Sosyal medya ve SEO arasındaki ilişki uzun yıllardır tartışılmaktadır ve ana argüman sosyal medyanın SEO’nuzu doğrudan etkilememesidir. Ancak, trafik gibi sıralama faktörlerini etkiler, yani sosyal medya varlığının SEO stratejinizi dolaylı olarak etkileyebileceği anlamına gelir. Sosyal medyanın SEO’yu nasıl etkilediğini öğrenmek ilginizi çekiyorsa, okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin.

Sosyal Medya ve SEO Temas Noktaları

Günümüzün modern dünyasında bir şirket olarak çevrimiçi bir varlık oluşturmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. SEO daha iyiye doğru evrilmeye devam ederken, işletmeler, günümüzün SEO trendlerinin çoğunun sosyal medya ile bağlantılı olduğu web sitelerinin ötesinde ölçüldüğünün farkındalar.

Şirketler daha yaratıcı olmaya zorlandıkça, günümüzün endüstri hedeflerinden biri, içeriği sosyal medya kanallarında yeniden kullanmaktır . Bu, mevcut içeriğinizi sosyal medyada kullanarak potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı ve böylece daha geniş bir kitleye ulaşmayı sağlar. Yani pazarlama bütçenizle daha etkili olmanın harika bir yoludur.

Şu anda, otantik etkileyicilerden gelen onayların, kitlenize güven aşılamanın harika bir yolu olduğu etkileyici pazarlamanın yükselişine tanık oluyoruz. Etkileyiciler, markanızın itibarını daha da yükseltmenin bir yolu olarak hizmet eden herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin önemli bir bileşeni olmalıdır.

Bir Google sıralama sinyali olarak görülmese de, içeriği sosyal medya aracılığıyla bağlamak, marka görünürlüğünü daha da artırmanın harika bir yoludur . Daha fazla sosyal sinyalin nihayetinde SERP’lerde daha yüksek sıralamalara dönüşeceği arama sıralamanız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Günümüz kullanıcıları, akran tavsiyelerine, anlık güncellemelere ve kişiselleştirmeye statik arama motoru sonuçlarından daha fazla değer veriyor. Bu anlamda sosyal medya, başlı başına bir arama motoru haline geliyor. Sosyal medya platformları, tüketici davranışları üzerinde yaygın bir etkiye sahip olan güvenilir sonuçlar elde etmek için kullanılabilir.

Sosyal Medya SEO Stratejisini Etkiler mi?

Sosyal medya etkinliği bir sıralama faktörü olmasa da SEO çalışmalarınızı aşağıdaki şekillerde destekleyebilir:

Trafiği Yönlendirir

İçeriğinizin görünürlüğünü artırarak, sosyal medya web sitenize daha fazla trafik çeker. İnsanlar içeriğinizi ne kadar çok paylaşırsa, web sitenizi o kadar çok kişi ziyaret eder ve böylece sıralamanızı yükseltir.

Arama Motoru Sonuçlarında Sosyal Medya Profil Sıralaması

Sosyal medya arama motoru sonuçlarınız da arama motorlarında sıralanır ve genellikle markalı arama sonuçlarının ilk sayfasında görünür. Optimize edilmiş sosyal medya profilleri ile çevrimiçi varlığınızı güçlendirebilirsiniz . Örneğin, insanlar şirketinizin Facebook sayfasını ziyaret ettiğinde markanızı daha iyi anlayacak ve değerli içerikleri keşfedeceklerdir.

İçerik Erişimini İyileştirin

Sosyal medya, içeriğinizin mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmasını sağlar ve burada içeriğinizi, ihtiyaç duyduklarını fark etmeyen kişilerin önüne sorunsuz bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Daha iyi içerik erişimi , özellikle geniş erişime sahip kişiler içeriğinizi paylaştığında, yüksek kaliteli trafik anlamına gelir. Yayınınızı paylaşabilecek sektörünüzde ilgili etkileyicileri keşfetmenize yardımcı olur.

Yerel SEO

Tüm web sitelerinizde ve girişlerinizde tutarlı NAP (ad, adres ve telefon numarası) bilgileri sağlarsanız, işletmeniz Google tarafından daha güvenilir olarak değerlendirilecektir.

Bu anlamda, sosyal medya , sosyal profilleriniz arasında tutarlı bilgiler sunarak yerel arama sonuçlarındaki sıralamanızı artırabileceğiniz yerel SEO çabalarınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır . Hikayelerinizi ve gönderilerinizi coğrafi olarak etiketlerseniz daha da fazla görünürlük elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya ve SEO Stratejileri Birbirini Nasıl Destekler?

Temelde farklı olmasına rağmen, SEO ve sosyal medya pazarlamasının entegre bir dijital pazarlama stratejisinin parçası olarak nasıl kesiştiğini anlamak önemlidir. Karmaşık bir ilişki olabilir, ancak araştırmaya değer:

Anahtar Kelime Araştırması

Herhangi bir etkili içerik stratejisinin bel kemiği olarak anahtar kelimeler, en çok hangi ifadelerin ve sorguların arandığını anlamanın harika bir yoludur. Bundan, içeriğinizi, arama yapanların kendi şartlarına göre ilgisini çekecek şekilde özelleştirebilirsiniz.

Bundan elde edilen içgörü, kullanıcıların düzenli olarak arama yaptığı sosyal medyaya da uygulanabilir. Burada, dönüşümleri ve etkileşimi artırmak için doğru anahtar kelimeleri (ve hashtag’leri) daha sık kullanarak, içeriğinizi kullanıcıların arama amacı ile daha iyi hizalayabilirsiniz. Sonuç olarak, markanızın paylaştığınız içerikle ilgilenen kişilerin akışlarında görünme olasılığı daha yüksektir. Müşterilerinizin ne istediğini daha iyi anlayarak beklentilerine uygun içerikler üretebilirsiniz.

Tıklamaya Zorla

Modern SEO, belirli bir sorgu için mümkün olan en iyi sonuçları sağlamaya odaklanır. Google’ın artık tıklamalara ve bir sayfada harcanan zamana metin düzenlemesinden daha fazla değer verdiği anahtar kelime doldurma günlerinden önemli ölçüde gelişmiştir .

Bununla birlikte, SERP başarısı için ilgi çekici bir başlık ve meta açıklamalara sahip olmak çok önemlidir . Bu, sosyal medya pazarlamasının tam kalbinde yer alır ve insanların dikkatini içeriğinize tıklamaya zorlayan ilgi çekici bir başlıkla çekmenin de önemli olduğu bir yerdir.

Web Sitenizdeki Sosyal Paylaşım Düğmeleri

Blogunuzda ve web sitenizde sosyal medya paylaşım düğmelerinin olması önemlidir . Bunlar, Google’ın arama sıralamalarını yapılandırmak için sosyal medya paylaşım verilerini kullanmaya başladığı bir çağda, kullanıcıları içeriğinizi sosyal medyada paylaşmaya teşvik edecektir.

Paylaşım düğmelerinin varlığı, sosyal medyadan gelen trafiği artıracak, ancak en önemlisi, Google arama sonuçlarındaki gelecekteki sıralamanızı etkileyecektir.

Bağlantıları Video ve Sunum İçeriğine Dahil Edin

YouTube ve SlideShare gibi platformlar, videoları ve sunumları paylaşmak için güçlüdür. Kolayca sindirilebilir içeriği paylaşmak için oldukça etkilidirler ve daha fazla maruz kalma elde etmek için güçlü araçlardır. Bunun gibi ağlarda içerik paylaştığınızda, her zaman ilgili blog gönderilerine ve diğer içeriklere bağlantılar eklemelisiniz.

Bu, yeni gelen bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olurken web sitenize gelen trafiği artıracaktır. Birisi içeriğiniz hakkında bir blog yazısı yazdığında, sunumunuzdan veya videonuzdan bir bağlantı eklemeyi seçebilir, bu da erişiminizi daha da artıracaktır.

Özetle dijital pazarlamanın iki ayrı taktik alanı olabilirler, ancak sosyal medya ve SEO, başarılı bir entegre içerik pazarlama stratejisinin tamamlayıcı yönleridir . Markanızın tüm potansiyelini ortaya çıkarmanıza yardımcı olan her ikisini birlikte nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı anlamaktır.

Categorized in: