Doğal reklamcılık her yerdedir, ancak farkında bile olmayabilirsiniz! Bu dijital reklamcılık tarzı, reklamı içerikle birleştirdiği için tamamen benzersiz bir formattır.

Doğal reklamların benzersiz doğası gereği, mevcut birçok farklı tür vardır. Bu makalede, bir sonraki doğal reklam kampanyanız için yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak 7 doğal reklamcılık örneğini inceleyeceğiz!

Doğal Reklam Nedir?

Doğal reklamcılık, bir reklamın bir web sitesinin veya haber platformunun doğal editoryal stiline entegre edilmesine dayanan, müdahaleci olmayan bir reklam biçimidir. Göründükleri web sitesine veya platforma sorunsuz bir şekilde uyum sağlarlar ve organik içeriğe benzerler (ancak her zaman bir reklam olduklarına dair bir göstergeleri olmalıdır).

Doğal Reklamcılığın en yaygın türlerinden biri, farklı haber platformlarında veya sitelerinde sponsorlu makalelerdir. Ancak, doğal reklamlar birkaç farklı biçimde olabilir. Aslında, farkında bile olmasanız da, sosyal medyada düzenli olarak doğal reklamlara maruz kalıyorsunuz! Doğal reklam kampanyalarınızı etkinleştirmenize yardımcı olabilecek birçok araç ve platform vardır.

Doğal reklamcılığın üç ana biçimi vardır:

  • Feed’de/İçerik İçi reklamlar: İçerik parçalarına, sosyal yayınlara ve e-ticaret işletmelerine entegre edilen reklamlar. Doğal içerikle uyum sağlamaya ve kesintiye yol açmayan bir kullanıcı deneyimi yaratmaya çalışırlar.
  • İçerik Öneri Reklamları: Haber amaçlı içeriğin veya diğer reklamların yanında önerilen biçimde görüntülenen reklamlar. Bu reklamlar genellikle bir makalenin sonunda veya yanında bulunur ve kullanıcılar için birçok farklı önerilen reklam veya içerik sunar.
  • Markalı/Doğal İçerik Reklamları: Tipik bir kalıba uymayan doğal reklamlar. Bu reklamlar, bir yayıncının web sitesinde veya platformunda benzersiz içerik işlevi görür.

7 Doğal Reklam Örneği

1.Spotify ve Netflix

Netflix ve Spotify, benzersiz, alakalı deneyimler oluşturmak için kullanıcılarının verilerini kullanmalarıyla tanınan iki markadır. 2017’de platformlar, çok dikkat çeken gerçekten orijinal bir doğal reklam kampanyası oluşturmak için ortaklık kurdu.

Netflix’in Stranger Things dizisinin galasının ardından, Spotify kullanıcıları, platformda “Stranger Things” moduna girebileceklerini öğrenmek için hesaplarına giriş yaptı ve dinleme alışkanlıklarına göre kendilerine bir karaktere dayalı bir Spotify çalma listesi verildi.

Bu içerik sponsorlu olarak tanımlandı ve Spotify’ın platformuna ve estetiğine uyarlanmış bir tasarıma sahipti. Bu, elit düzeyde doğal reklamcılığın harika bir örneğidir.

2. The New York Times ve Allbirds

Sıklıkla gördüğünüz tipik bir doğal reklamcılık biçimi, haber web sitelerindeki sponsorlu gönderilerdir. Harika bir örnek, ayakkabı şirketi Allbirds tarafından desteklenen bu New York Times makalesidir.

Bu reklam, platformun normal haber akışında sponsorlu bir etiketle tanıtılan bir Yayın İçi/İçerik İçi reklamdır. Kullanıcılar makaleye tıkladıklarında, NYT’nin web sitesinde güzel grafikler ve destekleyici ses efektleriyle benzersiz bir sayfaya yönlendirildiler.

Makale, kuşların çevremizdeki değerlerine ve iklim değişikliği nedeniyle nasıl risk altında olduklarına odaklanmaktadır. Bu, kendilerini sürdürülebilirliğe adadıkları ve adlarında “kuş” olduğu için ayakkabı şirketiyle mükemmel bir uyum içindedir. Bu, doğal içeriğin markanızla nasıl uyumlu olması gerektiğine, ancak mutlaka markanızla ilgili olmaması gerektiğine dair güçlü bir örnektir.

3. Mesaj Podcast’i & GE

Doğal içerik yalnızca makaleler ve sosyal medya reklamları olmak zorunda değildir. Örneğin General Electric, bir bilim kurgu podcast’i olan The Message’ı üretmek için Panoply ile ortaklık kurdu.

Bu podcast, Apple’ın iTunes oynatıcısında 1 numaraya ulaşan türünün ilk örneğiydi ve o sırada 4 milyondan fazla indirildi.

Bu podcast, doğal reklamcılığın mükemmel bir örneğidir, çünkü podcast’in kendisi iyi geliştirilmiş, baştan sona eğlenceliydi ve GE teknolojisini doğal olarak hikayenin içinde içeriyordu. Bununla birlikte, içeriğin kendisinde hiçbir zaman açıkça GE adını vermedi, yalnızca giriş, kredi ve kapak resminde. Podcast o kadar başarılıydı ki daha sonra Life After adında ikinci bir tane yaratmaya devam ettiler ve Derel Reklamcılığın En İyi Kullanımı için 2016 Webby ödülünü kazandılar.

4. Sosyal Medya Reklamları

Doğal reklamcılık örneği bulmanın en hızlı yolu, herhangi bir sosyal medya uygulamanızı açmak ve görünen feed içi reklamlara bakmaktır. Bu, açık ara en yaygın doğal reklamcılık biçimlerinden biridir.

Bu Feed İçi Reklamlar, ücretli olarak açıklanır, organik içerikle mükemmel şekilde eşleşir ve bir kullanıcının içerik akışına yerleştirilir.

5. Instagram Filtresi ve Nickelodeon

Ancak, sosyal medyadaki tüm doğal reklamların feed içi reklamlar olması gerekmez. Nickelodeon, “Hangi SpongeBob Karakterisin?” eğlencesiyle bunu gösterdi.

Doğal reklamcılığın bu sürümü eğlenceli, etkileşimli ve Instagram kullanıcılarıyla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Uygulamada, Nickelodeon tarafından desteklendiği belirtilir, diğer tüm filtrelerin olduğu yere yerleştirilir ve diğer organik filtrelerle aynı şekilde çalışır.

6. Taco Bell ve Snapchat

Nickelodeon’un Instagram filtresine benzer şekilde Taco Bell, Cinco de Mayo’yu kutlayan bir lens oluşturmak için Snapchat ile ortak olmaya karar verdi. Sponsorlu filtre, kullanıcıların yüzlerinin dev taco kabukları gibi görünmesini sağladı ve fikir nispeten basit olmasına rağmen, kullanıcılar buna bayıldı!

Filtre büyük bir başarıydı ve bir günde 224 milyonun üzerinde görüntüleme aldı. Tabii ki, sadece insanları eğlendirmekle kalmadı, aynı zamanda Taco Bell’i sosyal ağda tanıttı.

7. Patrón Tequila & Twitter

Tekila üreticisi Patrón, markalarını sosyal medyada tanıtmak için Uluslararası Margarita Günü’nde (22 Şubat) Twitter’a gitti. Birkaç margarita tarifi sundular ve insanlardan hangisinin en iyi olduğunu düşündüklerini oylamalarını istediler.

Patrón, Twitter kullanıcılarıyla etkileşim kurarak ve insanları katılmaya teşvik ederek markasını geleneksel reklamlar olmadan tanıtmayı başardı. Bunun yerine, insanların markaları hakkında daha doğal ve kendiliğinden hissedecek şekilde paylaşmalarını, beğenmelerini ve yorum yapmalarını sağladılar.