Google’da üst sıralara çıkmak, hem bilimin hem de sanatın bir karışımıdır. Bir yandan, anahtar kelime araştırması ve teknik SEO gibi pratik SEO taktiklerini dikkate alırken, diğer yandan insanların tıklamak isteyeceği değerli ve eğlenceli içerikler sağlamalısınız.

Peki bu dengeyi nasıl sağlarsınız?

Bu makalemizde, Google’daki SEO sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olacak birkaç tekniği ve stratejiyi inceleyeceğiz .

Google’da Üst Sıralara Çıkmak için 7 İpucu

1. Alakalı İçerikler

Bu ifadeyi hemen hemen her SEO makalesinde görmüşsünüzdür: “Önemli olan içeriktir.”

Bu kadar sık ​​tekrarlanmasının bir nedeni var.

SEO stratejinizin diğer herhangi bir yönünü analiz etmeye başlamadan önce , içerik stratejinize iyi bir göz atmanız gerekir. Daha yüksek bir arama motoru sıralamasını güvence altına almanın ilk adımı, orijinal, yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır.

Yani, bir amaca hizmet eden ve bir kullanıcıların sorularını tam olarak yanıtlayan içerikler geliştirmelisiniz. Google, arama yapanlara yalnızca otoriter, doğru ve ilgi çekici içeriği göstermek ister.

Unutmayın, Google’ı kandıramazsınız. Aynı anahtar kelimeleri blogunuza tekrar tekrar yapıştırma stratejisi artık geride kaldı. Kullanıcıların gerçekten bir değer elde edebilecekleri alakalı içerik oluşturmaya zaman ayırmanız gerekiyor.

Anahtar kelime araştırması (aşağıda daha detaylı inceleyeceğiz), resimler ve videolar, içeriğinizin kalitesini artırmak için en iyi kaynaklardır. İnfografikler veya ilgili fotoğraflar gibi görseller, bir sayfadaki tüm metnin monotonluğunu bozabilir. Benzer şekilde videolar, yazılı içeriğinize değer katarken aynı zamanda insanların sayfanızda daha uzun süre kalmasını sağlar (Google buna mutlaka dikkat edecektir).

2. Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerde Google’da daha üst sıralarda yer almanın çok önemli bir yönü olması şaşırtıcı değildir. Ancak doğru anahtar kelimeleri mi hedefliyorsunuz?

Anahtar kelime araştırmanızı yaparken dikkate almanız gereken temel faktörler şunlardır:

  • Arama hacmi
  • Anahtar kelime rekabeti

Yalnızca en yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri hedefliyorsanız, SEO sıralamanızı asla düzgün bir şekilde iyileştiremezsiniz. Yüksek rakamlar cazip gelse de, gerçekte “SEO ajansı” gibi genel terimler ve konular için sıralama yapmak inanılmaz derecede zordur.

Bunun yerine, uzun kuyruklu anahtar kelimelere ve daha düşük arama hacmine sahip anahtar kelimelere odaklanın.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, genellikle daha spesifik olan ve birkaç kelime daha kullanan anahtar kelimelerdir. Örneğin, ana anahtar kelime “SEO ajansı” ise, uzun kuyruklu bir anahtar kelime “SEO ajansı nasıl seçilir” olacaktır. Bu anahtar kelimenin arama hacmi önemli ölçüde düşük olsa da, bu kelime için konumlandırmanın çok daha kolay olduğu anlamına da gelir.

Kolaya kaçmak gibi görünse de, bu, web sitenize daha nitelikli kullanıcılar getirmek için sağlam bir yöntemdir. Size içeriğinizi daraltmanın, doğru hedeflere ulaşmanın ve daha kolay sıralamanın bir yolunu sunar.

Yani arama hacmi yüksek anahtar kelimelerden kaçınmayın. Ama bütün yumurtalarınızı o sepete koymayın. Bunları zaten muhtemelen doğal olarak içeriğinizde kullanacaksınız, bu da Google’ın sizin neden bahsettiğinizi bilmesi için faydalı ve önemlidir.

Anahtar kelime araştırmanızı yaparken doğru kelimeleri bulmanıza yardımcı olmak için bu konuyla ilgili bir makale yazdık. Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlar size oldukça yardımcı olacaktır.

3. Güncel İçerik

Temel konuları zaten ele aldıysanız, Google’da daha üst sıralarda yer almak için başka ne yapabilirsiniz? Başlamak için en iyi yer, zaten sahip olduğunuz içeriktir.

SEO her zaman yeşil değildir. Bir ay iyi konumlandırılabilecek anahtar kelimeler, sonraki altı ay ile aynı olmayabilir. Bu da sayfanızın Google’daki konumunu etkileyebilir.

Bu, özellikle en güvenilir sayfalarınızdan bazılarının zaman içinde daha az görüntüleme ve tıklama aldığını fark ettiyseniz önemlidir. İlgili içeriği yeni alakalı anahtar kelimeler, yeni bilgiler ve yenilenmiş kaynaklar içerecek şekilde güncelleyin.

Bu tabi ki blogunuzu geçen haftadan güncellemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, tüm eski içeriğinizi gözden geçirmek ve mevcut koşullara ayak uydurmak, nelerin iyileştirilebileceğini ve nelerin güncellenebileceğini görmek için birkaç ayda bir zaman ayırın. Bu iş çoğunlukla büyük bir envantere ve çok fazla içeriğe sahip bloglar için geçerlidir.

4. Sütun Sayfalar

Web sitenizde sütun sayfalarınız var mı? Bu teknik, alaka düzeyi ve otorite oluşturduğu için Google konumunuzu artırmanıza gerçekten yardımcı olabilir.

Sütun sayfası, blogunuzdan ayrı, sık sık yazdığınız belirli bir konu veya kavram için “büyük resim” açıklaması sağlayan bir web sayfasıdır. Örneğin, web sitemizde NLP , E-Ticaret için SEO ve Dijital Pazarlama Metriklerine ayrılmış sayfalarımız var. Bu sayfalar daha sonra, daha büyük bir konunun farklı yönleri hakkında daha ayrıntılı bir açıklama sağlayan diğer sayfalara bağlanır. Örneğin, Uluslararası SEO .

Blog içeriğimize bu sütun sayfalarına bağlantılar ekleriz. Bu sütun sayfaları, Google’a bu konuda uzman olduğumuzu ve bu kavram hakkında sık sık yazdığımızı söyler.

Sütun sayfaları ayrıca web sitenizi dahili olarak düzenleyerek hem Google’ın yazdıklarınızı anlamasını, hem de okuyucularınızın ilgilenebilecekleri daha fazla içeriğe kolayca ulaşmasını.

5. Bağlantı Oluşturma

Ne yazık ki “İşini doğru yaparsan gelirler” sözü SEO için geçerli değildir. Sadece inşa etmeniz değil, aynı zamanda tanıtmanız da gerekir.

Bağlantı oluşturma, diğer web sitelerinin doğrudan içeriğinize bağlantı vermesi anlamına gelir. Hantalca işlemesine rağmen, SEO stratejinizde bağlantı oluşturmayı göz ardı edemezsiniz.

Bağlantı oluşturma, Google’da üst sıralara çıkmak için önemlidir, çünkü arama motoru, başkalarının size bağlantı verecek kadar güvendiğini belirlerse web sitenize daha fazla güvenebilir.

Peki geri bağlantılarınızı nasıl oluşturabilirsiniz?

İlk olarak, hangi web sitelerinin rekabetinizin içeriğine bağlantı verdiğine bakarak başlayın. Neden onlarla bağlantı kurduklarını belirlemeye çalışın ve ardından daha da iyi içerik oluşturun. Daha sonra içeriği web sitesine sunabilir ve bağlantılarını sizinkiyle değiştirmeyi düşünüp düşünmediklerini görebilirsiniz.

Ayrıca içerik yazabilir ve iyi bir domain otoritesine sahip farklı ilgili web sitelerine sunabilirsiniz. Rastgele web siteleri seçmek yerine, kendi içeriğinize bağlanabilecek içeriğe sahip web siteleri seçtiğinizden emin olun. Örneğin, maraton hazırlığı sırasında dayanıklılık hakkında yazan bir koşu ayakkabısı şirketi, enerji ve sağlık gıdaları satan bir şirkete gerçekten çok uygun olabilir.

Konuk blog gönderileri yazmak, içeriğinize bağlantılar oluşturmanın başka bir iyi yoludur. Unutmamız gereken; değer katacak, tercihen sizinkinden daha fazla otoriteye sahip bir web sitesinden olmalıdır.

6. Teknik SEO

Google’da üst sıralara çıkmak için kolayca gözden kaçan bir başka iş de Teknik SEO‘dur. Bunu, web sayfanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz perde arkası taktikleri olarak düşünün.

Teknik SEO için bazı önemli hususlar şunlardır:

  • Web sitesi yükleme süresi
  • Mobil Uyumluluk
  • Web sitesi gezinme hızı
  • Alternatif Metinler
  • Optimize Görseller
  • H1, H2 ve H3’ü doğru şekilde kullanmak
  • Meta Açıklamaları
  • Dahili Bağlantı Stratejileri

Google , teknik SEO için dikkate alınması gereken tüm farklı şeyler için çok ayrıntılı bir kılavuz sağlar.

Bunların hepsi, test etmeniz ve incelemeniz gereken önemli hususlardır çünkü sizi geriye düşürebilirler.

Hızlı yüklenen bir web sitesi size birçok şekilde yardımcı olacaktır. İlk olarak, web sitenizin yüklenmesi çok uzun sürerse, insanların, o kadar zaman harcadığınız içeriğe bakma şansı bile bulamadan siteden ayrılma riskini alırsınız. Benzer şekilde Google, özellikle mobil için daha hızlı yüklenen sayfalara öncelik verecektir. Sıkıştırılmış görüntüler hız sürelerinize yardımcı olacaktır.

Web sitenizdeki resimlerinizin her birine Alternatif Metin eklemeyi unutmayın. Google tarayıcılarının görselleri göremediğini ve bu nedenle görselin ne hakkında olduğunu belirlemek için alternatif metne güvendiklerini unutmayın. Alt metniniz, bulundukları belirli sayfada sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimeleri içermelidir.

Son olarak, anahtar kelimelerinizi H1, H2 ve H3 başlıklarınıza, blog başlığınıza, URL’nize ve meta açıklamasına eklemeyi unutmayın. İçeriğinize dahili bir bağlantı stratejisi uygulamayı unutmayın. Bu, okuyucuları web sitenizde daha uzun süre tutacak ve Google’a bu alanda uzman olduğunuzu kanıtlayacaktır.

7. SERP’ler, Snippet’ler ve Sonuçlar

İçeriğinizi yazarken, bir snippet veya SERP’de öne çıkma şansını artıracak şekilde yazmaya çalışın.

Snippet ve SERP’ler, artık kullanıcıların arama sorgularına yanıt almak için gerçekten bir bağlantıya tıklayıp tıklama ihtiyacını değiştirmiş durumda. Bunun yerine, Google artık yanıtları direkt sonuçlar sayfasında görüntülüyor, bu da kullanıcının web sitenize gerçekten girmesi gerekmediği anlamına geliyor.

Bu, Google’da en üst noktayı, yani “0. sıra”yı hedeflemek daha da önemli oldu demektir.

Uygun H2 ve H3’leri kullanmak, Google’ın bir soruyu yanıtladığınızı anlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bilgi isteyen alakalı anahtar kelimeleri taklit etmek yardımcı olabilir, ancak içeriğinizi doğal tutmayı unutmayın . Google , yalnızca anahtar kelimeyi kullanmak için garip bir şekilde ifade ettiğinizi fark edecektir . Yukarıda da söylediğimiz gibi değer sağlamazsa Google konumlandırmaz.

Bu yedi ipucuyla, zamanla Google’daki sıralamanızı iyileştirebileceğinizi umuyoruz. Genel olarak, bu makaleden çıkarmanız gereken bir şey varsa, SEO stratejinizin özgün, değerli içerikten ve küçük ayrıntılara dikkat etmekten fayda elde edeceğidir.

Categorized in: