SMO – nedir ve sosyal medya optimizasyon faaliyetlerini pazarlama stratejinize nasıl dahil edersiniz? Benzersizliği ve yaratıcılığı kabul etmeyen katı standartları takip etmek olmadığı kesindir. Bu makalemizde, sosyal medya performansınızı ve web sitesi trafiğinizi nasıl etkili bir şekilde artıracağınızı göstereceğiz.

Günümüzde sosyal medya online pazarlamada önemli bir rol oynuyor, ancak çok fazla bilginin ve herhangi bir strateji olmadan yürütülen kaotik kampanyaların hiçbir fayda sağlamadığı bir noktaya geldiğimizi hesaba katmamız gerekiyor. Geleceği düşünün ve sosyal medya optimizasyonu anlamına gelen SMO gibi araçlardan yararlanın. SMO’yu kullanmak istiyorsanız, temellerini öğrenin ve onu işinizde nasıl uygulayacağınızı anlayın.

Bu makalemizde, sosyal medya optimizasyonu hakkında konuşacağız – nasıl çalıştığını, nasıl geliştiğini ve akıllıca nasıl kullanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

SMO Nedir?

Sosyal medya optimizasyonu , etkili sosyal medya aktivitesini sağlamak ve sosyal medyayı web sitesi trafiğini çekecek şekilde optimize etmek için bir web sitesini iyileştirmesi gereken dijital pazarlama uygulamasıdır. Bir sitenin sosyal medyanın dahili arama sonuçlarında görünmesini, sık sık bahsedilmesini ve (sosyal medyadan ve sosyal medyaya) bağlantının mümkün olduğunca basit olmasını sağlamayı amaçlar.

SMO, SMM’ye (sosyal medya pazarlaması) benzer, ancak ayrı kampanyalara veya marka stratejilerine değil, bireysel aktivitelerin birleştirilmesine ve bunların etkili sinerjisinin sağlanmasına vurgu yapar.

Sosyal medyanızı nasıl optimize edebilirsiniz? Her şeyden önce, ekibinizi, tıpkı SEO‘da olduğu gibi, bu faaliyetlerin yalnızca teknik yönlerle ilgili olmadığını, aynı zamanda çok sayıda pazarlama alanını içeren uzun vadeli, karmaşık süreçler hakkında bilgilendirerek başlayın. SMO, sosyal medyayı ve yerinde faaliyetleri entegre eden uzmanlığa dayanmalıdır.

Cameron Olthius şunları yazdı:

SMO taktikleri, çok sayıda insanı bir web sitesine çekebilir ve ayrıca bir girişimin, web sitesinin veya fikrin başarılı olup olmayacağını da belirleyebilir. Artık büyük trafik çeken tek site arama motorları olmadığından, yeni kanallar aracılığıyla bir web sitesine trafik çekmeyi içerir.”

Bu nedenle SM’nizi optimize etmek önemli bir adımdır. Sosyal medya hala yeterince kullanılmayan (veya en azından bilinçli olarak kullanılmayan) bir trafik kaynağıdır. Potansiyeli şirketinize çok büyük faydalar sağlayabilir.

Neden SMO’ya ihtiyacım var?

Uygun sosyal medya görünürlüğünün marka imajı üzerinde olumlu bir etkisi vardır . Bu nedenle, sosyal medya optimizasyonu yalnızca trafik oluşturmakla ilgili değildir. Ayrıca SM, sitenin kullanılabilirliğini büyük ölçüde etkiler, bu nedenle UX’i destekler . Web sitelerinin mobil cihazlar için optimize edilmesi gerekliliği, SEO üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir .

SMO ve Hummingbird algoritması, alakalı, benzersiz ve paylaşılabilir içeriği takdir eder. Bu nedenle, sosyal medyada ne kadar kaliteli metinler bulunursa, Hummingbird onları o kadar iyi değerlendirir. Bu da Google’da daha iyi konumlara dönüşebilir.

SMO – Başlangıç

SMO’nun tanımı ilk olarak 2006 yılında yapılmış ve o zamanın en önemli 5 kuralı ile tamamlanmıştır. 17 yıl önceki ipuçlarının benimsenmesini zorunlu olarak önermesek de, bunlar SMO’nun kökenleri hakkında çekici bir fikir veriyor.

SMO’nun en başından itibaren ipuçları ve güncellenen ilkeler

  1. Bağlanabilirliği geliştirin. SMO stratejisinin bu bileşeni söz konusu olduğunda, sayfanın statik olmamasını ve nadiren güncellenmesini sağlamak çok önemlidir. Sosyal medyayı optimize etmek için bir web sitesi sahibi, kullanıcılara paylaşmak istedikleri içeriği sağlamalıdır. Günümüzde, blog ve sosyal medyada girişleri paylaşmak adına, simgeler bu amaca ulaşmak için ideal tariflerdir. Şimdi, paylaşılabilirlik , bağlanabilirlikten daha önemlidir .
  2. Yer imi olarak kaydetmeyi iyileştirin – yer imi sitelerinin büyük popülariteye sahip olduğu günlerde, bu nokta gerçekten önemliydi. -> Bugün, bir Pinterest veya GetPocket makalesini kolayca kaydetmenizi sağlayan bir düğme olabilir. Ancak, daha geniş anlamda, aynı zamanda stratejiyi değiştirmekle de ilgilidir. Kullanıcıların ilgisini çekecek içerik (örn. kılavuzlar, listeler, sıralamalar) oluşturun, böylece daha sonra kullanmak üzere saklamaya veya başkalarıyla paylaşmaya karar verilebilir.
  3. Kullanıcıları sitenize bağlantı verdikleri için ödüllendirin – Bu teknik, kendi kendine barındırılan sitelerin henüz emekleme döneminde olduğu ve sayfa sahiplerinin bağlantı alışverişini geliştirmek için birbirlerine tavsiye ettiği zamanlarla ilişkilendirilebilir. -> Günümüzde bu yaklaşım, uygun sosyal medya yönetimi ve sürekli olarak kullanıcı etkileşimini teşvik etme ile değiştirilebilir .
  4. İçeriğinizin viral olmasına izin verin – SMO, yalnızca site içindeki değişiklikleri uygulamaya odaklanmaz, aynı zamanda içeriğin paylaşılmasını kolaylaştıracak ve çeşitli kaynaklardan artan sayıda geri bağlantıya dönüşecek şekilde sunulmasıyla da ilgilidir. -> Bu nokta hala geçerli, ancak strateji değişti. Yazar tarafından önerilen kapsamlı PDF dosyaları, çekici infografiklerle (grafikler, okunması kolay yüzdeler, vb.) değiştirilmelidir. Öte yandan, PDF’ler, e-kitaplar ve diğer ücretsiz içerik parçaları e-posta pazarlaması kadar etkilidir.
  5. İşbirliğinden korkmayın ve insanların içeriğinizi paylaşmasına izin verin – Rohit Bhargava, kullanıcıların video oynatıcıyı başka sitelere yerleştirmesine izin vermesi sayesinde popülaritesi önemli ölçüde artan Youtube örneğini verdi. -> Bugün, uzmanlığınızı ve çözümlerinizi paylaşmak, tanınırlığı artırmanıza ve kullanıcıların güvenini kazanmanıza yardımcı olur. Uzun vadede, sizi çevrimiçi olarak öneren veya alıntı yapan ve içerik paylaşan kişiler sayesinde bağlantı tabanını doğal olarak genişletmeyi mümkün kılar. Bu noktada, sosyal medyada paylaşılan ve web sitesinde yayınlanan, daha sonra (örneğin diğer blog makalelerinde bağlantı verilen veya sektör profillerinde paylaşılan) bağlantılar oluşturan benzersiz içeriklerin veya faydalı raporların oluşturulmasından bahsetmeye değer. Size sponsorlu ve bağlı makaleler aracılığıyla bağlantı alışverişi yapma fırsatı veren işletmeler arası ilişkileri unutmayın.

SMO bugün nasıl? Bir bakalım.

Özetle Sosyal Medya Optimizasyonu: En Önemli Faaliyetler

1. Bir strateji geliştirin

SMO, şirketinizin sosyal medyadaki sonuçlarını iyileştirmeyi amaçladığından, diğer pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi, uygun bir stratejiye dikkat etmek çok önemlidir.

a) Sosyal medya etkinliğinize yeni başlıyorsanız

Faaliyetlerinizi şirketinizin genel pazarlama stratejisine göre düşünün ve planlayın. Hedef grubu, SM faaliyetlerine ayırabileceğiniz fonları analiz edin, markalaşmayı hesaba katın ve ulaşılabilir hedefler belirleyin.

b) Halihazırda sosyal medya faaliyetleri yürütüyorsanız

Profillerinizin bir denetimini gerçekleştirin. Mevcut stratejinin ne kadar etkili olduğunu, hangi içeriğin en çok okunduğunu ve nelerin değiştirilmesi gerektiğini kontrol etmek için bir sosyal medya içerik optimizasyon planı hazırlayın.

2. Profilleri optimize edin

Başka herhangi bir adım atmadan önce, sosyal medya kullanıcılarına gösterebileceğiniz bir şey olduğundan emin olmalısınız – alıcıları değerli bir şey içermeyen profillere çekmek anlamsızdır. Etkili markalaşmaya odaklanın ve insanların sizi tanımasına izin verin. Tüm sosyal medya platformlarında tutarlı bir marka imajı başarının anahtarıdır. Logolar, yazı tipleri, etiketler, sloganlar ve görseller içermelidir. Kullanıcıları web sitenize davet etmek ve hedef kitlenize ve reklam kampanyalarınıza uygun ortak bir zemin oluşturmak için ilgili CTA’lardan yararlanın.

Anahtar kelimeleri ve etiketleri güncellemeyi unutmayın . İçeriğinizdeki anahtar kelimelerin düşünceli bir şekilde uygulanması, kullanıcıların profilinizi dahili bir arama motoru aracılığıyla bulmasını kolaylaştıracaktır. Instagram söz konusu olduğunda, açıklamaları ilgili hashtag’ler ve alt metinlerle tamamlayın. Ayrıca bu yapılanlar ilginç bir şekilde, yerel aramayı da destekler.

3. Geri bağlantılardan yararlanın

Sosyal medya bağlantısı kurmak kötü bir fikir değildir – sosyal medya gönderilerine bağlantı yerleştirmek bağlantı profilinizin güvenilirliğini artırır ve sitenize güven oluşturur. Facebook, Pinterest, Instagram veya LinkedIn (ve hatta Google My Business) gibi sosyal medya platformlarındaki bir biyografi, bağlantılar için ideal bir yerdir.

4. Araçlardan Yararlanın

Simgeleri, sosyal medya bağlantılarını, widget’ları paylaşın… Tüm bunlar, web sitesini daha etkileşimli ve içeriği daha ilgi çekici hale getirir. Ayrıca yorumlar bölümünü düzgün ve etkili etkili bir şekilde yönetmenize ve alıcılarla etkileşim kurmanıza olanak sağlayacak Disqus veya diğer yöntemleri uygulamayı düşünmeniz önerilir.

Facebook Pixel’i web sitenizin koduna yüklemek, sosyal medya satın alımları ve trafiği hakkında veri toplamada yardımcı olabilir. Bu özellikle e-ticarette karlıdır.