Dijital reklamcılık yıllar içinde birçok farklı formatı, stili ve platformu içerecek şekilde genişledi. Çoğu insan, günlük olarak karşılaştıkları farklı reklamlara aşinadır, ancak aralarındaki farkı hemen göremeyebilirler. Aslında, bir şirket daha geniş pazarlama stratejisinin bir parçası olarak birden çok dijital reklam türünü kullanabilir .

Peki dijital reklamcılık tam olarak nedir? En karlı reklam türleri nelerdir? Hangi formatlar bana en iyi sonuçları verebilir? En popüler 8 dijital reklam türünü birlikte inceleyelim.

Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital reklamcılık ve çevrimdışı reklamcılık arasındaki en büyük fark , ürün veya hizmetinizle ilgilenebilecek kişilere gerçekten ulaşmak için yüksek düzeyde segmentlere ayrılmış kitleler oluşturma yeteneğidir .

Dijital reklam örnekleri, farklı sayfalarda veya uygulamalarda bulduğunuz afişlerdir. Sosyal medya reklamları her gün milyonlarca kullanıcı tarafından görülmektedir. Diğer biçimler, YouTube‘daki videolar veya en sevdiğiniz podcast bölümleri arasında bulduğunuz sesli ve görsel reklamları içerir.

8 Dijital Reklam Türü

Mevcut birçok farklı dijital reklam türü vardır, ancak bu biçimleri 8 ana kategoriye ayırabiliriz:

  1. Doğal Reklamcılık
  2. Eposta Pazarlama
  3. Sosyal Medya Reklamları
  4. Görüntülü Reklamcılık
  5. Yeniden Pazarlama
  6. SEM
  7. Mobil Reklamlar
  8. Video Reklamlar

1. Doğal Reklamcılık

Doğal reklamlar , gezintide herhangi bir kesintiye neden olmadan yayınlandığı içerik veya platforma entegre edilir . Bu dijital reklam formatı, tüm yaratıcılığınızı özgürce göstermenizi sağlar; Bu reklamlar, sorunsuz bir kullanıcı deneyiminin parçası olarak hedef kitlenizi eğlendirebilir, şaşırtabilir ve onlara değer katabilir. Aslında, doğal reklamlardan genellikle “reklam karşıtı” diye bahsedilir.

Reklam engelleyicilerin artan kullanımı karşısında cevap, kullanıcıları reklamlarımızı tüketmeye zorlayarak kullanımlarını sınırlamaya çalışmak değil: seçim özgürlüklerine saygı duymak ve onlara gerçekten tüketmek istedikleri içeriği vermek için doğal reklamları kullanmaktır.

2. E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama kampanyaları oluşturmanın ilk adımı olarak farklı segmentasyonlara sahip birçok veri tabanı gerekir. Ancak bu format, bir izleyici kitlesi ne kadar çok bölümlere ayrılmışsa o kadar verimli çalışır. Güçlü e-posta pazarlama kampanyaları, kullanıcıları bir e-kitap veya teknik inceleme indirmeye ikna etmek için içeriği kullanır ve ilgili müşteri adaylarından oluşan bir veri tabanı yaratır. Veri tabanınız büyüdükçe, onu giderek daha doğru gruplara ayırabilir ve yeniden hedeflenmiş e-posta kampanyalarını onlara yönlendirebilirsiniz. Amaç, maksimum etkiyi elde etmek için gelen kutularına tam zamanında ve doğru mesajla ulaşmaktır.

3. Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları, milyonlarca kullanıcıya sahip olması ve hedef kitlenizi segmentlere ayırmanıza olanak sağladığı için dijital reklamcılığın en ilgi çekici biçimlerinden biridir. Farklı özellik ve seçeneklerinden yararlanarak bu platformlardaki varlığınızı en üst düzeye çıkarmak için sosyal medya reklamcılığını kullanın:

Facebook Reklamları: Facebook reklamları birçok olasılığı olan bir araçtır. Tam potansiyelinden yararlanmak için kampanyanızla neyi başarmak istediğinizi düşünün: Yayınlarınızın hedef kitlesini artırmak mı? Markalaşmayı geliştirmek mi? Web sitenizde dönüşüm elde etmek mi? Hedeflerinize en uygun reklam türünü seçin ve sonuçları ölçmeyi ve optimize etmeyi unutmayın.
Twitter Reklamları: Twitter reklamları yeni seçeneklerle şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor. Son zamanlarda, kampanyalarınızı birden çok değişkeni test edecek şekilde yapılandırmanıza ve böylece bütçeyi en iyi sonuçları veren tekniklere odaklamanıza olanak tanıyan Conversion Lift aracını piyasaya sürdüler.
Instagram Reklamları: En görsel sosyal ağ, reklamcılık üzerine de güçlü bir şekilde gelişim gösteriyor. Her yıl sponsorlu içeriğini güçlendirdi ve yenilik yapmaya devam ediyor.
TikTok Reklamları: TikTok, sosyal medya reklamcılığı dünyasının sektördeki yeni çocuğu. Bu uygulamada reklam vermek, özellikle Z kuşağını veya diğer sosyal platformlardan daha genç bir kitleyi hedefliyorsanız çok faydalıdır. TikTok’ta reklamcılık ve pazarlama için eksiksiz bir kılavuz oluşturduk

4. Görüntülü Reklamcılık

Bir web sitesine, portala, bloga vb. banner, açılır pencere ve geçiş reklamı olarak yerleştirebileceğimiz herhangi bir görsel reklam öğesini görüntülü reklamcılık olarak adlandırıyoruz. Bu biçim, reklam engelleyicilerin büyümesinden etkilenmiş olsa da, özellikle yeniden pazarlama seçenekleriyle hala çok fazla potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz. Ancak cevap, kullanıcıyı istila etmek için engelleyicileri atlamaya çalışmak değil, gerçekten görülmeye değer reklamlar oluşturmaktır.

5. Yeniden Pazarlama

Bu reklam türü, kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için web sayfası verilerini akıllıca kullanan çevrimiçi bir ekranla bir adım daha ileri gider . Yeniden pazarlama, kullanıcılara en son eylemlerine daha uygun reklamlar göstermek için çerezler aracılığıyla toplanan bilgileri kullanır. Örneğin, bir kullanıcı çevrimiçi alışveriş sepetine bir ürün eklediyse, ancak satın almadıysa, onlara ürünü hatırlatmak ve satın almaya teşvik etmek için yeniden pazarlama kullanılabilir. Bu şekilde, gerçekten alakalı ve doğru zamanlamalı reklamlar oluşturabilir, bu nedenle başarılı olma olasılığınız daha yüksek olabilir.

6. SEM

SEM , Google veya Bing gibi arama motorlarında bulunan metin reklamlarına tıklatmayı amaçlayan arama motoru reklam kampanyalarının oluşturulmasıdır. Yazılı reklam söz konusu olduğunda en yaygın dijital reklam türlerinden biridir. Başarısının anahtarı, aradıkları anahtar kelimeleri temel aldığından (örneğin, “Madrid şehir merkezinde araç kiralama”) kullanıcıların ihtiyaçlarına gerçek bir şekilde yanıt vermesidir.

SEM kampanyalarının etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için Google Ads, yeniden hedefleme listeleriyle birlikte arama motoru reklam kampanyaları oluşturma seçeneği sunar. Örneğin, reklamları yalnızca son 30 gün içinde web sitemizdeki belirli bir sayfayı ziyaret eden kişilere gösterebiliriz. Dönüşüm elde etmek için ortaya çıkan olasılıkları bir hayal edin!

7. Mobil Reklamlar

Mobil cihazlar için tüm reklam biçimleri düşünülmelidir. Çoğu tüketicide bir mobil cihaz bulunur ve internette gezinmek için en çok zaman harcadıkları cihazdır. Aslında Google’a göre mobil aramalar, bilgisayarlarda yapılan aramalardan çok daha yüksek. Bu nedenle, web kampanyalarınızı mobil ortama uyarlamak yerine, önceliği mobile vermek daha doğru olabilir.

Bir sayfanın mobil web sitesi yoksa Google o sayfayı dizine eklemez. Bu size mobilin ne kadar önemli olduğunu göstermelidir.

8. Video Reklamları

Geleneksel reklamcılıktan daha iyi TO’lar elde ettiği ve bir kampanyayı güçlendirmeyi kolaylaştırdığı için video çok etkilidir. Giderek daha popüler hale gelen bir biçimdir ve bağlantıların hızı ve mobil ekranların artan boyutu sayesinde artık masaüstü kampanyalarıyla sınırlı olmak zorunda değildir. Videonun önündeki en büyük engel, videodan önce gösterilen biçimlerin ( reklam engelleyiciler tarafından yaygın olarak ortadan kaldırılan reklamlardan bir diğeri) kullanıcılar tarafından reddedilmesidir . Bunun üstesinden gelmek için, bunun yerine YouTuber’lara ve doğal video reklamcılığına yatırım yapın ve pazarlama planınızın nasıl başarılı olduğunu göreceksiniz.