SEO, herhangi bir çevrimiçi pazarlama planında önemli unsurdur, çünkü iyi bir web konumlandırması markanıza birçok yönden fayda sağlayacaktır.

Bir SEO stratejisi uygulamak ve sürdürmek uzun, hantal ve kaynak tüketen bir süreç olabilir, ancak umutsuzluğa kapılmayın! SEO otomasyonu size yardımcı olmak için burada. Çeşitli SEO görevlerini yerine getirmek ve ekibinizin iş yükünü hafifletmek için giderek daha verimli çözümler mevcut hale geliyor. SEO otomasyonu hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

SEO Otomasyonu Nedir?

SEO otomasyonu, normalde manuel olarak (en azından kısmen) gerçekleştirilecek görevleri otomatikleştirmek için araçlar kullanmaktan oluşur. SEO otomasyon araçları sayesinde hantal ve tekrarlayan görevlerde zamandan tasarruf edebilir, yaratıcılık ve stratejiye daha fazla kaynak ayırabilirsiniz. Sonuç olarak, SEO otomasyonu ekibinizin verimliliğini artırır.

SEO otomasyonu, bir stratejinin aşağıdakiler gibi farklı yönlerini kapsayabilir:

– One Page Sayfa SEO’su. Bir web sitesinin tüm sayfalarının başlıklarını, meta açıklamalarını ve başlıklarını optimize etmek zorunda kaldıysanız, bunun ne kadar zahmetli olduğunu bilirsiniz. Bu görev, doğal dil işleme ile optimize edilmiş meta açıklamalar ve başlıklar oluşturmaya yardımcı olan yapay zeka ve derin öğrenmeye dayalı araçlarla büyük ölçüde otomatikleştirilebilir.

– Sayfa dışı SEO. Sayfa dışı SEO‘nun ana görevi, kaliteli gelen bağlantılar oluşturmaktır. Bunu kolaylaştırmak için Ahrefs veya Özel Komut Dosyaları gibi bağlantı kontrol araçlarına başvurabilirsiniz.

– Teknik SEO. Bu, SEO otomasyonunun daha gelişmiş olduğu alanlardan biridir. MoZ, SemRush ve WooRank gibi SEO araçları, teknik SEO ile ilgili birden fazla çözüm sunar. ScreamingFrog gibi otomatik tarama sitelerini de kullanabilirsiniz. Daha derine inmek istiyorsanız, daha teknik yönleri incelemek için Python veya JavaScript gibi programlama dillerini kullanan birçok SEO uzmanı var.

– SEO stratejisi. Bunun içinde trafik düzeni analizi, A/B testleri ve gelecek tahminleri gibi görevleri otomatikleştirebilirsiniz. Makine öğrenimi modelleri, web sitenizin konumunu iyileştirmek için kalıpları tespit etmeye ve eğilimleri belirlemeye yardımcı olur.

SEO Otomasyonu ile Hangi Görevler Optimize Edilebilir?

– Raporlar ve denetimler. Screaming Frog veya Google Search Console gibi araçlarla, web siteniz hakkında SEO açısından en eksiksiz bilgiyi elde etmek için bir URL girmeniz yeterlidir. Bu şekilde, konumunuzu iyileştirmek için çözülmesi gereken olası sorunları belirlemek çok kolaydır.

– İzleme. Örneğin, sayfalarınızdan birinin arama sonuçlarındaki konumu değiştiğinde veya web sitenize yeni bir bağlantı oluşturulduğunda uyarı almak için SEO otomasyon araçlarını kullanabilirsiniz.

– İçerik için yeni fikirler. Düzenli olarak kaliteli içerik yayınlamak, bir web sitesinin konumunu iyileştirmek için mükemmeldir. Ancak, Google’da her gün 3.5 milyar arama yapıldığı göz önüne alındığında, SEO otomasyonunun yardımı olmadan fırsatları tespit etmek için tüm bu bilgileri analiz etmek imkansızdır. Doğal dil işlemeye dayalı araçlar bu görevi büyük ölçüde kolaylaştırabilir.

– Makale planlaması için yardım. Halihazırda eksiksiz bir makale yazabilecek yapay zeka araçları olmasına rağmen, gerçek şu ki, sonuçları hala arzulanan çok şey bırakıyor. Ancak, ilgilendiğiniz konuları belirlemenize ve bilgileri düzenlemenize yardımcı olabilirler. Örneğin, WordLift, bir makalenin farklı bölümleri için önerilerde bulunan bir araca sahiptir.

– SSS bölümleri oluşturun. Tüm araçlar henüz sıfırdan makale yazma konusunda çok iyi olmasa da, bir web sitesinin içeriğindeki soruların cevaplarını belirlemek ve otomatik olarak bir SSS bölümü oluşturmak için çok kullanışlıdır, tıpkı Google’ın algoritmasının “” bölümünde görünen sonuçlarla yaptığına benzer şekilde.

– Meta açıklamaları oluşturun. Daha önce de belirttiğimiz gibi, meta açıklamaları manuel olarak oluşturmak SEO’nun en zahmetli kısımlarından biri olabilir. Bu görevi basitleştirmek için makalenin içeriğine göre uygun metni öneren bir otomasyon aracı kullanabilirsiniz.

– Başlık yazmak. SEO için iyi bir başlık, anahtar kelimelerin kullanımını, kullanıcıları tıklamaya teşvik etme yeteneğiyle birleştirmelidir. Otomasyon araçları, web sitenizdeki en iyi performans gösteren içeriğe dayalı kişiselleştirilmiş önerilere yardımcı olabilir.

– Yapılandırılmış veri işaretlemesi. Bu, otomasyonun web sitesi trafiği üzerindeki etkisinin en belirgin olduğu alanlardan biridir. Google, zengin arama sonuçları sunmak için yapılandırılmış verilere giderek daha fazla odaklanıyor, bu nedenle bunu optimize etmek, arama sonuçları sayfalarındaki görünürlüğünüzü artıracaktır.

SEO: Evrim ve Trendler

SEO otomasyonu zamanla gelişti ve bu gelişimi 3 farklı nesile kadar tanımlamak mümkün.

İlk nesil, veri toplama, birleştirme ve raporlamaya dayanıyordu. Web sitenizde neler olduğunu bilmek için temel bir temeldir, bu nedenle SEO’nuzu otomatikleştirmeye çalışıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey budur. Bugün piyasada bu tür bir işlevi düşük maliyetle ve hatta ücretsiz olarak sunan birçok araç var.

İkinci nesilde, toplanan veriler sonuçlara ulaşmak için kullanılır. Makine öğrenimi ve yapay zeka kullanarak acil sorunları ve iyileştirme fırsatlarını belirleyebilirsiniz. İkinci nesil araçlar, otomatik uyarılar, sayfa içi öneriler, değişiklik izleme ve özelleştirilmiş fırsat algılama gibi işlevlere sahiptir. Teknik SEO denetim araçları bu ikinci nesile girebilir.

Son olarak, şu anda içinde bulunduğumuz üçüncü nesil, ölçekte yürütmeye dayanmaktadır. Veri toplamadan sonuçlara kadar geçen süre hızlandırılır ve veri toplama ve sonuç çıkarmanın tüm yönlerinde SEO otomasyonunu uygulama yeteneğine sahibiz.

Son teknoloji SEO otomasyonu ile verilerden çıkardığınız sonuçları neredeyse gerçek zamanlı, isteğe bağlı ve geniş ölçekte uygulayabilirsiniz. Bu şekilde, güncellemeleri dahil etmek için haftalar veya aylar beklemeniz gerekmediği ve gerçek zamanlı olarak sürekli bir iyileştirme döngüsü ile çalışabileceğiniz için tüm süreç hızlandırılır.

3 SEO Otomasyon Aracı

1. SemRush

SEMrush, hayatınızı kolaylaştıracak birçok otomasyon aracı da dahil olmak üzere eksiksiz bir SEO otomasyon seçenekleri paketine sahiptir.

Bunlar en ilginç özelliklerinden bazıları:

Web sitesi denetimi. Bu araç, web sitenizin tüm teknik SEO yönleri hakkında güncel kalmanıza ve olası sorunları hızlı bir şekilde tespit etmenize yardımcı olur.

Anahtar kelime konumu izleme. Web sitenizin sıralamasını elle takip etmek çok karmaşık hale gelebilir. Neyse ki SemRush, bu görevi otomatikleştiren ve size sıralama raporları gönderen bir araca sahiptir.

Markanızdan bahsetmeleri izleme. Bu çözüm, markanızın çevrimiçi olarak yeni bahsedilmesi konusunda sizi uyarır, böylece takip edebilir ve gerekirse bunları gelen bağlantılara dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca belirli bir gelen bağlantı denetim aracına sahiptir.

Otomatik rapor oluşturma. Manuel raporlama, çok fazla zaman ve kaynak tüketen görevlerden bir diğeridir, bu nedenle otomatikleştirmek çok ilginçtir. SemRush, SEO’nuzla ilgili her şeyi size bildirmek için çok çeşitli otomatik raporlar içerir.

2. Little Warden

Little Warden, web sitenizde olup biten her şeyi gözden geçirmeye ve hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için size otomatik uyarılar göndermeye odaklanan bir araçtır. Örneğin, alan adınızın veya güvenlik sertifikanızın süresi dolmak üzereyse veya meta açıklamalarınızda veya robots.txt dosyanızda değişiklikler varsa sizi uyarır.

3. Screaming Frog

Screaming Frog, web sitenizin düzenli SEO denetimlerini yapmak ve birçok hata türünü hızlı bir şekilde düzeltmek için çok kullanışlıdır.

İşte bu araçla yapabileceğiniz çeşitli düzeltme ve düzeltme türleri.

  • Kırık bağlantılar veya dahili bağlantılarla ilgili sorunlar. 404 sayfa, kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturur ve Google’ın web sitenizi cezalandırmasına neden olabilir, bu nedenle bu sorunları en kısa sürede düzeltin.
  • Yinelenen içeriğe sahip sayfalar. Yineleme sorunlarını önlemek için Google’ın dizine eklemesini istediğiniz sayfayı rel=canonical ile işaretlemeyi unutmayın.
  • Yeterli içeriğe sahip olmayan sayfalar. Bir sayfanın arama motorlarında yer alması için yeterli sayıda kelimeye sahip olması önemlidir.
  • Site haritası sorunları. Site haritaları, Google’ın web içeriğinizi bulmasına ve taramasına olanak tanır, bu nedenle güncel olmaları önemlidir.
  • Alternatif metinler içermeyen resimler. ALT özelliği, Google’ın resimleri tanımlaması ve sitenin erişilebilirliğini iyileştirmesi için gereklidir.

Categorized in: