Google, çevrimiçi aramada tartışmasız lider konumdadır ve amacı, kullanıcılara daha da iyi hizmet sunmaktır. Bunu yapmak için, arama sonuçları sayfasında (SERP) hangi içeriğin görüneceğini belirleyen ve daha iyi cevaplar sunmak için değişmeye ve gelişmeye devam eden algoritma. SEO’daki en son gelişme olan Google BERT’den ve gelen pazarlama stratejinize nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedelim.

BERT Nedir ve Google Algoritmalarında Nasıl Çalışır?

BERT, Google’ın arama algoritmasına yapılan en son eklemedir ve bu alanda son beş yılda yapılan en büyük değişikliktir. Yapay zekaya dayalı yeni algoritmalar içeren bir çözümdür.

BERT, “Transformatörlerden Çift Yönlü Kodlayıcı Temsili” anlamına gelir.

– Çift yönlü, BERT’nin arama ifadelerini her iki yönde de analiz ettiği gerçeğini ifade eder. Her bir anahtar kelimenin solundaki ve sağındaki kelimeleri dikkate alır. Böylece bir sorgudaki tüm kelimeleri tek tek ele almak yerine birbiriyle ilişkilendirebilir.

– Transformer, zamirler ve edatlar gibi kelimeleri anlamanıza yardımcı olan bir atama sistemini ifade eder. Aşağıdaki örnekte göreceğiniz gibi, bu kelimeler bir aramanın anlamını yorumlamada çok önemli bir rol oynayabilir.

BERT, bu yapay zeka ve anlam atama algoritmalarını uygulayarak, doğal bir dil sorgusunun ardındaki amacı anlayabilir – anlamı, insanların kendilerini ifade etme biçimini anlayabilir.

BERT’nin Google’ın mevcut algoritmasının (RankBrain) yerini alması amaçlanmadığı, ancak kullanıcı sorgularını daha iyi anlamak için bir eklenti olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle, kullanıcı davranışı verilerine dayalı olarak arama sonucu listeleri oluşturan RankBrain yürürlükte kalır.

BERT, Google SERPS’i veya Aramaları Nasıl Etkiler?

Sonuç olarak, BERT, Google’ın kullanıcılara tam olarak ihtiyaç duydukları yanıtları hızla verme misyonunu yerine getirmesine doğru bir adım daha atıyor. Bunu yapmak için Google’ın hem sayfa içeriğini hem de kullanıcı sorgularını anlayabilmesi için algoritmalarına ihtiyacı vardır.

BERT’nin gerçekleştirilen 10 aramadan yaklaşık 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir. Temel fark, artık dikkate alınan tek tek anahtar kelimeler değil, aramanın genel amacı olmasıdır.

BERT’nin nasıl çalıştığını göstermek için Google, örnek olarak “ABD’ye giden Brezilyalı turistin vizeye ihtiyacı var” aramasını kullanır. Daha önce Google, bu aramada “a” edatını görmezden geldi, bu nedenle Brezilya’ya seyahat etmek isteyen ABD’li bir kişi olabileceğini yorumladı.

Ancak BERT ile arama motoru “a” edatının anlamını doğru bir şekilde yorumlayabilir ve aramayı yapan kişinin büyük olasılıkla Brezilyalı bir turist olduğunu bilir. Bu nedenle, gösterdiği sonuçlar Brezilya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen bir kişiye yöneliktir.

Doğrudan bağlantılı olmasa da, Google’ın son yıllardaki en büyük gelişmelerinden biri olan sıfır tıklamalı aramalarda BERT’nin nasıl bir rol oynayacağını düşünmek de ilginç.

Birçok sorgu için, SERP, kullanıcının sorgusunu doğrudan arama sonuçları sayfasında yanıtlamaya çalışan özellikli bir snippet görüntüler. BERT, sorgu anlayışını iyileştirdikçe, bu snippet’ler daha iyi seçilecek ve sıfır tıklamalı aramaların yüzdesi artacaktır.

Bert’i Düşünerek SEO’nuzu Nasıl Geliştirirsiniz?

Google, kullanıcı sorgularını ve web sitesi içeriğini yorumlamada giderek daha iyi hale geldikçe, geleneksel SEO teknikleri giderek daha eski hale geliyor. Google, “SEO yapmak” yerine, kullanıcı deneyimini ve içerik kalitesini iyileştirmeye odaklanacak web yöneticileri arıyor. Web sitenizi optimize etmek için aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler.

Anahtar kelimeler daha az önemli hale geliyor. Geleneksel olarak SEO, kelimenin tam anlamıyla anahtar kelimeleri seçmeye ve tekrarlamaya odaklanmıştı, ancak bu artık işe yaramıyor. BERT, içeriğin “insanlaştırılmasına” yönelik bir adımdır. Anahtar kelimeleri tam olarak girme konusunda endişelenmek yerine, kullanıcıların endişelerine doğru şekilde yanıt veren içerik oluşturmaya çalışmanız gerekir.

Google BERT, daha belirsiz ve uzun kuyruklu aramalara fayda sağlar. BERT fikri, bir arama sorgusunun tüm öğelerini bağlamda doğru şekilde yorumlayabilmektir. Bu nedenle, daha önce alakasız sonuçlar veren belirsiz sorguları artık anlayabilir.

Odak, genişlemeden kaliteye kayar. Modası geçmeyen bir diğer SEO tekniği, genellikle 5.000 kelimeden fazla olan çok uzun makaleler yazmaktır. Bazı durumlarda, bir konuyu derinlemesine ele almak istiyorsanız, bu uzunluk gerekli olabilir. Ancak, BERT artık kelime sayısına değil, kullanıcıların sorularına cevap verecek içeriğin kalitesine odaklanıyor. Bu nedenle, uzunluk içerikle eşleşmeli, tersi olmamalıdır. Kullanıcı belirli bir soru sorarsa, kısa bir cevap vermelisiniz.

Sesli aramalar giderek daha önemli hale geliyor. Sanal asistanların popülerleşmesi sayesinde sesli aramalar SEO’da yıllardır trend olmuştur. BERT ile Google, metin aramalarından daha doğal ve sohbete dayalı olan bu aramaları anlayabilir. Bu nedenle, sesli aramalar için web sitenizin optimizasyonunu gözden geçirmenin tam zamanı.

Sıfır konumu için optimize edin. Son yıllarda görüldüğü gibi, sıfır tıklamalı aramalar giderek daha önemli hale geliyor, bu nedenle öne çıkan snippet’te görünecek yapılandırılmış veriler ve optimize edilmiş içerik sağlamaya hazır olmanız gerekiyor.

Categorized in: