Google sıralamalarının en başına giden yolu bulmak, her e-ticaret web sitesinin hedefidir. Özellikle küçük e-ticaret işletmeleri için ilk sıraya kadar ulaşmak bir rüyadır.

Amazon, Walmart ve Target gibi büyük işletmeler arama sonuçları sayfasına hakimken, daha küçük bir e-ticaret işletmesi nasıl zirveye yükselmeye başlayabilir? E-Ticaret SEO ile.

E-ticaret SEO, web sitelerinin güçlü bir dijital pazarlama stratejisi oluşturması için temel sağlar. Yeni bir web sitesine başlıyorsanız veya organik kampanyalarınız için büyümeyi optimize etmek istiyorsanız, bu ipuçları büyümenizi hızlandırmanıza ve gıpta ile bakılan ilk sıraya ulaşma yeteneğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

E-Ticarette SEO Nedir?

E-ticaret arama motoru optimizasyonu (SEO), Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarından web sitenize doğal trafik oluşturma sürecidir.

Birçok SEO kampanyasının birincil amacı, arama motoru sonuç sayfasında (SERP’ler) görünürlük kazanmaktır.

Organik sonuçlar, bir Google arama sonuçları sayfasındaki ücretli reklamlar bölümünün altında görünür.

E-ticaret SEO İpuçları

Web sitesi trafiği. Hepimizin istediği birşey. Ancak, gerçekten ihtiyacımız olan şey, dönüşüm sağlayan trafiktir. Bu 9 e-Ticaret SEO ipucu, SEO için kanıtlanmış bir yaklaşımı ortaya çıkarmanıza ve etkili e-Ticaret SEO ile görünürlüğünüzü genişletirken başarınıza rehberlik etmenize yardımcı olacaktır.

1) Google Analytics

Trafiğin çevrimiçi satışlarınızı nasıl etkilediğini anlamak için Google Analytics’te Gelişmiş E-ticaret analizi izlemeyi etkinleştirmelisiniz.

Gelişmiş E-Ticaret Analizi, kullanıcıların sitenizdeki ürünlerle nasıl etkileşime girdiğinin geniş bir ölçümünü sağlar. Bu bilgiler, müşterilerinizin alışveriş davranışları hakkında bilgi sağlarken aşağıdakiler gibi ek raporlama özellikleri sunar:

 • Ödeme davranışı
 • Alışveriş davranışı
 • Ürün performansı
 • Satış performansı
 • Ürün listesi performansı

E-ticareti Geliştirme, e-Ticaret web sitenizi optimize etmenize yardımcı olacak bir veri dünyası açar. Mevcut bilgileri kullanarak, aşağıdakilere ilişkin daha derin bilgileri ortaya çıkarabilirsiniz:

 • Hasılat
 • Dönüşüm oranları
 • Ödeme detayları
 • Promosyon ve kampanya başarısı

E-Ticaret SEO yolculuğunuza başladığınızda, analiz verileri mağazanızı nasıl optimize edeceğiniz konusunda bilinçli, veriye dayalı kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

2) Rakip Analizi

E-Ticaret mağazanızın rekabet ettiği beş alandan oluşan bir örnek küme belirleyerek başlayın. Birincil rakiplerinizin kim olduğundan emin değilseniz, SEMRush gibi araçları kullanabilir veya sadece Google’da arama yapabilirsiniz.

Sezgisel bir değerlendirme yapın– Rakiplerinizin neyi doğru yaptığını ve nerede yetersiz kaldıklarını belirten bir kullanılabilirlik incelemesi yapın.

Fiyatlandırma denetimi– En iyi ürün teklifleriniz için rakiplerinizin fiyatlarını belgeleyin. Sunulan promosyonları ve indirimlerin sıklığını arayın.

Pazarlama pozisyonu– Rakiplerinizin kendilerini pazarda nasıl konumlandırdıklarını not edin. Kendinize hangi mesajı ve deneyimi ilettiklerini sorun. Pazardaki konumunuzu tanımlamanıza yardımcı olması için bu bilgiyi kullanın.

İncelemeler– Rakibinizin işletmesi ve sundukları ürünler hakkında mümkün olduğunca çok inceleme bulun. Üçüncü taraf inceleme siteleri ve sosyal medya ağları ile birlikte yerinde incelemeleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Anahtar kelimede boşluk analizi – Rakiplerinizin sıralandığı anahtar kelimeleri, konumunuzun bunlarla nasıl ilişkili olduğunu ve sıralanmak istediğiniz anahtar kelimeleri belirleyip, karşılaştırma yapın.

SEO Denetimi– Rakibinizin e-Ticaret web sitesinin geleneksel SEO öğelerini analiz edin, şunlara odaklanın:

 • Sayfa başlıkları
 • H1-H6 etiketleri
 • Meta Açıklaması
 • Dahili Bağlantılar
 • İçerik kalitesi
 • Yapılandırılmış veri işaretlemesi (Şema)
 • Site haritası
 • robots.txt
 • Ortalama Yükleme Süresi

Bu hızlı rakip analizinin amacı, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini kabaca anlamak olmalıdır. Buradan, SEO çabalarınızı doğru yöne odaklarken rekabet avantajınızı belirlemek için daha iyi bir konumda olacaksınız.

3) Anahtar Kelime Araştırması

Şimdiye kadar, uygun bir SEO stratejisi için zemin hazırlamaya yardımcı olmak için veri toplama ve analizine odaklandık.

Şimdi, derinlemesine anahtar kelime araştırması ile başlayan ‘aktif’ SEO sürecini başlatacağız.

Uygun anahtar kelime araştırması ile SEO kampanyalarınızı doğru yönde belirleyin. Terimleri, kelime öbeklerini, anahtar kelimeleri ve müşterilerinizin nasıl arama yaptığını düşündüğünüzü tahmin etme hatasına düşmeyin. Anahtar kelime listeniz, mağazanızda uyguladığınız site mimarisinden sayfa yapısına SEO ile ilgili her optimizasyon çabasını etkileyecektir. Bunu doğru yapmak için zaman ayırmak çok önemlidir.

E-ticaret Anahtar Kelime Ölçütleri:

 • İyi hacim
 • Dönüşüm olasılığı yüksek
 • Düşük rekabet
 • Ürün odaklı
 • ‘Satın alma’ ifadeleri
 • Sıralama yeteneği yüksek

Yukarıdaki kriterlerin mümkün olduğu kadar çoğuna sahip ifadeler arıyoruz.

Yüksek arama hacmine sahip ve müşteriye dönüşme olasılığı yüksek anahtar kelimeler istiyoruz. İdeal olarak, rakipleriniz aynı anahtar kelimeleri kullanmayacak ve bunlar, bir kullanıcının satın alma döngüsünde daha ilerideyken aradığı terimler olan ürün odaklı ‘satın alma’ ifadeleri olacaktır.

Son olarak, sıralama şansınız olan anahtar kelimelere ihtiyacımız var. Anahtar kelimeye Amazon gibi büyük şirketler hakimse, zaman ayırmaya değer bir şeye geçmeyi düşünebilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Bulma:

Anahtar kelimeleri bulmak oldukça zor olabilir. O yüzden size bazı anahtar kelime bulma araçlarını sunacak ve E-Ticaret mağazanız için bazı karlı anahtar kelimeler bulmanın birkaç yoluna göz atacağız.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Temel anahtar kelime verileri oluşturmak için ücretsiz bir araçtır. Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelimeler için ortalama aylık arama hacmi ve rekabet konusunda kök anahtar kelime metriklerinin yakın varyasyonlarını sağlar. Anahtar kelime araştırması için harika bir başlangıç ​​aracıdır.

Serpstat

Serpstat PPC anahtar kelime bilgisi ve denetleme özellikleri ile birlikte anahtar kelime seçiminde tam ölçümler sağlayan kapsamlı bir SEO aracıdır. Anahtar kelime varyasyonlarını bulmak için arama önerileri aracını, ardından ayrıntılı ölçümler almak için anahtar kelime seçim aracını kullanın.

Google Otomatik Tamamlama

Doğrudan Google aramasından bazı anahtar kelime önerileri almanın hızlı ve kolay bir yolu. Bu öneriler, popüler aramalara ve kullanıcıların gerçek arama etkinliklerine dayanmaktadır.

Amazon ve Bing arama sonuçlarına bakmak da işinize yarayacaktır.

4) Site Yapısı

Kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşime girdiği, e-ticaret mağazanızın başarısı için çok önemlidir. Zayıf bir gezinme yapısı veya sayfa tasarımı, kullandığınız tüm olumlu arama motoru optimizasyonu çabalarını mahvedecektir. Kullanıcılarınızın anlaması ve etkileşim kurması kolay, sezgisel bir tasarım oluşturmak, dönüşümleriniz ve kârlılığınız üzerinde kalıcı olumlu etkilere sahip olacaktır. Gezinme yapınızı denetleyerek başlayın. Hedef kitlenizin hedef akışını anlamak için Google Analytics’e bakın ve web sitenizi taramak için Screaming Frog gibi araçlardan yararlanın. Ayrıca, analitik hesabınızda bir başlangıç ​​sayfası seçmenize ve ardından kullanıcıların o sayfayı nasıl bulduğunu ve kullanıcının bir sonraki adımda nereye gittiğini incelemenize olanak tanıyan bir gezinme özetini inceleyebilirsiniz.

Google Analytics Gezinme Özeti Raporu

Breadcrumbs uygulamak, dahili bağlantıya yardımcı olur ve kullanıcıya web sitenizde gezinirken bir yön duygusu verir.

Kullanıcı dostu URL’ler oluşturun. Müşterileriniz ve Google için anlamlı olacak şekilde yapılandırılmış URL’ler oluşturma alışkanlığı edinin.

 • Ana sayfa: example.com
 • Ürün kategorisi sayfası: example.com/category/
 • Alt kategori sayfası: example.com/category/sub-category/
 • Ürün Sayfası: example.com/product-name

Dahili site aramanızı optimize edin. Yerinde arama işlevinizin kullanıcıları doğru ürünlere doğru bir şekilde yönlendirdiğini onaylayın. Yaygın yazım hatalarını, eş anlamlıları ve boşluk hatalarını hesaba kattığınızdan emin olun ve bunların kullanıcıları hala aradıkları ürüne götürüp götürmediğini bir kez daha kontrol edin.

Popüler aramaları analiz etmek, yeni ürün fikirleri bulmak, anahtar kelime araştırmasına yardımcı olmak ve gezinme yapınızda iyileştirmeler yapmak için topladığınız bilgileri kullanın. Yüksek düzeyde işleyen bir e-ticaret mağazasının amacının, müşteriyi alıcı yolculuğunda verimli bir şekilde hareket ettirmek olduğunu unutmayın.

5) Site İçi SEO

İlk anahtar kelime araştırmasını ele aldık ve e-ticaret mağazanızın yapısını tanımlamak için verileri kullanmaya başladık. Ardından, iki yaygın e-ticaret sayfa türünü, kategori ve ürün sayfalarını optimize etmenin yollarına bakacağız.

Kategori Sayfası Optimizasyonu

İyi kategori sayfaları, bir grup ilgili ürün için organize bir merkez görevi görür. Bu sayfalar, üst düzey, geniş eşlemeli anahtar kelimeler için optimize edilmelidir.

Ürün Sayfası Optimizasyonu

Güçlü bir ürün sayfası, SEO’dan daha fazlasıdır. Kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanmalı ve dönüşümler için optimize edilmelidir. Bu sürece yardımcı olmak için SEO, arama motorlarının ürün sayfalarınızı taramasına ve ürünlerinizi arayan potansiyel müşterilere sunmasına yardımcı olur.

En baştan başlayalım. Başlık etiketi olarak da bilinen sayfa başlığı.

Sayfa Başlıkları:
En önemli sayfa içi SEO unsurlarından biridir. Ürün sayfası başlık etiketleriniz, alışveriş yapanların aradığı anahtar kelimeleri ürünle ilgili ayrıntılarla birleştirmelidir.
Anahtar kelimeleri ve ürün ayrıntılarını nasıl birleştirirsiniz?

Ürün sayfası başlıkları için başarılı bir format, marka adını, ürün adını (modeli) ve ardından ilişkili bir anahtar kelimeyi içerir.

Marka adı iyi bilinmiyorsa, marka adını çıkarmaktan veya başlığın sonuna kaydırmaktan çekinmeyin. Alternatif bir yaklaşım, araştırmanızdan bir anahtar kelime ile öncülük etmek ve ardından ürün adını/detaylarını eklemektir.

<<title>>Anahtar Kelime – Ürün Adı/ayrıntı</title>

“Satın Al”, “Mağaza”, “Ücretsiz Gönderim”, “% xx İndirim” ve “İndirim” gibi değiştiricileri deneyin. Bu değiştiriciler, alışveriş yapanları çeker ve bu da tıklama oranını (TO) artırabilir ve muhtemelen konumunuzu iyileştirebilir.

Meta Açıklaması:

Buradaki amacınız tıklama çekmek. Google’ın kurallarına uygun şekilde, web sitenizin her sayfası için benzersiz bir meta açıklama girin. Açıklama, ilgili sayfayı doğru bir şekilde temsil etmelidir.

Benzersiz bir açıklama sağlamazsanız Google, sayfanızda bulunan içeriğe göre otomatik olarak bir açıklama oluşturur. Ancak, varsayılan meta açıklamalar kullanıcı deneyimine göre uyarlanmadığından bu, tıklama oranları (TO’lar) için optimal değildir.

E-ticaret meta açıklamaları, anahtar kelime araştırmanızdan ürün adını ve ilgili anahtar kelimeleri içermelidir. Google, meta açıklamasında kullanıcının aramasıyla eşleşen anahtar kelimeleri kalınlaştıracaktır.

Başlık Etiketleri:

Ana sayfa başlığı (H1), sayfanın ana anahtar kelimelerini güçlendirmek için kullanılmalıdır. H1 genellikle sayfa başlığına çok benzer, ancak kullanıcı dostu ve okunması kolay olacak şekilde oluşturulmalıdır.

Başlık etiketlerinin (H2-H6) geri kalanı, anahat biçiminde sayfada uygulanmalıdır. Destekleyici başlık etiketlerini bir anahat yazar gibi kullanın.

Ürün Açıklaması:

Ürün açıklamalarınızı doğru şekilde optimize etmek, uygulanması zor ve zaman alan hayati bir uygulamadır.

Genellikle, e-Ticaret mağazası sahipleri, varsayılan ürün açıklamalarını doğrudan üreticiden kopyalayıp yapıştırır. Bu uygulama, ürünlerinizi aynı şeyi satan yüzlerce mağazadan ayırt etmenize yardımcı olmaz.

Nasıl öne çıkarım?

Hedef kitlenize özel benzersiz ürün açıklamaları yazarak.

İlgi çekici açıklamalar oluşturmaya önemli miktarda kaynak ve zaman ayırın:

 • Alıcı kişiliklerini kullanma
 • Anahat özellikleri
 • Yaratıcı dil kullanma
 • Madde işaretleri ile ayırt etme
 • Alıcıyı motive etmek
 • Taraması kolay ürün kopyasını kullanma
 • Duygu satmak
Şema İşaretleme (Yapılandırılmış Veri İşaretleme):

E-Ticaret mağazanıza yapılandırılmış veri işaretlemesi eklemek, web sayfalarınızın SERP’lerde görünürlüğünü artırmanın mantıklı bir yoludur. Gelişmiş arama snippet’lerinin tıklama oranlarını artırması muhtemeldir.

Ürün sayfalarınıza ürün ve inceleme işaretlemesi eklemeye bakın.

6) Web Sitesi Performansı

Web sitenizi performans sorunları için denetlemek, çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmak için hızlı bir kazanç sağlayabilir. Şu performans sorunlarına odaklanarak başlayın:

Site Hızı

Pingdom veya Google PageSpeed ​​Insights kullanarak web sitenizin hızını belirleyin . Sağlanan hız önerilerini not edin ve gerektiğinde ayarlayın. Bazı yaygın hız sorunları şunlardır:

 • Görüntü boyutu
 • Sunucu cevabı
 • Verimsiz kod
 • Çok fazla eklenti
 • Tarayıcı önbelleğe alma

Durum Kodu Hataları

Sitenizi taramak için screaming frog kullanın ve 404 sayfa ve uygunsuz 302 yönlendirmeleri gibi durum kodu hatalarını tespit edin.

 • 404 sayfayı uygun içeriğe yönlendir
 • Bozuk bağlantıları düzeltin
 • 302 yönlendirmelerini 301 olarak değiştirin

Web Sitesi Güvenliği

Kullanıcılar için güvenli bir tarama deneyimi sağlamak bugün bir zorunluluktur. Google, HTTPS’yi bir sıralama sinyali olarak onayladı ve güvenli bir web için zorlamaya devam etti.

7) Mobil Deneyim

Bir mobil cihaza güvenerek çevrimiçi alışveriş yapanların sayısı artmaya devam ediyor. 2017 yılında, mobil alışveriş yapanlar , çevrimiçi alışveriş yapanların %58,9’unu oluşturdu ve 1,4 trilyon ABD dolarına tekabül etti.

Kullanıcılarınız için olumlu bir mobil deneyim sağlamak çok önemlidir. Web sitenizin duyarlı, yüklenmesi hızlı ve gezinmesi kolay olduğunu onaylayın.

Önce mobil dizine eklemenin ortaya çıkmasıyla birlikte Google, dizinlerinde bulunanlar için başlangıç ​​noktası olarak web sitenizin mobil sürümünü kullanıyor. Bu, mobil sitenizin Google’ın sıralamaları nasıl belirleyeceğinin temeli olduğu anlamına gelir.

e-Ticaret mağazası sahipleri şunları kontrol etmelidir:

 • Duyarlı tasarım kullanma
 • Mobil sayfa hızı ve yükleme süreleri optimizasyonu
 • Düğme boyutu
 • Gezinmesi kolay
 • İçeriği masaüstü web sitenizle eşleştirme

8) Kullanıcı Deneyimi (UX)

Çevrimiçi mağazanızın başarısını belirleyen giderek daha önemli hale gelen bir faktördür. SEO ve UX birleşimi, Google’ın pozitif UX ölçümü sayesinde gelişmeye devam etmektedir.

Google, kullanıcı deneyimini mobil uyumluluk, sayfa hızı, sayfa yapısı ve bağlantılar gibi geleneksel SEO öğeleri aracılığıyla değerlendirir. Bunun ötesinde Google, ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşime girdiğini değerlendirmek için kullanıcı sinyallerini kullanır.

Sitede geçirilen zaman, hemen çıkma oranı ve kullanıcıların sitenize geri dönme oranı gibi davranış kalıpları, Google’ın ziyaretçilerin mağazanızın sunduğu deneyimden memnun olup olmadığını anlamasına yardımcı olur.

Bir e-ticaret mağazası UX için nasıl optimize edilir?

Google için değil, gerçek kişiler için optimize ederek.

 • Kaliteli Tasarım– Kullanıcılar, yüksek kaliteli web sitelerini güvenilirlikle ilişkilendirir. E-Ticaret mağazanız profesyonelce görünür ve çalışırsa, güveni iletmesi ve müşterileri ve bağlantıları çekmesi daha olası olacaktır.
 • Tutarlı deneyim– Sitenizin tüm sayfalarında, özellikle ödeme sayfasında uyumlu bir görünüm elde edin. Kullanıcıların bitiş çizgisine ulaşmasını ve kendilerini farklı bir web sitesinde bulmuş gibi hissetmelerini istemezsiniz.
 • Görseller– Uygun olduğunda görsel yardımcılar kullanın. İnsanlar görsellere çekilir. Ürün sayfalarınızın resimleri ve videoları, alışveriş yapanların ürünlerinizi anlamasına yardımcı olacaktır.
 • Kullanımı kolay– Web sitenizde gezinmeyi basit ve mantıklı hale getirin. Mantıklı olan tutarlı bir gezinme yapısı sağlayın. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok.

9) Video

Görsellerin kullanıcı deneyimine katkıda bulunduğunu ve daha fazla gösterim için videodan yararlanmanın mağazanızı tanıtmanın harika bir yolu olduğunu biliyoruz.

İnsanların bir video izledikten sonra satın alma olasılığı %64-85 daha fazladır .

Videolar, müşterilerinizle duygusal bir bağ oluşturmak için birincil formattır ve satın almadan önce ürününüzle etkileşime geçebilecekleri en yakın biçimdir.

Ziyaretçileriniz videolarınızla etkileşimde bulunmak için zaman harcarsa, insanlar web sitenizde daha uzun süre kalacak ve bu da sitede kalma süresini artıracak ve bu da Google’a sayfanızın değerli olduğuna dair bir sinyal gönderecektir. Değeri yüksek bir web sayfasının daha üst sıralarda yer aldığı bilinir, bu da ürünleriniz ve markanız için daha fazla gösterim anlamına gelir.

Google bunu anlar ve genellikle videoları SERP’lerde daha fazla görünürlükle ödüllendirir.

Başlamak için kısa videolar oluşturarak denemeler yapın. Şunları deneyebilirsiniz:

 • Ürün demoları
 • Nasıl yapılır videoları
 • Ürün karşılaştırmaları
 • Ürün incelemeleri