Google Ads, uzun süredir çevrimiçi reklamcılıkta lider olduğu için reklamcılıkta temel bir araçtır . Google AdWords ile oluşturulabilecek reklam türlerini bilmek, çevrimiçi reklamcılık stratejinizi en üst düzeye çıkarmanın anahtarıdır.

30 Haziran 2022’den itibaren Google, Genişletilmiş Metin Reklamları gibi diğer biçimler yerine duyarlı arama ağı reklamlarını yayınlamıştır. Bu reklam türü, avantajları ve önceki biçimlerden farkı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nelerdir?

Duyarlı arama ağı reklamları, aynı reklam için birkaç başlık ve açıklama içerir. Bu, arama modellerine ve geçmişine bağlı olarak kendisine gösterilebilecek birçok kombinasyon olduğundan, reklamı gören kişi için yüksek düzeyde kişiselleştirme sağlar.

Duyarlı arama ağı reklamlarının genellikle yaklaşık 15 farklı başlığı ve binlerce farklı kombinasyonla sonuçlanabilecek 4 olası açıklaması vardır.

Ayrıca, çok sık kullanılması önerilmese de, reklam verenlere hangi reklamların gösterileceği konusunda belirli bir miktarda kontrol sağlayan bir “sabitleme” işlevi de vardır. Çok fazla sabitleme, arama motorunun kombinasyonları test etme girişimlerini kesintiye uğratır ve sonuçta kampanyanın performansını engeller. Pazarlamacılar, reklamlardan en iyi şekilde yararlanmak için tüm başlıkların ve açıklamaların birbiriyle iyi bir şekilde eşleştiğinden ve tamamen değiştirilebilir olduğundan emin olmalıdır.

Sık sık güncellendiklerinden, Google’ın reklamcılıkla ilgili en iyi uygulamaları konusunda güncel kalmanızı önemle tavsiye ederiz. Yaygın olarak kabul edilen en iyi uygulamalar arasında anahtar kelime araştırması , bir reklam grubu veya kampanya için makul miktarda reklam sağlama ve Dinamik Anahtar Kelime Eklemeleri ve Reklam Uzantıları gibi diğer Google Ads araç ve tekniklerini birleştirme ve bunlardan yararlanma yer alır.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının 3 Avantajı

1. Kişiselleştirme

Duyarlı arama ağı reklamlarını kullanmanın en belirgin avantajı, elde edilebilecek kişiselleştirme miktarıdır. Google’a göre, her gün aldığı arama sorgularının %15’e kadarı benzersizdir, yani daha önce hiç aranmamışlardır.

2. Sorunsuz Kullanıcı Deneyimi

Duyarlı arama ağı reklamları, uygun reklamı görüntülemek için kullanıcının konumu, cihazı ve arama geçmişi dahil olmak üzere çeşitli bilgi kaynaklarına güvenir. Bu, duyarlı reklamlar masaüstü veya mobil cihazlara uyacak şekilde yapılabildiğinden sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlar. Reklamlarınız için ürün açıklamalarınızı yazarken, aniden veya üç nokta ile biten ve kullanıcının kafasının karışmasına neden olan açıklamalardan kaçının.

Ayrıca, Google farklı kombinasyonları farklı kullanıcılara otomatik olarak gösterdiği için, reklam vereni çok fazla işten kurtarır ve manuel A/B testi ihtiyacını ortadan kaldırır.

3. Daha Fazla Marka Bilinirliği

Duyarlı arama ağı reklamlarını kullanmanın bir başka avantajı da, daha fazla sayıda açıklama ve başlık oluşturmanın, reklamlar daha fazla sorguyla eşleşeceği ve dolayısıyla daha fazla kişi tarafından görüleceği için daha geniş bir erişime yol açmasıdır. Daha fazla gösterim ile marka bilinirliğiniz daha yüksek olacaktır.

Son olarak, normal metin reklamlar gibi diğer formlardan %15’e kadar daha yüksek tıklama oranına sahiptirler.

Duyarlı Arama Ağı Reklamları ve Dinamik Arama Ağı Reklamları

Duyarlı arama ağı reklamlarının, Google’a bir dizi başlık ve açıklama sağladığınız ve en iyi sonucu bulmak için farklı başlık, açıklama ve resim kombinasyonlarını otomatik olarak test etmesine izin verdiğiniz reklamlar olduğunu unutmayın.

Dinamik arama reklamları, arama sorgularının yanı sıra sağlanan içerik ve URL’den bilgi alarak Google’ın kendisinin başlığı yazdığı reklamlardır. Daha önce düşünmemiş olabileceğiniz olası anahtar kelimeleri bulmak için harikadırlar.

Bununla birlikte, biraz farklı bir genel pazarlama stratejisi gerektirirler. Başlık, Google tarafından otomatik olarak ve yerinde oluşturulduğundan, içeriğinin URL veya açılış sayfasıyla hizalanmama, müşterinin kafasını karıştırma ve dönüşüm hunisini bozma olasılığı vardır.

Dinamik arama ağı reklamları, yüksek oranda hedeflenmiş trafiği çekmek için en iyi olduklarından, yeniden pazarlama stratejilerinde daha sık kullanılır .

Hem dinamik arama ağı reklamları hem de duyarlı arama ağı reklamları, kullanıcının arama amacı ile ürününüz veya hizmetiniz arasındaki boşluğu daraltmak için yapay zeka kullanır. Doğal olarak bu, daha yüksek bir dönüşüm oranı ve genel olarak pazarlama kampanyalarından daha iyi getiri sağlar.

Categorized in: