Arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyasını keşfetmeye başladığınızda, muhtemelen bir web sitesinin arama sonuçlarında görünme yeteneğini etkileyen birçok hareketli parça ve faktör fark etmişsinizdir. Bunlardan birini inceleyelim ve web sitesi yaşının SEO’yu etkileyip etkilemediğini öğrenelim.

Domain yaşının karmaşıklığını anlamak, daha geniş SEO çabalarınızın kritik bir parçasıdır. İnsanların söylediği doğru; SEO uzun bir süreçtir. Tabii ki, bu insanlar web sitesinin ne kadar süredir var olduğundan bahsetmiyorlar, ancak yine de alan yaşının yeni web sitelerinin sıralama potansiyeli üzerindeki etkilerini keşfetmeye değer.

Domain Yaşı Nedir?

Domain yaşı genellikle bir web sitesi sahibinin bir web sitesinin alan adını ne kadar süre önce kaydettirdiği anlamına gelir.

SEO söz konusu olduğunda, domain yaşı, web sitesinin kaç yaşında olduğunu ve web sitesinin ne kadar süredir aktif olduğunu açıklar. Google gibi arama motorları için, bir web sitesinin yaşı, genellikle İnternet’teki bir bağlantı aracılığıyla ilk tanımlandığı veya web sitesinin ilk dizine eklendiği zamana dayanır.

Bu bilgiler arama motorlarında herkese açık olarak sunulmadığından, çoğu web sitesi sahibi ve SEO uygulayıcısı, genellikle tanımlanması daha kolay olan bir web sitesinin kaydına dayalı alan adı yaşına bakmayı tercih eder.

Web Sitesi Etki Alanı Yaşı SEO’yu Etkiler mi?

Alan adı yaşının SEO üzerindeki rolü ve bir web sitesinin sıralama potansiyeli sıklıkla tartışılmaktadır. Bu nedenle, doğal olarak, domain yaşı önemlidir, ancak muhtemelen düşündüğünüz kadar değil.

Google’dan John Mueller, alan yaşının sıralamaları doğrudan etkilemediğini belirtse de, alan yaşının SEO’da hiçbir rolü olmadığını söylemek yanlış olur. Domain yaşına göre daha yeni bir web sitesinin daha üst sıralarda yer alan bir web sitesinin yaşı arasında nedensel bir ilişki yoktur. Ancak, alan yaşı, bir web sitesinin var olduğu sürenin uzunluğuyla ilgili birçok faktörle sağlam bir korelasyona sahiptir. Sonuç olarak, yeni alan adları, içerik kalitesi ve geri bağlantılar gibi diğer şeyler yetişene kadar eski alan adlarına sahip rakipleri geride bırakmakta zorlanacaktır.

Yeni Bir Web Sitesi İçin SEO’nun Ne Kadar Sürdüğünü Analiz Etme

Bugün bir işletmeye yeni bir web sitesi kurulduğunda, arama motorlarında sıralama almak ne kadar sürer?

Bu duruma göre değişir. Bu soruyu cevaplamak için, bir web sitesinin Google’da görünmesi için gerekenleri ve Google’da sıralama ile ne demek istediğimizi çözmemiz gerekiyor.

  • Taranma : Bir web sitesi ancak Google tarafından keşfedildikten sonra web tarayıcılarında sıralanabilir. konu yeni bir web sitesi olunca, bunu kolaylaştırmak için, Google Arama Konsolu’nu kurmanız ve web sitesini göndermeniz, Google’ın birkaç saat içinde siteyi taramasına yardımcı olacaktır.
  • Dizine Eklenme : Google’ın, web sitenizi keşfettikten sonra onu potansiyel arama sorguları için arama sonuçlarında görünebilen bir web sitesi olarak kabul etmesidir. Dizine ekleme, herhangi bir sorun olmadığı sürece web sitenizin ilk taranmasından itibaren, sonraki günler içinde gerçekleşmelidir. Web sitenizin indekslenip indekslenmediğini görmek için; Google’da “site:alanadı.com” aramasını kullanın.
  • Sıralama : Belirli bir arama sorgusu yazdığınızda web siteniz arama sonuçlarında görünmeye başlar. Kullanıcıların %91’i ilk sonuç sayfasının ötesine bakmasa da, bir web sitesi herhangi bir arama sonuçları sayfasında görünüyorsa Google’da sıralamada demektir. Belirli bir arama ifadesinde, ilk sayfa sıralamaları, ilk 5 sıralama veya 1 numaralı sıralama gibi sıralamalar için daha spesifik hedefleri netleştirmek ve ona göre strateji belirlemek çok önemlidir.

Ayrıca, sıralama zorluğuna göre daha ayrıntılı olarak ayrılabilen çeşitli arama ifadeleri de vardır.

  • Markalı ifadeler için sıralama : Markalı aramalar, şirketinizin adı veya markalı ürünleriyle doğrudan ilgili veya bunları içeren belirli kelime öbekleridir. Markanız yaygın kelimelerle veya diğer işletmelerle örtüşmediği sürece, dizine eklendikten sonraki iki hafta içinde markalı arama ifadeleri için sitenizin sıralamasını görmelisiniz.
  • Düşük rekabetli uzun kuyruklu ifadeler için sıralama : Arama ifadesinin rekabet düzeyi ve spesifikliği, sıralanmaya ne kadar çabuk başlayacağınızı etkiler. Örneğin “İstanbul, Kadıköy’de Bağdat Caddesindeki balık restoranı” gibi aşırı spesifik, düşük rekabetli bir arama sorgusu. Bu tür uzun kuyruklu ifade için web siteniz bir ay içinde sıralanabilir.
  • Yüksek rekabet ifadeleri için sıralama : Bu arama ifadeleri genellikle her ay milyonlarca kişi tarafından aranır ve bu web trafiği için rekabet eden birçok işletmeye sahiptir. “Nike koşu ayakkabısı” gibi bir ifadeyle sıralanmak , SEO için uzun bir süre boyunca önemli çaba sarf etmeyi gerektirir. Sıralanmaya başlamayı beklemeden önce, rekabetçi arama ifadelerinin en üst seviyesi için en az 3 yıllık SEO yapmayı beklemelisiniz.

Google Sandbox’a Bakan Yeni Web Siteleri

Yeni bir web sitesi içerik yayınladığında, SEO uzmanları genellikle, sistemi daha yerleşik mevcut bir web sitesine kıyasla arama ifadeleri için sıralanmanın önemli ölçüde daha zor olduğunu fark eder. Bu gözlem genellikle Google’ın Sandbox Etkisi olarak tanımlanır (yeni web sitelerinin Google’ın arama sonuçlarında sıralanmasını zorlaştıran bir süreç).

Google, yeni web sitelerinin sıralamaya girmesini engelleyen bir deneme süresini reddetmiş olsa da, algoritmalarına dayalı olarak sandbox benzeri etkilerin görüldüğü açıktır. Google, yeni bir web sitesinin sahip olmayacağı güven ve yetkiye büyük önem verir.

Aşağıda, Google’dan John Mueller’den (Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti) 23 Şubat 2018 tarihli sandbox etkisi hakkında bir alıntı yer almaktadır.

“Korumalı alanla ilgili olarak, geçmiş yıllarda pek çok SEO’cunun bahsettiği bu geleneksel sanal alana gerçekten sahip değiliz. Benzer görünebilecek bir dizi algoritmamız var, ancak bunlar aslında sadece web sitesinin, bu sorgular için sıralamaya çalışan diğer web siteleriyle nasıl uyuştuğunu anlamaya çalışan algoritmalardır. […] Yeni bir web sitesi oluşturulduğunda ve onu nereye koyacağımızı tam olarak bilmediğimizde başlangıçtaki süreç her zaman biraz zor oluyor.”

Google’ın her endüstri veya sektöre aynı şekilde bakmadığını da kabul etmek önemlidir. Örneğin, tıbbi, finansal ve yasal web siteleri, Google’ın belirli arama ifadeleri için sıralamalarda gösterecek kadar güvenmeden önce genellikle daha zor bir engelle karşılaşır.

Neyse ki, bir web sitesinin sanal alandan çıkabilmesi için belirli bir domain yaşı veya bir süre geçmesi beklenmemektedir; bunun yerine, Google’ın web sitesini yüksek kaliteli ve güvenilir olarak tanımasına yol açan sıralama sinyalleri biriktirilmelidir. Bu nedenle, yüksek kaliteli içerik oluşturmak, güvenilir web sitelerinden doğal geri bağlantılar oluşturmak, olumlu bir kullanıcı deneyimi tasarlamak ve en iyi genel SEO uygulamalarını takip etmek en iyisidir.

Bunu akılda tutarak, bir web sitesi belirli bir yetki ve güven düzeyine ulaştığında, Google Sandbox’tan zaten kaçmış olan eski alan adlarıyla aynı düzeyde rekabet edebilir.

Web Sitesi Yaşına Göre Web Sitesi Sıralama Potansiyelini Analiz Etme

Yeni bir web sitesinin genel olarak sıralanmasının ne kadar sürdüğünü tartıştık, şimdi domain yaşına göre web sitesi sıralamasına ilişkin birkaç örneğe bakalım.

En İyi Web Sitelerinin Etki Alanı Yaşı

2021’de internetteki en iyi web sitelerinin yıllardır buralarda olması şaşırtıcı olmasa gerek. Örneğin, Yahoo.com Ocak 1996’da en popüler 2. web sitesi seçildi ve 2021 itibariyle, Mart 2021’de 3,7 milyardan fazla ziyaretle dünya çapında en popüler 8. web sitesi olmaya devam ediyor.

Yahoo, son 25 yılda sürekli olarak en popüler 10 web sitesinde yer alan tek web sitesi olsa da, en iyi 10 web sitesinin çoğunun, yıllar öncesine dayanan bir alan yaşı olduğunu göreceksiniz. Aşağıda, Ekim 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok ziyaret edilen on web sitesinin bir tablosu bulunmaktadır.

Domain Domain Yaşı Domain Açılış Tarihi Şirket Kuruluş Tarihi
google.com 24 yıl, 2 ay 15/09/97 Eyl-98
youtube.com 16 yıl, 9 ay 15/02/05 Şub-05
facebook.com 24 yıl, 7 ay 29/02/97 Eyl-04
amazon.com 27 yıl, 0 ay 01/11/94 Tem-94
yahoo.com 26 yıl, 9 ay 19/01/95 Ock-94
twitter.com 21 yıl, 9 ay 21/01/00 Mar-06
wikipedia.org 20 yıl, 10 ay 13/01/01 Ock-01
instagram.com 17 yıl, 5 ay 04/06/04 Ekm-10
reddit.com 16 yıl, 6 ay 29/04/05 Haz-05
discord.com 21 yıl, 0 ay 0611/00 May-15

Bu çizelgenin en iyi web sitesi sıralamaları, Similarweb’in Ekim 2020 tarihli en iyi web siteleri ABD Raporundan alınmıştır. Her web sitesinin alan yaşı, birden fazla alan yaşı kontrol aracı kullanılarak bulunan WHOIS arama bilgilerine dayanmaktadır. Şirket kuruluş tarihleri, her şirketin başlangıcı hakkında halka açık olarak verilen bilgilerden alınmıştır.

Tabloda da görebileceğiniz gibi, bu şirketlerin hepsi en az beş yaşın üzerinde ve biri hariç hepsi on yıldan fazla bir süre önce kuruldu. Domain yaşının bazı şirket kuruluş tarihleriyle eşleşmediğini de fark edebilirsiniz. Bu, bazı şirketlerin yeni bir web sitesi başlatmanın bazı dezavantajlarından kaçınmak için kullandığı başka bir SEO uygulamasını vurgular. Bazı şirketler yeni bir alan adı kaydetmek yerine mevcut bir web sitesini satın almış veya başka bir web sitesi sahibinin daha önce kaydettirdiği süresi dolmuş bir alan satın almıştır. Mevcut bir alan adını satın almanın artıları ve eksileri, başka bir blogda inceleyeceğimiz daha kapsamlı bir konudur.

Domain Yaşının Etkilediği Potansiyel SEO Sıralama Faktörleri

Genel olarak, domain yaşı, karmaşık SEO sürecinde yalnızca bir faktördür. Bununla birlikte, web sitelerini koruyan ve harika içerik yayınlamaya devam eden eski alan adları, üst sıralara çıkmaya ve trafik almaya devam etme eğilimindedir.

Bir web sitesinin sadece daha uzun süredir var olması, Google’ın SERP’lerinde (arama motoru sıralama konumları) daha üst sıralarda yer almasını etkilemeyecektir. Bunun yerine, zaman içindeki daha fazla çaba, muhtemelen daha eski web siteleri için daha yüksek sıralamalara yol açar.

Bir web sitesi ne kadar uzun süredir mevcutsa, o web sitesinde içerik oluşturma ve İnternet’teki diğer web sitelerinden geri bağlantılar kazanmış olma olasılığı o kadar yüksektir. Bu nedenle, bir web sitesi zaman içinde içerik ve bağlantılar oluşturduysa, arama motorları onu yepyeni bir web sitesine göre daha yetkili ve güvenilir olarak algılayacaktır.

Ve bu eski alanlar daha yetkili olduklarından, binlerce arama sorgusu için sonuçların ilk sayfasında görünürler. Çoğu zaman, eski alan adları, otorite oluşturmak için daha fazla zamanları olduğundan daha iyi sıralama kazanır. Yani eski sitelerin kaliteli geri bağlantılar elde etmek, trafik toplamak ve İnternet’e yüksek kaliteli içerik sunduklarını göstermek için daha uzun zamanları olmuştur.

Buna karşılık, eski bir alan adı otomatik olarak güvenilir sayılmaz. Eski bir alan adı genellikle daha fazla sıralama potansiyeline sahip olsa da, bu mutlak bir kural değildir. Zayıf içeriğe, kötü veya spam içerikli bağlantılara sahip eski bir domain, yepyeni bir alan adından daha iyi değildir.

Bir Domainin Backlink Profilini Belirleme

Geri bağlantılara (backlinkler) sitenize işaret eden diğer sayfalardan gelen bağlantılardır. Alan adınızın geri bağlantı profili yalnızca alan adınızın sahip olduğu bağlantıların sayısıyla değil, aynı zamanda bu gelen bağlantıların kalitesiyle de ilgilidir. Daha eski sitelerin güvenilirliğini tesis etmek için zamanları olmuştur. Bu nedenle, değerli içerik ürettikleri için genellikle kendilerine doğal olarak bağlanan daha fazla web sitesine sahiptirler.

Sitenizin geri bağlantı profilini görüntülemek için SEMrush, Ahrefs ve Moz gibi çevrimiçi araçlar yardımcı olabilir. Bir web sitesini tararlar (veya analiz ederler) ve size nereden geri bağlantı aldığını söylerler.

Söz Konusu Backlink İse Nicelikten Ziyade Kalite!

Daha fazla geri bağlantı daha iyi gibi görünebilir, ancak Google bugünlerde böyle çalışmıyor. İstenmeyen posta gönderen forumlardan, ücretli kaynaklardan veya alakasız sitelerden aldığınız bağlantılar değer sağlamaz. Binlerce düşük kaliteli geri bağlantıya sahip eski bir web sitesi, organik bir aramada iyi sonuç vermeyecektir. Daha az ancak daha iyi geri bağlantıya sahip yeni bir site, karşılaştırma yapıldığında oldukça başarılı olacaktır.

Categorized in: