Herkes web sitesinde veya çevrimiçi mağazasında daha fazla trafik ve etkileşim istiyor. Google Ads, birçok marka için daha fazla kullanıcı etkinliği ve satış oluşturmaya yardımcı olur. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı, Google Ads stratejinizi geliştirirken mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Biraz öğrenme eğrisi olsa da, anahtar kelime planlayıcı ücretsizdir ve genel pazarlama stratejinize yardımcı olacak mükemmel anahtar kelime önerileri sunar. Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’nın ne olduğunu ve onu arama motoru pazarlaması (SEM) için nasıl kullanabileceğinizi inceleyelim.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı nedir?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Ads ile birlikte çalışan ücretsiz bir anahtar kelime öneri aracıdır. Anahtar kelime planlayıcı, daha fazla trafik oluşturmak için SEM kampanyalarınızda kullanabileceğiniz anahtar kelime listeleri ve reklam grupları oluşturmanıza yardımcı olur. Muhtemelen zaten aklınızda anahtar kelimeler vardır ve markanız için anahtar kelime araştırması yapmışsınızdır. GoogleAds anahtar kelime planlayıcı, insanların sizinki gibi ürün veya hizmetleri aramak için gerçekten kullandıkları alakalı ve daha spesifik arama terimleri sağlar.

Anahtar kelime planlayıcının SEO amaçları için harika bir anahtar kelime kaynağı olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, anahtar kelime önerileri SEM için daha uygun olduğundan, bu kesin doğru değildir. SEO’ya anahtar kelimeler bulmak için Google Arama Konsolunu kullanmak çok daha iyidir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Avantajları

  • Yeni, alakalı anahtar kelimeleri keşfedin
  • Aylık anahtar kelime arama hacimlerini bulun
  • Arama sonuçlarında bir anahtar kelimenin reklam maliyetini görün
  • Anahtar kelimelerinizi düzenleyin ve önceliklendirin

Artık Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’nın ne olduğunu tartıştığımıza göre, onu SEM’iniz için nasıl kullanabileceğinize bakalım.

SEM için Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelimeler, herhangi bir SEM kampanyasının önemli bir parçasıdır ve anahtar kelime planlayıcı ile devasa bir anahtar kelime veri tabanından yararlanmaya başlayabilirsiniz. İşte bir sonraki kampanyanızdan en iyi şekilde yararlanmanın birkaç yolu.

SEM’iniz için Yeni Anahtar Kelimeleri Keşfedin

Bu bir başlangıç noktasıdır. Anahtar kelime planlayıcıyı gerçekten bu kadar güçlü yapan şey, size başka hiçbir yerde bulamayacağınız anahtar kelime önerileri sunmasıdır. “Yeni anahtar kelimeleri keşfet”i tıklamanız ve kullanmak istediğiniz herhangi bir terimi veya kelime öbeğini yazmanız yeterlidir. Google daha sonra yüzlerce hatta binlerce alakalı anahtar kelime gösterecektir. Çok verimli bir süreç için aynı anda on farklı anahtar kelime veya kelime öbeği girebilirsiniz. Her anahtar kelime önerisi için aylık arama hacmini, rekabeti ve reklam teklifini (yüksek ve düşük aralık) görebilirsiniz.

Anahtar Kelimelerin Arama Hacmi ve Tahminlerini Bulun

Belki de zaten öngörü almak istediğiniz bir dizi anahtar kelimeye sahipsiniz. Bu durumda, “Arama hacmini ve tahminleri al”ı tıklayın, listenize yapıştırın veya bir elektronik tablo yükleyin; planlayıcı aracı size aşağıdakileri verecektir.

Önümüzdeki 30 gün için tıklamalar, gösterimler, tıklama oranları ve belirli bir bütçe tutarı için kaç dönüşüm bekleyebileceğinizle ilgili tahminler.

Son 12 ay için geçmiş arama hacimleri

Tahmin metrikleri kesinlikle yardımcı olsa da, arama hacimleri, örneğin 10k ile 100k arasındaki geniş aralıkları tahmin ettiklerinde pek kullanışlı olmayan aralıklar olarak gösterilecektir. Anahtar kelimeleriniz için daha kesin arama hacimleri bulmanın bir yolu, Google Chrome ve Firefox için Keywords Everywhere uzantısını yüklemektir. Bu araç size daha kesin arama hacimleri, TBM, trendler ve rekabet verileri gösterecektir.

Özel Konumunuz ve Diliniz İçin Arama Verilerini Bulun

Genel arama verileri harikadır ancak spesifik, hedeflenen veriler daha da iyidir. Anahtar kelime planlayıcı, belirli şehirler ve diller gibi filtreler içerir. Bazı anahtar kelimeler ülke çapında iyi performans gösterebilse de, bu mutlaka hedef pazarınızda iyi performans gösterdikleri anlamına gelmez. Konum filtrelerinizi ayarlayarak, anahtar kelimelerinizin hedef kitleniz için etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde dillerde, anahtar kelimeler ve arama ifadeleri kullanılan dile göre farklılık gösterir ve doğrudan çeviriler genellikle çalışmaz. Belki hem İngilizce hem de İspanyolca konuşulan ülkelerde hedef pazarlarınız vardır, bu durumda uluslararası hedef kitlenizi doğru şekilde hedeflediğinizden emin olmak için dil filtreleri kullanmak isteyeceksiniz

Rakip Anahtar Kelimeleri Görün (ve Kullanın)

Bir URL’den anahtar kelimeler oluşturabilirsiniz. Bir anahtar kelime yazmak yerine rakiplerinizin URL’lerinden birine yapıştırın ve açılır menüden “Tüm Site”yi seçin. Artık girdiğiniz herhangi bir rakiple ilgili anahtar kelime önerilerinin bir listesini göreceksiniz.

Mevsimsel Trendleri Bulun

Arama verileri, büyük ölçüde dış etkenlere bağlı olduğundan her zaman tahmin edilebilir değildir. Örneğin, devam eden COVID-19 pandemisini ve bunun insanların arama ilgi alanlarını nasıl şekillendirdiğini düşünün. Elbette tatiller ve Super Bowl gibi yıllık etkinliklerle ilgili daha öngörülebilir mevsimsel eğilimler var. Bu eğilimleri bulmak ve zaman içinde nasıl değiştiklerine bakmak için anahtar kelime planlayıcıyı kullanabilirsiniz.

Bunu, “Yeni anahtar kelimeler bul” seçeneğini kullanarak ve “Geçmiş metrikler” altındaki “Arama hacmini ve tahminleri al” altında yapabilirsiniz. Her iki seçenekle de, seçtiğiniz zaman dilimindeki eğilimleri net bir şekilde gösteren grafikler gösterilecektir: aylık, yıllık veya tüm zamanlar. Bu anahtar kelime eğilimleri, içerik takviminizi planlamanıza ve gelecek dönemsel değişikliklere hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

İstenmeyen Anahtar Kelime Verilerini Filtrele

Anahtar kelime araştırmanızla kesinlikle ilgisi olmayan çok sayıda arama verisi var. Bu nedenle, anahtar kelime planlayıcı aracı, araştırmanızı daraltmanıza yardımcı olacak birden çok filtreye sahiptir. “Yeni anahtar kelimeler bul” özelliğinde, sonuçlarınızın üzerinde bir filtre çubuğu bulunur. Burada sonuçlarınızı aşağıdakilere göre filtreleyebilirsiniz:

Alaka düzeyi – Geniş veya yakından alakalı anahtar kelime önerileri seçin. Kitleniz için gerekirse yetişkinlere yönelik temalı sonuçları filtreleyin

Rekabet – Düşük, orta veya yüksek rekabet anahtar kelimeleri veya üçünün herhangi bir kombinasyonu arasından seçim yapın

Ortalama aylık aramalar – Bu, yalnızca yüksek hacimli anahtar kelimelere odaklanabilmeniz için belirli bir arama hacmi miktarının üstünde veya altında olan anahtar kelimeleri hariç tutar.

Google Ads anahtar kelime planlayıcı, SEM stratejileri için mükemmel bir kaynaktır. Zaman zaman hantal görünse de, Google’ın kendi anahtar kelime verileri hazinesine erişim, kaçırmamanız gereken bir kaynaktır. Kullanabileceğiniz çok sayıda başka anahtar kelime planlama aracı var, ancak yine de Google’ın cephaneliğinize dahil edilmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

Categorized in: