Yeni yıla az kaldı! 2022 için SEO trendlerinin neler olduğunu veya mümkün olan en iyi sonuçları elde etmenizi sağlamak için web sitenizi optimize ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? Çevremizdeki dünya değişiyor ve SEO trendleri söz konusu olduğunda durum farklı değil. 2022 için stratejinizi düşünmeye başlamadıysanız, ona başlamanın tam zamanı. 2022’nin en iyi SEO trendlerini keşfetmek için makalemizi okumaya devam edin ve pazarlama faaliyetlerinizi nasıl bir sonraki seviyeye taşıyacağınızı öğrenin!

2022 için en iyi 9 SEO trendi

2021’e yalnızca birkaç hafta kaldı, bu da 2022 için SEO ve pazarlama stratejinizi düşünmeye başlamanın zamanı geldiği anlamına geliyor . Önümüzdeki yıl SEO sektöründe ne olacağını tam olarak belirlemek imkansız olsa da, pazardaki rakiplerinize karşı rekabet avantajı elde etmek istiyorsanız odaklanmanız gereken bazı unsurlar olduğunu söyleyebiliriz. Bugün, 2022 için en iyi 9 SEO trendini konuşacağız.

1. EAT Yani Değerli, Kaliteli İçerik

Google algoritma güncellemelerini gözlemliyorsanız, muhtemelen kaliteli içeriğin web sitenizin görünürlüğünü artırmanın anahtarı olduğunu biliyorsunuzdur. Google , EAT ilkesini sever , yani:

E – Expertise (uzmanlık)
A – Authoritativeness (otoriterlik)
T – Trustworthiness (güvenilirlik).

Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, metinlerinizin kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verdiğinden ve aynı zamanda SEO standartlarına uygun olduğundan emin olun . Hem kullanıcıları hem de Google robotlarını web sitenizin kaliteli bir bilgi kaynağı olduğuna ikna etmek için kendinizi bu alanda uzman olarak konumlandırın.

2. Sesli Aramanın Önemi

Kullanıcılar Google Asistan, Siri veya Alexa gibi teknolojileri sever. Sesli aramanın muazzam bir popülariteye sahip olduğu zamanlarda yaşıyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi sesli sorgular genellikle arama motoruna girilen metinden farklıdır. Google’a bir şey yazmamız gerekirse, genellikle bunu olabildiğince çabuk yapmak isteriz. Bu nedenle, sorgularımızı sık sık kısaltırız ve fiilsiz cümleler veya anahtar ifadeler kullanırız. Öte yandan, telefonla konuştuğumuzda genellikle çok daha uzun ve net cümleler kurarız.

2022’de web sitenizin içeriğini hazırlarken, her iki kullanıcı grubunu da unutmayın ve hem normal hem de sesli sorgular için görüntülenecek makaleler oluşturun. Sesli aramanın popülaritesi arttığı için bu, 2022 ve önümüzdeki yıllar için çok önemli bir SEO trendi.

3. İçerik Sadece Metinden Oluşmaz

Bilmiyorsanız, içerik sadece metin demek değildir. 2022 için SEO stratejinizi hazırlarken videolar, infografikler, podcast’ler veya web seminerleri gibi çeşitli formları göz önünde bulundurun. Bu şekilde, daha geniş bir alıcı yelpazesini çekebilir ve katılımlarını artırabilirsiniz. Kullanıcılara arama motoruna girilen sorgulara karşılık gelen farklı içerik türleri sağlarsanız, Google bunu hemen fark edecek ve arama sonuçlarındaki konumunuzu iyileştirecektir.

4. Kullanıcılar Rahatlığı Sever

Bölgede sadece bir mağazanın olduğu ve ihtiyacınız olan ürünleri almak için uzun kuyruklar beklediğiniz zamanlar geride kaldı. Aynısı çevrimiçi dünya için de geçerlidir – modern kullanıcılar rahatlığı sever. Bu nedenle, onlara beklentilerini karşılayan UX sağlamazsanız, pazardaki diğer rakiplerinizi seçeceklerdir.

Google tarafından 2021’de tanıtılan Önemli Web Verileri , web sitesi sahiplerini ve SEO uzmanlarını özellikle şunlara dikkat etmeye zorlar:

 • Sayfa yükleme süresi
 • Duyarlı web tasarımı
 • SSL sertifikası
 • Şeffaf düzen
 • Kullanıcı deneyimi

5. SEO + UX = SXO Zamanı

SXO’yu hiç duydunuz mu? Bu bir UX ve SEO kombinasyonudur . İlginç bir şekilde, artan bir popülerliğe sahiptir. Kullanıcılara kaliteli hizmetler ve olumlu deneyimler sağlamak için öncelikle şeffaf ve sezgisel bir web sitesi geliştirmeniz gerekir.

SXO, web sitenizle arama sonuçlarında karşılaşan kullanıcıların, potansiyelinden kolayca faydalanmalarına ve ihtiyaç duydukları içeriği bulmalarına yardımcı olmayı amaçlar.

6. Daha Da Fazla Mobil Uyumluluk

2016’dan beri, mobil aramada ki artışları gözlemliyoruz. Sonuçta, işe ya da okula giderken, sırada beklerken ve hatta sıcak bir banyo yaparken internette gezinip alışveriş yapmamız şaşırtıcı olmamalı.

Gittikçe daha fazla web sitesinin duyarlı tasarımlara sahip olması, kullanıcıları ağır dizüstü bilgisayarlar veya pratik olmayan masaüstü bilgisayarlar yerine uygun akıllı telefonları seçmeye teşvik ediyor. Yukarıda belirtilenler ve Core Web Vitals gibi çok sayıda algoritma güncellemesi, mobil uyumlu, sezgisel web sitelerinin daha üst sıralarda yer aldığını kanıtlıyor. Daha fazla trafik oluşturmak, yeni alıcılara ulaşmak, dönüşümlerinizi ve kârınızı artırmak istiyorsanız, 2022’de bu SEO trendine ayak uydurmalı ve web sitenizi mobil cihazlara uyarlamalısınız.

7. Her Şey Marka İtibarı İle İlgili

Giderek daha fazla şirket ürün ve hizmetlerini çevrimiçi olarak sunuyor, bu da müşteriler için savaşmanız gerektiği anlamına geliyor. Artık alıcıların kalbini kazanmak için ürünleri cazip fiyatlarla satmak yeterli değil.

Yeni alıcılara ulaşmak, web sitenizin organik görünürlüğünü artırmak, müşterilerle ilişkiler kurmak ve onlara markanızın güvenilir olduğunu ve her müşteriyi önemsediğinizi göstermekten geçiyor.

Kullanıcı deneyimi çalışmaları, referanslar veya yorumlar gibi unsurlara odaklanın ve sosyal kanıtları kendi yararınıza kullanın.

8. Influencer İle İşbirliği mi? Neden?

Google, arama sonuçlarındaki konumlarınızı belirlerken sayfa ziyaretçilerinin katılımını dikkate alır. Bu etkileşim aşağıdakilere dayalı olarak tahmin edilir:

Hemen çıkma oranı – sitenize giren ve herhangi bir işlem yapmadan veya diğer alt sayfaları ziyaret etmeden siteden ayrılan kullanıcıların yüzdesi.
Web oturum süresi – kullanıcıların arama sonuçlarından web sitenizi tıkladıkları ve web sitenizden ayrıldıkları zaman arasındaki süre.
Geri gelen ziyaretçiler – sitenizi tekrar ziyaret etmeye karar veren kullanıcıların sayısı.
Yorumlar – işiniz veya içeriğinizle ilgili yorumların sayısı.
Sosyal medya – kullanıcıların sosyal medya içeriğinizi paylaşma sayısı.

Influencer pazarlama , marka imajınız ve popülerliğiniz üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olabilir. Kullanıcılar, Influencerlar tarafından tanıtılan içerik hakkında daha sık yorum yapar, yani daha fazla etkileşimde bulundukları anlamına gelir. Bu Google’a şirketinizin güvenilir olduğunu ve kullanıcıların beklentilerini karşıladığını bildirir, bu da sıralamada daha iyi konumlara dönüştüğü anlamına gelir.

9. Analytics, SEO’nun Geleceğidir!

Web sitenizin kalitesini ve istatistiklerini analiz eden veriler, etkili SEO faaliyetlerinin temel taşıdır. Kullanıcı davranışını izlemek, kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmak ve sayfanızı optimize etmek, istenen sonuçlara ulaşmak için çok önemlidir.

Hataları giderme ve olası aksilikleri önleme olasılığının yanı sıra, sayfa parametrelerinizi izlemek size şunları yapmanızı sağlar:

 • Hangi alt sayfaların dizine eklenmemesi gerektiğini belirleyin
 • Anormal trafik kaynaklarını tanımlayın
 • Hangi URL’lerin dizine eklenmediğini belirleyin
 • Web sitenizin yüklenme süresi, dönüşüm oranı, hemen çıkma oranı veya yönlendirmeler gibi öğeleri analiz edin
 • Alıcılarınızı ve tercihlerini tanıyın
 • Hedef gruba uygun kampanyalar oluşturun
 • Farklı çözümleri test edin ve en etkili stratejiyi geliştirin.

SEO Trendleri 2022

2021 neredeyse bitti, bu da 2022 için SEO stratejinize inme zamanınızın geldiği anlamına geliyor . Son teknolojide kalmak ve müşterilerin deneyimlerini iyileştirmek istiyorsanız, web sitenizi sezgisel ve değerli bir bilgi kaynağı haline getirmek için çalışın. Mobil uyumlu olmaya odaklanın ve arama motoru robotları için değil, kullanıcılar için içerik oluşturun. Girişimiz sayesinde önümüzdeki yılın size bundan daha büyük faydalar sağlayacağını umuyoruz.

Categorized in: