ROAS’ı (Reklam Harcamalarının Getirisini) ölçmek, reklam kampanyalarınızın başarısını izlemek ve ölçmek için oldukça değerli bir araç olabilir. Reklamlarınızın web sitenize etkili bir şekilde trafik çekip çekmediğini ve yatırıma değip değmediğini, reklamlarınızın ne kadar gelir elde ettiğini belirlemenize yardımcı olabilir. ROAS’ın açılımı Return On Advertising Spend’dir.

Bir pazarlamacı olarak, bir kampanyanın başarısını ölçme ve analiz etme yeteneği hayati bir beceridir. Çoğu kişi ROI (yatırım getirisi) kavramına aşinadır, ancak ROAS’ın ne olduğu ve bunun gibi izleme metriklerinin stratejinizi nasıl iyileştirebileceği ve daha başarılı reklam kampanyaları oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceği konusunda net misiniz? Değilse, o zaman doğru yere geldiniz! ROAS nedir sorusuna bir yanıt bulduysanız okumaya devam edebilirsiniz.

ROAS Ne Anlama Geliyor?

ROAS (Reklam Harcamasının Getirisi), pazarlamacılar tarafından bir reklam kampanyasının ürettiği geliri ölçmek için kullanılan bir ölçümdür. Esasen, bir reklam kampanyasının performansını nicel olarak değerlendirmek ve tatmin edici bir yatırım getirisi sağlayıp sağlamadığını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir.

Ancak, yatırım getirisi, büyük resmi bir yatırımın toplam getirisi açısından ölçerken, reklam harcamalarından elde edilen getiri, belirli reklam kampanyası performans metriklerine odaklanır.

ROAS’ın amacı, işletmelerin hangi pazarlama tekniklerinin en iyi sonucu verdiğini ve hangi dijital reklam kampanyalarının en büyük etkiyi yarattığını belirlemelerine yardımcı olmaktır. Ayrıca, pazarlama departmanlarının daha etkili stratejiler ve kampanyalar oluşturmasına yardımcı olur, böylece bütçeler belirlenebilir ve gelecekteki kampanyalar daha verimli olur.

ROAS Nasıl Hesaplanır?

Aşağıda ROAS’ı hesaplamak için kullanılan bir denklem verilmiştir.

Reklamlardan Yaratılan Gelir / Reklam Maliyeti.

Örneğin, bir reklama harcadığınız her 10 ABD Doları için 100 ABD Doları kazandıysanız, ROAS’ınız 10:1 olur.

Bu formül basit gibi görünse de aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak, bir reklamın maliyetini hesaplamak bazen karmaşık olabilir. Reklam teklifinin maliyetini, reklamı oluşturmak için geçen sürenin işçilik maliyetini, satıcı maliyetlerini ve bağlı kuruluş komisyonlarını hesaba katmanız gerekir.

Ayrıca, reklamlarınızdan elde ettiğiniz geliri hesaplarken, dönüşümlerinizi ve satış metriklerinizi doğru bir şekilde ölçmeniz gerekir. Önemli metrikler, ortalama tıklama başına maliyeti, toplam tıklama sayısını, ortalama bin gösterim başına maliyeti ve gerçekte satın alınan gösterim sayısını içerir. Bu rakamları mümkün olduğunca doğru yapmak önemlidir.

‘İyi Bir ROAS’ Nedir?

Açıkçası, “iyi” bir ROAS diye bir şey yoktur. Kabul edilebilir olup olmaması, kar marjlarınıza, yatırım oranlarınıza, reklam bütçelerinize, işletme giderlerinize ve işletmenizin genel sağlığına bağlı olacaktır. Yeni başlayan biriyseniz, daha yüksek marjlarınız olabilir. İş stratejiniz büyümeye odaklıysa, muhtemelen daha yüksek reklam maliyetlerini karşılayabilirsiniz.

Sizin için çalışan ROAS, iş hedeflerinize de bağlı olacaktır. Örneğin, asıl amacınız marka bilinirliğini artırmaksa, reklamlarınızın başarısını finansal olarak ölçmek çok zor olacaktır. Bu durumda, düşük bir ROAS, mutlaka etkisiz bir reklam kampanyası anlamına gelmez.

Bununla birlikte, çoğu şirket yaklaşık 3: 1’lik bir ROAS hedefleme eğilimindedir. Ancak, bir şirket için işe yarayan şeyin başka bir şirket için kârlı olmayabileceğini daima unutmayın. Anahtar, belirli iş hedefleriniz ve kar marjlarınız için en iyi olanı bulmaktır.

ROAS Nasıl İyileştirilir?

ROAS’ınızı ve kısa ve uzun vadeli pazarlama hedeflerinizi belirledikten sonra, bu rakamı geliştirmeniz ve reklam kampanyalarınızın başarısını artırmanız gerekir.

Bunu başarmanıza yardımcı olabilecek birkaç teknik var. ROAS’ınızı iyileştirmek için en etkili stratejilerden bazılarına göz atalım.

Açılış Sayfalarınızı Optimize Edin

Her şey yolunda ve etkili bir reklam stratejisi oluşturuyor, ancak web siteniz veya açılış sayfanız yetersiz kalırsa, trafiği oraya yönlendirmek zaman kaybıdır. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve bu çok önemli dönüşümleri artırmak için açılış sayfalarınızı optimize etmek için bu fırsatı kullanın.

Bir ziyaretçinin bakış açısından sitenize objektif bir şekilde bakın. Okumak ve gezinmek kolay mı? İçeriğiniz bilgilendirici ve ilgi çekici mi? Mesajınız net mi? Reklamlarınızda kullanılan içerikle uyumlu mu? Örneğin, reklam kampanyanızda belirli bir indirimin veya teklifin reklamını yapıyorsanız, bir kullanıcının açılış sayfanızda alakalı bilgileri bulması kolay mı?

İçeriğinizi optimize etmenize ve dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olması için bazı A/B testleri yapmayı da düşünebilirsiniz.

Anahtar Kelime Hedeflemenizi Hassaslaştırın

ROAS’ınızı iyileştirmek için başka bir harika strateji, anahtar kelime kullanımınıza bakmaktır. Bu, özellikle sitenizi veya açılış sayfalarınızı bir süredir güncellemediyseniz faydalıdır. Anahtar kelimeleriniz ürünlerinize veya hizmetlerinize karşılık geliyor mu? Dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan yüksek kaliteli trafiği çekmek için doğru uzun kuyruklu anahtar kelimeleri mi kullanıyorsunuz? PLA’lar (ürün listeleme reklamları) kullanıyorsanız, ürün açıklamalarınız alakalı ve spesifik mi?

Rakipleriniz tarafından gözden kaçırılmış olabilecek yüksek dereceli anahtar kelimeleri belirlemek için anahtar kelime bulma araçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, kalabalığın arasından sıyrılmanıza ve daha düşük maliyetle daha fazla tıklama almanıza yardımcı olacaktır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Stratejilerini Kullanın

Burada inceleyeceğimiz ROAS’ı iyileştirmeye yönelik son strateji, dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) stratejileri kullanmaktır. CRO stratejilerine aşina değilseniz, esasen dönüşüm yolunu optimize etmeye odaklanan belirli stratejileri kullanmak anlamına gelir.

Örneğin, sitenizi ziyaret edenlerin %30’unun, alışveriş sepetini kontrol etmeden önce terk ettiğini fark edebilirsiniz. İşiniz, neden alıcı yolculuğunu tamamlamadıklarını ve sizden bir satın alma işlemi yapmadıklarını bulmak. Ödeme süreciniz kullanıcı dostu mu? Yeterli müşteri desteği sunuyor musunuz?

Ne kadar çok ziyaretçiyi müşteriye dönüştürebilirseniz, ROAS’ınız o kadar yüksek ve elde edeceğiniz potansiyel gelir o kadar yüksek olacağından, ROAS’ınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir ve bu, ROAS’ınızı izlemenin ve analiz etmenin nihai amacıdır.

Categorized in: