Pazarlamada, web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini bilmek yeterli değildir – ayrıca nereden geldiklerini de bilmeniz gerekir.

Farklı web trafiği kaynaklarını belirlemek, hedef kitlenizi bölümlere ayırmanıza ve hangi stratejilerinizin size en iyi yatırım getirisini sağladığını görmenize olanak tanır.

Doğru anladığınızdan emin olmak için tüm web trafiği kaynakları için bir kılavuz oluşturduk. Hadi dalalım!

Web Trafiği Türleri ve Farkları Nelerdir?

“Web trafiği”, web sitenizin aldığı ziyaretleri ifade eder. Tüm ziyaretler eşit değer oluşturmaz. İnsanları sitenize getiren farklı trafik kaynaklarını bilmek, sitenizi nasıl iyileştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Web trafiğini doğru bir şekilde analiz etmek için, aynı kişi siteyi birkaç kez ziyaret edebileceğinden, belirli bir dönemdeki toplam ziyaret sayısı ile tekil ziyaretçi sayısı arasında ayrım yapabilmeniz gerekir.

Süre veya sayfa görüntüleme sayısı gibi ziyaretin kalitesiyle ilgili faktörleri de dikkate almalısınız.

1. Organik Trafik

Organik trafik, Google veya diğer arama motorlarında arama yaptıktan ve sonuçlar sayfasındaki bağlantılardan birine tıkladıktan sonra bir web sitesine giren ziyaretçi sayısıdır.

Bu tür web trafiği, uzun vadede ziyaretlerin çok önemli bir yüzdesini oluşturabilir. Daha fazla organik trafik elde etmek için arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini uygulamak gerekir.

Genellikle organik trafiğin ücretsiz olduğu söylenir, ancak bu tamamen doğru değildir. Her tıklama için doğrudan ödeme yapmasanız da, web sitenizi SEO için optimize etmek, bir miktar bakımın yanı sıra zaman ve kaynak yatırımı gerektirir.

2. Direkt Trafik

Doğrudan trafik, birkaç farklı kökenden gelen ziyaretçileri içerir:

Web sitenizin URL’sini doğrudan arama çubuklarına yazan kişiler.

Web sitenizin URL’sini favorilerine kaydeden ve siteye ulaşan kişiler.

Dizine eklenmemiş bir belgedeki veya e-posta yazılımı kullanarak açılmış bir e-postadaki bir bağlantıya tıklayan kişiler.

Potansiyel doğrudan trafiği kaybetmemek için URL’leriniz temiz, basit ve hatırlanması kolay olmalıdır. Ayrıca kullanıcıların gelecekteki ziyaretleri için sitenize yer işareti koyabilirsiniz.

3. Yönlendirme Trafiği

Bu tür web trafiği, blog veya forum gibi başka bir siteden bir bağlantıya tıklayarak bir web sitesine giren kişileri ifade eder.

Yönlendirme trafiğini artırmak, konuk bloglama veya sitenizi dizinlere gönderme gibi aktif bağlantı oluşturma faaliyetlerine katılmayı içerir. Ancak olası cezalardan kaçınmak için Google’ın bağlantılarla ilgili politikalarını dikkate almak çok önemlidir.

4. Eposta Pazarlama

E-posta pazarlama kampanyaları yapıyorsanız, mesajlarınız aracılığıyla sitenize kaç ziyaretçi geldiğini takip ederek başarılarını ölçebilirsiniz.

E-posta pazarlama yönetim programları, teslimat oranınız, açılış oranınız, bağlantı tıklamaları, toplam tıklamalar, benzersiz tıklamalar vb. hakkında birçok bilgi sağlar.

E-posta pazarlamasından gelen web trafiğini iyileştirmek için iki en iyi uygulama:

Konu, resimler veya e-postaların gönderildiği zaman gibi faktörleri optimize etmek için aynı e-postanın farklı sürümleriyle A/B testleri yapın.

Tüm süreci daha verimli yönetmek için e-posta pazarlama otomasyon çözümlerini kullanın.

5. Sosyal Ağlar

Bu trafik türü, bir sosyal ağdaki tıklama başına ödeme reklamına tıkladıktan sonra gelen ziyaretçileri ifade eder.

Sosyal medya reklamları (örneğin, Facebook Reklamları veya TikTok Reklamları) ziyaretçileri sitenize etkili bir şekilde çekebilir ve sitenize geldiklerinde kullanıcıların nasıl davrandığına dair istatistikler verebilir. Sosyal reklam platformları ayrıca size kampanyalarınız hakkında demografik bilgiler ve kullanıcı ilgi alanları gibi birçok veri sağlar.

6. Ücretli Arama

Bu kategori, Google Ads veya diğer PPC platformlarından bir reklamı tıkladıktan sonra web sitenize gelen kullanıcıları içerir.

Bu platformların farklı türde reklamlar ve konumlar içerdiğini unutmayın. Örneğin, Google Ads ile diğerlerinin yanı sıra arama sonuçlarına bir reklam yerleştirebilir, YouTube’da bir kampanya başlatabilir veya üçüncü taraf sitelere afişler yerleştirebilirsiniz. Sonuçları doğru bir şekilde değerlendirmek için farklı kampanya türleri arasında ayrım yapmanız gerekecektir.

Arama motoru reklamları, kısa vadeli trafik elde etmenin çok etkili bir yoludur ve organik konumlandırma veya SEO stratejileri için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Sonuçları optimize etmek için anahtar kelimelere ve yer hedeflemeye çok dikkat edin.

7. Çevrimdışı Trafik

Şu ana kadar bahsettiğimiz tüm trafik türleri dijital kanallardan geliyor. Ancak ziyaretçilerin web sitenize çevrimdışı kaynaklardan gelmiş olması da mümkündür. HubSpot gibi bazı web analiz programları, bu kanallar aracılığıyla sitenize ulaşan trafiği belirlemenize olanak tanır.

8. Ücretli Medya

Bu trafik türü, bir sosyal ağda tıklama başına ödeme reklamını tıkladıktan sonra gelen ziyaretçileri ifade eder. Sosyal medya reklamları (örneğin, Facebook Reklamları veya TikTok Reklamları) sitenize etkili bir şekilde ziyaretçi çekebilir ve sitenize geldiklerinde kullanıcıların nasıl davrandığına ilişkin istatistikler verebilir. Sosyal reklam platformları ayrıca size kampanyalarınız hakkında demografik bilgiler ve kullanıcı ilgi alanları gibi birçok veri sağlar.

9. Diğer Kampanyalar

Son olarak, şu ana kadar tartıştığımız web trafiği türlerinin hiçbirine tam olarak uymayan web kampanyalarından gelen trafiği belirleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, her kampanyayı bir açılış sayfasına yönlendirilen benzersiz bir URL ile ilişkilendirmek için izleme URL’leri oluşturmanızı öneririz. Bunu HubSpot‘u kullanarak yapabilirsiniz. İzleme URL’leri, trafiği benzersiz URL’lere göre filtrelemenize ve onu doğru kampanyayla ilişkilendirmenize olanak tanır.

Categorized in: