Son on yılda Instagram, basit bir fotoğraf paylaşım hizmetinden etrafındaki en popüler sosyal medya platformlarından birine dönüştü. Hatta o kadar ki, birçok marka artık sitenin çeşitli araçlarını ve işlevlerini gelen pazarlama stratejilerine dahil ediyor.

Instagram, iş piyasasına o kadar nüfuz etti ki, platformun aylık bir milyar kullanıcısının yaklaşık %90’ı bir işletme sayfasını takip ediyor. Yani instagram işletme hesabı, erişimlerini genişletmek isteyen şirketlere büyük bir fırsat sunuyor.

Bununla birlikte, bir Instagram işletme hesabı oluşturmanın bazı avantajlarına bir göz atalım.

Ayrıca, kazanan bir Instagram stratejisi oluşturmak için en iyi uygulamalar, kitlenizi büyütmek ve onlarla etkileşime geçmek için ipuçları ve gönderilerinizi nasıl izleyeceğiniz, analiz edeceğiniz ve ayarlayacağınız dahil olmak üzere markanızı bu platformda piyasaya sürmeden önce bilmeniz gereken her şeyi içeren bir rehber paylaşacağız.

Instagram işletme hesabınızdan en iyi şekilde yararlanın.

Instagram İşletme Hesabının Avantajları

İnstagram işletme hesabı oluşturmanın birçok avantajı vardır. Marka tanıtımı ve gönderileri planlamanın rahatlığının yanı sıra, hedef kitleniz hakkında size değerli bilgiler verebilecek çeşitli araçlara ve işlevlere de erişebilirsiniz. Bu, çevrimiçi kampanyalarınızdan mümkün olan en iyi yatırım getirisini elde etmeniz için gönderilerinizi uyarlamanıza yardımcı olabilir.

Daha önce hiç Instagram profiliniz olmadıysa, özellikle de zaten diğer sosyal medya sitelerinde pazarlama yapıyorsanız, buna değer olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Yeni profilinizi oluşturma ve optimize etme adımlarına bakmadan önce, bir Instagram işletme hesabı açmanın bazı benzersiz avantajlarına bir göz atalım.

Instagram Insights’a Erişim

Sosyal medya platformlarının çok sayıda değerli içgörü sağladığı bilinmektedir ve bir Instagram işletme hesabı da bir istisna değildir. Hesabınızla, profil görünümleri, gönderiler, erişim, gösterimler ve web sitesi tıklamalarıyla ilgili kapsamlı bir veri yelpazesine erişim elde edeceksiniz.

Ayrıca, cinsiyet, yaş, şehirlere ve ülkelere göre konumlar ve en aktif oldukları zamanlar dahil olmak üzere kitlenizin demografisinin tam bir dökümünü alırsınız.

Tüm bunlar, gönderilerinizin nasıl performans gösterdiğine ve izleyicilerinizin ne beklediğine dair net bir genel bakış sunacak, böylece takipçi sayınızı artırmak için gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

İnstagram İşletme Hesabınızı Oluşturun!

İster ürün ister hizmet satıyor olun, bir Instagram işletme hesabı, markanızı oluşturmak ve profesyonel görünmesini sağlamak için harika bir ilk adımdır.

Profilinize yalnızca kısa bir açıklama ve URL ekleme seçeneği sunan kişisel Instagram profillerinin aksine, bir instagram işletme hesabıyla sayfanızı bir işletme kategorisine atayabilirsiniz (“Perakendeci” veya “Danışman” gibi).

Bu, potansiyel müşterilerin sizi bulmasını kolaylaştırır. Ve sizi bulduklarında, sizinle doğrudan telefon veya e-posta yoluyla iletişim kurmak için kullanışlı İletişim düğmesini (instagram işletme hesabına özel) kullanabilirler – çok etkili bir harekete geçirici mesaj.

Instagram Reklamlarına Erişim

Instagram işletme hesabı oluşturmanın üçüncü ana avantajı, Instagram’ın reklam özelliklerine erişmenizi sağlamasıdır. Bu özellikleri markanızın bilinirliğini yaymak, web sitenize trafik çekecek kampanyalar planlamak ve takipçi kitlenizi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Tamam, bir işletme profili oluşturmanın (birçok) faydasını gördük. Şimdi konunun özüne gelelim: Instagram işletme hesabınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanılır.

1. Adım: Bir Ticari Hesap için Kaydolun

İlk adım, kişisel bir Instagram hesabına kaydolmaktır (henüz bir hesabınız yoksa). Kurulumunuzu yaptıktan sonra bir işletme hesabına geçebilirsiniz.

Instagram kişisel hesabına kaydolmak için:

1 -iOS, Android veya Windows için Instagram uygulamasını indirin.

2 -Uygulamayı açın ve Kaydol’a dokunun.

3 -E-posta adresinizi giriniz.

4 -Kullanıcı adınızı ve şifrenizi seçin ve profil bilgilerinizi girin.

5 -İleri’ye dokunun.

6 -Ardından bir Instagram işletme hesabına geçin.

7 -Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki Menü’ye dokunun.

8 -Ayarlar’a dokunun (bazı hesaplar için Profesyonel Hesaba Geç seçeneği doğrudan Ayarlar altında listelenir).

9 -Hesap’a, ardından Profesyonel Hesaba Geç’e ve ardından Devam’a dokunun.

10 -İşletmeniz için bir Kategori seçin ve Bitti’ye dokunun.

11 -Onaylamak için Tamam’a dokunun.

12 -İş’e dokunun.

13 -İleri’ye dokunun.

14 -Kişi ayrıntılarını ekleyin ve İleri’ye dokunun. Veya bu adımı atlamak için İletişim bilgilerimi kullanma’ya dokunun.

15 -Profilinize dönmek için sağ üst köşedeki X’e dokunun.

Ve bu kadar! Basit, değil mi?

2. Adım: Bir Strateji Oluşturun

Instagram işletme hesabınız ayarlandıktan sonra, gönderilerinizden ve reklamlarınızdan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için kazanan bir strateji oluşturmanız gerekecektir.

Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

Hedef kitlenizi tanımlayın: Takipçi oluşturmanın ilk adımı hedef kitlenizi anlamaktır. Hedef demografiniz nedir? Instagram kullanıyorlar mı? Müşteri tabanınız en çok ne tür içeriklerle etkileşime girme ve etkileşim kurma eğiliminde?

Hedefler ve hedefler belirleyin: Neyi başarmayı umuyorsunuz? Takipçilerinizi büyütmeyi, dönüşümleri artırmayı veya marka bilinirliğini artırmayı mı umuyorsunuz? Hedeflerinizin Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili ve Zamanında olduğundan emin olmak için SMART çerçevesini uygulayın.

Performans metriklerini izleyin: performansınızı düzenli olarak izleyin ve doğru metrikleri izlediğinizden emin olun.

Bir içerik takvimi kullanın: Bu, düzenli ve tutarlı bir şekilde paylaşım yapmanıza yardımcı olur ve size planlamak ve yaratıcı olmak için zaman verir. Takviminize dikkate değer tarihler ve etkinlikler eklediğinizden emin olun.

3. Adım: Profilinizi İş İçin Optimize Edin

Size Instagram işletme profilinizi nasıl oluşturacağınızı gösterdik, ancak sayfanızı iş için optimize etmenize yardımcı olabilecek birkaç ekstra ipucu var.

Harika bir biyografi yazın: Kendinizi satacak 150 karakteriniz var, bu yüzden sayın. Bu, ziyaretçileri sayfanıza çekme şansınızdır, bu nedenle biyografinizin tam olarak kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve neyi temsil ettiğinizi açıkladığından emin olun. Sonunda, neden sizi takip etmeleri gerektiğini söylemek için bu alanı kullanın.

Emojileri kullanın: Bu değerli karakter sayılarının çoğunu kullanmadan duyguları aktarmanın harika bir yoludur. Ayrıca sayfanıza biraz kişilik katarlar ve dikkat çekmenize yardımcı olabilirler. Yine de aşırıya kaçmayın.

Doğru profil resmini bulun: çoğu marka logosunu kullanma eğilimindedir. Hangisini seçerseniz seçin, profil resminizin tüm sosyal medya kanallarınızda tutarlı olduğundan emin olun.

Tüm iletişim bilgilerinizi ekleyin: Bir mağazanız veya satış noktanız varsa e-posta adresi, telefon numarası ve fiziksel adres dahil olmak üzere mümkün olduğunca fazla iletişim bilgisi eklediğinizden emin olun.

4. Adım: Kaliteli Orijinal İçerik Oluşturun

Bir Instagram işletme hesabında paylaşımda bulunmanın belki de en hayati yönü kaliteli, orijinal içerik oluşturmaktır. Instagram tamamen görsellerle ilgilidir, bu nedenle markanızın göz alıcı bir görsel kimliğe sahip olması önemlidir.

Bir tema, renk paleti oluşturun ve tüm gönderilerinize bakın ve uygulayın, böylece hedef kitleniz gönderilerinizi anında tanıyabilir ve markanızla özdeşleştirebilir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, ilham almak için diğer markalara bakın.

Her şeyden önce, yüksek kaliteli görseller kullandığınızdan ve gönderilerinize anlam katmak için ilgi çekici başlıklar ve kapsayıcı bir dil kullandığınızdan emin olun. Bu, kitlenizin bağlantı kurabileceği net bir ses geliştirmenize yardımcı olacaktır

5. Adım: Kitlenizi Büyütün ve Etkileşime Geçin

Bir sonraki adım, takipçi sayınızı artırmak ve hedef kitlenizi markanızla etkileşime geçmeye teşvik etmektir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, düzenli olarak gönderi paylaşmak ve mümkün olduğunca takipçilerinizle etkileşime geçmektir. Kullanıcılar size yorum gönderdiğinde veya markanızdan bahsettiğinde, etkileşime devam etmek için motive olmaları için onlara hızlı bir şekilde yanıt verin.

İnsanların sizi bulabilmesi için doğru hashtag’leri kullandığınızdan emin olun. Kendi markalı hashtag’inizi oluşturmayı bile düşünebilirsiniz.

Bir başka harika ipucu da, sahip olabileceğiniz diğer sosyal medya sayfalarında Instagram işletme hesabınızı tanıttığınızdan emin olmaktır. Ayrıca tüm e-postalara ve pazarlama materyallerine sayfanızın bağlantılarını eklemelisiniz. Bu, sayfanıza yeni trafiği yönlendirmeye yardımcı olacak ve umarım hedef kitlenizi büyütecektir.

İlgili ve sadık bir Instagram takipçisine erişmenize yardımcı olması için bir Instagram etkileyicisiyle işbirliği yapmayı da düşünebilirsiniz.

6. Adım: Takip Edin, Analiz Edin ve Ayarlayın

Son olarak, her şey yolunda gittiğinde ve düzenli olarak paylaşımda bulunduğunuzda, mümkün olduğunca iyi performans gösterdiğinden emin olmak için gönderilerinizi izlemeniz, analiz etmeniz ve ayarlamanız gerekecektir. Bunu, Instagram’ın yerleşik analiz aracını kullanarak yapabilirsiniz.

Instagram analizleri, doğru hedef kitleyi hedeflemenize, içerik stratejinizi geliştirmenize ve yeni kitlelere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Raporlamanızı otomatikleştirmek ve diğer platformlara karşı başarınızı ölçmek için gibi harici araçları da kullanabilirsiniz. Bu, pazarlama stratejilerinizi ayarlayabilmeniz ve sağlam ve ilgi çekici bir marka oluşturabilmeniz için en iyi neyin işe yaradığını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Categorized in:

Tagged in: