Google ürün listeleme reklamları (PLA) giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, PLA’ların görsel olarak çekici, bilgilendirici olması ve satın almaya hevesli müşterileri çekmesidir. Genel olarak, Google Alışveriş Reklamları 2020’de harcamalarda %38’lik bir artış görmüştü. ÜLR’lerin ne olduğunu ve bunları SEM stratejinizde nasıl kullanacağınızı daha iyi anlamak istiyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

Google Ürün Listeleme Reklamları (PLA) Nedir?

Google Ürün Listeleme Reklamları, birisi belirli bir ürünü aradığında Google aramasında görünen reklamlardır. Bu reklamlar, arama sonuçlarının en üstünde görünür ve görseller, fiyatlar, incelemeler ve daha fazlasını içerir. PLA’lar, normal Google Arama Ağı Reklamlarından çok daha bilgilendiricidir ve kullanıcıların, arama anahtar kelimelerini temel alarak ilgilenebilecekleri ürünleri bulmalarına yardımcı olur. PLA’larin, normal metin tabanlı reklamlardan daha yüksek bir tıklama ve dönüşüm oranı elde ettiği gösterilmiştir .

ÜLR olarak da anılan bu reklamlarda görüntülenen bilgiler Merchant Center ürün veri feed’inizden gelir ve bunlar genellikle PPC (Tıklama Başına Ödeme) reklamlarıdır, yani bunlar için yalnızca biri tıkladığında ödeme yaparsınız. Normal Google Reklamları gibi anahtar kelimelerinize göre görüntülenmezler . PLA’lar Google Arama, Google Alışveriş, Google Görsel Arama ve Google Arama Ortağı ağında görünebilir.

Üstteki geleneksel Google Reklamları ile alttaki Ürün Listeme reklamlarını karşılaştırın.

Google, reklamınızı en iyi sonuçlar için ayarlayan ÜLR’ler için bir otomatik geliştirme özelliği kullanır. Bu, sunulan ürüne odaklanmak için resimlerin kırpılmasını içerebilir. istemiyorsanız kapatılabildiğiniz bir zelliktir. Ürün Listeleme Reklamınızı bir inceleme veya ‘özel teklif’ ile de geliştirebilirsiniz.

ÜLR, Google Alışveriş Kampanyalarına sahip bir Google Alışveriş Reklamı türüdür ve bundan sonra daha ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Google Alışveriş Kampanyaları

Google Alışveriş Kampanyaları, markaların sundukları ürünleri hem çevrimiçi hem de yerel olarak paylaşmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Google alışveriş kampanyaları, Google Ads‘de sağladığınız verilere dayanarak, sunduklarınızı çok daha dinamik ve görsel bir şekilde gösterir. Alışveriş yapanlar fiyat, görünüm ve açıklamaya göre neye tıkladıkları konusunda net bir fikre sahip olurlar ve nitelikli potansiyel müşteriler olarak kabul edilebilirler.

Google Alışveriş Kampanyaları ile mağazanızın reklamını yapmak için üç seçenek vardır:

Ürün Listeleme Reklamları – Google Merchant Center’daki veri feed’iniz temel alınarak oluşturulur.
Vitrin Reklamları – Ürünler, markanızı alışveriş yapanlara sunmak için gruplandırılır. Google, tüm ürünlerinizi göstermenizi ve ardından sonuçlara göre reklamı yapılan kataloğunuzu daraltmanızı önerir.
Yerel Envanter Reklamları – Bu reklamlar, yerel mağazanıza ziyaretçi çekmek için yerel envanter veri akışınızdaki bilgileri kullanır.

Google Ürün Listeleme Reklamlarının Avantajları

Google PLA’lar, perakendecilerin ürünlerini çevrimiçi olarak benzer ürünler için aktif olarak alışveriş yapan kişilere sunmaları için uygun bir yoldur. Yerleşimleri ve görsel yapıları onları alışveriş yapanlar için çekici kılmaktadır. Google Ürün Listeleme Reklamlarını kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

1. Daha Nitelikli Müşteri Adayları

Ürün Listeleme Reklamlarınıza tıklayan kişiler, bir satın alma işlemi yapmayı düşünmek için yeterli bilgiye sahip oldukları için yüksek kaliteli potansiyel müşterilerdir. Arama terimleri ürün açıklamanızla eşleşiyor, ürününüzü gördüler, fiyatını biliyorlar ve artık tıkladılar. Bu, sunduğunuz şeyin aradıklarıyla eşleştiği ve bütçelerine uygun olduğu anlamına gelir. Bu kullanıcıların potansiyel müşteri olduğunu söylemek kesinlikle doğru olacaktır, dönüşüm hunisinin en sonundaki müşterilerdir.

2. Aramalarda En Üstte Görünün

Herkes Google’da birinci sayfada olmak ister. PLA’lar, Google arama sonuçlarının en üstünde görünür ve ürünlerinizi, hevesli alışveriş yapanların görmesi için birinci sınıf konum haline getirir. Ve reklamınızı tıkladıklarında, bir sonraki adım olan satın alma işlemi için doğrudan web sitenize yönlendirilirler.

3. Gelişmiş Raporlama ve Temel Metrikler

ÜLR’ler gibi Google Alışveriş Kampanyası Reklamları, reklam performansını ve rakiplerinize kıyasla ne kadar ilerlediğinizi kolayca incelemenizi sağlar. Filtreleme araçları, reklam kampanyalarına ve bunların ne kadar başarılı olduklarına ilişkin hızlı bilgiler sağlar.

4. Derecelendirmeler ve İncelemeler Entegrasyonu

Belirtildiği gibi, bir PLA incelemelerle geliştirilebilir. Reklamınızda incelemeler ve derecelendirmeler olması , ürünleriniz için üçüncü taraf doğrulaması sağlar ve satış olasılığını büyük ölçüde artırır. İncelemelere göre optimizasyon yapmak, satışları ortalama %18 artırıyor ve insanların %88’i çevrimiçi incelemeleri kişisel öneriler kadar geçerli buluyor. Google, sitenizden ve diğer kaynaklardan yorumları otomatik olarak toplar ve reklam için derler. Ürün Listeleme Reklamlarınızda incelemelerin yer alması için en az üç tek ürün incelemesine ve toplam 50 incelemeye ihtiyacınız vardır.

5. Daha Geniş Bir Çevrimiçi Varlık Oluşturur

Arama sorgusuna bağlı olarak, alışveriş reklamlarınızdan ikisi aynı sonuçlarda görünebilir. Ayrıca, Alışveriş reklamlarının yanında bir metin reklam da görünebilir. Böylece, bir dizi arama sonucuyla etkinizi ikiye katlayabilirsiniz. Bu, erişiminizi genişletir ve sizi nişinizde önde gelen bir marka haline getirir.

6. Ürün Odaklı

Google, anahtar kelimeleri araştırmak ve test etmek için zaman harcamak yerine, reklamlarınızı görüntülemek için Merchant Center ürün verilerinizi kullanarak işi sizin yerinize yapar. Tek yapmanız gereken harika bir ürün resmi, sağlam bir açıklama ve bir fiyat sağlamaktır. Google reklamları, kullanıcı aramalarını karşılamak için en iyi eşleşmeleri bulacaktır.

7. Otomatik Reklam Güncellemeleri

Google’ın alışveriş özet akışınıza erişmesine izin vermek, Ürün Listeleme Reklamlarınızda yaptığınız tüm değişikliklerin zamanında yapılacağı anlamına gelir. Bu, Google’daki reklamlarınızın geçerli ve güncel bilgiler sunmasını sağlar. Ayrıca, bunu kendiniz yapmak zorunda da olmadığınız anlamına gelir.

Normal Google Ads ile karşılaştırıldığında, Google Ürün Listeleme Reklamları, e-ticaret perakendecilerine müşterilere ulaşmak için çok daha dinamik ve etkili araçlar sunar. Markalar, basit ama dikkat çekici reklamlarla, bir reklamı tıkladıklarında ön yeterlilik kazanmış aktif alışveriş yapanlara ürünleri hakkında önceden bilgi verebilir, böylece tıklama ve dönüşüm oranlarını artırabilir. Google Ürün Reklamlarını deneyin ve arama motoru pazarlama sonuçlarınızı iyileştirip iyileştiremeyeceklerini görün.

Categorized in: