Arama motoru optimizasyonu maliyeti bu kadar mı?! Bu nasıl doğru olabilir? Dolandırılıyor muyum? Ve bu fiyatın adil bir fiyat olduğunu nasıl bilebilirim?

İnsanlar SEO hizmetleri için ilk defa fiyat aldıklarında şaşırabilirler. Ve talihsiz bir şekilde, değerli pazarlama bütçelerini siyah şapka SEO’ya, modası geçmiş uygulamalara, eğitimsiz kişilere ve etkisiz girişimlere yatırmaya yönlendiren aynı şoktur.

Ancak, işinizi geliştirmek için site optimizasyonuna giriyorsanız, bunu ya doğru yapmalısınız ya da hiç yapmamalısınız. Haklı değil miyim? Devam etmeden önce lütfen başını aşağı yukarı sallar mısın…

Biraz eğitim vermek ve SEO fiyatlandırmasıyla ilgili zor soruları yanıtlamak için buradayım. Yani, hakkında çok fazla vızıltı duyduğunuz bu önemli pazarlama hizmetlerinin arkasında kim, ne ve neden var. Birlikte bir bakalım.

Ne İçin Ödeme Yapıyorum?

Arama motoru optimizasyonu maliyetsiz ya da kolay değildir. Bu, bir düğmeye tıklanarak gerçekleşmez ve bir karar vermeden veya ödemeyi tamamlamadan önce plana dahil olan kaynakları anlamak önemlidir.

Maliyete katkıda bulunan SEO hizmetlerinin temelleri şunlardır:

 • Kişiler : Arama motoru optimizasyonu, bir bilgisayar tarafından değil, eğitimli profesyoneller tarafından uygulanır. Bu profesyoneller ve sahip oldukları beceriler bedavaya çalışmıyor.
 • Teknoloji : Bilgisayarlardan, telefonlardan, programlardan, web servislerinden, eklentilerden ve hatta operasyonel yardımcı programlardan (elektrik, internet vb.) yararlanılır. Teknoloji, SEO hizmetlerinde çok önemli bir rol oynar.
 • Zaman : Optimize eden ile istemci arasındaki iletişimi, araştırmayı, kod uygulamasını ve daha fazlasını (aşağıda ele alınmıştır) içeren zaman alıcı bir çabadır.

SEO hizmetleri için yatırım yaptığınızda, almayı beklemeniz gereken mutlak temellerin dökümü şunlardır:

 • Web sitesi/iş danışmanlığı : Bir SEO uzmanı ile konuşmak ilk adımdır. Bunu hedefler belirlemek, beklentilerinizi özetlemek, çıktıları tartışmak, onlara bilmeniz gereken soruları sormak ve daha fazlası için yapacaksınız.
 • Anahtar kelime araştırması : İşletmeniz ve hedeflerinizin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olduktan sonra, bir SEO uzmanının hedeflenecek anahtar kelimeler üzerinde kapsamlı bir araştırma yapması gerekir.
 • Rekabet araştırması : Anahtar kelime araştırmasının ve sıralama potansiyelini ölçmenin önemli bir kısmı, hedeflenecek her bir anahtar kelimenin rekabet düzeyinin araştırılmasında yatar – aynı kelime öbeği için kaç sitenin rekabet ettiğine bağlı olarak bazı anahtar kelimelerin altında sıralanmak daha kolay olacaktır.
 • Web sitesi araştırması : Optimizasyon uzmanınız, arama motorlarında önceden var olan cezalarınız olup olmadığını (ve düzeltmelerin yapılması gerekip gerekmediğini) belirlemek için sitenizin geçmişine, geri bağlantı profiline, domain yaşına ve daha fazlasına bakmalıdır.
 • İçeriği denetleme : Mevcut site içeriği, optimizasyon başarısında büyük rol oynar, bu nedenle bir optimize edici, güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için zaten orada olanı analiz etmekten de sorumludur.
 • Meta veri değişikliği : Bu, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri dahil etmek için başlık, açıklama, yazarlık ve sosyal etiket değişikliklerini (diğerlerinin yanı sıra) içeren SEO’nun sıkı kodlama kısmıdır.

Ve bunlar ise, size en sık sunulacak servis modeli türleridir:

 • Aylık : Bu, genellikle rekabetçi anahtar kelimeler altında tutarlı sonuçlar elde etmeyi (veya zayıf olanları iyileştirmeyi) hedefleyen siteler için en iyisi olan bir hizmet planıdır. Aylık modelde genellikle ayda bir, üç ayda bir, altı veya on iki ayda bir gibi, ödemeler önceden veya aralıklı olarak yapılır.
 • Saatlik : Bu plan türü saatlik olarak uygulanan hizmetleri kapsar. Minimal ancak sürekli bakım, ara sıra danışmanlık veya daha küçük değişiklikler gerektiren web siteleri için akıllıca bir seçim olma eğilimindedir.
 • Proje bazlı : Projeye göre ödeme yapmak, kötü geri bağlantıları düzenlemek veya önceden var olan Google cezalarını gidermek gibi işleri yapmak adına daha kişiselleştirilmiş SEO uygulaması isteyen biri için akıllıcadır. Projeler genellikle müşterinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş fiyatlandırma ile teklif edilir.

Artık beklentileriniz belirlendiğine göre, daha nicel verilere geçelim!

SEO Hizmetleri İçin Gerçekçi Fiyat Nedir ve Neden?

Aşağıda birkaç işletme türü ve SEO hizmetleri için tipik fiyat aralıkları bulunmaktadır. Bu aralıklar, en yaygın site özelliklerini özetlemek için işletme boyutuna göre düzenlenmiştir ve en yaygın ödeme modeli olduğu için aylık fiyatlandırmaya bağlı kalarak aktaracağım.

Mümkün olduğunca doğru sonuçlar elde etmek için bu sayıları birden çok güvenilir sektör kaynağından aldım. Her SEO ajansı farklı olduğundan ve hizmet verdikleri işletmelerin farklı ihtiyaçları olduğundan, bu aralıkların yaklaşık değerler olduğunu unutmayın.

 • Küçük işletmeler için SEO (aylık 450 TL ila 900 TL arasında) : Bu fiyatlandırma, küçük web sitelerine (genellikle 1-10 sayfa) sahip işletmeler için temel SEO uygulamasını ve bakımını kapsar. Nihai fiyat, sitenin boyutu, domain yaşı, seçilen anahtar kelimeler ve ilgili işin ölçeği ile alakalıdır. Ayrıca SEO sektöründeki uluslararası alanda en iyi küçük işletmeler için referans sayfamızı inceleyebilirsiniz: small business SEO companies
 • Orta ölçekli işletmeler için SEO (aylık 900 TL ila 2.000 TL arasında) : Bu demografideki işletmeler temel işlemlerden fazlasını aramaktadır. Görüntülerinin ve videolarının optimize edilmesine, yerel SEO ya odaklanmaya, geri bağlantı temizlemeye veya yalnızca sitelerinde daha zorlu bir içerik hacmine ihtiyaçları olabilir.
 • Büyük işletmeler için Kurumsal SEO (aylık 2.000 ila 10.000 TL + arasında) : Bu fiyatlandırma düzeyi, ulusal şirketler veya büyük e-ticaret siteleri gibi büyük ölçekli operasyonlar için gerekli olan şeydir. Teklifler kapsamlıdır ve büyük siteler için isteğe bağlı bakım, son derece rekabetçi anahtar kelimeler üzerinde araştırma ve uygulama, çok sayıda danışma ve genellikle ek olarak diğer pazarlama türlerini (içerik ve sosyal medya gibi) içerir.

Bu fiyatlar, gerçekçi fiyatların nasıl göründüğü konusunda bir rehber görevi görebilir. Ancak bu kadar geniş ve belirsiz bir pazarda kötü şeylerden nasıl uzak durursunuz?

Gerçek Olamayacak Kadar İyi Olan Şeyler

Uyarı sinyallerine dikkat edin, çünkü bunlar akıllıca bir yatırımla mahvolmuş bir yatırım arasındaki farkı yaratacaktır.

İşte sizi şüpheli SEO hizmeti konusunda uyarması gereken birkaç gösterge:

 • Birinci sayfa sıralama garantileri : Hiçbir SEO şirketi bir sıralama garantisi sağlayamaz çünkü hiçbir SEO şirketi organik sıralamalar için doğrudan Google ile çalışmaz. Bu sorunlu güvenceden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Hızlı sonuçlar için vaatler : Her site farklıdır ve bir sitenin Google’da nasıl sıralandığını belirleyen çok sayıda faktör vardır. SEO uzmanları ve üzerinde çalıştıkları siteler nihayetinde Google’ın insafına kalmıştır, onların tarama botlarının ve sıralama algoritmalarının hızına yetişmelidirler. Ve bazı siteler sonuçları birkaç hafta içinde görecek olsa da, SEO uygulamasının sonuçların görülmesi aylar alabilir.
 • Gülünç derecede düşük fiyatlar : Yukarıda tartışılan fiyatlandırma standartlarından önemli ölçüde daha düşük hizmetler bulursanız, kendi iyiliğiniz için bunların güvenilirliğini sorgulamalısınız. Düşük fiyatlandırma, genellikle vur kaç uygulamalarından kaynaklanan daha düşük bir kâr anlamına gelir. “Düşük Bütçeli SEO” hizmetleriyle yolunuz kesişirse bu olasılıkları göz önünde bulundurun.
 • SEO’nun her derde deva olduğunu iddia edenler : SEO tüm pazarlama sorunlarınızı çözmeyecektir ve size aksini söyleyen herkes ya cahil ya da aldatıcıdır. Optimizasyon, dijital pazarlama makinesinde gerekli bir dişlidir, ancak tam potansiyeline ulaşmak (ve size en yüksek yatırım getirisini sağlamak) için diğer pazarlama çabalarıyla desteklenmelidir.

Bu Fiyatları Neden Ödeyeyim?

Her şey söylendiği gibi yapıldığında, ödediğinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Nitelikli ve güvenilir bir SEO ajansı, yukarıda tartışılan sınırlar dahilinde bir fiyatlandırma talep edecektir. Bu sektörde, baskın ve otoriter bir arama motoru varlığı adına, eksiksiz uygulama ve yatırımınızın geri dönüşü için adil fiyatlar ödemelisiniz. Tersine, endüstri standartlarının altında gerçekçi olmayan fiyatlar için ödeme yapmak, web sitenizin başarısını sadece şansa bırakacaktır.

Siteniz için tutarlı ve etkili optimizasyona ne kadar değer verdiğinizi ve güvenilir sonuçlar üreten bir SEO hizmetine yatırım yapmaya hazır olup olmadığınızı kendinize sormalısınız. Geri kalanını bize sorun!

Categorized in: