Bugünkü yazının başlığında yer alan soru, doğru cevabı bulmanın neredeyse imkansız olduğu bir çok forumda sıklıkla görülebilir. Çoğumuz, daha fazla sayıda ifadenin web sitesinin görünürlüğü üzerinde gerçekten bir etkisi olup olmadığını merak ediyoruz.

SEO için en iyi anahtar kelimeler nelerdir ve bunlardan kaç tanesini seçmelisiniz? Bugün, ayrıntılara dalmaya ve konuyu keşfetmeye çalışacağız.

Anahtar Kelimeler Kullanıcıların Aramaları İle Eşleşmelidir

Anahtar kelime araştırması yapmadan SEO yapmak imkansızdır . Doğru seçilmiş ve işletme profiline uygun ifadeler mutlak bir gerekliliktir. web sitenizin arama sonuçlarında görünmesini sağlayan temel bir unsurdur. En iyi anahtar kelimeler, belirli ürün veya hizmetleri arayan potansiyel müşteriler tarafından girilen anahtar kelimelerdir . Sektöre özgü ifadeler ne kadar fazlaysa, o kadar iyidir.

Seçilen ifadelerin SEO süreci üzerinde olumlu bir etkisi olduğundan emin olmak için bunları uygun şekilde optimize etmeniz gerekir. Uygulamada, sayfadaki içerik, kod ve grafiklerin Google gereksinimlerine uygun olması gerektiği anlamına gelir.

Uygun bir SEO stratejisi, hem ana sayfayı hem de tüm alt sayfaları iyileştirmeye yardımcı olur. Bu durumda, sayfa içeriğini tanımlayan ve özenle seçilmiş anahtar kelimeleri içeren alakalı meta etiketleri uygulamak çok önemlidir. İfadeler soyut olmamalıdır. Bir şekilde içeriğiniz ve resimlerinizle ilgili olmalıdırlar.

SEO İçin En İyi Anahtar Kelime Sayısı Nedir?

Anahtar kelime araştırmasının yanı sıra, uygun sayıda kelime öbeği seçmek de çok önemlidir. Birçok insan seçebilecekleri maksimum veya minimum miktarın ne olduğunu merak ediyor. Tek bir doğru cevap vermek zor çünkü her şey duruma bağlı. Bu şunlarla ilgilidir: iş profiliniz, sunulan hizmet veya ürün yelpazesi, şirket web sitesinin gelişme derecesi.

SEO için en iyi anahtar kelime sayısını belirleyen birçok faktöre rağmen , birkaç evrensel yönerge vardır:

Yalnızca üç veya dört anahtar kelime kullanmak SEO için kötüdür – Bu durumda, Google robotları manipülasyonu çabucak fark eder ve siteyi cezalandırması muhtemeldir. Çok az şirket yalnızca bir ürün veya hizmet sunar ve bu gerçekleşse bile potansiyel müşteriler bu malları çeşitli şekillerde arayabilirler. Bu nedenle, SEO yaparken, olası tüm anahtar kelime türlerini ve biçimlerini dikkate almalısınız.

Çok sayıda alt sayfası ve çevrimiçi mağazası olan web siteleri, mümkün olduğunca çok anahtar kelimeye sahip olmalıdır – bu, özellikle ana sayfaya ve tek tek alt sayfalara uyarlanmış ifadeler için geçerlidir. Mağazanızdaki belirli ürün kategorilerine alakalı ifadeler atamaya çalışın.

SEO uzmanları, kaliteli bir SEO sürecinin 10’dan fazla anahtar kelime içerdiğinin tamamen farkındadır . Sonrasında, arama sonuçlarındaki sayfa konumlarını iyileştirmeyi amaçlayan tüm faaliyetler daha doğal hale gelir ve marka görünürlüğünü artırır.

SEO için gereken minimum anahtar kelime sayısını tahmin etmek oldukça kolay olsa da, maksimumu değerlendirmek çok daha zordur. Bu, basit ve pratik bir kuralın işe yaradığı zamandır: ne kadar fazlaysa o kadar iyidir (seçilen anahtar kelimeler web sitesinde en uygun şekilde dağıtıldığı sürece). Peki neden? Daha fazla sayıda uygun şekilde optimize edilmiş kelime öbeği, potansiyel müşterilerin sizi bulma, sayfanıza girme ve aradıklarını satın alma şansınızı artırdığından.

Sayfa Başına Sahip Olunması Gereken Organik Anahtar Kelime Sayısı Nedir?

Sayfa başına belirli sayıda anahtar kelime almak istiyorsanız, nispeten küçük web siteleri için sayfa başına yaklaşık beş anahtar kelimenin (arama hacmi 100 veya daha fazla olan) uygun olması gerektiği varsayılabilir. Rakam etkileyici görünmese de, bu beş anahtar kelimeyle içerik oluşturmanın, sayfanızın çok daha fazla sayıda kelime öbeği için görüntüleneceği anlamına geldiğini hatırlamakta fayda var.

Bunun nedeni, farklı durdurma kelimeleri olan çeşitli kombinasyonların ve kelime öbeklerinin bir anahtar kelime olarak sayılmasıdır. Bu nedenle, “Noel hediyesi” anahtar kelimelerinizden biriyse, web siteniz “Noel hediyeleri” veya “Noel’de hediye” vb. sorgular için de görüntülenecektir.

Ayrıca son derece spesifik uzun kuyruklu ifadeler analitik araçlarda çok sık görülmese ve genel anahtar kelimeler kadar popüler olmasa da, tüm sorguların %40’ı bile en az dört kelimeden oluştuğu için bunlara odaklanılabilir.

İlgili uzun kuyrukları seçmek, belirli ürün veya hizmetleri ararken direkt dönüşüm gerçekleştirmesi muhtemel alıcılara ulaşmanızı sağlar.

Anahtar kelime yoğunluğunun %1-2 olması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Bu, 100 kelimelik bir metnin yalnızca bir veya iki anahtar kelimeye sahip olması gerektiği anlamına gelir. İdeal olarak, daha uzun makaleler ve gönderiler hakkında konuşurken anahtar kelime yoğunluğu daha düşük olmalıdır.

SEO süreci için faydalı olan sayfa başına tam organik anahtar kelimelerin sayısı sektörünüze, web sitenizin durumuna, bütçenize, ürün/hizmet aralığınıza ve müsait zamanınıza bağlıdır.

Ne Zaman Daha Fazla Anahtar Kelime Seçmelisiniz?

Yalnızca tek bir ürün veya hizmet sunsanız bile, birden fazla anahtar kelimeyi hedeflemelisiniz. Sebebi oldukça basittir – bir kelime veya kelime öbeği, eş anlamlıları ve daha özel ifadelerle tamamlanan aynı kelimeler kadar çok ziyaretçi çekmeyecektir. Kullanıcıların çeşitli arama sorguları yazdıklarını ve sıklıkla aradıkları ürünlerin tam adlarına veya özelliklerine aşina olmadıklarını unutmayın.

Kendinizi hedef grubunuzun ortalama bir üyesinin yerine koyun ve teklifinize henüz aşina olmayan insanları düşünmeye çalışın.

İçeriğinizi doğal tutun ve güven uyandırdığından ve iyi okunduğundan emin olun.

Daha Az Anahtar Kelime Daha Çok Trafik Çeker. – Peki Bu Ne Zaman Doğrudur?

Daha fazla anahtar kelimeye odaklanmak önemli ölçüde daha iyi olsa da, ılımlı kalmak da çok önemlidir . Bin veya daha fazla anahtar kelimeyi hedeflerseniz, hepsini optimize etmek için daha az kaynağınız olacağını unutmayın. Bu da, daha fazla sayıda anahtar kelimenin size daha yüksek konumlar veya başka somut faydalar getirmeyeceği anlamına gelebilir. Gerçekçi olun ve bütçenizi ve zamanınızı düşünün.

On anahtar kelime seçip bunları tamamen optimize etmek, iki yüz anahtar kelime öbeği seçip bunları rastgele siteye yerleştirmekten daha iyidir.

Ayrıca, anahtar kelime doldurma denen bir şey olduğunu hatırlamak çok önemlidir . Bu, anahtar kelimeleri içeriğe doğal olmayan bir şekilde yerleştirme ve anahtar kelime yoğunluğunun %2 veya %3’ten çok daha yüksek olması durumudur. Google, sıralamayı değiştirmeye çalışan web sitelerini cezalandırdığı için anahtar kelime doldurmaktan kaçınmalısınız.

Peki En Doğru Anahtar Kelime Sayısı Kaçtır?

Sahip olunması gereken organik anahtar kelime sayısı tam olarak nedir? SEO yaptığınız anahtar kelime seçiminde herhangi bir sınır olmadığını unutmayın. Kullanılabilirlik burada tek gereksinimdir.

Sayısız doğru ve kaliteli ifade için SEO yapmak, web sitesine çeşitli faydalar sağlar ve daha geniş bir potansiyel müşteri yelpazesine ulaşmaya yardımcı olur. SEO uygulanan anahtar kelimelerin doğal göründüğünden ve kullanıcılara değer kattığından emin olun.

Öyleyse, “ SEO için kaç kelime öbeği seçmelisiniz – 5, 10 veya 15? ” – doğru seçenek 20 veya daha fazladır. Anahtar kelime yoğunluğunuzu takip edin ve şirketinizi bir sonraki seviyeye taşıyın!

Categorized in: