NLP (Doğal Dil İşleme), Google’ın algoritmasında SEO‘yu etkileyen yeni bir değişikliktir. NLP, yalnızca seçilen anahtar kelimeleri değil, Google aramalarının bağlamını anlamaya odaklanır.

Ve sayfa sıralamanızı başlatmak veya sürdürmek konusunda ciddiyseniz, mümkün olan en kısa sürede NLP SEO taktiklerini uygulamaya başlamanızı şiddetle öneririz. Bu yazıda, NLP’nin ne olduğunu ve SEO’ya nasıl uygulandığını ve ayrıca sıralamanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz teknikleri inceleyeceğiz.

Doğal Dil İşleme Tanımı

NLP (Doğal Dil İşleme), insanlar ve bilgisayarlar arasındaki iletişimi anlamak için bir dilbilim alt alanıdır. NLP, bilgi işlem ve yapay zekayı kullanarak bu iletişimlerin bağlamını ve meydana gelen doğal kalıpları bulmaya çalışır. NLP’nin SEO’ya nasıl uygulandığını anlamanın belki de en kolay yolu, önce BERT’yi anlamaktır.

Google’ın BERT ve SEO’sunu anlayın.

Google, kullanıcı sorgularını daha derinden anlamak için NLP’ye ağırlık verdiği için, sayfalarındaki içerik ve bilgilerle (bağlantılar dahil) daha spesifik, alakalı ve açıklayıcı hale gelen içerik oluşturucuların daha üst sıralarda yer alma eğiliminde oldukları anlamına geliyor.

Jaya Kumar Veri Bilimcisi, Derin Öğrenme ve NLP Uzmanı

Google, 2019’da BERT’yi (Transformers’tan Çift Yönlü Kodlayıcı Temsilleri) tanıttı. Bu, Google’ın arama sorgularını insanların doğal olarak yapacağı şekilde daha iyi anlamaya yardımcı olan en son NLP algoritmasıdır. BERT, sinir ağı tabanlı ve açık kaynaklıdır ve arama amaçlarını anlamada en büyük sıçramalardan biri olarak kabul edilir.

BERT’yi diğerlerinden ayıran en önemli şeylerden biri, iki yönlülüğüdür; bu, kendisinden önceki ve sonraki kelimelere veya cümlelere dayalı olarak ifadelerin bağlamını anlayabileceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, arama sonuçlarını yalnızca kullanılan anahtar kelimelere değil, aynı zamanda hangi konuşma bağlamında da temel alır. Ve gerçek dünyadaki herhangi bir şeyi anlamakta olduğu gibi, bağlam anahtardır. Örneğin, sadece ‘at’ ve ‘sallanan at’ arasındaki fark. Ek olarak, BERT, arama sorgularını büyük ölçüde karmaşıklaştırabilecek olan, içinde ve için gibi edatları daha anlamlı hale getirebilir.

BERT’nin SEO üzerindeki etkisi şu şekilde özetlenebilir: anahtar kelimelerden daha çok bu anahtar kelimelerin etrafındaki içerikle ilgilidir: tüm cümleler, paragraflar ve genel duyarlılık.

Duygu SEO’yu Nasıl Etkiler?

Duygudan kastımız ne? Duygu, arama sorgusunun alt tonunu veya hissini ifade eder. Olumlu, olumsuz ve tarafsız duygular vardır ve aramada kullanılan kelime türlerine göre tanımlanır. ‘Harika’ gibi kelimeler açıkça olumlu,‘tatminsiz’ olumsuzdur. Duyarlılık, incelemeler ve ses analizi gibi şeyler için özellikle yararlıdır. Google’ın şuna benzeyen bir duyarlılık puanlama yöntemi vardır:

Google’ın duyarlılık puanı: Yeşil pozitif, sarı nötr ve kırmızı negatiftir.

Belirli bir konu (veya ulaşacağımız kuruluş) için derecelendirilmiş sayfaların çoğu, son derece olumlu bir düşünceye sahipse ve sizinki olumsuz bir düşünceye sahipse, alakalı görülmeyeceğiniz için NLP’nin sıralamanızı düşürmesi için iyi bir şans vardır.

Varlık, Kategori ve Öne Çıkma

NLP ve SEO ile ilgili olarak anlamanız gereken diğer BERT metrikleri varlık, kategori ve belirginliktir.

Varlık: İnsanlar, yerler veya şeyler gibi somut bir nesneyi temsil eden kelime veya deyim. BERT bu varlıkları tanımlar ve değerlendirir.

Kategori: Herhangi bir SEO çalışmasında olduğu gibi, kategori her zaman önemlidir ve insanların en sık aradığı anahtar kelimelerdir. NLP, metni burada keşfedebileceğiniz konu kategorilerine ayıracaktır.

Belirginlik: Varlığın verilen metin içinde ne kadar önemli olduğu. Bu varlıklara, ne kadar alakalı olduklarına bağlı olarak bir belirginlik puanı verilir.

Doğal Dil İşleme Teknikleri

Umarım artık NLP’nin ne olduğunu ve Google’ın BERT kullanarak arama yapmak için onu nasıl uyguladığını daha iyi anlamışsınızdır. Şimdi, sıralamalarınızı iyileştirmenize veya korumanıza yardımcı olabilecek SEO için bazı NLP tekniklerini tanıtabiliriz.

Genel olarak, yüksek kaliteli, iyi yazılmış içerik oluşturmak istiyorsunuz. Kendinize sorun: Bu metin, bu konuyla ilgili okunabilir ve mantıklı bir bilgi kaynağı olarak olabilecek en iyi şey mi?

Google API Demosu

Neyse ki Google bize NLP API Demosunu sağladı. Analiz etmek istediğiniz herhangi bir metni ekleyebilir ve SEO için nerede iyileştirebileceğinizi görebilirsiniz. Buradan kendi metninizi SERP’lere hakim olan sayfalardaki metinlerle karşılaştırabilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz

NLP için İç ve Dış Bağlantılar

Bir sayfadaki bağlantı yapısı ve yerleşimi geçmişte olduğundan daha önemli hale geldi. Bu nedenle, yetki ve alaka düzeyinin yanı sıra, bağlantıların makalenin daha geniş bağlamına uyması gerekir. Bağlantılarınız nereye eklenir? Yerleşimlerinin metnin akışı açısından anlamlı olması gerekir. Bağlantı metni de önemli bir faktördür.
Belirginliği İyileştirin

Anahtar kelime hedefleme, genellikle ağırlıklı olarak anahtar kelime yerleşimine ve alakalı anahtar kelimelere odaklanmıştır. Artık gösterge anahtar kelimeler veya genellikle anahtar kelimelere yol açan veya anahtar kelimeler oluşturan kelimeler, NLP SEO için önemli kabul ediliyor. Bu nedenle, temel olarak size hedef anahtar kelimelerinizin türevlerini veren anahtar kelime araçlarını kullanmak, eskisi kadar kullanışlı değildir. Bu gösterge anahtar kelimelerini bağlam veya ilişki oluşturmanın bir yolu olarak kullanmak, dikkatinizi çekebilir. Google’ın API aracının yanı sıra IBM’de, belirginlik iyileştirme alanlarını belirlemenize yardımcı olabilecek bir araca da sahiptir.

Okunabilirliğe Odaklanma

Okuyucuya odaklanın. Bunu kaç kez duyduk? Okuyucuya istediklerini vererek, esasen arama sorgularına cevap vermiş olursunuz. Bunu yapmanın bir yolu, biçimlendirmeyi otomatik hale getiren içerik şablonları oluşturmaktır. Doğal bir akışı, hiyerarşisi ve geçişleri olan ve temelde mantıklı olan metin, NLP’ye uyum sağlamanın basit bir yoludur.

Sorular ve Cevaplar Arasındaki Mesafeyi Azaltın

Eğer sorgu ‘Ağaç ev nasıl yapılır’ ise, teğetlere veya tam teşekküllü hikayelere gitmekten kaçının. Sorunun cevabını en kısa sürede verin. Hemen olması gerekmez, ancak makalenin gözden geçirilebilir olmasına ve insanların ve Google’ın istedikleri bilgileri çok fazla çaba harcamadan almasına izin verin.

Bağımlılıkları Azaltın

Google, BERT kullanarak sayfalarınızı taradığında, içeriğinizin bir varlıkla alakalı olup olmadığına kolayca karar verebilmesi önemlidir. Ve yalnızca alakalıysa değil, içeriğiniz sorulan soruyu yanıtlıyorsa. Cümleleriniz çok karmaşıksa ve BERT’in kelimeler arasında ilişki kurmak için çok fazla adıma ihtiyacı varsa, iyi bir sıralama yapamazsınız. Başka bir deyişle, Hemingway bu içeriği nasıl yazardı? Bu doğru, yalın ve gereksiz sıfatlardan ve noktalama işaretlerinden arınmış. Boşuna uğraşmayın—- konuya gelin.

Geçerli Bilgi Sağlayın

Açık bir ipucu gibi görünebilir ancak içeriğinizin güncel olduğundan ve doğru bilgiler verdiğinden emin olun. Özellikle teknoloji ve istatistik konusunda işler nispeten hızlı değişiyor.

Cümle Başına Bir Fikir

Takip etmesi zor cümleler kurduysanız, bu okuyucular veya Google’ın algoritması için iyi değildir. Kafa karıştıran zamir kullanımından ve çoklu cümlelerden kaçının. Her cümleyi basit ve bağımsız bir fikir haline getirin.

Sektöre Özgü Jargondan Kaçının

Okuyucuların veya Google’ın, sorulan soruyu nasıl yanıtladığını bırakın, jargonun ne anlama geldiğini anlayabileceğini varsaymayın. Konu veya varlık hakkında hiçbir şey bilmeyenler için sıradan olmayanların anlayabileceği basit bir dil kullanın. Bu, yalın olmaya ve konuya geri dönmeye geri döner. Varlıklar arasında ne kadar az mesafe varsa o kadar iyidir.

Noktalama ve Yazımı Doğru Kullanın

Evet, bunlar önemli. Yine okuyucu için yazıyorsun. İçeriğinizle ilgili özensiz ve dikkatsiz olmayın çünkü Google fark edecektir. Mevcut tüm araçlarla, yazım ve noktalama hataları için gerçekten hiçbir mazeret yok. NLP’nin sizi bir konuda otorite olarak derecelendirmesini istiyorsanız, dil bilgisi açısından doğru, noktalama işaretleri ve yazım kuralları doğru olan içerikler yazmanız gerekir.

Bir Yapı Oluşturun ve Metninizi Dikte Edin

İçeriğinizi oluştururken hem stratejik hem de doğal olmanın bir başka yolu da bir yapı oluşturmak ve ardından konu hakkında konuşurken kendinizi kaydetmektir. Açıkça özgürce ve etkili bir şekilde konuşmak için konu hakkında biraz uzmanlığa sahip olmanız gerekir. Bu, yazıya döküldükten sonra çok doğal görünen bir makale oluşturabilir. Başlamanıza yardımcı olacak daha iyi bir yapı için bazı ipuçları:

Önemi iletmek için ters çevrilmiş bir piramit kullanın. İçeriğin bir sayfada göründüğü yer – üst, orta, alt – ona NLP için anlam verir.

Başlıklar, bir sonraki içeriği açıkça tanımlar.

İlişkiler ve yakınlık önemlidir. Alt başlıkların ebeveynleri vardır ve iki kelime birbirine ne kadar yakınsa o kadar bağlantılıdır. Ne kadar uzaklarsa, o kadar az ilişkilidir.

NLP ve Google’ın BERT kullanımı kapsamlı bir konudur. NLP hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlamanıza gerek yokken, SEO için içeriğinizi bunu göz önünde bulundurarak oluşturmanız şiddetle tavsiye edilir. Belirtildiği gibi, amacına ulaşan değerli, kaliteli içerik oluşturmak doğru yönde atılmış büyük bir adımdır. Google’ın API Demosu gibi araçları kullanarak, BERT’nin gözünde daha özlü ve alakalı olmaya başlayabilir ve bu arada SEO hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Categorized in: