PPC veya tıklama başına ödeme , bir web sitesine trafik çekmeye yardımcı olan çevrimiçi kampanyalarda yaygın bir reklamcılık modelidir. Reklam veren, yayıncıya yalnızca reklam tıklandığında ödeme yaptığı için çok verimlidir. Bu, reklam verenlerin bütçelerini niceliksel olarak ölçülemeyen kampanyalara yatırmasını engeller.

PPC modeli, dijital pazarlamada anlaşılması gereken önemli bir kavramdır. Hadi inceleyelim!

PPC Nasıl Çalışır?

PPC veya tıklama başına ödeme , bir reklam verenin , bir kullanıcı reklamlarından birine her tıkladığında ve web sitesini ziyaret ettiğinde bir ücret (sabit veya açık artırma ile belirlenir) ödediği bir dijital reklamcılık modelidir . Tıklama başına ödeme kampanyası fikri, belirli bir site için “ziyaret satın almak”tır. Amaç, bir form doldurma veya satın alma gibi belirli bir kullanıcı eylemi türü oluşturmaktır.

PPC çok yaygın bir seçenek olmasına rağmen, çevrimiçi kampanyalar için tek ödeme modeli değildir. Bu nedenle, aşağıdakileri içerebilecek diğerlerinden ayırt etmek önemlidir:

PPM (binde ödeme). Burada, reklam veren her bin gösterim için sabit bir miktar öder, yani reklam kullanıcılara her bin kez gösterildiğinde. Her ek bin gösterimin kaç tıklama üreteceğini tahmin etmedeki zorluklar nedeniyle, bu modelle her ziyaret için ne kadar ödeyeceğinizi bilmediğinizi unutmayın.
PPA (satın alma için ödeme). Bu durumda, reklam veren, bir kullanıcı bir uygulamayı indirmek gibi belirli bir eylemi her gerçekleştirdiğinde ödeme yapar. Bu nedenle, maliyet ve hedefler arasındaki bağlantı, PPC durumunda olduğundan daha belirgindir.

PPC Hakkında Anlaşılması Gereken Temel Kavramlar

TBM veya Tıklama Başına Maliyet

TBM, bir reklama yapılan her tıklama için reklam veren tarafından ödenen fiyattır . Burada her tıklama için sabit bir fiyat üzerinde anlaşabilir veya bir açık artırma yoluyla fiyatı belirleyebilirsiniz. İkinci durumda, reklam veren her tıklama için ödemeye hazır olduğu bir teklif veya maksimum fiyat belirler. Sistem, reklamı kalitesine ve ödemek istedikleri fiyata göre benzerleriyle karşılaştırır ve başarılı reklamı göstermeye öncelik verir.

TBM = maliyet ÷ tıklamalar

TBM = (BGBM ÷ 1000) ÷ TO

TBM = dönüşüm oranı x EBM

TO

TO (tıklama oranı), bir reklamı tıklayan kullanıcıların, onu gören toplam kullanıcı sayısı içindeki yüzdesidir. Genel olarak, bir reklam ne kadar iyiyse, TO’su da o kadar yüksek olacaktır.

Bazı PPC sistemlerinde TO, bir reklamın fiyatını belirlemek için belirleyici bir ölçümdür, çünkü sistem daha kaliteli ve dolayısıyla daha yüksek TO’ya sahip reklamları ödüllendirir.

TBM = tıklamalar ÷ gösterimler

TO = (BGBM ÷ 1000) ÷ TBM

Gösterimler

Gösterim ya da izlenim terimi, kullanıcı tıklasın ya da tıklamasın, bir reklamın aldığı görüntülenmelerin her birini ifade eder.

Segmentasyon ve hedefleme

Çevrimiçi reklamcılıkla , reklamlarınızla hedeflediğiniz kitle üzerinde büyük bir kontrole sahipsiniz. PPC kampanyalarınızı yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları vb. gibi faktörlere göre segmentlere ayırabilirsiniz . Her tıklama başına ödeme platformu, yüksek düzeyde doğruluk elde etmek için birleştirebileceğiniz farklı seçenekler sunar. Bu şekilde, yalnızca müşteriniz olma şansı yüksek olan kullanıcılardan gelen tıklamalar için ödeme yaptığınızdan emin olursunuz.

Landing Page

Landing page, kullanıcının reklamınızı tıkladıktan sonra yönlendirildiği web sayfasıdır. Burada, kullanıcı dönüştürme işlemini sonlandırabilir veya yalnızca birkaç saniye sonra ayrılabilir. Bu, sitenin iyi optimize edilmesinin çok önemli olduğu anlamına gelir.

İyi bir açılış sayfasının temel özellikleri, reklamla ilgili olarak netlik, basitlik ve alaka düzeyidir.

Dönüşüm

Dönüşüm , bir PPC kampanyasındaki muhtemelen en önemli ölçümdür, çünkü reklamınızın performansını ekonomik açıdan ölçmeyi içerir. “Dönüşüm” terimi, bir kullanıcının bir reklamı tıkladıktan sonra yaptığı satın alma işlemlerinin her birini ifade eder. Dönüşüm oranı, reklamı tıklayan tüm kullanıcılar içinde müşteriye dönüştürülen kullanıcıların yüzdesidir.

Dönüşüm oranı = dönüşüm sayısı ÷ tıklama sayısı

Sıklık

Bu durumda sıklık, belirli bir zaman aralığında her bir reklamın belirli bir kullanıcıya gösterilme sayısı anlamına gelir. Sıklığı hesaplamak için gösterim sayısını benzersiz kullanıcı sayısına bölün.

Sıklık = gösterim sayısı ÷ benzersiz kullanıcı sayısı

Çoğu zaman, kullanıcılar bir reklamı birkaç kez görürler çünkü bu, onların reklamdan gerçekten etkilenmelerini sağlar. Ancak sıklık, potansiyel müşterilerinizi reklam bombardımanına tutmanız gerektiği anlamına gelmez çünkü aşırı hedefleme sonunda reddedilmelere neden olabilir.

PPC’nin 7 Avantajı

  1. Yalnızca aldığınız ziyaretler için ödeme yaparsınız. Diğer reklam modellerinde, reklam verenler reklamın gösterilmesi için bir ücret öderler, ancak bunun sonuç doğuracağının garantisi yoktur. Tıklama başına ödeme ile maliyet ve performans (ziyaretler) arasında doğrudan bir bağlantı vardır.
  2. Reklamın performansı hakkında birçok bilgiye sahipsiniz. Tıklama başına ödeme platformları, reklam verene, gösterim sayısı, tıklamalar ve dönüşümler dahil olmak üzere reklamda neler olduğu hakkında eksiksiz bilgi sunar.
  3. İyi optimizasyon olanakları. Tüm bu verilerle, bir reklamın çalışıp çalışmadığını bilmek ve rotayı gerçek zamanlı olarak düzeltmek çok kolaydır. Aslında, en tavsiye edilen strateji, her bir reklamın birkaç varyasyonunu oluşturmak ve hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için bunları karşılaştırmaktır. Bu şekilde her seferinde daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
  4. Reklamlar doğru hedef kitleye ulaşır. Birçok segmentasyon seçeneği sayesinde tek bir tıklamayı boşa harcamazsınız. Yalnızca hedeflemek istediğiniz kullanıcılar reklamı görecektir. Hedef kitlenin bir parçası olan bir kullanıcının reklamı tıklama şansı daha yüksek olduğundan, bu daha iyi sonuçlar verir . Tıklama yüzdesi ne kadar yüksek olursa, reklamın maliyeti o kadar düşük olur.
  5. Bütçenizi çok hassas bir şekilde kontrol edebilirsiniz. PPC modelleri, günlük maksimum bütçe belirlemenize olanak tanır ve bazı durumlarda yalnızca 1 ABD doları ile başlayabilirsiniz. Bu, her boyuttaki reklam verene uyarlanabilecekleri ve her bir kampanya için ne kadar harcama yapacağınızı önceden kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.
  6. Reklamınızın nerede ve ne zaman gösterileceğine siz karar verebilirsiniz. Tıklama başına ödeme modeli kapsamında, reklamlarınızı birçok farklı platformda ve yerde gösterebilir, en çok ilginizi çekenleri seçebilirsiniz. Bazı platformlar, reklamlarınızın gösterileceği günleri ve saatleri seçmenize de olanak tanır.
  7. Daha iyi konumlandırma ve görünürlük elde edeceksiniz. PPC sayesinde, reklamlarınızı arama motorları ve sosyal ağlar gibi kullanıcılar tarafından en çok ziyaret edilen sitelerin bazılarında gösterebilirsiniz.

Tıklama Başına Ödemenin Kullanıldığı Örnekler

PPC, belirli bir siteye veya konuma özgü olmayan bir ödeme modelidir. Bu nedenle, reklamlarınızı nerede göstermek istediğinize karar verirken birçok seçeneğiniz vardır. Başlıcaları şunlardır:

Arama Motorlarında PPC Reklamları

Arama motoru pazarlamacılığı (SEM) olarak da bilinen arama motoru reklamcılığı, arama çubuğuna girilen anahtar kelimelere dayalı olarak kullanıcılara reklam göstermenize olanak tanır (örneğin, “Kırmızı Erkek Kazak”). Google ve Bing gibi ana arama motorları, açık artırma yoluyla PPC’ye dayalı bir model kullanır.

Reklamverenler için arama ağı reklamcılığı iki büyük avantaj sunar:

Reklamlar, arama motoru sonuç sayfasının (SERP) ilk sayfasında, yani Google’da birinci sayfada göründüğü için oldukça görünürdür. Web sitenizi organik bir şekilde konumlandırabilmek yıllarca çalışmanıza mal olabilir, ancak reklamlar sayesinde varlığınızı daha düşük bir maliyetle kurabilirsiniz.
Ürün veya hizmetlerinizle ilgili belirli bir ihtiyacı karşılamak isteyen kullanıcıları hedeflediğinden çok etkilidir.

Sosyal Ağlarda PPC Reklamları

Facebook Reklamları veya Instagram Reklamları gibi sosyal ağlardaki ana reklam araçları, tıklama başına ödeme seçenekleri sunar.

Bu tür reklamlar, haber bölümünde veya bir yan sütunda, kullanıcının sosyal ağ deneyimine entegre edilir. Başlıca avantajlarından biri, sosyal ağların kullanıcıları hakkında sahip olduğu bilgilerden yararlanmanıza izin vermeleridir, böylece yüksek düzeyde segmentlere ayrılmış PPC reklamları (örneğin, “X’e yeni taşınan evli erkekler”) başlatabilirsiniz.

PPC Görüntülü Reklamlar

Son olarak, PPC, bir markanın ürünleri ve hizmetleri veya hedef kitlesinin ilgi alanları ile ilgili web sitelerinde banner reklamlar görüntülerken de kullanılır .

Bu tür kampanyalar iyi uygulanırsa çok etkili olabilir, ancak araya giren reklamlara düşmemek için dikkatli olmalısınız. Ayrıca, TO’ların genellikle diğer reklam türlerine göre çok daha düşük olduğunu ve dolayısıyla daha geniş bir kitleye ihtiyaç duyulduğunu akılda tutmakta fayda var.

Categorized in: