Genel pazarlama planınızın bir parçası olarak tasarladığınız marka, işinizi büyütme veya bozma gücüne sahiptir. İşletmenizin halka açık yüzüdür ve oluşturduğunuz kimliğin itibarınız üzerinde doğrudan etkisi vardır. Açık ve birleşik bir marka stratejisi olmadan, içeriğinizden kültürünüze ve ana işinize kadar her şey zarar görebilir.

Henüz net bir marka stratejisini işletmenize dahil etmediyseniz, marka stratejisinin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Etkili bir marka stratejisini nasıl oluşturabileceğinizi ve doğru yaklaşımı tasarlamanın marka itibarınızı ve genel işletme başarınızı nasıl artırabileceğini tartışacağımız bu yazıda buna cevap vereceğiz.

Marka Stratejisi Nedir?

Markalaşma gurusu Marty Neumeier’e göre, bir marka stratejisi “bir markanın bir iş stratejisiyle uyumlu olarak sistematik gelişimi için bir plandır.”

Peki, bu ne anlama geliyor? Marka stratejisi tam olarak nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir marka stratejisi, markanızı olmasını istediğiniz yere götürmek için bir eylem planıdır. Etkili bir marka stratejisi, uzun vadeli iş hedeflerinizi dikkate alır ve oraya ulaşmak için bir yol haritası tasarlar. Tüketici ihtiyaçları, duyguları ve rekabetçi ortamlarla ilgili değerli verilere büyük ölçüde dayanır.

Doğru strateji, bir marka olarak kim olduğunuzu, hangi temel değerlerin ve inançların eylemlerinizi ve davranışlarınızı yönlendirdiğini ve konumunuzu koruyan güçlü ve kalıcı bir marka oluşturmak için müşterileriniz ve takipçilerinizle nasıl iletişim kurmanız ve etkileşimde bulunmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Marka Stratejinizi Belirlemenin Faydaları Nelerdir?

Bir şirket olarak başarılı olmanın en iyi yolu, kim olduğunuzu, neye inandığınızı, neyi başarmaya çalıştığınızı ve oraya nasıl gideceğinizi net bir şekilde tanımlamaktır.

Marka stratejisi oluşturmanın amacı şudur: Kitlenizde yankı uyandıran, tutarlı, sağlam ve alakalı bir kimlik yaratmak.

Ayrıca aşağıdaki avantajları da elde edersiniz:

– Bir marka stratejisi, bir şirket olarak amacınızı, vizyonunuzu, misyonunuzu ve değerlerinizi tanımlamanıza yardımcı olur. Bunlar daha sonra iş kararlarınızı yönlendirmek için kullanılabilir.

– Güçlü bir markaya sahip olmak, müşteri tanınırlığı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

– Net bir kimlik, size pazarda rekabet avantajı sağlar ve markanızı farklılaştırmanıza yardımcı olabilir.

– İlgili bir marka olarak konumunuzu oluşturduğunuz zaman, yeni ürün ve hizmetleri piyasaya sürmek çok daha kolaydır.

– Marka bilinci oluşturma yönergelerinin tutarlı kullanımı, müşteri sadakatini artırmaya yardımcı olabilir.

– Tutarlı marka mesajlaşma, değerlerinizi paylaşan müşterileri ve çalışanları çekmenin harika bir yoludur.

– Markanızı ifade etme yeteneği, pazardaki yerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Marka Stratejisinin Temel Bileşenleri

Kendi marka stratejinizi tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Anahtar bileşenler amaç, tutarlılık ve rekabet bilincini içerir.

Sen kimsin ve ne teklif etmen gerekiyor? Mesajınız tutarlı ve alakalı mı? Rakipleriniz hangi stratejileri kullanıyor?

Ayrıca markanızla uyumlu içerik oluşturduğunuzdan ve her temas noktasında “hikayenizi” anlatarak içerik erişiminizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmanız gerekir. Bu, tutarlılığın korunabilmesi için şirketinizdeki her çalışanın marka stratejinizi anlaması gerektiği anlamına gelir.

Ancak, müşterilerle nasıl iletişim kurmalılar? Markanızı temsil ederken hangi değerleri desteklemeliler?

Bu noktalardan bazılarına biraz daha ayrıntılı olarak bakalım.

Amaç

Bir marka olarak hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ilk adımı, bir şirket olarak temel amacınızı tanımlamaktır. Bununla, kârı kastetmiyoruz. Para kazanmak elbette bir önceliktir, ancak bu sizi kitlelerden ayırmaz. Amacınızın müşterilerinizin ihtiyaçlarını yansıtması gerekir.

Hedef müşteriniz kim? Ne istiyorlar veya neye ihtiyaçları var? Onlara ne sunabilirsin? Onlarla nasıl iletişim kuracaksınız?

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmak, hedef kitlenizle bağlantı kurmanızı sağlamaktan ziyade bir marka stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Açıkça tanımlanmış bir kurumsal amacın iyi bir örneği IKEA’da görülebilir. İsveçli demonte mobilya devi, müşterilerine teşvik ettiği net bir amaç belirledi: “daha iyi bir günlük yaşam yaratmak.” Bu, şirketin sadece satış yapmakla kalmayıp değer sağlamaya olan bağlılığını gösterdiği için müşterilere hitap ediyor.

Tutarlılık ve Esneklik

Bir sonraki adım, tüm marka iletişimlerinin tutarlı olduğundan emin olmaktır. Sadece bir şeyler paylaşmak için yayınlamayın, söyleyeceğiniz her şeyin marka stratejinizle uyumlu olduğundan ve iletmeye çalıştığınız imajı güçlendirdiğinden emin olun. Bu, marka bilinirliği oluşturmaya ve müşteri sadakatini artırmaya yardımcı olacaktır.

Tutarlı bir marka oluşturmanın en iyi yolu, içerik, ton, stil ve sesin yanı sıra logolar ve renk şemaları gibi bir markanın görsel kimliğini etkileyen faktörleri dikkate alan ayrıntılı marka bilinci oluşturma yönergeleri tasarlamaktır.

Ayrıca marka stratejinizin esnek olduğundan emin olmanız gerekir. Piyasalar düzenli olarak değişir ve trendler değişkendir, bu nedenle parmağınızı nabzınızın üzerinde tuttuğunuzdan ve alıcı kişiliğinizin nasıl geliştiğini anladığınızdan emin olun. Bu, gerektiğinde ayarlamalar yapmanızı sağlayacak ve seçkin ve alakalı bir marka olarak konumunuzu sağlamlaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, 2007’de Netflix kendini yeniden keşfetmeye karar verdi ve şirket basit bir DVD kiralama işinden dünyanın en büyük çevrimiçi akış platformlarından birine dönüştü. Buna karşılık, Blockbuster mevcut çevrimdışı marka stratejisine bağlı kalmaya karar verdi ve 2010 yılında iflas başvurusunda bulundu.

İşletmenizin gelişmesini istiyorsanız, alakalı kaldığınızdan emin olun.

Rekabet Bilinci

Marka stratejinizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken son faktör, rekabet bilincidir.

Dikkat çekmek için kiminle rekabet edeceksiniz? Hangi markalaşma tarzını takip ediyorlar? Ne iyi çalışır ve ilgi yaratır? Ne yok?

Rakiplerinizi analiz etmek, kim olduğunuzu, nasıl uyum sağladığınızı ve nasıl öne çıkabileceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. USP’nizi marka stratejiniz aracılığıyla iletmenize ve marka konumlandırmanızı rakiplerinizin deneyimine göre uyarlamanıza yardımcı olması için herhangi bir bilgiyi kullanabilirsiniz. Kendi hatalarını yapmamak için onların hatalarından ders al.

Bunun harika bir örneği Pizza Hut’tan geliyor. Bir Twitter kullanıcısı “Pizza Hut mı Domino’s mu?” sorusunu sorduğunda, Pizza Hut hiçbir şeyi kaçırmadı. Tanınmış pizza markası saniyeler içinde arsızca cevap verdi: “Oyumuzu biliyorsunuz.” Buna karşılık Domino’s, tekneyi kaçırdı ve sessiz kaldı, Pizza Hut’a yenilgiyi kabul etti.

Rakiplerinizi takip edin ve markanızı tanıtmak için bir fırsat gördüğünüzde hızlı hareket edin.

Categorized in:

Tagged in: