Bir makale başlığı, potansiyel bir okuyucunun gördüğü ilk ve sıklıkla son şeydir. Aslında, kullanıcılar arama sonuçlarını, Google Haberler’i veya sosyal medyayı kaydırırken sıradan başlıkların farkına bile varmazlar. Olumlu bir ilk izlenim bırakmazsanız, başka bir şansınız olmayabilir – bu nedenle akılda kalıcı makale başlıkları yazmayı ve kullanıcıları daha uzun süre çekmeyi öğrenin.

Pazarlama açısından bakıldığında, akılda kalıcı bir makale başlığı yazmak, iyi bir metin yazarının sahip olması gereken en önemli becerilerden biridir. Ne de olsa, başlığı çekici bir çevrimiçi makaleden ziyade bilimsel bir teze benziyorsa, hiç kimse çok iyi bile yazılsa 2.000 kelimelik blog yazısını okumaz.

Web sitesi ve mağaza sahipleri ile deneyimli ve hevesli metin yazarlarını göz önünde bulundurarak, bu gönderiyi yalnızca SEO dostu değil aynı zamanda okuyucu dostu bir makalenin başlığını nasıl yazacağınızı göstermek için oluşturduk.

Ayrıca, kullanıcının dikkatini çektiğinizde ne yapacağınızı da öğreneceksiniz – sonuçta, artan hemen çıkma oranı pahasına sitenize yapılan ziyaretlerin sayısını artırmak istemezsiniz, değil mi?

Makale başlıkları – neden önemlidir?

Neden akılda kalıcı makale başlıkları oluşturmamız gerektiğini açıklayan birkaç kelimeyle başlayalım.

İstatistikler

 • CopyBlogger’a göre, ortalama 10 kişiden 8’i karşılaştıkları makalelerin başlıklarını okuyor, 10 kişiden sadece 2’si tüm makaleleri okuyor. Bu, bir kullanıcı gönderinizi görse bile, onunla ilgilenmeyebileceği anlamına gelir. Rakamlardaki bu düşüş, Google Arama Konsolu tarafından ölçülen görüntülemeler ve tıklamalar arasındaki farkla karşılaştırılabilir: ikincisi her zaman daha küçük olacaktır, ancak farkı daha az fark edilir kılmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.
 • David Ogilvy ayrıca 8/10 kuralına atıfta bulundu ve “ortalama olarak beş kat daha fazla insan tam metni değil sadece başlığı okuyor. Bu yüzden bir başlık yazdığınızda, dolarınızın 80 sentini harcarsınız” (“on average, five times as many people read only the title, not the full text. That’s why when you write a header, you spend 80 cents of your dollar”) – tüm içeriğe kıyasla başlıkların önemi budur!
 • UpWorthy ile çalışan Peter Coachley, farklı başlıklara sahip aynı içeriğin trafikte %500’e varan bir fark yaratabileceğini buldu. Ayrıca bize, kullanıcıların yazdıklarımızı okumak için uyanmadıklarını tekrar tekrar hatırlatıyor – akılda kalıcı bir makale başlığı, yapacak binlerce işi olan bir kişiyi çekmek için bir şans. Aslında, bir şeyin viral olup olmayacağını belirleyen başlık olduğunu belirtti.

Akılda kalıcı bir başlık, yazdığınız makaleye olan ilgiyi artırır ve dolayısıyla daha karlı hale getirir.

Akılda kalıcı bir makale başlığı nasıl yazılır?

Başlangıç olarak, size temel bilgilerden bahsetmek istiyoruz çünkü veriye dayalı pazarlamaya inanıyoruz ve size bunu öğretmek istiyoruz.

BuzzSumo’nun Twitter ve Facebook’ta 100 milyon kez paylaşılan bir makale başlığı üzerinde yaptığı 2017 araştırmasını biliyor musunuz?

Bilmiyorsanız daha iyi, güncellenmiş 2020 çalışması sayesinde, araştırma hakkında bilgi edinecek ve yıllar içinde meydana gelen değişiklikleri göreceksiniz.

Bu, şüphelerinizi çözmenize ve efsaneleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır, çünkü düşündüğünüzün aksine tıklama yemlemeleri artık en iyi fikir değildir. Verilere daha yakından bakalım.

Değişim, değişimler ve daha da fazla değişiklik

Bu bir klişe olabilir, ancak çevrimiçi dünyada işler siz farkına bile varmadan değişiyor. Yine de ara sıra reklam klasiklerinden alıntı yapabilirsiniz, ancak birkaç yıl önceki araştırmalara inanmak en akıllıca seçenek değildir.

BuzzSumo, en çok isteyerek paylaşılan makalelerin başlıkları üzerine ilk araştırmasını 2017 yılında yapmış, ardından 2019-2020 yılında tekrarlamış (yazımızda gördüğünüz veriler bu) ve bu çalışmaların sonuçları tebeşir ve peynir kadar farklı.

Birkaç yıl önce sevdiğimiz içerik artık ilk 10’un dışında!

Örneğin: 2017’de yapılan bir araştırma, çok güçlü duygusal tonu olan başlıkların (“gözlerinizi yaşlandıracak”, “seni memnun edecek”, “seveceksin” gibi ifadeler) en yüksek katılımı oluşturduğunu gösterdi – şimdi, bu gruptan , sadece bu “en güzellerden biri” başlığı en üstte kalıyor.

Bu yüzden unutmayın: her zaman güncel verileri arayın, modası geçmiş, etkisiz trendleri takip etmeyin!

Bir Başlıkta Kaç Kelime Olmalı?

Şimdi, akılda kalıcı bir başlık oluşturmada önemli olduğu için başlığın uzunluğunu tartışacağız. Çok fazla kelime kitlenizi kaybeder. Onları ikna etmek için çok az kelime yeterli olmayabilir. Ancak tüm bu çılgınlığın aşağıda göreceğiniz gibi bir yöntemi var.

Sihirli sayıyı keşfedin: 10

İnsanlar olarak 5 veya 10 gibi sayıları severiz. Artı 10 zaten oldukça fazla (bu yüzden çok fazla bilgi alacağımıza söz veriyoruz). Yine de, makale ezici bir şekilde uzun olmak zorunda değildir. 10’u çekici bir sayı olarak algılamamızı sağlayan çok sayıda faktör vardır.

Kaynak: BuzzSumo

Tek mi yoksa çift mi?

BuzzSumo’nun araştırmasına göre, sayıların çift veya tek olmasının gerçekten önemli olmadığı ortaya çıktı. İlk beş 10, 5, 7, 3 ve 4 – çift ve tek sayılar arasındaki savaş devam ediyor.

Daha az okumak istiyoruz

Diğer bir değişiklik ise “mükemmel başlık”ın daha kısa olması – 15 kelime ve 95 karakter yerine 11 kelime ve 65 karaktere sahibiz. Bu nedenle, daha da spesifik olmanız ve makalenizin ilgili olduğu her şeyi sadece 11 kelimeyle yakalamanız gerekir!
Kaynak: BuzzSumo
Ortalama etkileşimin nasıl 11 kelimeye kadar yükseldiğini ve ardından… hızla düştüğünü görün.
Kaynak: BuzzSumo

Kimse bütün gününü internette geçirmek istemez. Bunun için zaman yok. Aslında, sağlığımıza ve esenliğimize dikkat etmek için sosyal medyadan veya internetten kasıtlı olarak uzak durmamız giderek daha yaygın hale geliyor. Bu nedenle, kullanıcıların zaman geçirdikleri siber alanı bir şekilde tasarlayan bir kişi olarak, ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz: kısa, net ve merak uyandırıcı bir şekilde yazın.

Hangi kelimeleri kullanmalı?

Son yıllarda, makalelerde kullanılan ve kullanıcı katılımına ilham veren kelimeler söz konusu olduğunda belirli bir eğilim gözlemleyebilirdik.

Yılın (örneğin, bu yılın en büyük keşfi – bu tür ifadeler, önemli bir şeyin olduğuna ve bunu kaçıramayacağımıza inanmamızı sağlar)
X yılda (ör. 3 yılın en iyi kitabı)
İlk kez (örneğin, bu kuyruklu yıldız birkaç yüz yıl sonra ilk kez Dünya’nın yakınında görünecek)
Şunlardan biri (ör. en çok satan arabalardan biri)
Nasıl yapılır (ör. ev yapımı soya mumları nasıl yapılır) + analojik rehber anahtar kelimeler: nasıl bulunur, nasıl pişirilir
Tüm zamanların (örneğin tüm zamanların en rahat topuklu ayakkabıları)

Makale başlığının nasıl yazılacağına dair 10 ipucu

1. Sayılara olan sevgimizden yararlanın

İnsanlar sayıları ve belirli miktarda bilgiyi severler. Bu faktörler, kullanıcıların makalenizi tıklama olasılığını artırır. Buradasınız, muhtemelen biliyorsunuz ki, sonunda, bir makalenin başlığının nasıl yazılacağına dair yaklaşık 10 özel ipucunu okumak, herhangi bir söz vermeden belirsiz bir metin girmekten daha iyidir.

2. Kullanıcılara verdiğiniz benzersiz değeri vurgulayın

Kullanıcılar web sitenize girerek nasıl kazanç sağlayabilir? Neden yazdıklarını önemsesinler ki? Verilen içeriğin okuyucularınızın faaliyet gösterdiği sektörle değil, sektörünüzle ilgili olduğunu unutmayın. Bu nedenle, başlığınıza bakarken gönderiniz hakkında neyin özel olduğunu söyleyebilmelisiniz: benzersiz bilgi, haberler, harika infografikler?

3. Unutulmaz ifadeler kullanın

Yaygın ve tekrar eden sıfatları (örneğin, ilginç, iyi, sıkıcı) duygulara ve hayal gücüne daha çok hitap eden başka kelimelerle değiştirin: Ne de olsa, lezzetli çikolatalardan ziyade ağız sulandıran pralinlerin tarifini öğrenmeyi tercih edersiniz, değil mi?

4. Hedef kitlenizi düşünün

Hedef kitlenizi anlamak, akılda kalıcı ve daha da önemlisi alakalı başlıklar oluşturmanın anahtarıdır. Kime yazdığınızı belirleyin – alıcılarınızın ihtiyaçları nelerdir? Hangi dili seviyorlar? Ne bekliyorlar, karşılayabileceğiniz gereksinimleri olabilir mi? Kişiye özel makale başlıkları en iyi seçenektir.

5. Alıcıya hitap edin, doğrudan konuşun

Doğrudan hedef kitlenizle konuşmak iyidir – onlar için neye sahip olduğunuzu, yarattığınız şeye neden dahil olmaları gerektiğini veya içeriğinizin onları nasıl etkileyebileceğini veya yaşam kalitelerini nasıl iyileştirebileceğini gösterin.

Örneğin: “Köpeğinizin ihtiyaçlarını öğrenmenize yardımcı olacak 7 kitabı keşfedin.”

6. Soru sorun

Bazen basit çözümler en iyi sonucu verir. Özellikle belirli anahtar kelimelerle makaleler yazıyorsanız, ancak yine de kullanıcıları çekmek istiyorsanız. Başlığınıza şu soruyla başlayın: “İçerik, Google’daki konumunuzu hâlâ etkiliyor mu?”

7. Birini seçmeden önce birkaç başlık bulun

Farklı başlıklar üzerinde beyin fırtınası yapmak gerçekten önemli. Yeni bir belge oluşturun, makalenizin içeriği hakkında düşünün ve ardından aralarından seçim yapabileceğiniz bir şey olduğundan emin olmak için en az birkaç fikir üretin.

8. Anahtar kelimeleri kullanın

SEO ve kullanıcı dostu başlıklar oluşturmak mümkündür. Sıklıkla, SERP’lerde görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olacak ama aynı zamanda kullanıcıları da çekecek ifadeler oluşturabilirsiniz. Bir taşla iki kuş vurmak gibi.

9. Pazardaki rakiplerinizin sizi geçmesine izin vermeyin

Pazardaki rakiplerinizi izleyin ve hangi faaliyetlerinin makale başlıklarınızı hassaslaştırmanıza yardımcı olabileceğini belirleyin. Araçları kullanın veya rakiplerinizin sitelerini manuel olarak inceleyin. Bu, bir makalenin başlığını nasıl yazacağınız konusunda kafa karıştırırken size yardımcı olabilir.

10. Bir kontrol listesi yapın ve şunları kontrol edin:
 • Başlık, tıklama için net bir ödül sunar (bilgi, memnuniyet vb.)
 • Başlığı daha inandırıcı/ilgi çekici kılmak için bir şeyler ekleyebilirsiniz.
 • Başlık, eylemin takip edeceği duyguları uyandırır (tıklama, okuma)
 • Başlık açık, spesifik ve okunması kolay

Akılda kalıcı makale başlıkları – bilmeniz (ve kullanmanız) gereken örnekler

 • Listelerle sıralamalar
 • Abartmalar, tüm “en iyi” şeyler
 • Öğreticiler, kılavuzlar
 • Şaşırtıcı gerçekler ve haberler
 • Akılda kalıcı başlıklar
 • Benzersiz hikayelerin anlık görüntüleri
Şimdi, neden çekici başlıklar yaratmaya değer olduğunu anlıyorsunuz.

Makale başlıkları oluştururken yapılmaması gerekenler

Umarım, şimdiye kadar nasıl akılda kalıcı başlıklar oluşturacağınızı biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, marka imajınız, hemen çıkma oranı ve çok daha fazlası üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden kesinlikle kaçınmanız gereken bazı cazip uygulamalar da vardır:

Değersiz vaatler. Metinde bulunamayan şeyler hakkında yazmayın. Bu sayede kullanıcıları rahatsız edecek ve hemen çıkma oranınız artacaktır.
Rastgele başlıklar. Her başlık ve başlığın benzersiz olması gerektiğini unutmayın. Stratejinizi düşünmeden diğer web sitelerinde işe yarayan şeyleri kullanmayın. Bağlamın yanı sıra, hedef grubunuzu ve ihtiyaçlarını analiz etmek de önemlidir.
Ucuz tıklama tuzağı kullanmayın. İçeriğinizin kalitesini yüksek tutun. Tık tuzakları hedef kitlenizi kızdırabilir ve bu size herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Kaliteli makale başlığı örnekleri

Akılda kalıcı makale başlığı fikirleri arıyorsanız, aşağıdaki örnekler size ipuçlarımızı nasıl uygulayacağınızı ve dönüşüm oranınızı nasıl artıracağınızı söyleyecektir.
 • Başlık, ayırt edici kelimeler kullanır: “kolay”, “anında”, “bütçe”;
 • Numaralandırma – “10 tarif”;
 • Uygun uzunluk – 10 kelime.
 • Aciliyet duygusu – “Dikkat edin”; ilgili bilgiler.
 • Numaralandırma – on gerçek (*Sayı olsaydı daha iyi olurdu – “on” değil “10”).

Son olarak, iyi bir makale başlığının 5 sütunu

 • Kullanıcının size ihtiyaç duymasını sağlayın – gerekli bilgileri, yardımı sunun veya merak uyandırın.
 • Belirli bir aciliyet duygusu yaratın; okuyucunun makaleyi beklememesi ve okuması gerektiğini bilmesini sağlayın.
 • Eşsiz ve özgün olduğunuzu iddia edin – yaptığınız şeyi başka hiç kimse sunmaz (bunu belirli bir bilgiyle veya “ilk” veya güvenilir olarak ifade edebilirsiniz).
 • Diğer kitleler için işe yarayan, ancak sizinki için değil, genel şemaları tekrarlamayın. Hedef alıcılarınızı tanıması ve onlar için yazması gereken kişi sizsiniz – internetteki 100 milyon kişinin tamamı için değil!
 • Spesifik ve samimi olun ve dikkat çekmeye çalışıyorsanız, başlığınızın rafine olduğundan emin olun.

Categorized in: