TO veya Tıklama Oranı, bir Google Ads kampanyasındaki en önemli metriklerden biridir. Yeni kullanıcılar çekip çekmediğinizi ve reklamcılık çabalarınızla erişiminizi artırıp artırmadığınızı gösterir. Bu reklamların nasıl optimize edileceğini bilmek başarının anahtarıdır, o yüzden nasıl yapılacağını gözden geçirelim!

Bu yazıda, Google Ads Kampanyalarındaki TO hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve nasıl iyileştirilebileceğini açıklıyoruz.

Google Ads’de TO Nedir?

Tıklama oranı, bir bağlantının gösterim sayısıyla ilişkili olarak aldığı tıklama sayısıdır; gösterim sayısı reklamınızın kullanıcılar tarafından görülme sayısıdır (yeni kullanıcı olup olmadıklarına bakılmaksızın).

Tıklama oranını hesaplamak çok basittir: tıklama sayısını gösterim sayısına bölüp sonucu 100 ile çarparak bu oranı kolayca öğrenebilirsiniz.

Google Ads’de TO Neden Önemlidir?

Tıklama oranı arttığında, web trafiği artar ve bu da daha yüksek sayıda dönüşüme yol açabilir. Bu nedenle, kullanıcının dikkatini çeken kaliteli reklamlara sahip olmanız önemlidir. Yüksek TO’lar, Google’ın reklamın kullanıcılarla alakalı olduğunu düşünmesine yol açar ve bunun sonucunda daha ucuz bir TBM veya diğer adıyla Tıklama Başına Maliyet elde edersiniz.

Bütün bunlar sırayla SEO konumlandırmasını etkiler. Şu basit kuralı unutmayın: bir web sayfası ne kadar çok ziyaretçi alırsa, Google’da o kadar iyi bir konuma sahip olacaktır.

Google Ads’de TO’yu Artırmak için 11 İpucu

Google Ads kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için tıklama oranınızı nasıl optimize edeceğinizi anlamalısınız.

1. Hesabınıza ve Kampanyalarınıza İyi Bir Kurgu Uygulayın

Gayet net gibi görünse de, TO’yu iyileştirmek için kampanyaların iyi bir kurguya ihtiyacı olduğunu unutan çok fazla insan vardır. Bir Google Ads hesabının, belirli anahtar kelimeleri içeren bir veya daha fazla reklamdan oluşan reklam gruplarına sahip kampanyalara bölündüğünü unutmayın .

Kampanyaların her birinin iyi tanımlanmış bir amacı olmalıdır: örneğin, marka bilinirliğini artırmak veya satışları artırmak. Kampanyalarla, reklam grupları, ilgili anahtar kelimeleri birlikte gruplandıracak kendi reklamlarını içerecektir.

2. Geniş Eşlemeli Anahtar Kelimeleri Unutun

Geniş eşlemeli anahtar kelimeler, kullanıcı bir kelime öbeği veya reklamın yapılandırıldığına benzer bir kelime öbeği aradığında reklamı tetikler. Bu çok etkili ve mantıklı gibi görünse de aslında doğru yapılmadığı takdirde alakasız aramaları tetikleyebileceği için bir risk olarak kabul edilir.

Reklamın kullanıcıya yalnızca o belirli anahtar kelimeyi veya çok küçük bir varyasyonu aradığında gösterilmesine yol açsalar bile daha sıkı eşlemeler kullanmak en iyisidir. Böylece, reklamınız daha küçük bir kitleye ulaşacaktır, ancak bu kitle ürün veya hizmetinizle daha çok ilgilenecektir.

3. Yerelleştirme Değişkenlerini Kampanyalarınıza Uygulayın

Herhangi bir Google Ads kampanyasında konum dikkate alınmalıdır. Örneğin farklı yerlerde yaşayan iki kullanıcı yazlık spor ayakkabı arıyorsa, yaşadıkları yere göre farklı özelliklere sahip ayakkabılar aramaları kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle, bir kampanya başlatmadan önce , tıklama oranını iyileştirmek ve yapılan yatırımın mümkün olduğunca etkili olması için hedef kitlenin nerede olduğunu dikkate almayı unutmayın .

4. Reklamlarınızın Kopyasını İyileştirin

Google reklam metni , kullanıcıya kısa, öz, orijinal, dikkat çekici ve ilginç bir şekilde bilgi vermelidir.

Ana anahtar kelimeler, okumayı engellememesi için doğal bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca, kullanıcının tıklayabileceği bir CTA içermelidir.

5. Görünür URL’yi Özelleştirin

Arama motorlarının otomatik olarak oluşturduğu URL’yi, ana anahtar kelimeyi içerecek ve kullanıcılara sayfada bulunan içerik türü hakkında fikir verecek şekilde değiştirin. Bu değişikliği yapmak , tıklama oranını artırabileceği gibi SEO konumlandırmasını da iyileştirebilir.

URL’nin her zaman net olması çok önemlidir, bu nedenle değişiklik gösterebilecek tarihler veya sayılar gibi geçici öğeler eklemekten kaçınmalısınız. Kullanıcının kolayca hatırlayabilmesi için mümkün olduğunca kısa tutmanızda fayda var.

6. A/B Testi Yapın

En çok neyin işe yaradığı ve hedef kitlenize hitap ettiği konusunda fikir edinmek için, her biri farklı bir kopyaya ve CTA’ya sahip farklı reklamlar oluşturabilir ve birbirlerine karşı nasıl performans gösterdiklerini görmek için test edebilirsiniz. Ardından, kullanıcılarda en çok neyin yankı uyandırdığını belirlemek için her bir reklamın sonucunu analiz edin.

7. Uzantıları Kullanın

Uzantılar, web sayfasına bağlantılar, vurgulanan metinler ve hatta şirketle ilgili bilgiler eklemenize izin verdiği için Google Ads kampanyalarında yaygın olarak kullanılan bir kaynaktır. Yani neyi tanıtmak istediğinize bağlı olarak ilgili uzantıyı kullanabilirsiniz.

Uzantılar ayrıca kullanıcıya daha fazla bilgi vermenize ve aynı zamanda onların dikkatini çekmenize ve reklamı tıklamalarını sağlamanıza olanak tanır.

8. Negatif Anahtar Kelimeleri Arayın

Negatif anahtar kelimeler , reklamın tetiklenmesini engeller. Yani reklam, söz konusu anahtar kelimeyi kullanarak arama yapan kullanıcılara gösterilmeyecektir. Negatif anahtar kelimeler aramak ve eklemek, müşteri için tıklama oranını ve kullanıcı deneyimini iyileştirmenin bir yoludur.

Ubersuggest gibi negatif anahtar kelimeleri aramanıza izin veren araçlar vardır. Ancak, negatif anahtar kelimeleri kendiniz de belirleyebilirsiniz. Örneğin satış yapmayı hedefleyen bir marka, “ücretsiz” anahtar kelimesiyle bulunmakla ilgilenmez.

9. Tekrarlanan Anahtar Kelimeleri Ortadan Kaldırın

Google gibi arama motorları, aynı anahtar kelime sürekli olarak tekrarlanırsa içeriğin kopyalandığını veya kalitesiz olduğunu düşünebilir. İdeal olan, tekrarlanan anahtar kelimeleri ortadan kaldırmak ve metin içinde anahtar kelime çeşitlerini kullanmaktır. Ayrıca, “yamyam”lıktan kaçınmak için iki farklı kampanyada farklı anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

10. Anahtar Kelimelerin Dinamik Eklemesinden Yararlanın

Anahtar kelimelerin Google Ads reklamlarına dinamik olarak eklenmesi, anahtar kelimelerin metne otomatik olarak eklenmesine olanak tanır. Bu, reklamları kullanıcı için çok daha alakalı hale getirme eğilimindedir ve reklamların tıklama oranını iyileştirir. Ancak, bunu yapmak için önceden biraz bilgi sahibi olmanız ya da bir uzmana danışmanız önerilir.

11. Tekliflerinizi Artırın

TBM’yi maksimuma çıkarmak, TO’nuzu iyileştirmek için son ipucumuzdur. Bunu yapmak, daha iyi bir TO’ya yol açması gereken ortalama konumu artırabilir. Ancak, reklamın kullanıcılarla alakalı olmadığı veya kalitesiz olduğu durumlarda bu strateji yardımcı olmaz.

Bu eylemin en büyük dezavantajı, kampanyanın maliyetinin artacağından, ancak elde edilebilecek faydaların çok yüksek olması veya en azından masrafları aşması durumunda yapılmalıdır.

Categorized in: