Başarılı bir SEO kampanyası, doğru anahtar kelimeleri araştırmak ve seçmekle başlar. Anahtar kelimeleri entegre etmeden önce bir dizi önemli faktörün dikkate alınması ve araştırılması gerekir. Örneğin doğru yorumlamazsanız rekabeti yüksek veya kötü anahtar kelime hedefleme nedeniyle , çok az sonuç elde ederek kapsamlı kaynaklar harcarsınız.

Bununla birlikte, doğru anahtar kelimeleri seçmek ve optimize etmek, daha fazla etkileşim ve nitelikli müşteri adayları oluşturacak, nihayetinde satışları artıracaktır. Anahtar kelimeler, iyi oluşturulmuş bir SEO stratejisinin temelidir , bu yüzden iyi planlandıklarından ve göreve uygun olduklarından emin olalım.

Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

Tüm stratejiler net hedeflerle başlar. Aynı şey SEO amaçları için anahtar kelimeler seçmek için de geçerlidir. Hedef pazarımızı ve belirli alıcı kişiliklerini tanımlamak , daha sonra daha odaklanmış anahtar kelimeleri belirlememize olanak tanır.

Kaç Anahtar Kelimeye İhtiyacım Var?

“Ne kadar çok o kadar iyi”, anahtar kelime seçiminde geçerli değildir. İyi tanımlanmış hedeflerinizle , sıkı çalışmanız için en fazla ödülle sonuçlanacak özenle seçilmiş anahtar kelimelere odaklanmak istersiniz .

Basit ama etkili bir yaklaşım, anahtar kelimelerinizi web siteniz veya blogunuzla aynı hiyerarşiyi kullanarak oluşturmaktır. Bu stratejiyle, farklı düzeylerde anahtar kelimeleri arayarak başlıyoruz:

Ana Anahtar Kelime – Bu, SEO stratejinizin merkezinde olmasını istediğiniz anahtar kelimedir. Tüm web sitenizi uzun vadede konumlandırmak istediğiniz anahtar kelimedir. Bu, alan adınızda bulunan bir anahtar kelime veya sektörünüzdeki birincil kelime olabilir.

İkincil Anahtar Kelimeler – Bu anahtar kelimeler destekleyici roller oynar ve işletmenizle oldukça alakalıdır. Üç ila yedi ikincil anahtar kelime herhangi bir yerde yeterli olacaktır. İkincil anahtar kelimeleriniz, web sitenizin bölümlerinin ana başlıkları ve/veya blogunuz için en belirgin kategoriler olabilir.

Ek Anahtar Kelimeler – Blog gönderilerinizin her biri veya web sitenizdeki daha uzun açıklamalar için daha spesifik olan başka üç ila beş anahtar kelime. Bu anahtar kelimeler, blog konularınız veya ürünlerinizi tanımlarken kullanılan öne çıkan kelimeler/ifadeler olabilir.

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmenin 3 Anahtarı

Hedef Pazar – Anahtar kelime ne kadar genel olursa, o kadar fazla rekabet olur ve bu da sıralamanın o kadar zor olduğu anlamına gelir. Hedef pazarınızı ve alıcı kişiliğinizi daraltmak , bu alakalı anahtar kelimeler için sıralanabileceğiniz ve dönüşüm oranlarını artırabileceğiniz anlamına gelir. “Kadınların hafif bisiklet ayakkabılarını” “bisiklet ayakkabıları” ile karşılaştırın.

Anahtar Kelime Arama Hacmi – Sektörünüzdeki belirli anahtar kelimeleri kaç kişi arıyor? Onlar için sıralamaya çalışmalı mısın? Tipik olarak, çok yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler, yüksek rekabet anlamına gelir. Bütçeniz büyük markalarla rekabet edemiyorsa ve bolca zamanınız yoksa, daha az genel, daha spesifik uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanız daha iyi olur. Aşağıda bazı anahtar kelime araştırma araçlarını paylaşacağız.

Rekabet – Tartıştığımız gibi, anahtar kelime arama popülerliği rekabetle el ele gider. İşin püf noktası, yeterince yüksek arama hacmine ancak sınırlı rekabete sahip anahtar kelimeler arasında doğru dengeyi bulmaktır . Sektörünüzde SEO üzerinde çalışan sayısız işletme var, bu nedenle masada yerinizi bulmak açık fikirli olmayı gerektirir. Daha geniş bir pazarda bir niş oluşturmak, belirli bir demografik aramanın belirli anahtar kelimeler için sıralanması ve karşılığında o pazarda bir otorite haline gelmenin harika bir yoludur.

Sütun ve Küme Sayfaları için Anahtar Kelimeler

Geleneksel olarak SEO, doğal metini bozma pahasına bile, doğrudan kullanıcı arama sorgularıyla eşleşen anahtar kelimeler kullanmaya odaklanmıştır. Ancak Google’ın algoritmaları değişti ve Google artık direkt kullanıcı amacına odaklanıyor .

Google’ın Doğal Dil İşleme aracı BERT , anahtar kelimelerin bağımsız anahtar kelimeler yerine birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu görmek için arama sorgularını analiz eder . Pazarlamacılar artık web sayfalarını sütun sayfaları ve konu kümeleri etrafında düzenleyerek yaklaşımlarını uyarladılar.

Sütun sayfaları temelde bir web sayfasını temsil eden bir özettir. Bir sütun sayfası, bir konuyla ilgili tüm genel bilgileri kapsar ve genel bir anahtar kelimeye odaklanır. Sütun sayfasındaki bağlantılar, her noktada daha ayrıntılı içeriğe yol açar. Diyelim ki köpek tasmaları satıyorsunuz, özellikle köpek koşumları üzerine bir sütun sayfası oluşturabilirsiniz. Sütun sayfaları genellikle blog gönderilerinden çok daha uzundur ve konuyla ilgili ana noktaları tartışır.

Küme sayfaları ise konunun çeşitli yönlerini daha ayrıntılı olarak kapsayan daha özlü içerik gruplarıdır . Örneğin köpek tasması markamız, deri tasmalar, özel tasmalar, uzatılabilir tasmalar vb. hakkında ayrı gönderiler oluşturabilir.

Bu yapı, kullanıcıların web sayfalarında gezinmesine yardımcı olan bir dizi bağlantı tarafından yönetilir . Sütun sayfaları kümedeki makalelere bağlanır ve her küme makalesindeki bağlantılar sütun sayfasına geri döner.

Sayfanız için anahtar kelimeler seçerken , her bir anahtar kelime yerine anahtar kelime gruplarına odaklanın . Bu, kullanıcılara daha değerli içerik sağlamanıza ve Google’ın sayfalarınızı dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olmanıza olanak tanır.

Anahtar Kelimeleri Seçmek için 20 SEO Aracı

 1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı – Kelimelerinizi seçmek ve genel SEO stratejisi için vazgeçilmez bir araçtır. Anahtar kelime planlayıcıdaki verilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için çalışan en az bir Adwords kampanyanız olmalıdır.
 2. Google Otomatik Tamamlama – Bir arama terimi yazmaya başladığımızda Google’ın nasıl öneriler sunduğunu hepimiz deneyimlemişizdir. Bunlar, insanların konuyla ilgili olarak sıkça aradığı anahtar kelimeler olduğundan, Google otomatik tamamlama, başka türlü düşünmemiş olabileceğiniz mükemmel bir anahtar kelime fikirleri kaynağıdır.
 3. Google Trends – Bu SEO aracı, bir konuma, yıla ve daha fazlasına dayalı olarak anahtar kelime aramalarının zaman içinde ne kadar popüler olduğunu görmenizi sağlar. Ayrıca farklı anahtar kelimeleri yan yana karşılaştırabilir ve şu anda neyin trend olduğunu görebilirsiniz.
 4. Google Search Console – İnsanların sitenize ulaşmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını görme gücü veren Google’ın bir başka harika aracı. SEO pazarlama stratejinizi ölçmek ve izlemek için bir zorunluluktur.
 5. SemRush – Rakip analizi ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını görmek için olağanüstü bir araç. SemRush ile karşı karşıya olduğunuz rekabeti ve hangi fırsatların mevcut olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.
 6. Ubersuggest – Neil Patel, bu aracı anahtar kelime araştırmasına yardımcı olmak için oluşturdu. Bir kelime veya kelime öbeği yazmanız yeterlidir; öneriler, eş anlamlılar ve ilgili ifadelerin bir listesini alırsınız. Ubersuggest ayrıca TBM, rakipler ve arama hacimleriyle ilgili verileri de içerir.
 7. Moz Keyword Explorer – Bu ücretsiz anahtar kelime aracı, organik trafik, anahtar kelime önceliği ve sıralama zorluğu hakkında veri sağlar.
 8. Similarweb – Belirli bir web sitesi için trend olan anahtar kelimeler ve en popüler içerik gibi SEO analiz özelliklerini içeren bir pazar istihbarat aracı.
 9. YouTube Otomatik Tamamlama – Google otomatik tamamlamaya çok benzer şekilde, YouTube’un sürümü, video SEO yoluyla erişiminizi artırmak için daha fazla anahtar kelime fikri edinmenize yardımcı olur.
 10. Keywordtool.io – Uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturmak için harika bir ücretsiz anahtar kelime aracı. Keywordtool, Google’ın otomatik tamamlama özelliğini kullanırken aynı zamanda Google’ın anahtar kelime planlayıcısına da bir alternatiftir.
 11. Ahrefs – SEO’ya ve tüm inceliklerine biraz daha derinlemesine inen daha kapsamlı bir hepsi bir arada araç. Ahrefs, birçok ekstra özelliği ve 24 saat desteği ile ücretli bir çözümdür.
 12. DuckDuckGo Otomatik Tamamlama – Kullanıcılarına daha fazla gizlilik sunan alternatif bir arama motoru. Açıkçası Google kadar güçlü olmasa da, anahtar kelime fikirleri almak ve yeni fırsatlar bulmak için başka bir yer. Bu arama motoru, kullanıcılara daha fazla gizlilik sunmaya odaklanmıştır. Önceki durumda olduğu gibi, yeni fikirler almak için iyi bir yer olabilir.
 13. Answer the public – Terimler arasındaki ilişkileri gösteren benzersiz bir grafikte yapılandırılmış anahtar kelime önerileri bulmaya yardımcı olan ilginç bir anahtar kelime aracı. Anahtar kelimeleriniz arasındaki bağlantıları görselleştirmek için yararlı bir araç.
 14. SEO Power Suite – Anahtar kelime araştırması ve performanslarına tam bir genel bakış içeren başka bir tam hizmet SEO çözümü.
 15. WordStream – Bu ücretsiz anahtar kelime arama aracı, Google ve Bing Ads performansını dışa aktarabileceğiniz ve izleyebileceğiniz anahtar kelimeleri sizin için bulur.
 16. Also asked– Anahtar kelimenizi bir dil ve ülke ile birlikte girin ve bu araç, konunuzla ilgili hiyerarşik bir arama sorguları haritası görüntüler.
 17. KWFinder – Bu arama motoru, sıralaması kolay olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmaya odaklanır.
 18. Ninjas Search Combination Tool – Yeni kombinasyonlar keşfetmek için listeleri birbiriyle karşılaştıran akıllı bir araç.
 19. Bing Otomatik Tamamlama -Tam olarak Google olmasa da, Bing size bazı yeni fikirler ve olasılıklar verebilecek anahtar kelime ilhamı için hala bir kaynaktır.
 20. Google’dan ilgili sorular – Bir Google araması sırasında “ilgili sorular” veya “insanlar da soruyor” ifadesini görürsünüz. Bunlar, gerçek kullanıcı sorgularından oluşturulan mükemmel anahtar kelime ve içerik fikirleri kaynaklarıdır.

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, dijital pazarlama başarısında temel bir adımdır. Google, sayfaları dizine ekleme ve sıralama şeklini değiştirmiş olsa da, SEO çalışmaları söz konusu olduğunda anahtar kelimeler hala son derece önemlidir.

Neyse ki pazarlamacılar için anahtar kelime araştırması ve içeriğe entegrasyon için tonlarca araç var. Henüz yapmadıysanız, önerilen araçlarımızdan bazılarını deneyin. Bazen tüm farkı yaratabilecek rekabette sadece küçük bir avantajdır.

Categorized in: