Hemen çıkma oranı, her pazarlama ekibinin azaltmak istediği bir ölçümdür. Pazarlamacılar olarak, kullanıcıların tıklayarak, bir form doldurarak veya bir satın alma işlemi gerçekleştirerek içeriğimizle ve web sitelerimizle etkileşim kurmasını istiyoruz. Bu kullanıcı etkinlikleri, dijital pazarlama planımızın çalıştığını gösterir. Tersine, yüksek bir hemen çıkma oranı, kullanıcıların etkileşimde bulunmadığını ve herhangi bir işlem yapmadan ayrıldığını gösterir.

Ama iyi bir hemen çıkma oranı nedir? Buna geleceğiz, ancak önce hemen çıkma oranının tam olarak ne olduğunu ve neden önemli olduğunu tanımlayalım.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı, sitenizi ziyaret eden ve herhangi bir işlem yapmadan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesidir. Belirtildiği gibi, bu herhangi bir etkileşim biçimi olabilir: tıklamalar, formlar, satın almalar vb. Hemen çıkma oranınız, web sitenizin ürünlerinizi pazarlama yeteneğinin etkinliğini doğrudan temsil ettiği için izlenmesi gereken son derece önemli bir ölçümdür. Sitenizi tıklayan kişilerin belirli bir yüzdesi yanlışlıkla bunu yapmış olsa da, hemen çıkma oranı web sitesi performansının genel bir göstergesidir.

Site düzeniniz, kullanıcı deneyiminiz, kötü metin yazarlığı veya diğer sorunlar olsun, insanlar sitenizden bir nedenle ayrılıyor. Bu, göz ardı edemeyeceğiniz iki şey olan daha az dönüşüm ve daha az satış anlamına gelir. Ek olarak, hemen çıkma oranı da Google ve diğer arama motorları için önemli bir sıralama faktörüdür. Google, kullanıcılara kaliteli içerik sunmak ister, bu nedenle sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse, Google’a bununla ilgili sorunlar olması gerektiğini söyler, bu da arama sonuçlarının birinci sayfasında görünme olasılığınız daha düşük demektir.

Olması Gereken Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Açıkçası hemen çıkma oranını her zaman azaltmak isteriz, ancak iyi bir hemen çıkma oranı olarak kabul edilen oran nedir? Bu, sektörünüze bağlıdır, ancak bu rapora göre genel ortalama hemen çıkma oranı %41 – 51’dir. Farklı endüstrilerle ilgili olarak, ortalama hemen çıkma oranları oldukça değişkendir.

  1. Bloglar – 65 – 90%
  2. Açılış sayfaları – %60 – %90
  3. E-ticaret dışı içerik – %35 – %60
  4. B2B – %25 – %55
  5. E-ticaret ve perakende – %20 – 45

E-ticaret siteleri, insanlar genellikle bir satın alma işlemi yapmak veya yapmamak için ziyaret ettikleri için daha düşük hemen çıkma oranları elde eder. Bir ürün sayfasına tıklayabilir, bir video izleyebilir ve hatta sepetlerine bir şeyler ekleyebilirler. Bloglar ve benzer içerikler genellikle bu belirli bilgileri keşfetmek için ziyaret edilir ve farklı değildir. Örneğin bir haber okursunuz ya da yumurta sarısını yumurta beyazından nasıl ayıracağınız gibi bir yemek pişirme tüyosu bulursunuz ve sonra ayrılırsınız.

Trafiğinizin nereden geldiği de hemen çıkma oranınızı etkileyebilir. E-postalar ve yönlendirmeler, yaklaşık %35’lik düşük bir hemen çıkma oranına yol açarken, sosyal ve görüntülü reklamlar %40 – 55 aralığındadır. Trafik kaynakları, hemen çıkma oranınızı yönetirken dikkate alınması ve üzerinde çalışılması gereken önemli bir faktördür.

Hemen Çıkma Oranınızı Nasıl Düşürebilirsiniz?

Hemen çıkma oranınızı düşürmek, bir dizi etkinlikle sağlanabilir. Her şey ziyaretçilerinizin sitenizi nasıl deneyimlediğiyle başlar, bu nedenle kendinizi onların yerine koymak harika bir başlangıç noktasıdır. Siteniz iyi tasarlanmış ve çekici mi? Kolayca gezilebilir ve iyi yapılandırılmış mı? Hemen çıkma oranınızı artırabilecek şeyler:

  • Yavaş yükleme süresi
  • Eksik içerik
  • Açılır pencereler
  • Mobil duyarlı olmaması
  • Düşük kaliteli içerik

UX’inizi geliştirmek, hemen çıkma oranınızı düşürmenin açık bir yoludur ve sizin için bir öncelik olmalıdır. Bununla birlikte, hemen çıkma oranınızı düşürmenin ve daha fazla dönüşüm elde etmenin birkaç özel yolu daha var.

Video İçeriği Ekleyin

Video içeriğinin, bazı raporlarda %34’e varan bir düşüşle, hemen çıkma oranını %11 düşürdüğü gösterildi. Çünkü hepimiz videoları seviyoruz; video içeriğini diğer tüm ortamlardan daha hızlı ve daha kolay tüketebiliyor ve anlayabiliyoruz. Sınırlı dikkat süremiz de kısa videoları özellikle çekici kılıyor. Bu videolar, sunduklarınızla alakalı oldukları sürece YouTube kanalınızdan veya başkalarının hesaplarından yerleştirilebilir. Video eklemek, hemen çıkma oranınızı artırmanın ve harika içerik sunmanın mükemmel bir yoludur.

PageSpeed Insights Aracını Kullanın

Google’ın Page Speed Insights Aracı, sayfalarınızı maksimum performans için optimize etmek için özellikle kullanışlıdır. Ayrıca ücretsizdir. Yavaş yükleme süresi, kullanıcıların sitenizden ayrılmasının en yaygın nedenlerinden biridir ve işleri hızlandırmanın birkaç yolu vardır. URL’nizi girdikten sonra Google sayfanızı analiz edecek ve bir ‘sayfa hızı puanı’ alacaksınız. Neler yapabileceğinizi öğrenmek için “Fırsatlar”ı tıklayın. Burada sayfanızı hızlandırmak için düzeltmeniz gereken şeylerin bir listesini göreceksiniz. Ortak görevler arasında sunucu yanıt süresinin iyileştirilmesi, görüntülerin sıkıştırılması, kullanılmayan CSS veya JavaScript’ten kurtulma vb. sayılabilir.

(Bu terimler hakkında daha fazla bilgi almak için: Java, CSS ).

UX’i Geliştirmek için Isı Haritalarını Kullanın

Söylediğimiz gibi, her şey kullanıcı deneyimi ile ilgili. Ancak insanların sayfanızda gerçekte ne yaptığını biliyor musunuz? Isı haritaları yardımcı olabilir. Kaydırma, tıklama veya gezinme olsun, insanların sitenizle tam olarak nasıl etkileşime girdiğini gösterirler. Bu, sitenizin hangi öğelerinin insanlar için ilginç olduğunu ve hangilerinin olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. HotJar veya Crazy Egg‘i mutlaka deneyin.

Sonuçlarınız şöyle görünebilir:

Arama Motoru için Optimize Edin

Google, kullanıcıların gerçekten bulmaya çalıştıklarına dayalı sonuçlar listelemek için kullanıcı arama amacına öncelik verir. Google’ın BERT Doğal Dil İşleme (NLP) algoritmaları, bağlama dayalı olarak mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için arama sorgularını analiz eder. Ayrıca markanız ve/veya sektörünüz için arama amacını araştırmalı ve sayfalarınızı bu belirli sorgular için optimize etmelisiniz. Bu, kullanıcıları ve Google’ı tatmin ederken, aynı anda sıralamanızı ve genel SEO çabalarınızı iyileştirir.

Hemen çıkma oranınızı artırmak, çevrimiçi pazarlama planınızı optimize etmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Kullanıcılar şu veya bu nedenle sitenizden ayrılıyor ve bunun nedenini bilmeniz size çok yardımcı oluyor. Hemen çıkma oranını azaltarak, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar, daha fazla müşteri çeker ve elde tutar, pazarınızı daha iyi anlar ve SEO stratejinizi desteklersiniz. Daha iyi bir hemen çıkma oranı, doğrudan daha fazla satışa ve gelişen bir çevrimiçi işletmeye dönüşebilir.

Categorized in: