SEO veya arama motoru optimizasyonu, arama motorlarındaki konumunu iyileştirmek için bir web sitesinde bir dizi tekniğin uygulanmasını içeren bir disiplindir, Gelen Pazarlama stratejisinde çok faydalıdır.

Gelen Pazarlamada SEO Nedir?

SEO’nun amacı, daha fazla ziyaretçi çekmek ve böylece dönüşüm olanaklarını artırmak için bir web sitesinin arama sonuçlarında mümkün olduğunca yüksek görünmesini sağlamaktır.

Karışıklığı önlemek için SEO ve SEM arasında ayrım yapmak önemlidir:

SEO, web sitesini organik sonuçlar arasında konumlandırır, yani arama motoruna konumlandırmamızı iyileştirmesi için ödeme yapamayız.

Buna karşılık SEM, web’i arama motorlarında ücretli reklamlar aracılığıyla konumlandırır.

Dünya çapında birçok arama motoru olmasına rağmen, ülkemizde Google açıkça en önemli arama motorudur. Bu nedenle SEO hakkında konuştuğumuzda genel olarak bir web sitesinin Google’da konumlandırılmasını kastediyoruz.

Gelen bir strateji içinde SEO teknikleri, nitelikli bir uzun vadeli trafik kanalı oluşturmamıza yardımcı olur. Bu kullanıcılar web sitemize ulaştıktan sonra, onları yakalamak ve potansiyel müşteri haline getirmek için farklı stratejiler kullanabiliriz.

Markalar için SEO’nun Avantajları

Web siteniz mağazanızsa, SEO bir vitrin koymakla eşdeğerdir ve bu ziyaretlerle sonuçlanır. Örneğin, web sitenizi ayda 100.000 arama ile bir anahtar kelime için ilk sıraya koymayı başarırsanız ve ilk sonuç tıklamaların %20’sini alırsa, aylık 20.000 ziyaretiniz daha olur.

SEO teknikleri aracılığıyla web sitemize ziyaretçi çekiyoruz, bu nedenle gelen pazarlama süreçlerimizi başlatmak ve bu ziyaretçileri potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüştürmek için çok ilginç bir araçtır.

Bir web sitesini arama motorları için optimize etmek zaman ve emek ister ancak bunun uzun vadeli sonuçların kaynağı olduğunu unutmayalım. Web sitesini bir kez konumlandırmayı başardıktan sonra, ek maliyetler olmadan sürekli bir ziyaret kaynağına sahip olacaksınız.

Web konumlandırma teknikleri, kullanıcı deneyimini ve içeriğin kalitesini iyileştirmek için tasarlanmıştır. Bunları doğru uygularsanız, yalnızca arama motorlarında daha üst sıralarda yer almakla kalmayacak, genel olarak web sitenizin sonuçlarını da iyileştirebileceksiniz.

Genel olarak, kullanıcılar hangi sayfaların en yüksek kalitede olduğunu ayırt etmek ve aradıkları bilgileri içermek için Google algoritmalarına güvenirler. Bu nedenle web siteniz ilk sonuçlar arasında yer alırsa markanıza daha fazla güvenme eğilimi gösterecek ve onları dönüştürmek daha kolay olacaktır.

SEO Türleri

SEO türlerini ayırt etmek için yapmamız gereken iki temel ayrım vardır: bir yanda SEO sayfa içi SEO ile sayfa dışı SEO ve diğer yanda SEO beyaz şapkası ve SEO siyah şapkası.

Site içi ve site dışı SEO

Site içi SEO, adından da anlaşılacağı gibi, içerik, başlıklar, açıklamalar, yükleme süreleri vb. gibi dahili öğelerinin optimizasyonu yoluyla web sitesinin kendisini geliştirmeye odaklanandır. bir web sayfası, yani belirli bir arama veya arama ile yazışması. Ayrıca Google sonuç sayfalarında görüntülenen içerik sayesinde (sayfanın başlığı ve açıklaması) kullanıcıları çekebilir. Ayrıca, web sitesinin yapısını ve içeriğini geliştirerek, sayfadaki SEO, kullanıcı deneyimini kolaylaştırabilir.

SEO dışı sayfa, dış faktörlere odaklanır ve bir web sitesinin otoritesini veya popülerliğini belirlemeyi amaçlar. Sayfa dışı SEO unsurları içinde bir web sitesine bağlantılar, sosyal ağlardaki varlık, medyadaki sözler veya arama sonuçlarında göründüğünde tıklayan kullanıcıların oranını bulabiliriz. Özetle SEO off sayfasını sayfamızın “halkla ilişkiler”i olarak düşünebiliriz.

SEO beyaz şapka ve SEO siyah şapka

SEO beyaz şapkası, arama motorlarının yönergelerine uyan ve web’i etik bir şekilde konumlandırmayı amaçlayan tekniklere dayanmaktadır. Genel olarak, “beyaz şapka” teknikleri daha kaliteli web siteleri ile sonuçlanır ve kullanıcı deneyimini geliştirir.

Buna karşılık, SEO siyah şapkası, örneğin web’deki gizli içerik veya forumlarda ve bloglardaki spam bağlantıları dahil olmak üzere, kısa sürede hızlı sonuçlar elde etmek için kuralları atlamaya çalışır. Konumlandırmada bazen hızlı bir sıçrama elde edebilseniz de, uzun vadede çok risklidir ve ayrıca markaya veya kullanıcıya değer katmaz, bu yüzden tavsiye etmiyoruz.

Arama motoru optimizasyonunun temel teknikleri

SEO teknikleri dünyası çok karmaşıktır ve Google algoritmalarını değiştirdikçe bunlar sürekli olarak güncellenmektedir. Ancak, bir gelen pazarlama stratejisi içinde web konumunuzu iyileştirecek bazı temel araçlar şunlardır:

Anahtar kelimelerin seçimi: Anahtar kelimeler, web sitemizi konumlandırmaya çalıştığımız kavramlardır. Bu nedenle, iyi bir SEO stratejisi, alanımızda en çok hangi kavramların arandığını ve bunları Google’ın algılaması için web sitemize nasıl ekleyeceğinizi araştırmaya dayanır.

Web optimizasyonu: Genellikle bozulan veya mobil cihazlar için yetersiz şekilde optimize edilen ve aşırı yükleme süreleri olan web siteleri, bunlar SEO’nun en büyük düşmanlarından ikisidir. Arama motorlarında doğru bir şekilde konumlanabilmek için teknik açıdan web’de bir ayar yapmak gerekir.

Kolay URL’lerin seçilmesi: Bir web sitesindeki farklı sayfaların URL’leri veya bağlantıları, konumlarının önemli bir yönüdür. İdeal olarak, olabildiğince basit olmalı ve konumlandırmaya çalıştığımız anahtar kelimeleri içermelidir.

Kaliteli içerik oluşturma: arama motorları, kullanıcılar için yararlı olan sayfaları sever. İyi organize edilmiş kaliteli içeriğe ve sık güncellemelere sahip olmak, SEO’yu geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Başlıklar, meta başlıklar ve açıklamalar: Web sitesindeki tüm makaleler ve sayfalar, anahtar kelimeleri içeren açıklayıcı bir başlığa sahip olmalıdır. Ayrıca ilgili başlıkları ile farklı bölümlere ayrılmalıdırlar. Ek olarak, her sayfanın açıklamaları arama motorlarının sonuçlarında görünür, bu nedenle onları optimize etmek bir öncelik olmalıdır…

Bağlantı kurma: diğer sitelerden web sayfamıza gelen bağlantılar oluşturmak için tasarlanmış tekniklerin dahil edilmesi anlamına gelir. Her zaman kaliteli sitelerden link almaya, spam’den kaçınmaya ve linkin metni ve sayfamızla kurulan ilişki türü (dofollow veya nofollow) gibi ayrıntılara özen göstereceğiz.

Bu bilgilerin, SEO’nun ne olduğu ve gelen pazarlama stratejinizi ve markanızın orta ve uzun vadede sonuçlarını güçlendirmek için arama motoru konumunuzu nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında biraz daha bilgi edinmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

SEO stratejinizle başlamak veya konumlandırma sonuçlarınızı optimize etmek istiyorsanız, Pratik Pazarlama’da sunacak çok şeyimiz var. Web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olmak için ekibinizin bir parçası olmaktan mutluluk duyarız.

Categorized in: