını bulmak için interneti kullandıkça, SEO her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Tıpkı internetin kendisi gibi – uyum sağlıyor, değişiyor ama yine de her zaman etrafımızda. SEO, şuan yaptığı gibi gelişen dünya ile birlikte değiştiği gibi gelecekte de farklı biçimler alacak, ancak arama motoru optimizasyonuna duyulan ihtiyaç asla ortadan kalkmayacaktır.

7-“Sayfa Hızı Önemli Değildir”

Tam aksine, web sitesi hızı çok önemlidir!

Sayfa yükleme sürenizi yavaşlattığınızda, kullanıcılarınızı bekletirsiniz ve bundan hoşlanmazlar. Kullanımı çok yavaş veya sinir bozucu bulurlarsa sitenizi göz açıp kapayıncaya kadar terk edeceklerdir. Ürününüzün ne kadar iyi olduğu önemli değildir; web sitesi deneyimi kötüyse müşteriler geri gelmez.

8-“Eğer 1. sayfada değilseniz, kimse sizi bulamaz!”

Gerçek şu ki, arama sonuç sayfasında 1. sırada olmasanız bile, insanlar sizi yine de bulabilir.

İşletmenizin bir web sitesi ve çevrimiçi bir varlığı olduğu sürece, insanların sizi bulabileceği yollar vardır. Yerel arama sonuçları, haritalar ve çok daha fazlası… Yine de 1.Sırada olmanın size inanılmaz bir trafik kazandıracağını göz önünde bulundurarak SEO çalışmalarınızı bu doğrultuda yapmalısınız.

9-“Arama Motoru Optimizasyonu İçin En Önemli Faktör Anahtar Kelimelerdir “

Web sitenizin Google‘da üst sıralarda yer alması için en önemli faktörün içeriğinizde seçtiğiniz anahtar kelimeler olduğunu düşünebilirsiniz. Yanılıyorsunuz. Gerçek şu ki, anahtar kelimeler sitenizin Google tarafından sıralanmasını sağlayan birçok faktörden yalnızca biridir. İç bağlantı yapısı, dış bağlantılar, URL yapısı ve daha bir çok faktör de göz önüne mutlaka alınmalıdır.

10-“Tüm SEO Ajansları Aşağı Yukarı Aynıdır”

Kesinlikle değildir.

En iyi ajanslar web sitenizin sorunlarını bulur ve bunları sizin için çözer. İşinizi ve onu neyin yönlendirdiğini anlamak için zaman ayırırlar, böylece çözümlerinin özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlandığından emin olabilirler. Ölçülebilir hedefler içeren bir plan oluşturmak için sizinle birlikte çalışırlar, böylece hedeflere ne zaman ulaştığınızı bilirsiniz. Nerede en etkili olacakları konusunda dürüst olacaklardır, çünkü işletmenizin büyümesine yardımcı olmayacak hizmetler için paranızı boşa harcamak istemezler. Yöntemleri ve sonuçları konusunda şeffaf olacaklar, çünkü onlara güvenmenizi isteyeceklerdir.

Arama Motoru Optimizasyonunun işletmeniz ya da web siteniz için işe yaramasını sağlamak kolay bir iş değildir. Piyasada SEO hakkında pek çok yanlış kanı vardır ve SEO çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız bunların önüne geçmek bir zorunluluktur. SEO’ya başlamak için bu ipuçlarını kullanın, böylece başkalarının yaptığı bazı yaygın hatalardan kaçınabilir ve hayati arama motoru sıralama pozisyonlarını kaybetmek zorunda kalmazsınız.

Categorized in:

Tagged in: