Pazarlama ve reklamcılık , özellikle son yıllarda İnternet ile birlikte adapte olmuş ve gelişmiştir. Aslında, reklamlar artık reklamda gösterilen ürün veya hizmetle ortak özelliklere sahip web sitelerine yerleştirilebilir ve böylece kısa sürede daha fazla trafik elde edilebilir. Buna içeriğe dayalı reklamcılık denir.

İçeriğe Dayalı Reklamcılık Nedir?

İçeriğe dayalı reklamcılık, göründükleri web sitesinin içeriğiyle eşleşen bir ürün veya hizmetle ilgili reklamların görüntülenmesinden oluşur. Örneğin, bilgisayarlarla ilgili bir sitede dizüstü bilgisayar reklamları. Bu, arama motorlarında ve diğer mekanizmalarda kullanılan anahtar kelimeleri alan bir algoritma sayesinde elde edilir. Sonuç olarak, web sitesi sahibi tıklama sayısına bağlı olarak değişken bir gelir elde eder ve reklam veren daha fazla trafik alır.

İçeriğe dayalı reklamcılık, reklamları anahtar kelimeler aracılığıyla alakalı web sitelerine bağlayan bir mekanizma olan içeriğe dayalı segmentasyon yoluyla çalışır. Arama motorları da bunu arama sonuçlarında reklam göstermek için kullanır. İçeriğe dayalı reklamcılığı kullanan platformlar çok çeşitlidir ve video içi reklamlardan oyun içi reklamlara, görüntülü reklamlara ve sosyal reklamlara kadar çeşitlilik gösterir .

İçeriğe Dayalı Reklamcılığın Faydaları

Yerel reklamcılık , SEM , davranışsal reklamcılık vb. gibi birçok seçeneğin mevcut olduğu göz önüne alındığında, en iyi nasıl reklam verileceği konusunda pek çok tartışma vardır. Bu son tür, çoğunlukla üçüncü taraf çerezleri kullanan kullanıcılardan gelen izleme bilgilerine dayanır. Bu yöntem doğru sonuçlar verebilirken, bazı kullanıcıları rahatsız edebilecek ve ürününüzü tıklamamalarına veya satın almamalarına neden olabilecek gizlilik pahasına yapar. Bununla birlikte, içeriğe dayalı reklamcılık daha güvenilir bir deneyim sunar, bu nedenle bazı faydalarına bir göz atalım.

Kolay ve Uygun Fiyatlı

İçeriğe dayalı reklamcılık hizmetleri genellikle çok sezgiseldir ve hemen kurulabilir. Kendi başlarına çalışabilirler, bu nedenle bir pazarlama ekibinin onlara çok fazla zaman harcamasına gerek yoktur. Aslında, birçoğu ücretsizdir, yani farklı stratejiler deneyebilir ve bunları ücretsiz olarak kendiniz değiştirebilirsiniz. Arayüzün kullanımı da kolay olma eğilimindedir, bu nedenle tüm bilgiler aynı yerde görüntülenir.

Özelleştirilebilir

Reklamlar genellikle sayfanın içeriğiyle sınırlı değildir, ancak demografik bilgiler veya coğrafi konum gibi çeşitli parametrelere göre kapsamlı bir şekilde özelleştirilebilir. Ayrıca, bazı içeriğe dayalı reklamcılık hizmetleri web siteleriyle sınırlı değildir, reklamlar videolarda, yani YouTube’da da gösterilebilir.

Başarılı Hedefleme

Tahmin edebileceğiniz gibi, belirli türde bir içerik veya teklif arayan kişilerin, ilgisi olmayan kişilerden ziyade reklamları tıklama olasılığı daha yüksek olacaktır, bu nedenle aldığınız tıklamalar muhtemelen ilgilenen kişilerden olacaktır.

Gizlilik Dostu

İçeriğe dayalı reklamcılık, müşteri verilerini toplamadığı veya analiz etmediği , bunun yerine web sitelerinde, oyunlarda veya videolarda bulunanları kullandığı için kullanıcının gizliliğini korur.

İçeriğe Dayalı Reklamcılık Örnekleri

İnternette bu tür reklamları mutlaka görmüşsünüzdür. İçeriğe dayalı reklamların çoğu Google Ads ile yapılır, çünkü bu ücretsiz hizmet, kullanıcıların çevrimiçi ortamlara çok kolay bir şekilde reklam yerleştirmesine olanak tanır, bu da pasif gelir elde etmenin harika bir yolu olarak düşünülebilir. Çalışma şekli basittir: Anahtar kelimeleri ve konuyu girin, Ads bunları sayfa metni ve diliyle birlikte analiz edecek ve ardından reklamlarınız için en uygun web sitesini/web sitelerini seçecektir. Dilediğiniz reklamlar alakalı web sitelerine yerleştirilecek ve tıklanma almaya başlayacaktır.

Ancak unutmayın ki: içeriğe dayalı reklamlar yayınlayabileceğiniz tek reklam sağlayıcı Google Ads değildir. PropelerAds, Revenue Hits, AdRecover ve çok daha fazlası gibi başka seçenekler de var.

Belirli Konulardaki Web Siteleri

Daha önce de belirtildiği gibi, içeriğe dayalı reklamcılık, göründükleri sitenin içeriğiyle eşleşen ürünler veya markalar hakkında reklamlar göstermeyi içerir. Örneğin BBC’nin yemek içerikleri paylaşan meşhur sitesi BBC good food’u ziyaret ederseniz karşınıza yemek ile ilgili ürünlerin ya da hizmetlerin reklamlarının çıktığını görürsünüz.

Bu web sitesinde karşınıza çıkacak reklamların büyük çoğunluğunun yemeklerle ilgili olmasının nedeni de budur.

Kendi Reklamınızı Kendiniz Yapabilirsiniz

Bazen web siteleri, kendi web sitelerinin ya da web siteleri ile ilgili ürün ya da hizmetinin reklamını, tanıtımını kendi web sitesinde yayınlayabilirler. Bu hem çok daha az masraflı hem de yönetmesi kolay bir süreç olduğundan mantıklı bir stratejidir.

Örnekte görebileceğiniz gibi web sitesinin en üstünde, kullanıcıyı markanın kendi uygulamasını indirmeye ve oradan daha fazla içeriğin keyfini çıkarmaya davet eden bir reklam görüntülenir. Bu reklam doğrudan web sitesine yönlendirmese de aynı şirket tarafından yapılan bir uygulamaya yönlendirdiğinden pozitif bir etkisi olduğu tartışılmazdır.

Sonuç Olarak

Üçüncü taraf çerezler nedeniyle veri gizliliğinin güvenlik açığı, şirketlerin kademeli olarak içeriğe dayalı reklamcılığa geçmesine neden oluyor. Yalnızca şirketler ve kullanıcılar için daha güvenilir olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterinin bir web sitesinde veya videoda bulmayı beklediği şeye odaklandığı için daha verimlidir.

Her şey düşünüldüğünde, içeriğe dayalı reklamcılığın hala iyileştirilmesi gereken bir yeri var. Bu tür reklamlar web sitelerinde, videolarda ve video oyunlarında iyi sonuç verse de bazı kusurları vardır. Örneğin, bazı reklamlar, kullanıcı reklamı yapılan ürünü satın aldıktan çok sonra gösterilmeye devam eder ve bu nedenle hem tüketici hem de reklam veren için yararsızdır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, bunun gibi sorunlar muhtemelen düzeltilecek ve iyileştirilecektir. Ancak şimdilik kesin olan tek şey, içeriğe dayalı reklamcılığın iyi sonuçlar almasıdır!

Categorized in: