Dijital pazarlama uzmanları olarak gördüğümüz her reklam kampanyasının ayrıntılarını analiz etmek için çok zaman harcıyoruz. Bir kampanyanın nasıl çalıştığına dair temel bilgilere göz atmak, yeni fikirler üretmenize ve yaratıcılığınızın akmasına yardımcı olabilir.

İster geleneksel reklamcılık isterse dijital medya olsun, gerçek şu ki, tüm reklam kampanyaları bir dizi ortak özelliği paylaşır. Etkili reklamcılığın en önemli 10 özelliğini inceleyelim.

İyi Bir Reklam Kampanyasını Ne Yapar?

Tüketiciler olarak, hepimizi şaşırtan ve başarısız olan reklamlardan payımıza düşeni gördük. Peki bir reklamı iyi yapan nedir? Güçlü bir reklam veya kampanya için 10 yönerge vardır. Onlarla ilgili her şeyi bu gönderide okuyabilirsiniz. Hadi başlayalım!

  1. Promosyonlar
  2. İkna Edici Olmalı
  3. Genel Bir Pazarlama Stratejisinin Bir Parçası olması
  4. Doğru Hedeflemek
  5. Bir Yatırım Olduğunu Bilmek
  6. Orijinal Olması
  7. Yaratıcı Olması
  8. Tutarlı Olması
  9. Kişiselleştirilmiş Olması
  10. Etik Olması

1. Promosyonlar

Reklam, özünde bir ürün veya hizmeti tanıtmayı ve satışı teşvik etmeyi amaçlayan bir iletişim biçimidir. Doğası gereği, iyi reklam bir promosyondur.

Bazıları reklamı “propaganda” olarak adlandırsa da aslında bunlar iki ayrı kavramdır. Propaganda, bir nüfusun ideolojisini ve düşünme biçimlerini etkilemeyi amaçlarken, reklamcılık satın alma alışkanlıklarını etkilemeye odaklanır. İyi bir reklam, doğası gereği promosyondur, ancak bu promosyon az ya da çok zayıf olabilir.

2. İkna Edicilik

Ana hedeflerine (belirli bir ürün veya hizmetin satışını artırmak) ulaşmak için etkili reklamlar, tüketicileri belirli bir ürün veya hizmetin bir rakipten gelen benzer bir tekliften daha iyi olduğuna ikna etmelidir. İkna edici reklam, bir ürünün bir tüketicinin ihtiyacını çözebileceğini veya bir şekilde hayatlarını iyileştirebileceğini garanti eder.

Reklam, tüketicilerin duygularına hitap etmek , otorite argümanlarıyla güvenlerini kazanmak veya bir ürünün satın alınmasını haklı çıkarmak için mantıklı sebepler kullanmak gibi çeşitli kaynakları kullanır. Ethos, Pathos ve logolar hakkındaki dersleri hatırlıyor musunuz? Etkili reklamcılık bu araçları her zaman kullanır.

Bu, De Beers’ın yıllardır başlattığı ve insanları pırlanta yüzüklerin bir nişan için gerekli olduğuna ikna ettikleri tüm kampanyalarında görülebilir.

3. Şirketin Genel Pazarlama Stratejisinin Bir Parçası

Her kampanyanın arkasında çok sayıda stratejik düşünce vardır. Reklam her zaman markanın veya şirketin küresel çıkarlarına ulaşan belirli bir pazarlama hedefiyle uyumludur. Bu nedenle, Nike‘ın Just Do It kampanyasında olduğu gibi, genel pazarlama planı içinde güçlü bir reklam stratejisi oluşturulmalıdır .

4. Hedefleme

Geçmişte reklam, mümkün olduğunca geniş bir kitleye ulaşmak için radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarına dayanıyordu. Günümüz dünyasında etkili reklamcılık, yüksek oranda hedeflenmiş ve bölümlere ayrılmış kitleler gerektirir .

Her markanın kendine çekmeye çalıştığı bir alıcı kişiliği veya ideal müşteri profili vardır. Reklamınız belirli bir hedef kitleye ne kadar odaklanırsa, o kadar etkili olabilir. Reklam mesajlarınızın içeriği, hedef kitlenizin duygu ve ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde özel olarak tasarlanmalıdır. Belirli bir kişiye hitap etmeye çalışmıyorlarsa, reklamlar çalışmaz.

5. Bu Bir Yatırımdır

Reklam kampanyaları, zaman, kaynak ve tabii ki para yatırımı gerektirir. Genel olarak, reklamları yayınlayan kanal, yayınlanması karşılığında belirli bir miktar ücret almaktadır.

İyi bir reklam kampanyası, şirketin karını artıracaktır ve bu, yatırım maliyetini aşmalıdır. Reklamcılar, maliyetler arasındaki ilişkiyi anlamak için kampanyanın YG’sini (yatırım getirisini) ölçer. Olumlu bir yatırım getirisi, reklam kampanyasının başarılı olduğunu gösterir.

6. Orijinal (Özgünlük)

Reklamcılığın pazar doygunluğundan muzdarip olduğu bir sır değil. Tüketiciler her gün farklı formatlarda yüzlerce reklama maruz kalıyor ve çoğu bunlara dikkat bile etmiyor. Bu nedenle etkili reklam, beklenmedik formatlar ve kaynaklar kullanarak rekabette öne çıkıyor. Ürün veya hizmetinizin yeniliğini vurgulayarak, çok şey sunarak veya Coca-Cola’nın “Bir Kola Paylaşın” kampanyası gibi tamamen alışılmışın dışında bir şey yaparak bir kullanıcının dikkatini çekebilirsiniz.

7. Yaratıcılık

Hikayeler, şok edici görüntüler, unutulmaz konuşmalar, akılda kalıcı jingle’lar vb. anlatan videolar. Etkili reklamlar, öne çıkmak ve bir markayı hemen tanımlanabilir veya akılda kalıcı kılmak için yaratıcılığı kullanır. En iyi yaratıcı reklamlar, markanın ilkelerine sadık kalarak kullanıcıları şaşırtmayı, harekete geçirmeyi ve anında akılda kalıcı hale gelmeyi başarır. Bunun harika bir örneği Old Spice’ın viral reklam kampanyası, The Man Your Man Could Smell Like.

8. Tutarlılık

Gerçekten harika reklamlar, markanın özü ve onunla ilişkili değerlerle tutarlı kalır. Genel olarak, özellikle doymuş bir ortamda tek bir reklam bu hedefe ulaşamaz. Bu nedenle, reklamcılığın önemli bir yönü tutarlılıktır.

İdeal olarak, hedef kitledeki her tüketici, markayı ve mesajını hatırlamak için yeterli etkiyi almalıdır, ancak sinir bozucu veya doygun hale gelecek kadar değil. Etkilerin aynı ortam aracılığıyla tekrarlanabileceğini (örneğin, aynı TV reklamını birkaç kez izlemek) veya aynı mesajı farklı kanallara uyarlayarak iletebileceğini (kanallar arası veya çok kanallı reklamcılık) dikkate almak da ilginçtir.

9. Kişiselleştirilmiş Reklamlar

Kişiselleştirme, son zamanlarda giderek daha önemli bir trend haline geldi ve her zamankinden daha kolay hale geliyor. Gerçekten etkili reklamlar, giderek belirli bir kullanıcının özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilir. Örneğin, aşağıdaki Sephora’nınki gibi kişiselleştirilmiş içerikli e-postalar göndermek için pazarlama otomasyonunu kullanabilirsiniz. Bu tür e-postalar, bir kullanıcı belirli bir eylemi gerçekleştirdiğinde etkinleştirilir ve kişiselleştirmeyi reklama dahil etmenin harika bir örneğidir. Yeniden pazarlama, özellikle e-ticaret veya perakende mağazaları için kişiselleştirilmiş reklamları kullanmanın başka bir harika yoludur.

10. Etik

İkna edici gücü nedeniyle, yanıltıcı bilgi veya etik olmayan kampanyaları önlemek için reklamlar kontrol edilmelidir. Reklamın etik yönünü düzenleyen birçok kamu kurumu olmakla birlikte, reklam verenlerin ve ajansların sorumluluk alması da önemlidir. Neticede dürüst ve temiz reklam, reklam verenin değerlerini yansıtır, bir markanın imajını geliştirmeye katkıda bulunur ve uzun vadede faydalıdır.

Reklam Kampanyalarının Etkinliğini Ölçmek için 5 Metrik

Aşağıda, reklam kampanyalarınızın başarısını izlemenize yardımcı olacak bazı önemli metrikler bulunmaktadır. Bunlar başlamanıza yardımcı olacak bazı temel metriklerdir!

1. Trafik Kaynakları ve Kanalları

Ücretli trafik kaynakları söz konusu olduğunda, bazıları her zaman diğerlerinden daha etkili olacaktır. Hangilerinin işiniz için en iyi sonucu verdiğini bulmak size kalmış!

2. Tıklama Oranı

Buna zaten aşina olabilirsiniz. Bir reklam kampanyası için tıklamaların gösterimlere oranıdır ve çoğunlukla reklam verimliliğini ölçmek için kullanılır.

3. Dönüşüm Oranı

Bu, kampanyanızın en önemli metriğidir, çünkü size web sitenizde belirli bir işlemi tamamlayan kullanıcıların yüzdesini söyler. Eylem, bir form doldurmaktan ürün veya hizmetinizin ücretsiz deneme sürümüne kaydolmaya kadar her şey olabilir.

4. Tutma Oranı

Elde tutma oranı, belirli bir süre boyunca kaç müşterinizi elde tutmayı veya elde tutmayı başardığınızı ölçer. Genellikle bir kullanıcının ürün veya hizmetinizi günde, haftada bir, vb. birden fazla kez kullanmasına eşittir.

5. Sosyal Metrikler

Son olarak, sosyal medya metriklerimiz var. Sosyal medya, reklam kampanyaları yürütmek söz konusu olduğunda markalar için en önemli araçlardan biridir. Paylaşımların, görüntülemelerin, beğenilerin, yorumların sayısı gibi göstergeler, reklam kampanyanızın nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Categorized in: