SEO’yu geliştirmek, e-ticaret işletmeleri için en önemli pazarlama stratejilerinden biridir. Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERPS) görünmek, organik trafik oluşturmanın ve sonuç olarak satışları artırmanın kesin yoludur.

E-ticaret SEO’sunun nasıl çalıştığını ve bir stratejinin nasıl oluşturulacağını anlamak biraz göz korkutucu olabilir. Özellikle Google algoritma güncellemeleri için geçerlidir. Neyse ki, nereden başlayacağınız konusunda daha iyi bir fikre sahip olduğunuzda, daha kolay yönetilebilir hale gelir. Bu mini kılavuzda, e-ticaret SEO’nuzu nasıl geliştirip iyileştireceğinizi tartışacağız ve çevrimiçi mağazanıza gelen trafiği artırmaya başlayacağız.

E-ticaret için SEO nedir?

E-ticaret SEO, içeriğinizdeki belirli anahtar kelimelere odaklanarak çevrimiçi mağazanızın arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirme uygulamasıdır. E-ticaret sitenizi optimize etmek, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini yaratmanın yanı sıra dahili bağlantı ve meta veriler gibi teknik yönleri içerir. Temelde amacınız, belirli bir anahtar kelime etrafında en doğrudan ve kesin içeriği oluşturmaktır.

– bir arama sorgusuna mümkün olan en iyi yanıtı vermek.

Neden Bir E-Ticaret SEO Stratejisi Geliştirmelisiniz?

Çevrimiçi mağazanız için bir SEO stratejisi geliştirmenin birçok nedeni vardır. Çoğu kişi, bir ürün veya hizmet ararken Google’da arama yapar. Araştırma yapıyorlar, inceleme arıyorlar ve ürünleri karşılaştırıyorlar. E-ticaret mağazanız bu arama sonuçlarında bulunamıyorsa, ilgilenen, önceden nitelikli alıcıları kaçırıyorsunuz demektir.

Bununla birlikte, birçok çevrimiçi mağaza, SEO düşünülerek oluşturulmamış veya çalıştırılmamıştır ve bunun yerine trafik oluşturmak için büyük ölçüde ücretli reklamlara güvenmektedir. Bunun nedeni, mağazanızı optimize etmenin önceden bir çalışma gerektirmesidir, ancak ağır işler bittiğinde ve daha üst sıralarda yer almaya başladığınızda, çevrimiçi mağazanız bir organik ve ücretsiz trafik akışı görecektir.

SERPS’de ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, o kadar fazla organik trafik üreteceksiniz. Bu kadar basit. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Google’daki en iyi arama sonucunun ortalama trafiğin %32,5’ini aldığını buldu. İkinci sonuç? Sadece %17,6. Bu nedenle, mümkün olduğunca üst sıralarda yer almak için gücünüz ve bütçeniz dahilinde her şeyi yapmanız gerekir: Kelimenin tam anlamıyla başarı ve başarısızlık arasındaki fark olabilir.

Ve e-ticaret SEO’su daha yüksek bir YG’ye sahiptir, trafik oluşturmada ücretli arama reklamlarından çok daha uygun maliyetli ve daha güvenilirdir. Kabul edelim: reklamlar ucuz değildir ve reklam engelleyicileri kullanan ve reklam yorgunluğu yaşayan daha fazla insanla, tutarlı trafik oluşturmak için SEO’ya odaklanmak çok daha güvenli bir bahistir.

E-ticaret SEO Nasıl İyileştirilir?

Belirtildiği gibi, e-ticaret SEO’nuzu geliştirmek, özellikle çok fazla ürününüz varsa, çalışma gerektirir. Bununla birlikte, çevrimiçi mağazanızın sıralamasını yükseltmek ve trafiğinizi artırmak için kullanabileceğiniz çok sayıda net ve güçlü strateji vardır.

Sayfalarınıza Öncelik Verin

Genellikle diğerlerinden daha iyi performans gösteren ürün sayfalarınız varsa, bu sayfalara odaklanın. Aynı şekilde, daha fazla satmak ve dolayısıyla daha üst sıralarda yer almak istediğiniz belirli bir ürün varsa, o sayfaya öncelik verin. Hangi sayfaları artırmak istediğinize karar vererek daha odaklı ve etkili bir SEO stratejisi oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, mağazanızın SEO’sunu geliştirmek ve çevrimiçi mağazanıza gelen trafiği artırmak için kesinlikle çok önemlidir. İlk olarak, yapılması gereken çok önemli bir ayrım var: e-ticaret SEO’su, bilgi anahtar kelimelerinden ziyade ticari anahtar kelimelerle ilgili olduğu için normal SEO’dan farklıdır. İnsanlar, bir guacamole tarifi yerine, telefon kılıfı gibi belirli ürünleri arıyorlar.

Ticari anahtar kelimeler satın alma niyetini gösterir. Ve arama terimleri ne kadar spesifik olursa, satın alma sürecinde o kadar ilerlerler. ‘Telefon kılıfı’ ​​yerine ‘iPhone Pro Defender Series Pro XT Kılıfı’ ​​düşünün. İkinci arama, yalnızca herhangi bir eski vakayla ilgilenmediklerini, aynı zamanda belirli bir Otterbox vakasına ciddi ilgi duyduklarını gösteriyor.

E-ticaret anahtar kelimeleri ile ilgili olarak dikkate alınması gereken çok önemli üç nokta vardır:

Anahtar kelime arama hacmi– İnsanlar hangi anahtar kelimeleri kullanıyor ve bunlar sizin pazarınızda ne kadar popüler? Arama hacmi ne kadar yüksek olursa, trafik de o kadar yüksek olur. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı bunun için harika bir ücretsiz araçtır.

Bir anahtar kelime ne kadar rekabetçidir – Daha yüksek arama hacmi genellikle daha yüksek rekabet ve daha yüksek tıklama başına maliyet (TBM) anlamına gelir. Popülerlik ve maliyet arasında iyi bir orana sahip anahtar kelimeler bulmak istiyorsunuz.

Anahtar kelime kullanıcı amacı – Yine, arama terimleri ne kadar spesifik? E-ticaret anahtar kelimeleri için, yalnızca bilgi bulmakla kalmayıp satın alma niyetini de gösteren ifadeler istersiniz.

Peki SEO stratejimize dahil edilecek anahtar kelimeleri nasıl bulabiliriz?

Google’la başlayalım. Google Autosuggest’i bildiğinizden eminim: Bir kelime yazmaya başlıyorsunuz ve Google, sorgunuzu tamamlamanız için size bir öneri listesi veriyor. Bunlar, diğer insanların istediklerini bulmak için kullandıkları popüler anahtar kelimelerdir.

Aynı şekilde, bir Google SERP’in altında da bir dizi ilgili arama önerisi bulabilirsiniz. Bunların her ikisi de SEO stratejiniz için anahtar kelime fikirleri hazinesidir.

Benzer bir işlemi Amazon ile de gerçekleştirebiliriz. Ve Google’ın aksine, Amazon bilgilendirici anahtar kelime önerileri içermeyecektir. Amazon, tıpkı mağazanız gibi ürünlerle ilgilidir. Anahtar kelimeleri ve kategori önerilerini görmek için sektörünüzle alakalı bir anahtar kelime yazmanız yeterlidir.

Amazon’u rakip araştırması yapmak için de kullanabilirsiniz. Amazon’da satış yapan başarılı bir rakip bulun ve nişinizle alakalı kategorileri, alt kategorileri ve anahtar kelimeleri bulmak için kataloglarına göz atın.

SEMRush gibi anahtar kelime araştırma araçları, anahtar kelime araştırmanızla daha da derinleşmek için harika seçeneklerdir. SEMRush, ‘Organik Araştırma’ özelliği ile url’lere dayalı doğrudan rakip araştırması yapmanızı sağlar. Rakiplerinizin sıraladığı tüm anahtar kelimeleri, anahtar kelime zorluklarını ve onların (ve sizin) diğer rakipleriniz de dahil olmak üzere diğer anahtar kelime verilerini bulabilirsiniz. Moz Tarayıcı Uzantısı, rakiplerinizin hangi SEO başlıklarını ve açıklamalarını kullandığını bulmak için mükemmel bir araçtır. Ve SEMRush’tan farklı olarak Moz ücretsizdir.

E-ticaret SEO için, sitenizi haritalandırmanızı ve her sayfa için ayrı ayrı anahtar kelime araştırması yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ana sayfanızın yanı sıra kategori ve ürün sayfaları, zaman ayırmak istediğiniz iki ana sayfa türüdür.

Anahtar kelime araştırmasıyla ilgili son bir söz: Sektörünüzle ilgili geniş, genel terimlere büyük, ünlü markalar hakim olacaktır. Spor giyim sektöründeyseniz, ‘spor giyim’ için sıralamaya çalışmayın, rekabet edemezsiniz. Belirli ürün ve kategori sayfalarınızla ilgili daha spesifik, daha düşük rekabete sahip anahtar kelimelere odaklanmak istiyorsunuz.

Anahtar Kelimeleri Kullanma

Yüksek hacimli, düşük rekabetli anahtar kelimeleri belirledikten sonra, bunları sayfalarınıza eklemeye başlayabilirsiniz. Ana sayfanız elbette sıralama için en çok odaklanmak istediğiniz sayfadır, ancak az önce tartıştığımız gibi ürün ve kategori sayfalarınızı unutmayın. Anahtar kelimelerinizi sayfa başlıklarına, ürün etiketlerine, meta açıklamalara ve URL’lere doğal olarak uygulayın.

Anahtar kelimeleri kullanmak için ipuçları:

-Birincil anahtar kelimeleri ve uzun kuyruk varyasyonlarını dahil edin

-Ücretsiz gönderim, el yapımı, yerel vb. USP’leri dahil edin.

-Satış, satın alma, ücretsiz vb. işlem terimlerini dahil edin.

-H: kategori başlıkları için kategori adını kullanın ve ürün başlıkları için ürün adını kullanın.

-Kısa çizgilerle ayrılmış alakalı anahtar kelimeler de dahil olmak üzere url’leri basit ve anlaşılır tutun.

-Potansiyel müşteri ve uzun kuyruk anahtar kelimeleri içeren benzersiz, kısa ürün açıklamaları yazın.

-Fiziksel bir mağazanız da varsa, konum anahtar kelimelerini de eklediğinizden emin olun.

Sayfa Yapısı ve UX

E-ticaret siteniz için anahtar kelimeleri araştırmak ve optimize etmenin yanı sıra, mağazanızın gezilebilir ve kullanıcı dostu olduğundan emin olmanız gerekir. Google’ın sitenizi nasıl taradığı, dizine eklediği ve sıraladığı büyük ölçüde çevrimiçi mağazanızın yapısına ve kullanılabilirliğine bağlıdır.

Bir ziyaretçinin mağazanızla nasıl etkileşim kurduğu ve etrafta dolaşmanın ne kadar kolay olduğu çok önemlidir. Genel olarak, basit daha iyidir ve büyüme için ölçeklendirmeyi de daha az güçlük haline getirir. Google dahil herkesin ana sayfanızdan asla birkaç tıklamadan daha uzak olmamasını sağlamak istiyorsunuz. Ayrıca ana sayfanız veya ana ürün/kategori sayfalarınız gibi en üst sıradaki sayfalarınızdan daha düşük sıralamalı sayfalara dahili bağlantılar göndermek istiyorsunuz. Örneğin, ana sayfanız tüm ana kategori sayfalarına ve hatta doğrudan bazı ürünlere bağlantı vermelidir.

Çevrimiçi mağazanız ayrıca tüm cihazlarda duyarlı bir tasarıma sahip olmalıdır. Google önce mobil cihazlara öncelik veriyor, bu da sizin de aynısını yapmanız gerektiği anlamına geliyor. Sayfa hızı ve yükleme süresi de SEO açısından artık her zamankinden daha önemli. Kısacası, mağazanız kullanıcılara mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmalıdır ve Google sizi cömertçe ödüllendirecektir.

Görüntüleri ve Dosya Adlarını Optimize Edin

Yüksek kaliteli ürün resimleri satış için çok önemlidir. Alışveriş yapanlar, bir satın alma yapmadan önce ürünlerinizi araştırmak için birden çok açıdan net çekimler isterler. Ayrıca görseller SEO açısından da önemlidir. Anahtar kelimelerinizi ve ürüne özel resim açıklamalarınızı ekleyerek resim dosya adlarından yararlanın. Dosyaları e-ticaret mağazanıza yüklerken alt etiketleriniz için de aynısını yapın. Sonuç? Resimleriniz, kendi başına önemli bir arama sonuçları sayfası haline gelen Google Görseller’de görünebilir.

E-ticaret SEO geniş bir konudur ve burada ele aldıklarımızdan çok daha fazla teknik vardır. Bunlara içerik pazarlaması, geri bağlantı oluşturma, teknik SEO vb. dahildir. Ancak, iyi araştırılmış anahtar kelimelere odaklanarak, kategori ve ürün sayfalarına öncelik vererek ve çevrimiçi mağazanızı kolayca gezilebilir hale getirerek, daha yüksek sıralama ve daha fazla trafik elde etme yolundasınız.

Categorized in: