Google My Business ya da Google Benim İşletmem, sunduğunuz ürün veya hizmetleri arayan müşteriler tarafından işletmenizin fark edilmesini sağlamanın harika bir yoludur. Google My Business (GMB) profilinizi oluşturup güncelleyerek dünyanın en büyük arama motorunu kullanarak yeni müşterilere ulaşabilir ve ücretsiz tanıtımdan yararlanabilirsiniz. Çoğu pazarlamacı, SEO ve Google Ads hakkında her şeyi bilir, ancak genellikle GMB’yi güçlü bir pazarlama aracı olarak görmezler.

Yazının geri kalanında okuyacağınız 11 ipucu ile Google Benim İşletmem profilinizi optimize edebilir, ve küçük işletmenizi geliştirmek için büyük ve etkili bir adım atabilirsiniz. Ancak hepsinden önce kafanızdaki soru işaretlerini silmek için Google My Business nedir sorusuna cevap vermemiz gerekiyor.

Google My Business Nedir?

Google My Business (Google Benim İşletmem), işletmelerin yerel arama sonuçlarında ve Google Haritalar‘da öne çıkan bir şirket profili oluşturmasına olanak tanıyan ücretsiz bir Google aracıdır. İletişim bilgilerini, konumu, çalışma saatlerini değiştirebilir ve hatta web sitenizin bağlantısını ekleyebilirsiniz. Fiziksel bir işletme adresiniz olmasa bile, yine de bir GMB girişi oluşturabilirsiniz. Ancak bir profil oluşturmak için şirketinizi telefonla doğrulamanız gerekir.

My Business profiliniz, kitlenizle, müşterileriniz ile etkileşim kurmak için hayati bir kanaldır, ayrıca yeni müşteriler çekmede büyük bir faktör olan müşteri incelemelerini içerir. Peki, GMB profilinizden en iyi şekilde yararlandığınızdan ve yeni işleri en üst düzeye çıkardığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Google işletme profili optimizasyonu hakkında 11 ipucumuz için okumaya devam edin.

Google My Business Optimizasyonu: 11 İpucu

Bir Google İşletme profili oluşturmak oldukça basit bir işlemdir ancak yine de listelemenizi yönetmenize ve optimize etmenize yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır. Zaman zaman GMB’a eklenen yeni özellikler de vardır, bu nedenle bunları kullandığınızdan emin olmalısınız.

Çalışma Saatleri Güncelleme

Çalışma saatlerinizi güncel tutmak, özellikle devam eden COVID-19 salgını sırasında ve tatillerde müşterileri bilgilendirmek için önemli bir görevdir. Hepimizin bildiği gibi, işyeri açılış saatlerine ilişkin kurallar, kısıtlamalara bağlı olarak haftadan haftaya değişir. Neyse ki, Google’dan yapılan yeni değişiklikler, daha esnek açılış saati seçeneklerine izin veriyor. Listelediğiniz saatler doğru değilse, müşterileri hayal kırıklığına uğratma ve dağınık ve/veya dikkatsiz görünme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

İncelemelere Dikkatle Yanıt Verin

Hem iltifatları hem de şikayetleri nasıl ele aldığınız, yürüttüğünüz işin türünü doğrudan yansıtır. Size iyi yorumlar veren ve belki de daha da önemlisi, kötü deneyimlerini nasıl telafi edebileceğinizi ve ilerlemeyi nasıl iyileştirebileceğinizi sorarak kötü yorumlara yanıt veren müşterilere teşekkür ettiğinizden emin olun (İncelemelere karşılık verilen hediyelerin ve indirimlerin Google’ın politikasına aykırı olduğunu unutmayın). Yanıtınız çoğu zaman incelemenin kendisinden daha önemlidir. Halkla sohbetler kurarak ilişkiler kurar ve önemsediğinizi gösterirsiniz.

Yeni ve geri gelen müşterileri doğrudan bir bağlantıyla Google incelemelerinden ayrılmaya teşvik etmeye çalışın. Bir işletme ne kadar çok yorum alırsa, arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alır.

Anahtar Kelimeleri Kullanın

Web sitenizi Google’da sıralamak için optimize etmek için anahtar kelimeleri nasıl kullandığınıza benzer şekilde, GMB profiliniz için de aynısını yapmak isteyeceksiniz. Açıklamalarınıza ve kategorilerinize anahtar kelimeler eklemek, GMB sıralamanız için harikalar yaratacaktır. Herhangi bir SEO etkinliğinde olduğu gibi, anahtar kelimeleri doğal olarak kullanmanız ve bu konuda spam yapmamanız gerekir.

İşletmenizle İlgili Kaliteli Görselleri Öne Çıkarın

Herkes işletmenizin fotoğraflarını yükleyebilir, ancak fotoğraf bölümünüzü çok sayıda yüksek kaliteli orijinal fotoğrafla doldurmanız gerekir. Bunlar, konumunuz, ürünleriniz, logonuz, personeliniz ve sunduğunuz şeyleri gösteren fotoğraflar olabilir. Stok fotoğraflardan kaçınmanızı olabildiğince kendinizinkini kullanmanızı ve mümkünse haftalık olarak yeni fotoğraflar yayınlamanızı öneririz. Fotoğraf göndermek, sıralamanıza yardımcı olur ve kendi başına önemli bir arama motoru haline gelen Google Görsellerde görünür. Fotoğraflarınızın gereksinimleri karşıladığından emin olmak için önce Google’ın fotoğraf yönergelerine bakın. Ayrıca, çevrimiçi en popüler medya öğesi olduğu için video eklemeniz, My Business optimizasyonu sürecinde size fayda sağlayacaktır.

Soru-Cevap’ı Takip Edin

Google My Business, insanların işletmeniz hakkında sorduğu yaygın soruları da içerir. Google, bunu diğer müşterilerin sizin için yanıtlaması için ayarladı, ancak daha iyi, daha doğru bir yanıtınız olabilir. Uyarılar, soruları geldikçe takip etmenize ve bunların uygun şekilde ele alındığından emin olmanıza yardımcı olabilir. İşletme sahibi olarak, GMB profiliniz için bir tür SSS – Sıkça sorulan sorular oluşturarak kendi sorularınızı sorabilir ve yanıtlayabilirsiniz. Son olarak, soru-cevabınızı, sonuçta listelerdeki sıralamanızı etkileyecek önemli anahtar kelimeler eklemek için bir fırsat olarak kullanın.

Müşteri Mesajlarını Etkinleştirin

GMB listelemeniz ayrıca müşterilerin size mesaj göndermesini sağlayan bir mesajlaşma seçeneğine sahiptir. Erişmek için Google My Business Uygulamasını kullanmanız gerekir. Müşteriler – Mesajlar’a gidin ve Aç’ı tıklayın. Artık insanlar soruları veya endişeleri ile doğrudan size mesaj gönderebilir. Sadece zamanında yanıt verdiğinizden ve müşterileri bekletmediğinizden emin olun.

Bu tür erişim, bazı işletme sahipleri için bunaltıcı görünebilir, ancak işletmenizin müşteri ihtiyaçlarına duyarlı ve özenli olduğunu gösterir. Küçük hizmet jestleri, günümüzün aşırı rekabetçi pazarlarında tüm farkı yaratabilir.

Tutarlı Bir Şekilde Yayınlayın

Sosyal medya platformlarına benzer şekilde, GMB size ‘Güncellemeler’ bölümü altında gönderi yapma seçeneği sunar. Bu, müşterilerinizi yeni ürünler, yaklaşan etkinlikler, özel teklifler, şirket dönüm noktaları veya bilmelerini istediğiniz diğer bilgiler hakkında bilgilendirmek için mükemmel bir fırsattır. Çoğu marka bu özellikten yeterince faydalanmaz ve liste kaydınızı öne çıkarmanın harika bir yoludur.

My Business Analizlerinizi İnceleyin

GMB, analiz özelliği Insights’ı büyük ölçüde geliştirdi. Bu yararlı araçtan yararlanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Analizler size şunları gösterir:

  • Müşteriler listenizi nasıl buldu?
  • Yol Tarifi Tıklamaları
  • Telefon çağrıları
  • Müşterilerin sizi Google’da bulduğu yer
  • Diğer müşteri işlemleri

Bu araçlar, müşterilerin işletme adınızı kullanarak sizi doğrudan mı yoksa hizmetiniz/sektörünüz tarafından mı arandığını ve sizi bu şekilde bulup bulmadığını analiz etmenize olanak tanır. Analizler ayrıca müşterilerin sizi Haritalar veya Keşfet aracılığıyla bulup bulmadığını da ayırır. Tüm bu bilgiler bölünmüştür ancak toplam görüntülemeler veya toplam aramalar için birleştirilebilir.

Müşteri eylemleri, kaç kişinin yol tarifi için tıkladığı, fotoğraflarınızı görüntülediği veya web sitenize tıkladığı gibi şeyleri bilmenizi sağlar. Yol Tarifi bilgileri ayrıca, şehir ve hatta mahalle bazında yol tarifi isteyen kişilerin nerede olduğunu da gösterir. GMB Insights, girişinizi ve genel olarak çevrimiçi varlığınızı optimize etmede göz ardı edemeyeceğiniz güçlü bir araçtır.

Tanımlayıcı Amaç Niteliklerinden Yararlanın

İş tanımınızı ve kategori alanlarınızı doğru ve eksiksiz doldurmanın yanı sıra açıklayıcı nitelikler de kullanmalısınız. Bu özellikler, müşteriler için fazladan yararlı bilgilerdir. ‘Ücretsiz WiFi’, paket servis seçenekleri, ödeme seçenekleri, vegan veya glütensiz seçenekler vb. Gibi şeyler. Olanaklarınızın ne olduğunu ne kadar net bir şekilde tanımlarsanız, o kadar çok insanı çekmeniz olasıdır. Google kullanıcılarının işletmenizi tanımlamak için kullandığı açıklamalar olan öznel özelliklerin de farkında olun.

Yeni eklenen Özel Nitelikler seçeneği, örneğin işletmenizin kadın liderliğinde mi, siyahlara ait mi yoksa LGBTQ mu olduğu gibi şeyleri belirtmenize olanak tanır.

Ürünlerinizi Öne Çıkarın

Küçük ve orta ölçekli bir işletmeyseniz, Google ayrıca ürün kataloğunuzu GMB profilinizde öne çıkarmanıza olanak tanır. Doğru başlıklar, açıklamalar ve fiyatlandırma, müşterilere ihtiyaç duydukları bilgileri verir ve size sıralama için ihtiyaç duyduğunuz bu değerli anahtar kelimeleri ekleme fırsatı verir. Bunlara Ürün Editöründen erişebilirsiniz

Rezervasyonları veya Siparişleri Ayarlayın

İşletmenizin türüne bağlı olarak, müşterilerin hizmetlerinizi rezerve etmesine veya doğrudan GMB listeniz üzerinden rezervasyon ve sipariş vermesine de izin verebilirsiniz. Google, bir 3. taraf sağlayıcıyı GMB’ye bağlamanıza veya Google Rezervasyon ile çalışan düzinelerce desteklenen uygulamadan birini kullanmanıza olanak tanır. Bu özellik, müşterilerin uygulamadan çıkmadan ve kendi Google ürünleriyle entegrasyona gerek kalmadan siparişlerini hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilmeleri anlamına gelir. Onlar için iyi ve sizin için iyi.

Çözüm

Google My Business girişinizi optimize etmek ve sürdürmek, müşterilere ulaşmak için Google arama ve Haritalar’ın gücünü kullanmanın mükemmel bir yoludur. Ne sıklıkla bir işletme, özellikle de bir restoran aradınız ve bilgilendirici bir profile ve harika incelemelere sahip, yüksek dereceli bir GMB listesi seçtiniz? Birçok insan bunu düzenli olarak yapıyor! Bu nedenle, bahsettiğimiz ipuçlarını uygulayarak ve verilerinizi Insights aracıyla izleyerek yükselmenizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olun. Ve unutmayın, Google My Business tamamen ücretsizdir!

Categorized in: