Bir KPI’nın ne olduğunu bilmiyor olsanız bile, muhtemelen bu terimi bir kereden fazla duymuşsunuzdur. Peki nedir bu KPI? – Anahtar Performans Göstergesi anlamına gelir. Kimi kaynaklarda Temel Performans Göstergesi olarak da karşımıza çıkabilir. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre en büyük başarılarından biri, çevrimiçi gerçekleştirilen tüm eylemleri ölçme yeteneğidir.

Metrikler ve KPI’lar tam olarak aynı değildir. Metrikler, kampanyanızın hedeflerine ulaşıp ulaşmadığınızı değerlendirmenize yardımcı olan farklı veri noktalarıdır. Anahtar Performans Göstergeleri (bir tür metrik olsalar da), bir eylemin etkinliğini değerlendirmek için gerekli olarak tanımladığınız göstergelerdir.

Pazarlama Stratejilerinde KPI

KPI Nedir sorusunun cevabını aldıysak bir başka önemli soruya geçebiliriz. – Pazarlama stratejilerinde Temel Performans Göstergeleri nasıl bir rol oynar? KPI’lar, stratejinizin farklı bölümlerinin başarısını ölçmenize ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmenize yardımcı olurlar. Ardından, pazarlama planınızı buna göre değiştirebilirsiniz.

Peki, pazarlama stratejilerinizi oluşturma ve KPI’larınızı tanımlama konusunda nasıl bir yol izlemelisiniz?

1. Hedef Belirleyin

İlk adım, kampanyanın hedeflerini tanımlamaktır. Nereye gittiğinizi ve neyi başarmak istediğimizi bilmek çok önemlidir. Ancak, hedeflerinizi kısa vadede, daha orta vadede ve ardından uzun vadede elde etmek istediklerinize göre sınıflandırmak önemlidir. Gerçekçi sonuçlar elde etmenin anahtarı budur.

2. Pazarlama Stratejilerinizi Tasarlayın

Kendiniz için belirlediğiniz hedeflere göre pazarlama stratejinizi oluşturun ve hangi dijital kanallara öncelik vereceğinize, kimlere mesajınızı ulaştıracağınıza ve markanızı pazarda nasıl konumlandırmak istediğinize karar verin.

3. KPI’ları tanımlayın

İlk iki adımı tamamladığınızda, Temel Performans Göstergelerini ya da kısa adı ile KPI’ları seçmelisiniz. Yaptığınız eylemlerin istediğiniz sonuçları üretip üretmediğini ölçmek ve değerlendirmek için bunların tanımlanması gerekecektir. Bilgi ekleyebilseler de, pazarlama eylemlerinizin etkinliğini anlamanıza yardımcı olmayacak tüm metrikleri atın.

KPI analizi veri sağlamaya başladığında, hangi süreçlerin sizi hedeflerinize doğru götürdüğünü ve nelerin değiştirilmesi, değiştirilmesi ve hatta ortadan kaldırılması gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Çevrimiçi Pazarlama Stratejileri için 12 KPI Örneği

İşte bir pazarlama stratejisinin başarısını belirlerken faydalı olabilecek bazı KPI örnekleri. Bu performans göstergeleri, markanızın ne durumda olduğu hakkında size iyi bir fikir verecektir.

 •  ROI (yatırım getirisi).
 • Yükselmiş satışlar.
 • En çok ziyaretçiyi hangi trafik kaynakları (sosyal medya, arama motorları, vb.) oluşturuyor?
 • Satış hunisi, müşteri kazanma sürecini anlamanıza yardımcı olduğu için yerel reklamcılıkta önemlidir.
 • Dönüşüm oranını ölçmek.
 • Seçtiğiniz anahtar kelimelerin performansı.
 • Mobil cihazlardan aldığınız görünümler.
 • Kurşun başına maliyet.
 • E-posta pazarlamasının katılımı.
 • Müşteri yaşam boyu değeri.
 • Sayfaya yapılan ortalama ziyaretler.
 • Sosyal medya platformlarında takipçi sayısı.

Categorized in: