Performans Pazarlama Nedir?

Performans pazarlaması, reklam verenlerin yalnızca elde ettikleri sonuçlar için ödeme yaptığı pazarlama faaliyetlerini ifade eder.

İşletmelerdeki pazarlama departmanları, daha geleneksel pazarlama ajanslarında genellikle havada kalan bir faktör olan yatırımlarının hedeflerine ulaşacağını bildikleri için performans optimizasyon ajanslarına giderek daha fazla güveniyor.

Bu hedefler genellikle hedef kitleden bir yanıt almakla ilgilidir. Yanıtlar, diğer şeylerin yanı sıra bir abonelik, beğeni, paylaşım, kayıt veya satış içerebilir.

Performans pazarlaması , yalnızca tıklamalar veya gösterimler için değil, sonuçlar için ödeme yapmak anlamına gelir. Bir kampanyanın başarılı olup olmadığını belirleyen faktör gerçek verilerdir. Bu veriler, abonelikleri, satışları veya dönüşümleri gerçek zamanlı olarak kaydeden bir izleme sistemi tarafından toplanır. Kullanıcı eylemlerini izlemek için çerezleri, evrensel pikselleri veya dönüşüm piksellerini kullanabilirsiniz.

Ölçülebilir sonuçlar elde etmek için performans pazarlama kampanyaları dijital olarak (giderek daha fazla mobil platformlarda) başlatılmaktadır. Ancak bu kampanyalar, marka bilinci oluşturma veya marka bilinirliği kampanyalarından farklıdır.

Bazı insanlar performans pazarlamasını bağlı kuruluş pazarlamasıyla karıştırır . Bazı benzer kavramları paylaşsalar da, ikincisi aslında performans pazarlamasında bir teknik olabilir.

Performans Pazarlama Tanımı

Performans pazarlaması, reklam verenin yalnızca belirli bir sonuç elde edildiğinde veya elde edildiğinde ödeme yaptığı bir dijital pazarlama kampanyası olarak tanımlanır. Bu şekilde, reklam veren parasının iyi harcandığını bilir.

Performans Pazarlamasının Faydaları

ROI ölçümü kolaylığı. Klasik CPM ve CPC modelleri sonuca göre fiyat verir ancak bu sonucun satışlarla ilişkisi çok daha belirsizdir. BGBM söz konusu olduğunda, yalnızca belirli bir reklamın kaç kez gösterildiğini bilirsiniz. Dezavantajı, gerçek bir kişinin onu gördüğünden emin olamamanızdır. TBM söz konusu olduğunda, bir tıklamadan sonra sitenizi kimin ziyaret ettiğini bilirsiniz, ancak bu KPI size daha sonra ne olacağını söylemez. Kişi hiçbir şey okumadan sayfadan mı ayrıldı yoksa reklam hunisinden geçmeye devam mı etti? Bu eylemleri çerezler veya piksellerle izleyerek, her bir ziyaretçinin web sitenizde veya açılış sayfanızda gerçekte ne yaptığını bileceksiniz.

Dönüşüme dayalı hedefler. Bu hedefler, olası satışlardan satışa kadar herhangi bir şey olabilir ve bir bütün olarak stratejiden hangi faydaların geldiğini bilmenizi sağlar. Örnek olarak, ortalama değeri 50$ olan 1.000 satış dönüşümü veya %20 satış olasılığı olan bir formdan 5.000 indirme verilebilir. Bu, yatırım getirinizi dürüstçe değerlendirmenizi sağlar.

Daha fazla optimizasyon. Ölçümü iyileştirmek, kampanyalarınızı sürekli olarak optimize etmenize yardımcı olur. Belirli eylemlerin daha iyi sonuçlar sağladığını biliyorsanız, bütçenizi buna göre ayarlayarak bu eylemleri hızlandırabilirsiniz. Aynı zamanda, dönüşümlere katkıda bulunmayan tüm eylemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Teknoloji, sonuçları gerçek zamanlı olarak ölçmenize izin verdiğinden, kampanyalarınızı iyileştiren ve hassaslaştıran veya durduran sürekli kontroller oluşturabilirsiniz. Sonuçları iyileştirmek, marka reklamcılığında devam eden bir süreçtir.

Fırsat maliyetleri ortadan kalkar. Bu, reklam verenlerin artık sonuçların ne olacağını bilmeden kampanyalara yatırım yapmasına gerek olmadığı anlamına gelir. Performans pazarlaması ile risk minimumdur ve her kampanyanın maliyetini tahmin edebilirsiniz.

Dijital reklam bütçenizin verimli yönetimi.

Geniş bir kanal yelpazesi. Performans pazarlama stratejileri , potansiyellerini sosyal reklamlar, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması ve/veya görüntülü pazarlama gibi çok çeşitli çevrimiçi kanallar aracılığıyla gösterir .

Performans Pazarlamasına Yatırım Yapmak İçin Nedenler

Hala emin değil misin? Öyleyse sana performans pazarlamasına yatırım yapmak için 5 neden söyleyebiliriz.

  1. Pazarlama ve dijital reklamcılık en hızlı büyüyen segmentlerdir.
  2. Yatırım yapılan her 1,00$ karşılığında 11.00$ getiri sağlar.
  3. İşletmelerin %93’ünün ya bir performans pazarlama ajansı tutması ya da kendi pazarlama departmanlarında aralıklı olarak performans optimizasyon stratejileri uygulaması önerilir.
  4. İşlem başına ödeme (PPA) ile ziyaretçileri potansiyel müşteriye dönüştürürken, mobil stratejilerle yeni gelir fırsatları elde edilebilir.
  5. Yapay zekadaki teknolojik gelişmeler sayesinde, performans pazarlaması muhtemelen artan verimlilik görecek. AI, hem YG’yi nasıl artıracağımızı hem de kampanyaları gerçek zamanlı olarak nasıl optimize edeceğimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

En İyi Performans Pazarlama İpuçları

Yakın zamanda Captio , Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’dan 152 pazarlamacı ile The New Normal: Performans Reklamcılığı Etkinliği Artırıyor adlı bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmadan öne çıkan öneriler şunlardır:

Performans pazarlama stratejileri uygulamak, markanızı rakiplerinizden ayırmanıza yardımcı olur. Bu, bu disiplinin hala ortaya çıktığı bir çağda daha da doğrudur.
Reklam ajansları, daha iyi bir yatırım getirisi sunduğu için performans pazarlamasını stratejilerine uyguluyorlar .
Performans pazarlaması artık bir moda değil; bu bir normdur. Ankete katılanların %47’si yeniden hedefleme eylemleri gerçekleştiriyor (e-ticarette %49) ve %54’ü tüketicilerine kişiselleştirilmiş reklamlar sunan kampanyalara odaklanıyor.
Performans pazarlama vakalarının %46’sı çok cihazlı ve çok kanallı unsurlardan oluşuyor. Buna mobil web, uygulama içi reklamlar, e-posta ve sosyal medya dahildir.

Pratik Pazarlama’nın Performans Pazarlama Alanına Hakimiyeti

Trafik kazanımına odaklanan performans pazarlama stratejilerini başarıyla uygulama konusunda deneyime sahibiz. Dijital ortam hakkında küresel bir vizyona sahip olarak, içinde bulundukları sektör veya yaptıkları ürün ne olursa olsun müşterilerimizin hangi stratejiyi uygulaması gerektiğini değerlendirebiliyoruz.

İşimize tamamen analitik bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Yaptığımız tüm öneriler, bir müşterinin birincil KPI’larına dayanmaktadır. Amaç, reklam verenlerin hedeflerine doğru kanallardan ulaşmasıdır. Üstelik bunu mümkün olan en düşük maliyetle ve en iyi yatırım getirisi ile yapmayı hedefliyoruz.

Bir satın alma kampanyasının başlatılmasından önce ve sırasında, istenen sonuçları sağlayan ve önceden belirlenmiş hedeflere ulaşan en iyi kombinasyonları bulana kadar mesajları, CTA’ları, segmentasyonları, görüntüleri vb. sürekli olarak optimize etmek için A/B testi gerçekleştiririz.

Categorized in: