Bir SEM veya Google Ads kampanyası başlatmadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, hedef kitlenizin Google’da ürün veya hizmetlerinizi ararken hangi anahtar kelimeleri kullandığını anlamak için anahtar kelime araştırması yapmaktır. Anahtar kelimeleri anlayarak, hesabı düzgün bir şekilde yapılandırabilir, reklamları oluşturabilir ve açılış sayfanızın içeriğini ayarlayabilirsiniz.

Bu makalemizde, bir SEM veya Google Ads gelişmiş anahtar kelime araştırmasının her adımında size yol göstereceğiz.

Arama Ağı Reklamlarının SEM Kampanyası için Anahtar Kelime Araştırması

1. Açılış Sayfanızı Analiz Edin

Gelişmiş anahtar kelime araştırmanızın ilk adımı aslında kendi web sitenizle başlar. Spesifik olarak, hedef kitlenizin reklamınızı tıkladıktan sonra ulaşacağı açılış sayfasını incelemesini istiyorsunuz. Bu sayfa anahtar kelime çalışmanıza başlamak için iyi bir yerdir çünkü kullanıcının web sitenize ilk geldiğinde ne göreceğini anlamanız gerekir. Fikir almak ve ne yaptıklarını anlamak için rakiplerinizin web sitelerine göz atmak da faydalı olabilir.

Ardından, açılış sayfanızda bulunan en önemli iki ila on ana konunun bir listesini yapmalısınız . Bunlar sunulan hizmet veya ürünlerle ilgili olmalıdır.

Bizim belirlediğimiz anahtar kelimeler;

  • Google ADS
  • Arama Motoru Hizmetleri
  • SEO
  • PPC

2. Anahtar Kelime Planlama Platformlarını Kullanın

Kampanyanızın hangi konulara odaklanacağını belirledikten sonraki adım, bu anahtar kelimeleri analiz etmek için mevcut anahtar kelime planlama platformlarını kullanmaktır.

Örneğimizde Google anahtar kelime planlayıcı kullanacağız.

Google anahtar kelime planlayıcı ile açılış sayfamızda bulduğumuz 4 ana konuyu girdik ve Google bu konularla ilgili tüm anahtar kelimeleri görüntüledi.

Konuma (ülke, bölge, il veya şehir) ve dile göre segmentlere ayırabilirsiniz. Bu planlayıcının iyi yanı, genellikle hiç düşünmediğiniz bazı anahtar kelimeleri tanımlamasıdır. Ancak, hiçbir anahtar kelimeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için kapsamlı bir filtreleme süreci yürütmek önemlidir.

İlk kelimeler sizin önerdiğiniz konulardır, ancak aşağı indikçe tüketicilerin ürününüzü ararken orijinal konularınızla ilgili olmasına rağmen kullandıkları anahtar kelimeleri görmeye başlayacaksınız.

Google Planner ile bir web URL’si de girebilirsiniz ve Google o sayfayla ilgili en çok aranan anahtar kelimeleri seçecektir.

3. Rakip analizi

Gelişmiş anahtar kelime araştırmanızı tamamlamak için , rakiplerinizin reklamlarını da analiz edebilirsiniz . SEMrush, kullanmak istediğiniz anahtar kelimelere teklif veren diğer şirketleri görmenize ve ayrıca hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını ve ne kadar ödediklerini bilmenize izin verdiği için bunu kolaylaştırır.

Anahtar kelimeleri araştırmak, bir arama kampanyası planlamanın çok önemli bir yönüdür ve kampanyanın başarısı büyük ölçüde bu analize bağlı olacaktır. Yalnızca reklam kampanyasına yardımcı olmakla kalmaz, daha sonra web sitenizin, çevrimiçi mağazanızın veya blogunuzun SEO‘sunu geliştirmeye de hizmet edebilir.